Решение по дело №1071/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 892
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 3 юни 2020 г.)
Съдия: Даниела Дончева Михова
Дело: 20192100501071
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер ІV-113             Година 2019, 25 октомври          гр.Бургас

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският окръжен съд,                  четвърти въззивен граждански състав

на тридесети септември                    година две хиляди и деветнадесета,

в откритото заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДАНИЕЛА МИХОВА

2. мл.с.ДИАНА АСЕНИКОВА

секретар Ваня Д.

като разгледа докладваното от съдия Даниела Михова

въззивно гражданско дело № 1071 описа за 2019 година

 

Производството е по чл.258 и сл.от ГПК и е образувано по въззивната жалба на Община Бургас против Решение № 1055 от 10.05.2019 г. по гр.д.46/2018 г. по описа на Бургаски районен съд, в ЧАСТТА МУ, с която въззивната Община е осъдена да заплати на М.С.Д. ***: сумата от 9 000,00 лв, представляваща обезщетение за неимуществени вреди болки и страдание, настъпили в резултат на подхлъзване на 28.02.2018 г., причинено от непочистен от снега площад „Тройката“ в ***, довело до счупване на шийката на бедрената кост, довело до трайно затруднение движението на десния крак и на дясна гривнена става, довело до трайно затруднение движението на дясната ръка, и двете съставляващи средна телесна повреда, ведно с дължимата лихва, считано от датата на увреждането – 28.02.2018 г. до окончателното й изплащане; сумата от 3 610,00 лв, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, ведно със законната лихва от настъпване на увреждането на 28.02.2018 г. до окончателното изплащане на сумата; сумата от 117,67 лв, представляваща направени по делото разноски, съразмерно на уважената част от исковете; както и да заплати по сметка на РС-Бургас сумата от 504,40 лв, представляваща дължимата по делото държавна такса, съразмерно на уважената част от исковете. Твърди се, че решението на БРС в обжалваната от ответника част, е неправилно и необосновано като във въззивната жалба са изложени подробни оплаквания и съображения. Претендира се отмяна на решението на БРС в обжалваната от ответника част и постановяване на решение, с което исковете се отхвърлят. Не се ангажират нови доказателства.

Въззиваемата-ищец М.С.Д. оспорва въззивната жалба като неоснователна и недоказана с писмен отговор в срока по чл.263 от ГПК, както и в съдебно заседание – чрез процесуалния си представител – адв.М.. Твърди се, че решението на БРС в обжалваната част е правилно и обосновано, като изводите на съда са при съвкупна проверка и анализ на събраните по делото доказателства. Също излага подробни съображения. Претендира се потвърждаване на решението на БРС в обжалваната от ответника част. Претендират се разноски за въззивното производство. Също не сочи нови доказателства.

Третото лице-помагач на страната на ответника и ответник по предявения при условията на евентуалност обратен иск от Община Бургас - Нелсен-Чистота“ ЕООД, като съдружник в *** ДЗЗД, не изпраща представител във въззивното производство и не представя становище по въззивната жалба.

 

Въззивната жалба е подадена от легитимирано лице, против акт на съда, подлежащ на обжалване, в законовия срок, поради което е допустима.

 

С оглед твърденията на страните и ангажираните по делото доказателства, съдът приема от фактическа и правна страна, следното:

Производството пред първоинстанционния Бургаски районен съд е образувано по исковата молба на въззиваемата М.С.Д., за осъждане на ответната Община Бургас да заплати на ищцата сумата от 13 000,00 лв, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди – болки и страдания, настъпили в резултат на подхлъзване и падане на ищцата на 28.02.2018 г. поради непочистен от снега площад „Тройката“ в ***, довело до счупване на шийката на бедрената й кост, довело до трайно затруднение движението на десния крак и на дясна гривнена става, довело до трайно затруднение движението на дясната ръка, и двете съставляващи средна телесна повреда, ведно с дължимата лихва, считано от датата на увреждането – 28.02.2018 г. до окончателното й изплащане и сумата от 3 610,00 лв, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, ведно със законната лихва от настъпване на увреждането до окончателното изплащане на сумата. Ищцата твърди, че на 28.02.2018 г., посетила площад „Тройката“ в ***, за да разгледа и закупи мартеници. Твърди, че поради тридневения снеговалеж, площадът не бил почистен от падналия сняг, нито бил опесъчен, в резултат на което ищцата се подхлъзнала и паднала. Сочи, че й е била оказана спешна медицинска помощ, като в ***, където била приета, били установени счупване на шийката на бедрената кост и счупване на дясна гривнена става. Твърди, че фрактурата на шийката на бедрената кост довела до трайно затруднение движението на десния крак, което продължавало и до днес, а счупването на дясна гривнена става е довело до трайно затруднение движението на дясната ръка, което също продължавало и до днес. Сочи се, че на ищцата е било проведено оперативно лечение, а след изписването й и домашно такова, включващо прием на обезболяващи медикаменти, лечебна физкултура и курсове на рехабилитация в домашни и амбулаторни условия, провеждани от специалист-кинезитерапевт. За претърпените физически болки и страдания, дискомфорт и неудобства, резултат от обездвижването й и невъзможността да се обслужва сама, както и поради психологическата травма - силно безпокойство и страх да се предвижва сама, нарушен сън и душевен дискомфорт, ищцата претендира обезщетение в размер на 13 000 лв. За направените от нея във връзка с лечението й разходи, ищцата е претедирала обезщетение за имуществени вреди в размер на 3 610,00 лв. Твърди се, че легитимирана да отговаря за причинените й вреди е Община Бургас, като собственик на площада, чието задължение, чрез служителите си или чрез наети трети лица, е да го поддържа в за осигуряване на нормалното движение на пешеходците при зимни условия.

Ответникът - Община Бургас е оспорил исковете с писмен отговор на исковата молба. Възразява се, че механизмът на настъпване на инцидента не е в пряка и непосредствена връзка с неизпълнени ангажименти на Община Бургас, тъй като дейността по почистване от сняг на площада, на който се твърди, че е настъпил деликтът, е била възложена от Общината на трето лице. Твърди се още, че инцидентът е настъпил изцяло по вина на ищцата, която не е съобразила възможностите за придвижване в лошите метеорологични условия. При условията на евентуалност са изложени доводи за съпричиняване на вредоносния резултат.

С отговора на исковата молба от страна, ответната Община е направила искане за конституиране като трето лице помагач по делото наНелсен-Чистота“ ЕООД, като участник в *** ДЗЗД, и при условията на евентуалност, в случай на уважаване на главния иск против Община Бургас, е предявила обратен иск за осъждане на ответника по обратния иск - „Нелсен-Чистота“ ЕООД, да заплати сумата, за която е уважен главния иск. Като основание за регресната отговорност на „Нелсен-Чистота“ ЕООД, Община Бургас сочи евентуално неизпълнение на сключения от нея с ответника по обратния иск, като съдружник с дял 99,99% в *** ДЗЗД, договор за поддържка на чистотата на териториите за обществено ползване, в това число дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и зимно поддържане на съставните селища на територията на общината, зимно поддържане и снегопочистване на улиците, тротоарите, площадите и други места за обществено ползване на територията на гр.Бургас, включително ЦГЧ и района на площад Тройката.

Третото лице помагач и ответник по обратния иск - „Нелсен-Чистота“ ЕООД, с писмен отговор е оспорил обратния иск по съображения, че за процесния период Община Бургас е приела изцяло и без забележки извършваната дейност от страна на консорциума.

Предявени са искове с правно основание чл.49 от ЗЗД, и при условията на евентуалност – обратен иск по реда на чл.219, ал.3 от ГПК с правно основание чл.79 от ЗЗД.

 

С обжалваното решение БРС е уважил частично – до размера от 9 000,00 лв, главния иск за обезщетение за неимуществени вреди, ведно с дължимата лихва, считано от датата на увреждането – 28.02.2018 г. до окончателното й изплащане, като го е отхвърлил за разликата до предявения размер от 13 000 лв. Уважен изцяло е - за сумата от 3 610,00 лв, е и главният иск за обезщетение за претърпени имуществени вреди, ведно със законната лихва от настъпване на увреждането на 28.02.2018 г. до окончателното изплащане на сумата. Съобразно постановения резултат, ответната Община Бургас е осъдена да заплати на ищцата сумата от 117,67 лв, представляваща направени по делото разноски, както и - по сметка на РС Бургас - сумата от 504,40 лв, представляваща дължимата по делото държавна такса, съразмерно на уважената част от исковете. Със същото решение ответникът по обратния иск - „Нелсен Чистота“ ЕООД, е осъден да заплати на Община Бургас сумата от 9 000,00 лв, представляваща изплатено на М.Д. обезщетение за неимуществени вреди, както и сумата от 3 610,00 лв, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, ведно със законната лихва върху всяка от посочените главници, считано от настъпване на увреждането – 28.02.2018 г. до окончателното й изплащане, при условие, че Община Бургас изпълни задължението си спрямо М.Д. да й изплати посочените обезщетения. „Нелсен Чистота“ ЕООД, е осъден да заплати на Община Бургас, сумата от 1 186,20 лв, представляваща направените по делото разноски по предявения обратен иск за първоинстанционното производство.

 

Решението на БРС е обжалвано само от Община Бургас - в частта, с която Общината е осъдена да запланти на М.Д., обезщетение за неимуществени вреди в размер на 9 000,00 лв, ведно с дължимата лихва, считано от датата на увреждането – 28.02.2018 г. до окончателното й изплащане; сумата от 3 610,00 лв - обезщетение за претърпени имуществени вреди, ведно със законната лихва от настъпване на увреждането на 28.02.2018 г. до окончателното изплащане на сумата; съдебни разноски на ищцата в размер на 117,67 лв, както и по сметката на БРС - сумата от 504,40 лв дължимата по делото държавна такса, съразмерно на уважената част от исковете. Ето защо, спорът е висящ пред настоящата инстанция само в посочените осъдителни части, както и, по аргумент от т.15 от ТР № 1 от 4.01.2001 г. на ВКС по т.гр.д.№ 1/2000 г., ОСГК, в частта, с която са уважени обратните искове, а в останалата – отхвърлителна част, решение е влязло в сила поради необжалването му от страните.

 

При извършената проверка по реда на чл.269 от ГПК, съдът констатира, че решението на БРС е валидно, и допустимо в обжалваната част, подлежаща на проверка за допустимост.

По наведените оплаквания за неправилност на решението, по които въззивният съд дължи произнасяне, съдът намира следното:

 

Конкретните оплаквания във въззивната жалба се свеждат до това, че: не е изяснен механизмът на настъпване на инцидента, по-конкретно се твърди, че са необосновани изводите на съда, че „площадното пространство не е било почистено, че е имало заледен участък, където ищцата се е подхлъзнала, загубила равновесие и паднала, и в следствие се е стигнало до причиняване на описаните травматични увреждания“. В тази връзка се твърди, че съдът е дал превес на ангажираните от ищцата гласни доказателства, пренебрегвайки представените по делото писмени доказателства, както и, че е извършил превратна оценка на доказателствата. Все поради липсата на обоснованост на изводите на съда относно механизма на настъпване на инцидента, се твърди, че съдът не е изследвал повдигнатият от ответната община въпрос за наличие на съпричиняване от страна на ищцата - дали и доколко увреждането на ищцата не е настъпило вследствие невнимание на самата ищца, дори – дали увреждането не е настъпило изцяло поради противоправното поведение на самата ищца. Все в тази връзка са изложени оплаквания, че по делото не е установено онова противоправно поведение на ответника, което да е в пряка и непосредствена връзка с установените вреди – какво е било дължимата грижа от страна на Община Бургас за терена на площада, съотв. – какво не е било извършено, извън установените извършени и възложени от Общината дейности за снегопочисване и поддържане на площада с техника в обход и ръчно положен труд. Изложени са оплаквания и , че по делото не е проведено пълно главно доказване на обстоятелството, по вина на кой конкретен служител на Община Бургас, на който е възложена работа, са настъпили претендираните от ищцата вреди; какво е деянието (или бездействието), извършено от него; и дали това деяние е противоправно, за да се ангажира отговорността по чл.49, вр.чл.45 от ЗЗД на Община Бургас. Последната група оплаквания са, че определените от съда обезщетения за претърпените от ищцата неимуществени и имуществени вреди, са прекомерно завишени.

По първата група оплаквания – относно изясняването на механизма на настъпване на инцидента, съдът намира, че първоинстанционният съд е установил в пълнота фактическата обстановка и е достигнал до обосновани изводи относно това, че подхлъзването и падането на ищцата е настъпило единствено по причина недостатъчно ефикасното почистване и опесъчаване на площада, на който е настъпил инцидентът.

Настоящият състав също, както и първоинстанционният съд, кредитира събраните гласни доказателства - показанията на свидетелите Божилов и Димитров, които установяват, че на 28.02.2018 г., около 16,30 часа, площад „Тройката“ в *** не е бил достатъчно почистен от снега и опесъчен, тъй като на площада е имало почистени 2-3 места („беше пребутано на 2-3 места сняг“ – св.Божилов), а „всичко останало беше отъпкано от пешеходци“ (св.Божилов), и ако е трябвало да се разминне с някой, свидетелят е стъпвал почти до коляно в сняг или киша. Същият свидетел твърди, че отъпканият сняг е бил хлъзгав. Св.Димитров потвърждава, че в този ден площадът не е бил почистен и всичко е било в сняг. Показнията на двамата свидетели не се опровергават от представените от ответната Община и от третото лице-помагач като доказателства, Протокол за извършена работа, съгласно договор за зимно дежурство за периода 25.02.2018 г. – 06.03.2018 г., Справка за работа фирма Консорциум Титан Бургас за времето от 07,00 ч. на 28.02. до 19,00 ч. на 28.02.2018 г. писмо, изх.№ 70-00-5650/20.07.2018 г., Оперативен план за дейности по снегопочистване и зимно поддържане на уличната мрежа на територията на гр.Бургас 2017-2018 г., които установяват единствено, че са били предприети мерки за осъществяване на ръчно и машинно снегопочистване, проправени са били пътеки в снега, които са били обработени с обезледителен материал „Антилед“, но не оборват установеното от гласните доказателства, че на площад Тройката в ***, почистването не е било достатъчно, съотв.преминаването не е било достатъчно обезопасено, още по-малко - към часа на инцидента – 16,30 часа.

При така събраните доказателства съдът намира за неоснователни и недоказани оплакванията на въззивника за необоснованост на изводите на първоинстанционния съд, че площадното пространство не е било почистено; че е имало заледен участък, на който ищцата се е подхлъзнала и е паднала; както и за превратно тълкуване от съда на събраните по делото писмени и гласни доказателства. Каквато и да е била създадената от ответната община или от лицето, на което е било възложено извършването на снегопочисването, организация по снегопочистване и опесъчаване, конкретната обстановка на място и в конкретния момент, е била възприета от двамата свидетели (единият от които – св.Божилов, безпристрастен), подробно описана в показанията им, поради което съдът няма основание да не кредитира показанията им.

При така установената обстановка към момента на настъпване на инцидента, и при липсата на установени данни за съпричиняване на вредите от ищцата, съдът приема, че са неоснователни оплакванията във въззивната жалба, че съдът не е изследвал повдигнатия от ответната община въпрос дали увреждането не е настъпило изцяло поради противоправното поведение на самата ищца, или поне за наличие на съпричиняване от страна на ищцата - дали и доколко увреждането на ищцата не е настъпило вследствие невнимание на самата ищца. Напротив, от показанията на св.Божилов се установява, че ищцата е била обута със стабилни обувки, с грайфери, била е дебело облечена и се е движела внимателно – „вървеше нормално, не бързаше“.

Неоснователни, според настоящия състав, са и оплакванията, че искът е неоснователен, тъй като по делото не е установено онова противоправно поведение на ответника, което да е в пряка и непосредствена връзка с установените вреди – какво е било дължимата грижа от страна на Община Бургас за терена на площада, съотв. – какво не е било извършено, извън установените извършени и възложени от Общината дейности за снегопочисване и поддържане на площада с техника в обход и ръчно положен труд, както и - по вина на кой конкретен служител на Община Бургас, на който е възложена работа, са настъпили претендираните от ищцата вреди; какво е деянието (или бездействието), извършено от него; и дали това деяние е противоправно, за да се ангажира отговорността по чл.49, вр.чл.45 от ЗЗД на Община Бургас.

По делото не е спорно, че площад Тройката в ***, където се е случил инцидентът с ищцата, е общинска собственост, съотв.че задължение на Община Бургас е да го поддържа в състояние, в което да се осигури нормалното придвижване на пешеходците, вкл.в зимни условия. Тези обстоятелства се потвърждават и от представените от ответната страна Договор № 70-Т-367/02.11.2009 г., с който Община Бургас е възложила задължението за зимното поддържане на улиците, тротоарите, площадите и друти места за обществено ползване на територията на гр.Бургас, включваща и Централна градска част, на КонсорциумТитан Бургас“ ДЗЗД, чийто съдружник е третото лице – помагач на Община Бургас и ответник по обратния иск -„Нелсен – Чистота“ ЕООД.

След като вредите на ищцата са настъпили следствие недобре почистен от снега и опесъчен терен на площад Тройката, която дейност е задължение на ответната община, възложила това свое задължение на КонсорциумТитан Бургас“ ДЗЗД, отговорността е за виновно бездействие - неполагане на дължимата грижа. Деликтната отговорност възниква за лицето, което е било длъжно да обезопаси вещта, да положи грижата на добрия стопанин. Такова задължение в случая съществува както за собственика, така и за лицето, на което собственикът на площада е възложил дейността по снегопочистване и обезопасяване на площад Тройката. Отговорността по чл.49 от ЗЗД на възложителя на работа е обективна, има обезпечително-гаранционна функция и се носи поради виновното поведение (действие или бездействие) на изпълнителя, поради което в случая е без значение името на конкретното лице-служител на Община Бургас или на „Нелсен – Чистота“ ЕООД, за да се ангажира отговорността на Община Бургас като собственик на площада, и на „Нелсен – Чистота“ ЕООД като изпълнител на дейността по снегопочистване, за настъпилите вреди вследствие недоброто почистване и обезопасяване на площад Тройката. Ответникът не е изпълнил задължението си да поддържа общинския терен по начин, той да може да бъде използван по предназначение, налице е причинно-следствена връзка между това неизпълнение и настъпилите вреди за ищцата.

Съдът намира за неоснователно и недоказано и последното оплакване във въззивната жалба – че определените от съда обезщетения за претърпените от ищцата неимуществени и имуществени вреди, са драстично завишени.

Обезщетението за имуществени вреди е доказано от представените от ищцата и приети като доказателства по делото 5 бр.фискални бонове, рецепта, фактура за доплащане на имплант и 2бр.Направление за заплащане на потребителска такса, всички доказващи заплатени от ищцата мадикаменти, такси и имплант, във връзка с претърпените от ищцата травми вследствие падането на 28.02.2018 г. на площад Тройката в ***.

Настоящият съдебен състав приема, че определеното от първоинстанционния съд обезщетение за неимуществени вреди на ищцата, съответства на претърпените от нея болки и страдания от инцидента. Касае се за получени от ищцата две фрактури – на дясна бедрена кост – шийка, и на дясна лъчева кост. Установено е по делото, че ищцата е била оперирана в *** АД с ендопротеза на дясна тазобедрена става, а след изписването й е била настанена в Отделение „Физикална и рехабилитационна медицина“ на същото заведение, от където е изписана с препоръки за провеждане на домашна ЛФК и периодични курсове на рехабилитация в амбулаторни и саниториални условия и нужда от тоалетен стол. Твърденията на ищцата, че физическите болки и страдания, които е понесла, дискомфорта и неудобствата да е обездвижена и да не може да се обслужда сама, са били за продължително време, като и към момента продължава да се придвижда с проходилка или патерици и да ползва тоалетен стол за физиологичните си нужди, се потвърждават както от показанията на разпитаните двама свидетели, така и от заключението на вещото лице д-р Парасков по съдебно-медицинската експертиза. Св.Божилов твърди, че възстановяването на ищцата продължава и понастоящем, като тя е трудно подвижна, продължава с процедурите за раздвижване и физиотерапия, още има болки и се притеснява да се придвижва сама. Св.Димитров (син на ищцата) твърди, че ищцата е започнала да се обслужва сама след третия месец, но болките й продължават и сега, както и, че към момента продължава да се страхува да излиза сама. Същият свидетел сочи, че в резултат на инцидента ищцата е напуснала работа, тъй като вече не е физически годна за извършваната от нея работа като хигиенист. Заключението по СМЕ сочи, че обичайният срок за възстановяване на ръка е 2-2,5 месеца, а обичайният срок за възстановяване след ендопротезиране – 5-6 месеца при обичаен ход на оздравителния процес, през който период ищцата се е нуждаела от чужда помощ и помощни средства. Според вещото лице, в медицинската документация липсват данни за настъпили усложнения.

Целта на обезщетението за неимуществени вреди е да компенсира болките и страданията чрез предоставяне на други блага, съответни с разходите за задоволяване на потребности. Съдебната практика установява средния размер на дължимото обезщетение при определен вид и характер на увреждане и обичайните за него болки и страдания като интензитет и продължителност. Във всеки конкретен случай съдът следва да вземе предвид обстоятелствата, които водят до увеличение или намаляване на размера на обезщетението, съпоставимо със средния, обичаен размер, установен от съдебната практика.

В настоящия случай съдът съобразява интензитета на понесените от ищцата болки от двете фрактури, извършената на ищцата след инцидента операция и престоя й в болницата от приблизително две седмици; установеното от СМЕ, че процесните две фрактури водят до трайно затруднение на движенията на ищцата за период от около 5-6 месеца. Съдът отчита последвалата операцията двигателна слабост на долните крайници и протезиране на дясна ТБС, довели до зависимост на ищцата от чужда помощ за период от 2-2,5 месеца и от помощни средства за период от 5-6 месеца. Съдът отчита и обстоятелството, че поради трудната подвижнаст на ищцата вследствие на получените две фрактури, самообслужването, поддържането на хигиена и ежедневните занимания на ищцата са били силно затруднени и в продължение на 5-6 месеца, като ищцата се е нуждаела от чужда помощ за обслучването си. На последно място съдът отчита възрастта на ищцата към момента на настъпване на инцидента – 72 години, която усложнява възстановителния й процес.

С оглед установения от съдебната практика среден размер на обезщетението за счупен долен крайник, при пълно възстановяване и при обичайните болки и страдания - около 10 000 лв (решение № 69/14 на ІV ГО на ВКС; решение №54/19 на ІІІ ГО на ВКС; решение № 79 от 07.06.2019 г. по гр. д. № 3839/2018 г. на ІІІ ГО на ВКС), съдът приема, че обезщетението за неимуществени вреди от двете фрактери на ищцата за компенсиране на преживените от нея болки и страдания, следва да е в определения от първоинстанционния съд размер от 9 000 лв.

 

В същите размери следва да се уважат предявените от Община Бургас обратни искове против третото лице-помагач „Нелсен Чистота“ ЕООД, като съдружник с 99,99 % в *** ДЗЗД.

 

Поради съвпадането на изводите на двете инстанции и при споделяне на мотивите на първоинстанционния съд, към които настоящият състав препраща на основание чл.272 от ГПК, решението на БРС следва да бъде потвърдено в обжалваната част.

 

Предвид постановения резултат и поради липсата на представени доказателства за направени от въззиваемата Д. разноски във въззивното производство, съдът няма да се произнася по разноските.

 

Мотивиран от изложеното, Бургаският окръжен съд

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 1055 от 10.05.2019 г. по гр.д.46/2018 г. по описа на Бургаски районен съд, в обжалваната част.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховен касационен съд с едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

 

                                                                                     2.