Решение по дело №233/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 август 2020 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20207240700233
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    265

 

     гр. Стара Загора, 14.08.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на  дванадесети август две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                           Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                        Членове:        ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                       РАЙНА Т.А

 

при секретаря  Пенка Маринова

и с участието на прокурора  Петко Георгиев

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА к.а.н. дело № 233 по описа  за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

 Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

   Образувано е по касационна жалба Районно управление Гълъбово при Областна дирекция на вътрешните работи гр. Стара Загора срещу Решение № 32/ 10.04.2020 г., постановено по АНД № 259/ 2019 г. по описа на Гълъбовския районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление /НП/ № 19-0447-000139/09.04.2019 год., издадено от Началник Районно управление Гълъбово при ОД на МВР – Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348,ал.1, т. 1 и т.2 от НПК във вр. с чл. 63,ал.1,изречение второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като неправилен и необоснован направения от въззивния съд извод, че извършеното административно нарушение представлява маловажен случай. Обосновава, че установените по делото факти не сочат малозначителност на деянието. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което НП № 19-0447-000139/09.04.2019 год., издадено от Началник Районно управление Гълъбово при ОД на МВР – Стара Загора  да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

Ответникът по касационната жалба –К.Ж.Б. се явява лично и с пълномощника си по делото адвокат Т. оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа, че обосновано, в съответствие и при правилно приложение на закона Гълъбовският районен съд е постановил отмяна на НП по съображения за маловажност на случая.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде потвърдено.

 

 Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

            Касационната жалба  е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

            Разгледана по същество, се явява неоснователна.

          

  Предмет на съдебен контрол пред Районен съд  Гълъбово е НП№ 19-0447-000139/09.04.2019 год., издадено от Началник Районно управление Гълъбово при ОД на МВР – Стара Загора  въз основа на АУАН № серия Д № 854080/ 24.02.2019г, с което на К.Ж.Б. са наложени административни наказания - глоба в размер 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, на основание чл. 175, ал.3, предложение първо от Закона за движение по пътищата/ ЗДвП/, за нарушение на чл. 140, ал.1 от ЗДвП  Съгласно изложеното в обстоятелствената част на наказателното постановление административното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 24.02.2019 г. около 15.50 часа в гр. Гълъбово на кръстовището, образувано от ул. „Георги Бенковски”  и ул. „Ангел Стефанов” в посока запад- изток  е управлявал лек автомобил „ Опел”, сив на цвят, внос от Германия с рама WOLOTGF**********, който не е регистриран по надлежния ред, липсва регистрационен номер на определеното за целта място.

 

При осъществен контрол за законосъобразност НП е отменено след като съдът е приел, че административнонаказващият орган е санкционирал К.Б. вместо да приложи спрямо него чл.28 от ЗАНН. Този извод е обоснован с краткия изминат път с регистрирания МПС до спирането му от органите на МВР /около 50-100 метра/, причината за привеждането му в движение /тестване /, фактът, че автомобилът  е бил на платформа, наета от самото санкционирано лице и бил свален само да за го изпробва преди покупка.

         

        Решението е постановено при неправилно приложение на закона.

 

       Административнонаказателната отговорност на К.Б. е ангажирана на основание разпоредбата чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП. Съгласно чл. чл.175, ал.3 се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. Видно от доказателствата по делото, първата регистрация на мотоциклета е направена на 02.07.2018г в 13:56ч, т.е. след констатиране на нарушението на същата дата около 09.00ч. Обосновано съдът е приел, че вмененото нарушение е осъществено от обективна и субективна страна. Но установените в процеса факти не сочат наличието на смекчаващи обстоятелства, определящи деянието като такова с по-ниска степен на обществена опасност и обуславящи квалифицирането на допуснатото административно нарушение като „маловажен случай”.

  ЗАНН не съдържа легална дефиниция на понятието “маловажен случай”. Съгласно ТР № 1/2007г. по тълк. н.д. № 1/ 2005г. на ВКС, прилагането на чл.28 от ЗАНН по своята същност представлява освобождаване от административнонаказателна отговорност и следователно по силата на препращащата разпоредба на чл.11 от ЗАНН, съдържанието на понятието “маловажен случай” и критериите за определяне на дадено административно нарушение като маловажен случай, следва да бъдат извлечени от чл.93, т.9 от ДР на НК, т.е. извършеното нарушение с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.

  Нито едно от приетите от районния съд обстоятелства за маловажност на случая не е доказано по делото. Липсват доказателства, както в производството пред районния съд, че  МПС-то е управляван само от 50-100 метра от платформата, на която се е намирало МПС-то  и е приведен в движение единствено за тестване. Дори да се приеме така поддържаната теза от наказаното лице, потвърдена от свидетелските показания  от значение е фактът, че управлението е прекратено само поради полицейската проверка. След като Б. е правоспособен водач е длъжен да знае и спазва правилото на чл.140, ал.1 от ЗДвП, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Въпреки това той предприема управление на превозно средство без регистрационни табели. Евентуалното тестване би могло да бъде извършено на друго място без да се допуска нарушение на закона.

. С оглед цялостната характеристика на деянието и на дееца /установима от справка за нарушител/водач, приложена към административнонаказателната преписка/ не е налице по-ниска степен на обществена опасност на конкретното нарушение в сравнение с обикновените случаи на нарушения от същия вид.

По тези съображения решението на районния съд следва да бъде отменено. Вместо него да се постанови друго за потвърждаване на НП като правилно и законосъобразно. При издаването му са спазени процесуалните правила, не се констатират отклонения при приложението на материалния закон и доказаността на обвинението. Наложените кумулативно наказания за съставомерното деяние по чл.175, ал.1, пр.,1 от ЗДвП са в минимално предвидения от закона размер.

 

 

     Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОТМЕНЯ  срещу Решение № 32/ 10.04.2020 г., постановено по АНД № 259/ 2019 г. по описа на Гълъбовския районен съд, ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление /НП/ № 19-0447-000139/09.04.2019 год., издадено от Началник Районно управление Гълъбово при ОД на МВР – Стара Загора с което на К.Ж.Б. с ЕГН ********** са наложени административни наказания глоба в размер 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца на основание чл. 175, ал.3, предложение първо от Закона за движение по пътищата, за нарушение на чл. 140, ал.1 от Закона за движение по пътищата.

 

    Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                   

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                          

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                    

                                                                                         2.