Решение по дело №1792/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2303
Дата: 24 ноември 2021 г. (в сила от 24 ноември 2021 г.)
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20217180701792
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юли 2021 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е

 

№2303

 

град Пловдив, 24.11.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

  АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХХІ к.с., в открито заседание на двадесет и седми октомври през  две хиляди двадесет и първа година,  в състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

                                                ЧЛЕНОВЕ:     ЯНКО АНГЕЛОВ

                                                                         ЙОРДАН РУСЕВ

 

при секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА, с участието на прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ, като разгледа докладваното от член-съдия Ангелов касационно АНД № 1792 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XII от АПК.

Делото е образувано по касационната жалба на Централно управление на Национална Агенция  срещу Решение 392 от 12.04.2021 г. постановено по АНД  № 1962 по описа за 2021 година на Районен съд Пловдив, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ №550916-F564831/11.12.2020г. издадено началник отдел „Оперативни дейности“ при ЦУ на НАП, с което на „Шеф Данчо" ЕООД, с ЕИК *********, на основание чл.185, ал.2 вр. с ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, е наложено административно наказание - ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 500 лв./петстотин/ лева за нарушение на чл. 26, ал.1, т.7 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ /Наредбата/, вр. чл. 118 от ЗДДС.

В съдебното заседание - Централно управление на Национална Агенция за приходите не се представлява.

Ответникът - „Шеф Данчо" ЕООД  не се представлява.

Прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив, в свое заключение намира жалбата за основателна, а оспореното съдебно решение за неправилно.

  Административен съд Пловдив, като взе предвид становището на страните и извърши проверка на обжалваното решение на посочените касационни основания съгласно разпоредбата на чл. 348 от НПК и след служебна проверка за допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон по реда на чл. 218 ал. 2 от АПК, приема касационната жалба за процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, а по същество за  неоснователна.

  Пред районния съд била установена следната фактическа обстановка:

  Районният съд установил следната фактическа обстановка: При извършена проверка на 02.08.2020г. с начален час 13:00 в гр.Пловдив, пазара на Гребна база в търговски обект за продажба на месо стопанисвано от „Шеф Данчо" ЕООД било установено нарушение, изразяващо се в следното: Дружеството не е осигурило фискалните касови бележки, издавани от находящото се търговския обект фискално устройство да съдържат задължителните реквизити съгласно чл.26, ал.1, т.7 от Наредбата, а именно наименование на закупената стока и услуга, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги, като всички са задължителни реквизити. Вписано е, че нарушението е открито и документирано на 02.08.2020г. В издаваните фискални бонове било посочено телешки бургер, а не телешко чеверме, което се предлагало по време на проверката. За така констатираното нарушение е издаден АУАН № F564831/14.08.2020г.  Наказващият орган, счел въз основа на съставения АУАН, че е налице извършено нарушение и издал атакуваното наказателно постановление, с което на дружеството жалбоподател било наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение на чл. 26, ал.1, т.7 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. чл. 118 от ЗДДС.

    Районният съд е приел, че при съставяне на АУАН и издаване на НП, не са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, като в хода на административно наказателното производство са допуснати множество процесуални нарушения довели до ограничаване правото на защита и е нарушена нормата на чл.18 от ЗАНН. Изложени са мотиви, че в АУАН, а и в НП не става ясно в коя точно фискална бележки не се съдържат необходимите реквизити, след като по делото са приложни 3 броя фискални бонове от датата на проверката, а именно 02.08.2020г.

    Съдът е приел, че наказващият орган твърди и използвайки множествено число в НП, че са извършени три нарушения, а не едно, тъй като липсата на реквизити във всяка отделна касова бележка осъществява състав на отделно административно нарушение.

  Съдът е  приел, че от една страна е нарушено правото на защита на наказаното лице, тъй като неупоменаването на кой точно фискален бон от съдържащите се по преписката не съдържа необходимите реквизити води до неяснота в описанието на нарушението и съответно до нарушаване правото на защита на наказаното лице.

            Като е стигнал до изводи за незаконосъобразност на наказателното постановление районният съд е постановил правилен – обоснован и законосъобразен съдебен акт. В решението са изложени подробни и задълбочени мотиви относно незаконосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота събраните гласни и писмени доказателства по делото и доводите на страните.  Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени законосъобразни изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактическите констатации и правните изводи формирани от първостепенния съд се споделят напълно от настоящата инстанция. Мотивите на решението са подробни и на основание чл. 221, ал. 2, предложение последно АПК не е необходимо да бъдат повтаряни.

     С оглед доводите на касатора за липса на допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл. 42, т. 4 и т. 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН, следва да се посочи следното:  За да предизвика целените с издаването му правни последици, наказателното постановление, като писмено обективирано волеизявление следва да съдържа отнапред определен в закона минимален обем информация. Данните, фактите и обстоятелствата, които безусловно следва да обема наказателното постановление са посочени в чл. 57 от ЗАНН. Тези от тях, посочени в чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН, а именно - описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават, както и законните разпоредби, които са били нарушени виновно, съставляват мотивите – фактическите и правни основания, от които следва постановения от административно- наказващия орган резултат. Същото се отнася и за акта за установяване на административно нарушение, с оглед разпоредбите на чл. 42, т. 3, т. 4 и т. 5 от ЗАНН.

Съдът обосновано е приел, че съществено е опорочен административно наказателния процес, довело до неприемливо нарушаване на правото на защита на жалбоподателя. Този порок на издаденото НП е съществен и е основание за неговата отмяна. Нарушения на проведения административно наказателен процес в действителност са налице, като те са в степен на съществени, защото така го опорочават, че с това да се засяга правото на защита на нарушителя. Безспорно е, че в АУАН е дадено описание на административното нарушение, свързано с конкретните форми на изпълнителното деяние, което при приложение на разпоредбата на чл. 53, ал.2 от ЗАНН следва да е било отчетено в издаденото НП с неговата правилна и законосъобразна квалификация и съответното приложение на нормата на чл. 18 от ЗАНН. Наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, като следва да намери приложение разпоредбата на чл. 52, ал.4 от ЗАНН за преценка на законосъобразността на съставения АУАН. Тези обстоятелства не са били правилно преценени от административно - наказващия орган, защото ако са били обсъдени, то не е следвало да доведат до ангажиране и понасяне на административно наказателна отговорност от страна на жалбоподателя, при изложената общо и съвсем бланкетно фактическа обстановка, отразяваща посочените по-горе 3 броя фискални бонове от датата на проверката.

В случая доказателства, които да подлагат на съмнение възприетите от районния съд изводи, не са ангажирани нито в първоинстанционното, нито в настоящото съдебно производство.

Пред тази инстанция разноски не се претендират.

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе  Административен съд  Пловдив, ХХI състав:     

  

                                                РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ № 392 от 12.04.2021 г. постановено по АНД  № 1962 по описа за 2021 година на Районен съд Пловдив,

РЕШЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: