Решение по дело №185/2018 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 98
Дата: 8 октомври 2018 г. (в сила от 19 декември 2018 г.)
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20185240200185
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

      Р Е Ш Е Н И Е  № 98

гр. Пещера, 08.10.2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЕЩЕРСКИ РАЙОНЕН СЪД, четвърти наказателен състав в публично заседание на двадесет и шести септември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Атанаска Павлова

при секретаря Е. М., като разгледа докладваното от съдия Павлова АНД №185 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „Батак Лес 2013“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Батак, ул.“Димитър Тонджоров“№ 8, представлявано от Г. Т. Г.,  против Наказателно постановление № 13-001152/29.06.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пазарджик ,  с което на основание чл. 416,ал.5 във вр чл. 414 ал.3 от КТ му е наложена имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин хиляди/ лева.

В бланкетно формулираната жалба се навеждат твърдения за необоснованост и незаконосъобразност на НП. Ангажират доказателства. Иска се неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, не се явява лично , представлява се от адв. В.П., като излагат подробно съображения за незаконосъобразност на НП и се иска неговата отмяна.

Ответникът по жалбата, редовно призован,  изпраща представител – юрк. М.Ш.. Подробно се поддържа тезата, че НП е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено. Ангажират доказателства.

Съдът, като съобрази доводите изложени в жалбата и събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна /санкционираното лице/, поради което е допустима.

  Разгледана по същество обаче същата е неоснователна.

  На  „Батак Лес 2013“ ООД, ЕИК *********, е съставен от св. Г.М.,***2  от 12.06.2018г.  за това, че при извършена проверка на 25.05.2018г. в обект на контрол – цех за дървообработване , намиращ се в гр.Батак, ул. „Партизанска“, №9 и от представените документи  на 29.05.2018г.  в сградата на Д „ИТ“ Пазарджик, ул.“Екзарх Йосиф“№15А, се установи , че  „Батак Лес 2013“ ООД ЕИК *********, със седалище и адрес на регистрация гр.Батак, ул.“Димитър Тонджоров“№ 8,   в качеството си на работодател  по смисъла на параграф 1 точка 1 от Допълнителните разпоредби  на КТ,  е приел на работа, като не е уредил  отношенията при предоставяне на работна сила на Г. И. Д. ЕГН **********, като трудови правоотношения, като не е сключил трудов договор  в писмена форма  с Г. И. Д., работещо на дължност „Общ работник“. В собственоръчно попълнена декларация, лицето Д. декларира елементи на трудово правоотношение, а именно – длъжност,работно място, работно време, почивни дни,трудово възнаграждение, както и обстоятелството, че няма сключен трудов договор  с дружеството към момента на проверката. Г. И. Д. предоставяше работна сила в обекта на контрол. При направена справка в регистъра на трудовите договори  от Информационната система на ИА „ГИТ“ , се установи, че за горепосоченото лице  няма сключен трудов договор в писмена форма  с дружеството.  Нарушението е извършено на 25.05.2018г. и констатирано към момента на проверката.

Посочени са за нарушени разпоредбите на чл. 62,ал.1 във вр чл 1 ал.2 от КТ.

Актът е връчен на управителя на дружеството жалбоподател и е подписал същия без възражения.

 

Въз основа на посочения по-горе АУАН е издадено обжалваното НП  № 13-001152/29.06.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пазарджик ,  с което на жалбоподателя ме у наложена имуществена санкция  в размер на 1 500 лева  за нарушение на чл. 62,ал.1 във вр чл. 1 ал.2 от КТ.

 

Разпитаният по делото актосъставител св.Г.М. и св.С.А.  дадоха показания, че на 25.05.2018 г. около 11:00 часа са извършили съвместна  проверка служители от ИТ, полицията и още редица други институции, в обект на контрол „Батак Лес 2013“ООД. Св. М. и св. А. при влизане в двора на обекта на контрол пред производственото помещение – цех за дървообработка, установили лица, които излезли от цеха, Установили, че това били лица, които полагали труд при жалбоподателя, св. М. депозира показания, че лицето Г. Д.пред нея е казал, че работи там, помагал, пробвал да работи от деня на проверката. Същата го е запомнила, тъй като е бил непълнолетен и за него е следвало да се изиска и разрешение от ИТ. И двамата свидетели бяха категорични, че лицата, измежду които и Д.,  които излезли от производственото помещение са били с работни дрехи и с трици по тях, както и със следи от смола по  ръце. Св. М. каза и че в момента на проверката е имало някакви коли в двора на цеха, но по тях не се е работило. Още повече и че св. А. установи, че до двора на цеха се достига посредством метална врата, като лице което се помещава в постройка до вратата, я отваря, като не може да се влезе, ако не му се отвори.

Св. М. депозира показания, че е раздала на всички лица да попълнят декларация за елементи на трудов договор, като св. Д. собственоръчно си я е попълнил. 

По делото беше разпитан  и св. Д. , който депозира показания, че  че помагал на негов познат – св. Л. в двора на цеха, като твърди че не е работил при жалбоподателя, като ръцете му били мръсни, защото бил спортувал на стадиона и решил да мине през цеха, защото видял св. Л.. Твърди че собственоръчно и сам е попълнил декларацията си, която са му дали проверяващите.

По делото е разпитан св. Л. , който депозира показания, че в деня на проверката си ремонтирал собствен автомобил в двора на  цеха за дървооброботване, като срещнал там св. Д. и се заговорили, като св. Д. решил да му помага, като му подавал инструменти.

Прие се и Протокол за извършена проверка № ПР 1818560/11.06.2018г., в който по повод на извършената проверка  на 25.05.2018г. и 29.05.2018г. е  установено в т . 19 от същия, че жалбоподателя е допуснал до работа  като не е уредил отношенията по предоставяне на работна сила като трудови правоотношения , като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето Г. И. Д.. Протоколът е подписан от управителя на дружеството жалбоподател, като е подписал същия без възражения и Протоколът е влязъл в сила.

Прие се по делото и извадка от информационната система на ИА“ГИТ“, от която е видно, че за Г. И. Д. няма регистриран трудов договор в регистъра.

Прие се по делото и Декларация по чл. 402 от КТ, собственоръчно попълнена от Г. И. Д., в която е посочил трите си имена, единния си граждански номер, адреса си, че работи при жалбоподателя като „общ работник“ , работи от „днес 25.05.2018г.“ с работно време от 08:00 -17:00 часа и получава трудово възнаграждение от 10 лева, с два почивни дни , и почивка през дена от един час. Като се е и подписал, посочил е дата и час.

 

При съвкупна преценка на събраните по-горе доказателства от фактическа страна Съдът  намира за установена  възприетата от наказващия орган фактическа обстановка, а именно, че „Батак Лес 2013“ ООД ЕИК *********,в качеството на работодател по смисъла на §1т.1 ДР КТ, към 25.05.2018г.  е приел на работа, като не е уредил  отношенията по предоставяне на работна сила като трудови правоотношения, като не е сключил трудов договор  в писмена форма  с лицето Г. И. Д., работещо на дължност „Общ работник“, в нарушение на чл.62, ал.1 КТ  във вр. с чл.1ал.2 КТ.

Към 25.05.2018г. отношенията между Г. И. Д.  и „Батак Лес 2013“ ООД фактически са били трудови, но не са били оформени надлежно с писмен трудов договор.

Този извод се налага при съвкупна преценка на показанията на св.М. и св.А., приетото Декларация по чл. 402 от КТ,  както и Протокол за извършена проверка № ПР 1818560/11.06.2018г.

Съдът кредитира показанията на свидетелите М. и А., тъй като същите се подкрепят от събраните по делото писмени доказателства, както и се намират във взаимна връзка по между си и са последователни , като съдът не се откри причина или мотив свидетелите да бъдат заинтересовани или предубедени, така щото да дадат показания в една или друга посока. Съдът не кредитира показанията на св. Д. и св. Л., тъй като св. Д. категорично заяви, че собственоръчно и сам е попълнил декларацията си по чл. 402 от КТ.  И освен това  същите противоречат на всички събрани доказателствени източници. Св. М. и св. А. са видели св. Д. да излиза от цеха за производство. Св. Д. е с навършени 17 години, ученик все още, можещ да чете и собственоръчно и грамотно е попълнил декларацията си , като е попълнил съществените елементи на трудов договор- място на работа, работно време, почивни дни, дневна почивка, възнаграждение, от кога работи и на каква длъжност. Абсурдно е твърдението на защитата, че св. М. или други лице от „проверяващите“да го е принудило да състави декларацията по чл. 402 от КТ с едно или друго съдържание, най малкото защото, както св. М. така и св. Д. са били на отрито, както всички свидетели казаха са присъствали представители на 7-8 институции, близо 25-30 души, и е лишено от каквато и да било логика и основание да се твърди, че някой е принуждавал друг да прави нещо против волята му в присъствието на толкова лица от различни звена на полицията, още по-малко да му казва какво да пише.  Още по –абсурдно е да се твърди, че респектиран от проверяващите органи, св. Д. до толкова се е объркал,че решил да попълни дакларацията по чл. 402 от КТ с невярно съдържание.

Св. М. и св. А. потвърдиха, че лицето Г. Д.е излязъл от производствения цех при тяхното идване, като същият е бил с работни дрехи, с трици , дървесина по себе си , с  изцапани със смола ръце.  В този смисъл Съдът не кредитира показанията на св. Д., че бил там защото помагал на св. Л..  Действително и св. А. депозира показания, че св. Д.,  който е бил заварен на място и излязъл от производственото помещение, започнал да твърди че бил там, за да помага за ремонта на някакво мпс, като в двора на цеха имало стари коли. Това обаче по никакъв начин не променя първоначалния извод, а именно че св. Д. е бил там, като е полагал труд за дружеството жалбоподател, като и не случайно е вписал в декларацията си, че работи от деня на проверката.  Още повече и че св. А. установи, че до двора на цеха се достига посредством метална врата, като не може да се влезе в двора, ако не се отвори отвътре. Тоест не може да се твърди, че в двора на цеха всеки може да влиза и излиза по всяко време.

Тезата на жалбоподателя в случая се гради на първоначалните защитни обяснения, дадени от св. Д. пред проверяващите, след като същият е бил заварен да излиза именно от производственото помещение.  Тоест той не е бил заварен при мпс-то, което е било ремонтирано, а пред цеха за дървообработване. Като защитната теза, че са били притеснени и респектирани от проверяващите/ органите на ИТ/ и полицията, се смутили св. Д., по такъв начин, че да  реши да напише нещо което не е истина, звучи лишено от всякаква логика. Поради което и съдът не кредитира показанията на св. Л. и св. Д.,  че в момента на проверката са били в двора на цеха, за да ремонтират кола.

По изложените по –горе съображения съдът намира за неоснователно възражението на защитата на жалбоподателя, че св. Д. не бил полагал труд в деня на  проверката, както и че се намирал там , само защото видял св. Л. и решил да му помага.

Освен това следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 416 ал.1 от КТ, съгласно която нарушенията на трудовото законодателство се установяват с актове, съставени от държавните контролни органи и редовно съставените актове по този кодекс имат доказателствена сила до доказване на противното. В случая жалбоподателя не доказа обратното.

Съдът намира, че не са допуснати съществени  процесуални нарушения при  издаване на процесните АУАН и НП. Обстоятелствата по чл.42,т.4 ЗАНН  и чл.57,ал.1, т.5 ЗАНН са достатъчни, ясни и конкретни, за това жалбоподателят да разбере за какво точно е санкциониран и да организира защитата си. Процесните АУАН и НП са издадени от компетентни органи при спазване изискванията на ЗАНН.

Разпоредбата на чл.62,ал.1 КТ, задължава работодателят да сключи писмен трудов договор с работника , който престира труда си , съответно и да внася дължимите здравни и осигурителни вноски. Значимостта  на това правило личи и от разпоредбата на чл.415в, ал.2 КТ , с която законодателят изрично е изключил възможността нарушението на чл.62, ал.1 КТ да бъде прието за маловажно.

Наказващият орган е  наложил имуществена санкция от 1500лв., която е определена  на минимума, предвиден от законодателя.

Ето защо  Съдът счита,че обжалваното наказателно постановление следва да бъде изцяло потвърдено.

Воден от горното и на основане чл.63ал.1 ЗАНН Пещерският районен съд

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление № 13-001152/29.06.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пазарджик, с което на „Батак Лес 2013“ ООД, ЕИК *********, със седалище гр.Батак, ул.“Димитър Тонджоров“№ 8, представлявано от Г. Т. Г.,  на основание чл. 416,ал.5 във вр чл. 414 ал.3 от КТ му е наложена имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин хиляди/ лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Пазарджишкия административен съд в 14-дневен срок от съобщението на страните за изготвянето му.

Районен съдия: