Решение по дело №1649/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 33
Дата: 21 януари 2019 г.
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20185220201649
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. П.,

21,01,19г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

Пазарджишкият районен съд, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и осемнадесета  година, в състав:                                                                       

                                                        Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

при секретаря Х. В., като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 1649/18  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Община П., ЕИК *******, с адрес: град П.4400, бул. „Б.“ **, област П., община П., представлявана от Т.П. против НП **19/29.08.2018г. на директора на Басейнова Дирекция „Източнобеломорски район” /БД ИБР/, с което на Общината- жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева на основание .

С жалбата се заявява материално-правна незаконосъобразност на атакуваното НП, чиято отмяна се иска.

В съдебно заседание Общината - жалбоподател, чрез своя процесуален представител, подържа жалбата и искането за отмяна на НП.  

Въззиваемата страна,  редовно призована, не изпраща законов или процесуален представител, изразява писмено становище за законосъобразност на обжалваното НП.

Съдът, след като се запозна с доказателствата  по делото, по вътрешно убеждение, ръководейки се от закона, установи:

На 14,02,18г. била извършена във връзка с писмо на МОСВ до БД ИБР Пловдив с вх.№ КД-09-11/15.01.2018г. и от експерти на Басейнова дирекция проверка на обществени чешми, публична общинска собственост, изградени на територията, на с. Звъничево в кв.24 и кв. 38 по плана на селото. Същите били водоснабдени с минерална вода от магистрален водопровод за пренос на минерална вода от находище „Варвара” до гр. П., преминаващ през територията на с. Звъничево, общ. П.. Проверката била ориентирана към изпълнение условията в разрешително за водовземане от мин. вода № 01610348/17.11.2010г., издадено от министъра на околната среда и водите.

При проверката било констатирано, че към 15.01.2018г. Община П.като титуляр по разрешително № 01610348/17.11.2010г. не е представила в Басейнова дирекция „Източнобеломорски район” информация за извършен мониторинг на температурата на мин. вода, за периода от 01.01.2017г. до 31.12.2017г., с което не е изпълнила условията на водовземане от издаденото разрешително.

С това деяние Община П.с ЕИК ******* е нарушило законоустановеното задължение на водоползвателя да изпълнява условията в издаденото по реда на Закона за водите разрешително, съгласно разпоредбата на чл.48, ал.1, т.11 от Закона за водите.  

За констатираното нарушение бил съставен констативен протокол и впоследствие - процесния АУАН, който е надлежно предявен на законовия представител срещу подпис.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП.

Претендира се, че последното страда от съществени процесуални нарушения доколкото е възприет цифров израз на правната квалификация на нарушението в нормата на чл. 48, ал.1, т.11 от ЗВ, а административно-наказателната отговорност е ангажирана на основание чл. 200, ал.1 т. 29 от ЗВ , която наред със санкционната си част, съдържала и състав на нарушение, различно от квалифицираното. На първо място, по повод обсъжданото възражение, следва да се отбележи, че в описателната си част и акта и НП съдържат ясно и достатъчно детайлно обстоятелствата по извършеното нарушение - непредоставяне на информация на БД за извършен мониторинг на температурата на минералната вода в посочените обществени чешми с минерална вода , които са публична общинска собственост. Мониторингът е предвиден в приложението ( л. 13)  към разрешителното за водоползване , т. 2 .1.1- „ да се предоставят на БД в ИБР данните от изпълнения ежемесечен мониторинг на ползваните водни обеми и температурата на минералната вода към 30 юни и към 31 декември  всяка година, в срок до 14 дни след посочените дати. Вярно е, че при описанието на нарушението не е посочено , че изискването за мониторинг и предоставяне на данни от него е конкретно по т. 2.1.1 в приложението към разрешителното, но пък ясно е посочено, че не се изпълняват условията по разрешителното, неразделна част от което е приложението ( на л. 13), в което са посочени „Условия, при които е разрешено водовземане“ ( каквото наименование носи и самото приложение).  Така , че , след като има пълно съответствие между пълното и ясно описание на нарушението и неговата правна квалификация , правото на защита не се засяга, защото то се гради основно по фактите .

Вярно е, че има разминаване в санкционната норма и възприетото нарушение и по описание и по квалификация. Но- в процесния случай, при констатираното пълно и ясно описание на нарушението и правилната му квалификация, несъответната санкционна норма не може да засегне правото на защита в претендирания смисъл. По две причини: 1. Първо-защото административно-наказателната норма, въз основа на която се реализира отговорността не е част от задължителните реквизити на НП и 2. В случая, като е възприел като основание за ангажиране на отговорността нормата на чл. 200, ал.1 т. 29 административно-наказващият орган е открил само по-благоприятното за нарушителя основание.  Защото непредоставянето на данни от мониторинг на компетентните органи е нарушение ( каквото е и процесното ) , което се санкционира по т. 35 на чл. 200, ал.1 , но предвидената тук санкция е в размер от 1000 до 5000 лева . А предвидената имуществена санкция по възприетата погрешно т. 29 на същия чл. 200, ал.1 е с минимум 500 лева, който е и наложен.  Така, че това погрешно решение на  наказващият орган, което по никакъв начин не е засегнало правото на защита ( гарантирано с пълното и достатъчно описание на нарушението и правилната му квалификация) и дори и довело до една по-благоприятна санкция. В настоящия случай това не може и да се коригира, тъй като така само ще се влоши положението на жалбоподателя , което е недопустимо в инициирано от него производство.  

  

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

                                                           

Р Е  Ш  И:

ПОТВЪРЖДАВА НП **19/29.08.2018г. на директора на Басейнова Дирекция „Източнобеломорски район” /БД ИБР/, с което на Община П., ЕИК *******, с адрес: град П.4400, бул. „Б.“ **, област П., община П., представлявана от Т.П. е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева на основание .

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.П.в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: