Решение по дело №230/2021 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 254
Дата: 8 ноември 2021 г. (в сила от 8 ноември 2021 г.)
Съдия: Биляна Спасова Панталеева Кайзерова
Дело: 20217070700230
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 септември 2021 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 254

гр. Видин, 08.11.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

единадесети октомври

през две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Биляна Панталеева

 

Касационно АНД №

230

по описа за

2021

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.63, ал.1, предложение „второ” ЗАНН във връзка с глава ХІІ от АПК.

Делото е образувано по жалба, подадена от РУ-Кула против Решение №18/14.07.2021г. по АНД № 49/2021г. по описа на Районен съд - Кула, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-0291-000082/02.03.2021г. на Началника на РУ-Кула при ОДМВР-Видин, с което на В.Й.И. ***, на основание чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца за извършено нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП.

В жалбата се развиват съображения, че решението е неправилно и незаконосъобразно.

Твърди се от касатора, че не са налице основания за приложение на чл.28 от ЗАНН , тъй като сравнението между степента на обществена опасност на нарушението , извършено от И., и други сходни случаи не води до извод , че степента на обществена опасност на извършеното от него деяние е по-ниска  в сравнение с другите такива случаи.

Иска се от Съда да бъде отменено решението на районния съд и да се потвърди наказателно постановление. Претендира се ю.к. възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба не е взел становище.

Представителят на Окръжна прокуратура - Видин дава заключение, че жалбата е основателна , тъй като не са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, Административният съд прие за установено следното:

Жалбата, като подадена в срока и от надлежна страна, е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна по следните съображения:

Установява се, че на 22.01.2021 г., свидетелите Ц.П. и С.Г.– служители в РУ-Кула , били наряд , като около 11,20ч.  по път Е 79 в гара Срацимир с посока на движение от гр.Димово към гр.Видин спрели за проверка лек автомобил марка „*** *** ***“, с рег. № ВН **** АМ, с водач ответника по касация. Полицейските служители извършили проверка на документите на водача и направили справка в централната система РСОД, при която установили, че управляваният автомобил е със служебно прекратена регистрация по чл.143, ал.15 ЗДвП, обявена на 19.01.2021г. от Сектор „ПП” Видин.

Предвид установеното актосъставителят П. счел, че ответникът по касация И. е извършил нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, а именно : че управлява МПС с прекратена регистрация, за което съставил АУАН № 22/ 25.01.2021г., подписан от касатора без възражения.

Била образувана и Преписка № 420/2021 г. на РП – Видин, като с Постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 19.02.2021 г. РП – Видин е отказала образуване на ДП за престъпление по чл.345, ал. 2 НК.

Впоследствие, въз основа на АУАН и установената в него фактическа обстановка е издадено и атакуваното Наказателно постановление.

Въз основа на приетата фактическа обстановка и след обсъждане на събраните по делото гласни доказателства РС-Кула приел, че при издаване на АУАН и НП не са били допуснати съществени процесуални нарушения, нарушението е доказано от обективна и субективна страна, но извършеното от И. административно нарушение представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН , поради което отменил атакуваното НП.

В касационната инстанция е представена Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, относно определяне на длъжности лица от МВР да издават фишове за налагане на глоби, да съставят АУАН, да издават НП, да установяват употребата на алкохол с доказателствен анализатор и да осъществяват контролна дейност по ЗДвП.

При така установената фактическа обстановка настоящият състав  не споделя крайните изводи на въззивния съд по следните съображения:

Предвид представената в касационната инстанция заповед на Министъра на вътрешните работи Съдът намира, че както атакуваното НП, така и АУАН са издадени от материално-компетентни органи.

Настоящият състав се солидаризира с изводите на РС-Кула, че на 22.01.2021г. ответникът по касация  е управлявал МПС, чиято регистрация е била прекратена, т.е., същият е управлявал по републиканската пътна мрежа нерегистрирано МПС, с което е осъществил състав на административното нарушение по чл.140, ал.1 ЗДвП.

Този извод не се оспорва от самия касатор, който като защита твърди, че деянието не се доказва от субективна страна, след като собственикът на МПС не е бил уведомен за извършената служебна дерегистрация на МПС.

По делото безспорно се установява, че регистрацията на автомобила е служебно прекратена на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП, след като собственика й, в двумесечен срок от придобиването му, не е изпълнил задължението си да регистрира превозното средство. В същия смисъл е и разпоредбата на чл.18б, ал.1, т.10 от Наредба № І – 45 от 24.03.2000 г. Действително, съгласно чл. 18б, ал. 2 от Наредба № І – 45, при прекратяване регистрацията по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 или 8, се уведомява собственикът на ПС, посочен в регистъра. В случая обаче, регистрацията е прекратена по чл. 18б, ал. 1, т. 10 от Наредба № І – 45/ 2000 г., при която хипотеза не съществува задължение собственикът на автомобила да бъде уведомяван преди прекратяване на регистрацията. Поради това настоящият състав намира, че не е нарушена процедурата, регламентирана с Наредбата, и по никакъв начин не са нарушени правата на наказаното лице, което е именно собственикът на автомобила.

Ето защо дори и нарушителят да не е знаел, че регистрацията на управлявания от него автомобил е била прекратена и нарушението да е извършено непредпазливо, извършеното се явява нарушение по ЗДвП и е наказуемо, с оглед разпоредбата на чл. 7, ал. 2 ЗАНН и разпоредбите на специалния закон – ЗДвП. В тази насока първоинстанционния съд е направил законосъобразни изводи, че е осъществено от обективна и субективна страна вмененото на наказаното лице нарушение, като се  е произнесъл подробно по съображенията на жалбоподателя за извършено деяние без вина . Именно поради липсата на пряк умисъл за извършване на престъпление по чл.345, ал.2 НК РП – Видин е отказала да образува досъдебно производство, но правилно е била ангажирана административно-наказателната отговорност на касатора за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП предвид по-ниската степен на обществена опасност на деянието и предвидената наказуемост по чл.7,ал.1 от ЗАНН и за деянията , извършени по непредпазливост.

Направените от съда изводи за наличие на предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН , обаче, не могат да бъдат споделени. Изложените от въззивния съд обстоятелства по никакъв начин не обосновават изключителност на  обстоятелствата , при които е извършено нарушението , които да правят деянието на И. различно от типичните такива случаи на нарушение от този вид. Напротив, същите обосновават имено извършване на административно нарушение от наказаното лице , а не престъпление от общ характер, каквато отговорност е предвидена за нарушение на същата правна разпоредба.

Предвид гореизложеното решението на районен съд Кула като краен извод е неправилно , тъй като не са налице основанията на чл.28 от ЗАНН, поради което липсват основания за отмяна на наказателното постановление.

Предвид горното жалбата е основателна. Решението на Районен съд Кула следва да бъде отменено. Вместо него следва да се постанови ново решение по същество , с което да се потвърди наказателното постановление. 

За прецизност следва да се посочи, че отнетите контролни точки, за които първоинстанционния съд е формирал изводи в оспореното решение, не са предмет на обжалване. Същите по естеството си представляват статистическа форма на отчет и не подлежат на оспорване пред Съд.

На основание чл.63,ал.5 във вр. ал.3 от ЗАНН и чл.143,ал.3 от АПК в полза на Областна дирекция на МВР-Видин следва да бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение , поискани от страната, в размер на 80 лв на основание чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН във вр.с чл.221, ал.2 АПК Административен съд-Видин

 

                   Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Решение №18/14.07.2021г. по АНД № 49/2021г. по описа на Районен съд - Кула, с което е отменено Наказателно постановление № 21-0291-000082/02.03.2021г. на Началника на РУ-Кула при ОДМВР-Видин, вместо което ПОСТАНОВЯВА :

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 21-0291-000082/02.03.2021г. на Началника на РУ-Кула при ОДМВР-Видин, с което на В.Й.И. ***, на основание чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца за извършено нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА В.Й.И. *** да заплати на Областна дирекция на МВР – Видин разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80/осемдесет/ лв.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                            2.