Решение по дело №241/2019 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 ноември 2019 г. (в сила от 25 ноември 2019 г.)
Съдия: Иван Никифоров Цонков
Дело: 20197090700241
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 август 2019 г.

Съдържание на акта

                                                        Р Е Ш Е Н И Е   № 161

гр.Габрово, 25.11.2019 година

                                                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО,  в открито съдебно заседание на пети ноември две хиляди и деветнадесета година,  в състав :

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ : ИВАН ЦОНКОВ

при секретаря Радослава Кънева и в присъствието на прокурор …………………….., като разгледа докладваното от председателя  Адм.д.  № 241 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във вр. с  чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП.

Образувано е по жалба на М.А.А., ЕГН **********, депозирана чрез адв. Д. Н. от ГАК, с която е оспорила Заповед за прилагане на Принудителна административна мярка /ЗППАМ/ № 19-0892-000198 от 22.07.2019 година, издадена от П.П.– Началник Сектор към ОД на МВР Габрово – Сектор Пътна полиция Габрово, с която на същата е наложена принудителна административна мярка на основание чл. 171, т. 1, б. "б"от ЗДвП, а именно: временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водач, който при управление на ППС е нарушил разпоредбите на чл. 5, ал.3, т.1 от ЗДвП. В жалбата си А. навежда доводи за незаконосъобразност на оспорваната заповед, тъй като като участник в ПТП, във връзка с което е следвало да бъде изпробвана за алкохол. Това е било невъзможно предвид здравословното и състояние към този момент като пострадала от ПТП, при което извършената и проверка за наличие употреба на алкохол е била извършена в нарушение на изискванията на Наредба № 30 от 2001 година за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС. В случая редът предвиден в посочената наредба при извършената и проверката с техническо средство – Алкотест Дрегер не бил спазен, по която причина е прекратено и образуваното срещу нея Досъдебно прозводство /ДП/ № 411/2019 г. по Прокурорска преписка /ПП/ № 1712/2019 г.

В съдебно заседание, редовно призована, жалбоподателката не се явява и не изпраща представител. В постъпило писмено становище от упълномощения процесуален представител - адвокат Д.Н., възпрепятстван да се яви в насроченото с.з., се поддържа жалбата по същество по изложените в същата съображения и се прави искане същата да бъде уважена. Претендира разноски по делото.

Ответникът по жалбата - Началник сектор "ПП" при ОД на МВР Габрово, редовно призован не се явява, същият се представлява от упълномощен представител – юрисконсулт С., която оспорва жалбата и изразява становище за неоснователност на същата.

Административният съд, след преценка на атакуваната заповед, доводите на страните и представените писмени доказателства, установи следното:

Жалбата е допустима, като подадена от лице притежаващо активна процесуална легитимация и в срока по чл. 149 от АПК, но разгледана по същество се явява основателна. Доводите на съда в този смисъл са следните:

От данните по делото се установява, че на М.А. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № GA6839 от 20.07.2019 г. за това, че на 20.07.2019 г., около 04:10 ч., в с. Враниловци, общ.Габрово, като водач на МПС марка "****" модел "*****" с рег.№ ******, собственост на „******“ ЕООД Габрово, при управлението на който автомобил по ул.Никола Маринов в същото село, в посока гр. Габрово допуска ПТП с материални щети. При извършената и проверка за наличие употреба на алкохол с Алкотест Дрегер 7510, номер 0045, се установява, че А. е управлявала автомобила под въздействието на алкахол, като техническото средство е отчело концентрация на такъв от 1.56 промила в 04:54 часа на посочената дата – 20.07.2019 г.При  проверката на водачката е връчен талон за изследване № 0008880. Тъй като установеното при извършената проверка с техническо средство наличие на употреба на алкохол е над 1.2  промила, срещу А. е образувано Досъдебно производство /ДП/ № 411/2019 година по ПП №1712/2019 г., а въз основа на цитирания АУАН, срещу същата е издадена и обжалваната в настоящото производство Заповед за прилагане на ПАМ, издадена от Началника на Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР Габрово, с която на основание чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП и е наложена ПАМ- временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на жалбоподателя, до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 18 месеца. Със заповедта за прилагане на ПАМ са отнети СУМПС № ********* и Контролен талон № 5046161, принадлежащи на А..

При служебна проверка законосъобразността на оспорената заповед при условията на чл. 168 от АПК на всички основания по чл. 146, т. 1 - 5 от АПК съдът констатира следното.

На основание чл. 172, ал. 1 от ЗДвП заповедта е издадена от компетентен орган- Началника Сектор "ПП" при ОД на МВР Габрово, комуто са делегирани правомощия по издаване на заповеди за налагане на ПАМ по ЗДвП, по силата на Заповед № 264з-1455 от 02.08.2018 г., издадена от Директора на ОД на МВР Габрово/л.9/. Следва да се има в предвид, че целта на принудителните административни мерки е предотвратяването, преустановяването на административни нарушения или премахването на вредните последици от тях, съгласно чл. 22 от ЗАНН. Съгласно чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения спрямо водач, който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско изследване или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или е под въздействието на друго упойващо вещество, както и при отказ да бъде проверен с техническо средство или да даде кръв за медицинско изследване, се налага ПАМ -временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 6 месеца.

При тази законова регламентация, необходимата материалноправна предпоставка за налагане на мярката, е установено по надлежен ред управление на МПС, в нарушение на разпоредбите на чл. 174, ал.3, предл.1 ЗДВП.

Видно от доказателствата по приложеноато в настоаящото производство ДП № 411/2019 г., по описа на РУ на МВР Габрово, извършената проверка за наличие употребата на алкохол на А. с техническо средство, след претърпяното от същата ПТП, е извършена в нарушение на изискванията на цитираната по горе нардеба № 30/2001 година. От приложените към същото докладна записка от Ст.полицай И.Д., както и от разпита му като свидетел по образуваното ДП и този на св. В.С.– Мл.автоконрольор, който е и извършил проверката с техническо средство - Алкотест Дрегер, се установява, че след реализиране на ПТП, жалбоподателката А. е била във видимо неадекватно и недобро състояние, което наложило незабавното и транспортиране в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ Габрово, но независимо от това В.С. и е извършил проверка с техническо средство. Били съставени АУАН и издаден талон за изследване, които обаче са били връчени на А. едва вечерта на същата дата – 20.07.2019 година, поради което не и е взета и кръвна проба за химическо изследване. Горното налага извода, че жалбоподателката е била в невъзможност да даде каквато и да било годна проба за проверка наличието на употребата на алхохол, предвид състоянието и към момента на проверката от органите на "ПП" към ОД на МВР Габрово, но и че проверката е извършена без да са спазени изискванията на Наредбата регламентираща извършването на тези проверки. По тази причина е прекратено и образуваното сррещу А. ДП № 411/2019 г., видно от изисканото и приложено към делото Постановление за прекратяване на наказателно производство № 411/2019 г. на М.И.- Прокурор при РП Габрово /л.35/.

По тези съображения, съдът намира, че оспорваната Заповед за прилагане на ПАМ, издадена от Началника на Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР Габрово, с която на основание чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП на  жалбоподателката М.А. е наложена ПАМ- временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на жалбоподателя, до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 18 месеца, следва да бъде отменена като неправилна и незаконосъобразна.

Предвид изхода на спора, съдът намира, че на жалбоподателя следва да бъдат присъдени разноски, каквито се претендират в размер на 310 лева, от които 10 лева внесена държавна такса и 300 лева изплатено адвокатско възнаграждение, съгласно разпоредбите на чл. 7, ал.1, т. 4 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Водим от гореизложеното Административен съд – Габрово,

 

                                                Р Е Ш И:

Отменя по жалба на М.А.А., ЕГН **********, с адрес *** Заповед за прилагане на Принудителна административна мярка № 19-0892-000198 от 22.07.2019 година, издадена от П.П.– Началник Сектор към ОД на МВР Габрово – Сектор Пътна полиция Габрово, с която на основание чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП на същта е наложена Принудителна административна мярка отнемане на свидетелството за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността, но за не повече от 18 месеца, като неправилна и незаконосъобразна.

ОСЪЖДА ОД на МВР Габрово да заплати на М.А.А., ЕГН **********, с адрес ***, сумата в размер на 310 (триста и десет) лева, представляваща сторените от нейна страна разноски в производството по делото за адвокатско възнаграждение и заплатена държавна такса.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на страните.

 

                                                                            СЪДИЯ: