Решение по дело №895/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1088
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 14 август 2020 г.)
Съдия: Албена Славова Неделчева
Дело: 20203110200895
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1088/24.7.2020г.

гр.в., 23.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Варненският районен съд -  тридесет  и втори наказателен състав - в публично заседание на   осми юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА  СЛАВОВА

 

при секретаря НЕЗАЕТ ИСАЕВА, като разгледа докладваното от председателя   АНД № 895  по описа за 2019 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на П.С.К.  против НП №  335/24.07.2019 г.  на Зам.Кмета на Община - в., с което на основание чл. 183 ал. 2 т.1 от ЗДвП му  е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 20 /двадесет/ лева за нарушение на чл. 6 т.1  от ЗДвП. 

            В депозираната до съда жалба  се оспорва посочената в НП фактическа обстановка. Твърди се, че паркирането е осъществено в рамките на синята зона, на която въззивникът е абонат, доколкото е заплатил годишна такса за ползването й за два от притежаваните от него автомобили. Твърди, че автомобилът е бил паркиран на ул. г. в гр. в., в близост до входа на офиса на  Райфайзенбанк ЕАД, а не на посочената в акта и обжалваното НП улица. Иска се НП да бъде отменено като незаконосъобразно и необосновано.

В хода на съдебното производство жалбоподателят редовно призован се явява лично като поддържа жалбата с наведените в нея основания. В заседание по същество пледира, че в хода на административно-наказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, свързано с дерогиране нормата на чл. 40 ал.1 т.4 от ЗАНН, в която е посочено, че актосъставителят следва да присъства на нарушението. Сочи се, че е нарушена и нормата на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН доколкото не е посочено точното място на извършване на нарушението.  

            Въззиваемата страна, редовно призована,  се представлява от юк К., която в съдебно заседание оспорва жалбата. В заседание по същество пледира НП да бъде потвърдено като законосъобразно и обосновано. Излага становище, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, като мястото на извършване на нарушението е безспорно установено.  Иска се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            На 02.07.2019 г. преди обяд въззивникът паркирал л.а. Шевролет с ДК№ В 0279 РВ в близост до офис на „Райфайзенбанк“ЕАД, в гр. в., находящ се на ул. Ц.С.№* на място за паркиране, ползващо се със служебен абонамент, обозначено с табела Т-17 и пътен знак В-27.  В общинско предприятие „Общински паркинги и синя зона“ постъпил сигнал за извършеното паркиране. Около 11.30 ч. на място пристигнал екип към общинското предприятие в състав св. К.П. – инспектор по репатриране, К.А.– водач-кранист и Г.Х.  - водач-кранист, който констатирал осъщественото паркиране на посоченото паркомясто.  Впоследствие автомобилът бил репатриран от цитираните служители, а на въззивника бил съставен фиш, а впоследствие и АУАН за нарушение на чл. 6 т.1 от ЗДвП. Въз основа на акта е издадено обжалваното НП, с което на основание чл. 183 ал.2 т. 1 от ЗДвП е издадено обжалваното НП.

            В хода на съдебното производство са разпитани в качеството на свидетели актосъставителя Н.Б.  и свидетеля по акта -  Е. Г.. Приобщени са към материалите по делото материалите по АНП.            Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по АНП, които преценени в тяхната съвкупност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира. Фактическата обстановка, визирана в АУАН и обжалваното НП не се оспорва и от жалбоподателя.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежна страна в законоустановения срок за обжалване  и е приета от съда за разглеждане, но по същество е неоснователна.

Наказателното постановление   335/24.07.2019 г.  на Зам.Кмета на Община - в. е издадено от компетентен орган, съгласно  чл. 189, ал.12 от ЗДвП и видно от приложеното по делото копие на заповед4729/05.11.2018 г.  на Кмета на Община - в.. Актът е съставен от компетентни лица, съгласно нормата на чл. 189 ал. 11 от ЗДвП.

            Като разгледа жалбата относно процесуалната законосъобразност на издаденото НП, съдът намери, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице.

            Съгласно трайната съдебна практика, за да бъде гарантирано правото на защита на нарушителя е необходимо да съществува единство между словесно описание на нарушението, посочено в АУАН и НП. В случая конкретното място на осъществяване на деянието е от съществено значение за съставомерността на същото. В АУАН и НП обаче същото е обозначено по различен начин, като е визирана различен адрес, на който е осъществено паркирането.

            Същевременно от  краткото описание в АУАН не става ясно с какво точно поведение жалбоподателя не е съобразил пътния знак и какво всъщност запретява той. Практически нарушението не е описано, което съставлява нарушение на чл.42, т.4 от ЗАНН. Същия порок е инкорпориран и в наказателното постановление, в което също липсва описание на нарушението, нито в какво се състои несъобразяването с пътен знак В27. Това води до съществено нарушение на изискванията на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

Независимо от гореизложените съображения, съдът с оглед служебното начало разгледа жалбата и по същество като установи от правна страна следното:

Съгласно чл. 80 ал.1-4 от Наредба № 18/23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството (Наредба № 18), пътен знак В27 "Забранени са престоят и паркирането" и В28 "Забранено е паркирането" се използват за въвеждане на забрана за престой и/или паркиране в пътен участък, в който спрелите пътни превозни средства затрудняват или пречат на пътното движение, като ограничават видимостта и широчината на платното за движение. Видно от събраните по делото доказателства, не са установени факти, указващи създадено затруднение на пътното движение вследствие осъщественото паркиране, а напротив – констатирано е, че водачът на процесното превозно средство е извършил паркиране именно на обособено за целта място, макар и обособено за ползване от лица, ползващи се от заплащан служебен абонамент. Поради изложеното, съдът намира, че с деянието въззивникът не е нарушил предписанието на пътен знак В - 27 , съотв. не е осъщесвил твърдяното и описано в АУАН и НП нарушение на разпоредбата на чл. 6 т.1 от ЗДвП.

Друг е въпросът, дали деянието представлява нарушение на друго законово предписание, но доколкото липсва повдигнато конкретно обвинение в хода на административно-наказателното производство по отношение на същото, съдът не следва да излага аргументи в този смисъл.

Поради изложените съображения, съдът намира, че НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно и необосновано.

С оглед изходът на делото искането за присъждане на юрисконсултско възнаграждение от процесуалния представител на въззиваемата страна се явява неоснователно.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ НП №  335/24.07.2019 г.  на Зам.Кмета на Община - в., с което на П.С.К. на основание чл. 183 ал. 2 т.1 от ЗДвП му  е наложено административно наказаниеГлоба” в размер на 20 /двадесет/ лева за нарушение на чл. 6 т.1  от ЗДвП. 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на процесуалния представител на Община – в. за присъждане на юрисконсултско възнаграждение по делото.

 Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд- в..

            След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

                       

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: