Решение по дело №90/2021 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юли 2021 г. (в сила от 14 септември 2021 г.)
Съдия: Юлита Николова Георгиева Трифонова
Дело: 20211610200090
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е  Ш  Е  Н  И  Е 

гр.Берковица 06.07.2021г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен съд-Берковица, ІI наказателен състав в публично заседание на 22.06.2021 година в състав:

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИТА ГЕОРГИЕВА

При секретаря  Таня Йорданова и като разгледа докладваното от съдията Георгиева  АНД №90 по описа за 2021г. на БРС, въз основа на закона и доказателствата и за да се произнесе взе предвид следното :

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

         Жалбоподателят Х.  И.Д.,  в качеството й на управител  на „КОМ АГРО“ООД със седалище и адрес на управление гр.Берковица ул.”Ком  8 е обжалвала  НП №12 -001798 от 18.03.2021г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”-Монтана, с което на представляваното от нея ООД е наложено административно наказание -  имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин / лева, в качеството му на работодател , на основание чл.416, ал.5 от КТ във връзка с чл.414, ал.3 от КТ.

           Жалбоподателят в жалбата и в с.з. чрез ангажираният процесуален представител  адв.И.Веселинов навежда доводи за незаконосъобразност на атакуваното НП и иска  отмяната му.

           Въззиваемата страна чрез процесуален представител Юрисконсулт Кръстева ангажира становище, като излага съображения за неоснователност и необоснованост на депозираната жалба и иска същата да бъде отхвърлена, а атакуваното НП да бъде потвърдено.

           Производството по делото е по реда на чл.59 - 63, ал. 1 от ЗАНН.

           Районен съд - гр.Берковица, като провери основателността на жалбата, съобразявайки становищата на страните и след анализ на събраните по делото доказателства прие следното от фактическа страна:

           На 05.02.2021г. след обяд при извършена проверка от служители на Дирекция „Инспекция по труда” - гр.Монтана и РДГ-Берковица С.Ш. и Л.Р. в овощна градина /сливов масив/ ,находяща се в землището на  гр.Берковица- ,обект на „КОМ АГРО“ООД –гр.Берковица и на 12.02.2021год. по документи по спазване на трудовото законодателство  било установено, че дружеството в качеството си на работодател е допуснало  лицето Б.П.И. с ЕГН ********** да работи на 05.02.2021год. в 16,20часа като работник,престирайки работна сила /резитба и оформяне на короната на сливови дървета / с фиксирано работно време от 08,00часа до 17,00часа и работно място овощна градина , без отношенията при предоставяне на работна сила да са уредени като трудови правоотношения и без лицето да има сключен трудов договор в писмена форма  .

         При извършената проверка посоченото лице е дало информация за имената си и ЕГН и е подписало изготвения от проверяващия Констативен протокол.В Протокола е отразено,че лицето работи като работник ,“еднодневен“ договор и с работно време от 8 до 17часа. Констатирано е, че „КОМ АГРО“ООД  качеството си на работодател не е сключил писмен трудов договор с лицето Б.П.И.    при предоставяне на работна сила.

         Във връзка с фактическите констатации при проверката на 22.02.2021год.  в присъствието на упълномощеното лице Иван Димитров бил съставен и предявен АУАН  №12-001798 за допуснато нарушение по 62 ал.1 във връзка с чл.1, ал.2 от КТ. Въз основа на АУАН е издадено и обжалваното в настоящото производство НП №12-001798/18.03.2021г.

Още при връчване на АУАН същият вписал възражение,в което посочил ,че с въпросното лице има сключен граждански договор.

На 25.02.2021г. управителят на дружеството е подал възражение против съставения АУАН, като изрично е посочил, че с лицето Б.П.И.   има сключен граждански договор, същият приложен в преписката/л.10 от делото/.. Без да обсъди тези възражения, само въз основа на констатациите на представителите на контролния орган и Констативния протокол / л.16 от делото/ , за който в производството  безспорно се установи, че е попълнен от представител на контролния орган и е подписан от лицето, Директорът на дирекция ”Инспекция по труда” Монтана, е издал оспорваното НП.

                  Изложената фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, а именно: показанията на свидетелите с.Ш. и Л.Р.,  Б.П.И.   -разпитан по искане на жалбоподателя  , Протокол за извършена проверка,Констативен протокол, договор за изработка, пълномощно и писмено становище, както и останалите приложени по делото писмени доказателства.

           Съдът намира жалбата за подадена в законоустановения срок по чл.59, ал.2 ЗАНН и разгледана по същество, същата е процесуално допустима и  основателна по следните съображения:

    Процесното административно наказание е наложено при изложената по горе фактическа обстановка, която в пълнота е възприета от административно-наказващия орган и възпроизведена в процесното НП, с което е прието че  жалбоподателят е осъществил състава на визираното в АУАН и НП, административно нарушение по 62 ал.1 във връзка с чл.1, ал.2 от КТ.

Разпитани в съдебно заседание свидетелите С.Ш. – актосъставител и Л.Р. и М.Т., свидетели по съставяне на акта установяват фактическата обстановка такава, каквато е описана в акта и пренесена в атакуваното наказателно постановление.

Съдът кредитира и показанията на свидетеля Б.П.И.   , тъй като същият споделя лични непосредствени впечатления, а показанията му са дадени под страх от наказателна отговорност. Свидетелят установява, че бил  нает да  извършва резитба и оформяне на короната на сливови дървета.Работил когато времето позволявало и нямал работно време.

    Изложеното не може да мотивира съда да приеме, че санкционираното дружество е осъществило състава на нарушение по чл.62, ал.1 във вр. с  чл.1,   ал.2 от КТ.

    Въззиваемата страна -ИТ Монтана счита, че установената от тях фактическа обстановка говори за прикрито трудово правоотношение, тъй като лицето Б.П.И.    престирал  работна сила, изпълнявайки трудови функции, изразяващи се в резитба и оформяне короната на сливови дървета . Счита още, че това лице престира работна сила в рамките на работно време, с работно място, като И. е бил подчинен на режима на работа и организация на труда и йерархично - на работодателя-жалбоподател.

 

           Съгласно чл.1 ал.2 от КТОтношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения.” В нормата на чл. 62, ал. 1 от КТ е вменено задължение на работодателя да сключи трудов договор с работника в писмена форма, като задължението на работодателя следва да бъде изпълнено преди започване на работа. В разпоредбата на чл. 414, ал. 3 от КТ е регламентиран размерът на имуществената санкция, а именно в размер от 1500 до 15 000 лв. За да се приеме, че е налице неизпълнение на задължения към Държавата е необходимо да се докаже, че действително е било налице трудово правоотношение, за което не е бил сключен предварително трудов договор. Трудовото правоотношение се характеризира с престиране на работна сила през определено работно време, работно място и за определено възнаграждение.

Осъществяваната от лицето Б.П.И.   дейност е представлявала изпълнение на договор за поръчка и не е имала характеристиките и съдържанието на трудов договор съгласно разпоредбата на чл.66 от КТ.  Това лице не е имало точно определено работно време, било е наето да извърши конкретна работа -оформяне короната на 1800 фиданки . Възнаграждението му за извършваната услуга е преценена от обема на извършваната дейност . Не е била предвидена дисциплинарна отговорност или предизвестия за прекратяване на трудово правоотношение за нарушение на трудова дисциплина и трудови функции.   Не са били уговорени каквито и да е отпуски и обезщетения.  Отчитането на дейността по договора за поръчка не предпоставя отношения на власт и подчинение,   при липсата на каквито и да е санкции за това. Следователно не се касае за трудови правоотношения между санкционираното дружество и Б.П.И.    , а описаните по-горе отношения съдът приема като облигационни отношения.

В тази насока е  и константната съдебна практика на АС-Монтана арг. на Решения по КАНД 12/2017год.,КНАД №14/2017год.,КНАД №13/2017год. и  др. която е приела,че във всички случаи следва да се изследва дали престирания труд попада в обхвата на трудово правоотношение по смисъла на КТ.В случая не са налице всички елементи на трудовото правоотношение.

Изложеното налага единствения възможен извод, че нарушението вменено на наказаното дружество е несъставомерно, поради което и атакуваното наказателното постановление следва да се отмени изцяло, като незаконосъобразно.

          Ето защо  и на основание чл.63,  ал.1 от ЗАНН,  съдът

 

 Предвид гореизложените мотиви и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН Районен съд-Берковица

                                       Р  Е  Ш  И  :

                 ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ НП  12 -001798 от 18.03.2021г.  на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”-Монтана, с което на „КОМ АГРО“ООД със седалище и адрес на управление гр.Берковица ул.”Ком  8   е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин / лева , на основание чл.416, ал.5 от КТ във връзка с чл.414 ,ал.3 от КТ.

                   РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14 /четиринадесет/ дневен срок от уведомяването пред Административен съд – гр.Монтана.

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: