Решение по дело №11/2021 на Районен съд - Тервел

Номер на акта: 260013
Дата: 1 юли 2021 г. (в сила от 20 юли 2021 г.)
Съдия: Ганчо Манев Драганов
Дело: 20213250200011
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№________

 

гр.Тервел 01.07.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Тервелски районен съд  в публично съдебно заседание на седми май, две хиляди и двадесет и първа година в състав:

Председател: Ганчо Драганов

 

с участието на секретаря Милена Димова разгледа докладваното от районния съдия Ганчо Драганов АНД дело №11 по описа  за  2021 година на Тервелски районен съд и за да се произнесе взе предвид следното:

Съдебното производство е образувано по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление НП № 20-0355-000527/23.12.2020 г. издадено от началника на  РУ - Тервел, при ОДП на МВР – Добрич, с което на Я.Р.А., ЕГН ********** с адрес ***, на основание чл. 175А, ал. 1, пр.3 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание - глоба в размер на 3 000 лв. /три хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 /дванадесет/ месеца, за нарушение на чл. 104Б, т. 2 от Закона за движението по пътищата;

В жалбата се сочи, че наказателното постановление е незаконосъобразно, тъй като неправилно е приложен материалния закон и са допуснати процесуални нарушения при съставянето на АУАН и атакуваното наказателно постановление. Процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата, като сочи, че от посочените в наказателното постановление обстоятелства не може да се направи извод, че пътят не е използван по неговото предназначение за превоз на хора и товари, а за други цели. Предлага наказателното постановление да бъде отменено.

По делото се приеха следните писмени доказателства: наказателно постановление №20-0355-000527/23.12.2020г., акт за установяване на административно нарушение №582975/06.12.2020г., наказателно постановление №20-0355-000540/23.12.2020г., наказателно постановление №20-0355-000539/23.12.2020г., 2 бр. фишове, справка за нарушител-водач, 2 бр. докладни записки.

Въззиваемата страна РУ – Тервел не изпраща представител, и не взема отношение по жалбата. Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

По допустимостта на жалбата:

Жалбата е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по, ал. 2 от този текст, като препис от наказателното постановление е връчен на жалбоподателя. Жалбата също така е подадена от легитимиран субект /срещу който е издадено атакуваното НП/, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение/, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество се явява основателна.

От фактическа страна съдът установи следното:

На 06.12.2020 г. около 07 и 30 часа полицейските служители – свидетелите А.Д.А. и Т.Ж.Т. осъществявайки предварително планирана проверка на автомобили спрели за проверка автомобил Опел Астра с per. № ТХ 0899 АН който бил управляван от жалбоподателя Я.Р.А.. При проверката полицейските служители констатирали нарушения по ЗДП и съставили на А. два броя фишове с наложени глоби. Жалбоподателя ги подписал и приел но това го ядосало и след като се качил в автомобила си изфорсирал двигателя и направил обратен завой при което гумите просфирили на асфалта при което автомобилът поднесъл но водачът го овладял и тръгнал в посока центъра на гр.Тервел. Тъй като започнал да се движи с видимо висока скорост, полицейските служители тръгнали след управлявания от жалбоподателя автомобил с включен светлинен и звуков сигнал. Жалбоподателя обаче не спрял движението на автомобила си а продължил, като в хода на движението си не спрял два пъти на знак „Б2“ – Стоп на две кръстовища. Едва на пътя за с. Честименско жалбоподателя спрял автомобила си и изчакал полицейските служители. Тогава именно бил поканен в полицейското управление където му бил съставен акт за установяване на административно нарушение № АУАН 582975 за това, че на същата дата в 07.30 часа на ул.„Хан Аспарух” до ресторант Приятели управлявал МПС - автомобил Опел Астра с per. № ТХ 0899 АН, като не използвал пътното платно по предназначение и умишлено форсирал двигателя на лекия автомобил с цел поднасяне и създаване реална опасност за живота и здравето за него и останалите участници в движението.

На основание АУАН № 582975 е издадено наказателно постановление НП № 20-0355-000527/23.12.2020 г., с което ми е наложено наказание глоба в размер на 3 000 лв. на осн. чл.175, ал.1,пр.З от ЗДвП и съм лишен от правото да управлявам МПС за срок от 12 месеца.

Така описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетели А.Д.А. и Т.Ж.Т.. Последните помнят случая, подробно описват констатираната фактическа обстановка, включително и са категорични относно наблюдавания от тях начин на движение на МПС-то управлявано от жалбоподателя.  От същите показания се установява фактическата обстановка, описана като възприета от съда.

Същевременно съдът намери, че не следва да кредитира показанията на свидетеля Р.А. С.., който сочи, че бил в колата към момента на описания случай, но не е имало рязко потегляне с автомобила от страна на синът му – жалбоподателя, нито че са се движили после с висока скорост и не са спрели веднага, когато им е подаден светлинен и звуков сигнал от следващият ги полицейски автомобил. Този свидетел е баща на жалбоподателя и е склонен да умаловажава действията на синът си с цел да го предпази от наказание. По тези съображения съдът ги приема за необективни. 

Съдът намира, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяна на атакуваното наказателно постановление.

С оглед на установената фактическа обстановка, съдът приема, че има неправилно приложен материален закон относно установеното нарушение.

От така установената фактическа обстановка не може да се прави извод за осъществено нарушение от страна на жалбоподателя на чл. 175А, ал. 1, пр.3 от Закона за движението по пътищата.

Хипотезите за това нарушение са две: едната е който организира или участва в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване. Другата хипотеза е който ползва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари.

Първата хипотеза е по ясна и тя е налице, когато двама или повече водачи на МПС си устройват състезания – тъй наречената гонка, и то не на изолирано място, а на самите пътища отворени за обществен транспорт. Законодателят е предвидил това нарушение, защото по този начин участниците в това състезание застрашават живота и здравето на другите участници в движението, като реална предпоставка за настъпването на ПТП.

Втората хипотеза . когато водач или водачи на МПС ползват пътищата отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари се осъществява, когато водач или водачи на МПС умишлено привеждат автомобила си в състояние на въртене на гуми и то в смисъла на тъй наречения "дрифт" което действие е с по продължително във времето чрез множество действия като например многократно форсиране на двигателя и многократно поднасяне и дори завъртане на автомобила на платното за движение.

В конкретния случай жалбоподателя е форсирал двигателя и колата е поднесла на завоя, но това еднократно действиет не може да се квалифицира, като горния пример и съответно, като нарушение по чл.175а от ЗДП. Съдът намира, че във връзка с установената фактическа обстановка, жалбоподателя е осъществил няколко други нарушения по закона за движение по пътищата, част от които са установени и съответно са съставени АУАН, но не е осъществил нарушението по чл.175а от ЗДП. На всеки би могла да се случи в зависимост дори и от моментното му състояние да изфорсира двигателя и да превъртят гумите на автомобила му, но това не значи, че извършва нарушението по чл.175а от ЗДП.

Предвид горното съдът намира, че нарушението не е извършено като наказващият орган неправилно е приложил материалния закон, което от своя страна прави атакуваното наказателно постановление незаконосъобразно.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1, от ЗАНН, Районният съд - Тервел

РЕШИ:

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно  наказателно постановление № 20-0355-000527/23.12.2020 г. издадено от началника на  РУ - Тервел, при ОДП на МВР – Добрич, с което на Я.Р.А., ЕГН ********** с адрес ***, на основание чл. 175А, ал. 1, пр.3 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание - глоба в размер на 3 000 лв. /три хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 /дванадесет/ месеца, за нарушение на чл. 104Б, т. 2 от Закона за движението по пътищата;

Решението подлежи на обжалване в 14 дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд - гр. Тервел, на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 / Г. Драганов /