Решение по дело №263/2020 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 13 ноември 2020 г.)
Съдия: Силвина Дачкова Йовчева
Дело: 20203420200263
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  201

 

гр. Силистра, 23.07.2020 год.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД - СИЛИСТРА, наказателен състав, в съдебно заседание при закрити врата на двадесет и трети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИНА ЙОВЧЕВА

 

при участието на секретаря П. Т., като разгледа докладваното от съдия Силвина Йовчева А.Н.Д. № 263 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Образувано е по жалба чрез директора П. Г. на „ТП ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО СИЛИСТРА“ при „СЕВЕРНОЦЕНТРАЛНО ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ“ ДП – Габрово, със седалище и адрес на управление: гр. С., ул. „Д.“ № … срещу Електронен фиш серия Г № 0015506, издаден от ОДМВР – Силистра, с който на основание чл. 638, ал. 4 във вр. с чл. 638, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането (КЗ) е наложена имуществена санкция в размер 2000,00 (две хиляди) лева за извършено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 във вр. чл. 638, ал. 4 във вр. с чл. 638, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането.

Жалбоподателят изразява становище, че процесният ЕФ е незаконосъобразен, поради допуснати съществени нарушения на материалните и процесуалните норми и моли за неговата отмяна. Твърди се, че е налице несъответствие между описаното във фактите и разпоредбите, посочени в ЕФ.

Жалбата е депозирана в преклузивния срок, чрез административнонаказващия орган на основание чл. 60 от ЗАНН, от активно легитимирано за това лице и против акт, подлежащ на съдебен контрол.

В съдебно заседание за жалбоподателя не се явява представител.

За въззиваемата страна не се явява представител. Преди с.з. е депозирано становище от наказващия орган, с което се оспорва подадената жалба срещу ЕФ. Твърди се, че органите по контрол могат да използват технически средства или системи. Посочено е, че на 12.05.2020 г. в с. Б. по път II-71 км. +075 в посока гр. С. техническото средство е заснело клип, отчитайки превишена скорост на л.а. „ЛАДА 2121“ с регистрационен № СС4880АТ, собственост на СЦДП ТП „Държавно горско стопанство – Силистра“. Системата автоматично извършвала проверка в Гаранционния фонд по регистрационен номер на МПС за наличие на сключена застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. На 14.04.2020 г. бил издаден процесния ЕФ. Посочено е още, че ЕФ е процесуално законосъобразен. Издаден е от компетентен орган,  в кръга на правомощията му  и при спазване на материалноправните и процесуалноправни разпоредби. Моли се с решението съдът да потвърди ЕФ и да отхвърли жалбата като неоснователна и недоказана.

Районна прокуратура – Силистра, при редовност на призоваване, не изпраща свой представител и не изразява становище.

СЪДЪТ с оглед събраните доказателства по приложената преписка и непосредствено в съдебно заседание, прие за установено следното от фактическа страна:

На 12.05.2020 г. в с. Б. по път II-71 км. +075 в посока гр. С. техническо средство е заснело клип, отчитайки превишена скорост на л.а. „ЛАДА 2121“ с регистрационен № СС4880АТ, собственост на СЦДП ТП „Държавно горско стопанство – Силистра“ (л. 14). Приложен е и протокол, според който използването техническо средство е преминало проверка и съответства с одобрения тип. Според въззиваемата страна съществуващата система автоматично извършвала проверка в Гаранционния фонд по регистрационен номер на МПС за наличие на сключена застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. При извършената автоматична проверка се установило, че към дата 12.04.2020 г. МПС с регистрационен с регистрационен № СС4880АТ няма активна застраховка „Гражданска отговорност“.

Според електронната страница на Гаранционния фонд към 12.05.2020 г. няма сключен и действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за МПС с регистрационен № СС4880АТ. Договорът за застраховка „Гражданска отговорност“ е сключен след посочената дата, тъй като валидния към момента договор е с начална дата на покритието на 16.04.2020 г.

На 14.04.2020 г. бил издаден електронен фиш, в който е посочено, че на 12.05.2020 г. в с. Б. по път II-71 км. +075 в посока гр. С., при максимално допустима скорост за населено място 50 км/ч и отчетен толеранс от измерена скорост -3 км/ч с МПС „ЛАДА 2121“ с регистрационен № СС4880АТ е установено нарушение на Кодекса на застраховането, заснето с автоматизирано техническо средство/система № 11743bd. В процесния ЕФ е посочено, че собственик на МПС е СЦДП ТП „ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО СИЛИСТРА“ с ЕИК …, със седалище и адрес на управление: гр. С., ул. „Д.“ № …, представлявано от директора П. Т. Г.. За извършеното нарушение е наложена на основание чл. 638, ал. 4 във вр. с чл. 638, ал. 1, т. 2 във вр. с чл. 461, т. 1 от КЗ имуществена санкция в размер на 2000,00 (две хиляди) лева. ЕФ е връчен на 16.04.2020 г.

Горната фактическа обстановка се установява въз основа на приетите писмени доказателства. Не са събрани доказателства, опровергаващи гореописаните факти.

СЪДЪТ намира депозираната жалба за ОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движение по пътищата, към която препраща чл. 647, ал. 3 от КЗ  електронният фиш трябва да съдържа  следните реквизити: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушениетонарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното ѝ заплащане. Въпреки облекчената процедура на санкциониране с ЕФ, за да може законосъобразно да бъде издаден ЕФ, в същия следва да бъде извършено ясно описание на извършеното нарушение и нарушените правни норми и на кого и каква санкция се налага. В конкретния случай настоящият състав счита, че това условие не е изпълнено. В процесния ЕФ няма описание на нарушението. Отразено е само – „установено нарушение по Кодекса за застраховането, заснето с автоматизирано техническо средство/система № 11743bd“. Евентуално от посочените по-долу разпоредби  може да се направи извод, че се касае за управление на МПС без сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“.  Изводът на съда обаче представлява предположение. В този смисъл е налице съществено нарушение на процесуалните правила, предвид липсата на описание на нарушението, което налага отмяна на издадения ЕФ като незаконосъобразен.

Предвид събраните доказателства се установява, че на 12.04.2020 г. в с. Б. по път II-71 км. +075 в посока гр. С. водач е управлявал МПС „ЛАДА 2121“ с регистрационен № СС4880АТ. Доказано е обстоятелството, че към момента на заснемане на това управление автомобилът не е имал  сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. В КЗ е предвиден специален ред за установяване на нарушения с автоматизирано техническо средство. Според текста на чл. 647, ал. 3 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Регламентирано е, че ЕФ се изпраща на собственика на МПС, който е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6 от КЗ. Налагането на имуществена санкция с електронен фиш е допустимо в случай на нарушение по чл. 638, ал. 4 от КЗ.

Посоченото по-горе обаче по никакъв начин не може да отмени задължението за описанието на нарушението, за което се налага наказание. Съставилият ЕФ се е отнесъл недобросъвестно към задължението си да издаде ЕФ, съдържащ реквизитите, посочени в закона.

С оглед описаното съществено нарушение на процесуалните правила, процесният ЕФ следва да бъде отменен като незаконосъобразен.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН Районен съд Силистра

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система Серия Г № 0015506, издаден от ОДМВР – Силистра, с който на „ТП ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО СИЛИСТРА“ при „СЕВЕРНОЦЕНТРАЛНО ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ“ ДП – Габрово, със седалище и адрес на управление: гр. С., ул. „Д.“ № …, е наложена на основание чл. 638, ал. 4 във вр. с чл. 638, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането имуществена санкция в размер 2000,00 (две хиляди) лева за извършено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 във вр. чл. 638, ал. 4 във вр. с чл. 638, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Силистра в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

  Силвина Йовчева