Решение по дело №2011/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 23
Дата: 8 януари 2020 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Светлана Нейкова Нейчева
Дело: 20194520202011
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Р у с е, 08. 01. 2020 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            Русенският районен съд, втори наказателен състав, в публично

            заседание на 02.12.2019 год, в състав:

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТЛАНА НЕЙЧЕВА

            при секретаря ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВА,

            разгледа докладваното от съдията АНД N 2011

            по описа за 2019год. на Русенски районен съд

            и за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Н.Х.Р., ЕГН **********, срещу електронен фиш за налагане на глоба, сер.К, бланков №2780074, издаден ОДМВР - Русе, с който за нарушение на чл.21 ал.2 ЗДП, на основание чл189 ал.4, вр.чл. 182 ал. 2, т.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 100лв.  

Жалбоподателят излага съображения за незаконосъобразност  на НП – счита последното за неправилно и издадено при съществени процесуални нарушения.

Наказващият орган не изпраща представител, счита депозираната жалба за неоснователна.

РРП не взема становище по жалбата.

Съдът, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните приема, за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

            На 20.01.2018г. лек автомобил л.а.“АУДИ КУ 7“, с ДК № СВ0940КВ, управляван от жпод.Р., се движил се по път II-21, Русе – Силистра, като при км.4+400 посока Русе, при ограничение с пътен знак В26 от 80км./ч  бил заснет с дигитална стационарна радарна установка за видеоконтрол TFR1M-656, установила че превишава разрешената максимална скорост от 80км, като се движил със 105км/ч. В съответствие с чл.189 ал.4 от ЗДвП бил издаден електронен фиш, с който на жпод.Р. била наложена на основание чл.182 ал.2, т.3 от ЗДвП глоба от 100лв., за превишение от 25км/ч.  ЕФ бил връчен на 15.09..2019год. лично на нарушителя, като в законоустановения срок, на основание чл.189 ал.5 от ЗДвП, не била депозирана декларация. Впоследствие депозирал жалба срещу ЕФ, към която приложил незаверено и нечетливо копие от шофьорска книжка на румънски гражданин, като саморъчно вписал в жалбата, че автомобилът се управлявал от румънския гражданин. 

            Изложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото писмени доказателства и доказателствени средства - жалба, електронен фиш, клип на хартиен носител, протокол, удостоверение за одобрен тип средство за измерване.

          При така установеното от фактическа страна съдът намира от правна страна следното:

ОДМВР - гр.Русе издала срещу жалбоподателя Р. електронен фиш за налагане на глоба на основание чл. 189, ал.4, във вр. с чл. 182, ал.2, т.3 от Закона за движението по пътищата в размер на 100 лева, с оглед виновно извършено административно нарушение по чл. 21, ал.2 от ЗДвП. В издадения ЕФ констатираното административно нарушение е описано, като са посочени дата на нарушението, място на извършването му, вкл. и с GPS координати,  МПС - л.а. л.а.“АУДИ КУ 7“, с ДК № СВ0940КВ, дигитална стационарна радарна установка за видеоконтрол TFR1M-655, установило нарушението; разрешена стойност на скоростта -80 км/ч; установена стойност на скоростта - 105км/ч; превишена стойност на скоростта 25 км/ч. Към издадения електронен фиш е приложен снимков материал /разпечатка/ от клип от дата 20.01.2018 година.

 

 

 

 

 

 

 

 

Въз основа на изложените обстоятелства и съдържащите се данни в заснетия с горепосоченото техническо средство "видео-клип", е ангажирана административно-наказателната отговорност на провинилия се водач на основание чл. 189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал.2, т.3 от ЗДвП, при което му е наложено административно наказание "глоба" в размер на 100 лева.

 

 

 

 

Жалбата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

 

 

 

Съдът счита, че при издаването на обжалвания електронен фиш, установено с автоматизирано техническо средство не са допуснати сочените в жалбата нарушения на процесуалния и материален закон. От формална страна електронният фиш съдържа всички изискуеми съгласно чл. 189, ал.4 от ЗДвП реквизити. Посочени са - териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото на нарушението, датата  и точният час на извършването му, регистрационният номер на МПС, собственикът /ползвателя/, на когото е регистрирано то, описание на нарушението, нарушената разпоредба - чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, размерът на глобата, срокът, сметката и мястото на доброволното й заплащане.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Безспорно е установено по делото, че управлявания от жалбоподателя автомобил бил засечен с дигитална стационарна радарна установка за видеоконтрол TFR1M-655 -  техническо средство, която е одобрен тип, съгласно наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол. Срокът на валидност е 24.02.2020 година. От представеното по делото писмено доказателство- протокол № 2-37-18 е видно, че към дата 20.01.2018 година, когато е измерена превишената скорост на движение на управляваното от жалбоподателя моторно превозно средство в населеното място, стационарна радарна установка преминала успешно проверка в Лабораторията за проверка на средствата за измерване при ГДНП. От това се налага извода, че същата била технически изправна и извършените с нея измервания са в съответствие със Закона за измерванията. Към издадения електронен фиш е приложена и снимкова разпечатка от клип, като съгласно чл. 189, ал. 15 от Закона за движението по пътищата снимковия материал, изготвен с техническо средство или система, заснемаща или записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, съставлява годно веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес.

Възражението, че пътният участък не бил сигнализиран със знак Е24 е неоснователно. С промените на ЗДвП през месесец юни 2017год. разпоредбата задължаваща поставянето на  пътен  

 

 

 

знак Е24 пред стационарните и мобилните камери на КАТ е отменена.

Възражението на жпод.Р., че не бил собственик на заснетия автомобил, не може да изключи отговорността му. Той е санкциониран като ползвател на МПС, а приложения договор за покупко-продажба на изплащане, придружен от заявление, установява че жпод.Ремзив придобил държането на л.а.“АУДИ КУ 7“, с ДК № СВ0940КВ и го ползвал в свой интерес.

Възражението, че друго лице управлявало автомобила е необосновано. Жпод.Р. не представя доказателства за тези си твърдения, като нечетливото и незаверено копие от румънско СУМПС, придружаващо въззивната му жалба не може да установи този факт, още повече че същият е имал възможност да се ползва от процедурата по чл.189 ал.5 от ЗДвП, което не сторил.

При изложените правни съображения обжалвания електронен фиш се явява законосъобразен, обоснован и издаден в съответствие с материалния и процесуалния закон и следва да бъде потвърден.

 

            Така мотивиран и на основание чл.63,ал.1 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш, сер.К, бланков №2780074, издаден ОДМВР - Русе, с който за нарушение на чл.21 ал.2 ЗДП, на основание чл189 ал.4, вр.чл. 182 ал. 2, т.3 от ЗДвП на Н.Х.Р., ЕГН **********, е наложено административно наказание глоба в размер на 100лв.

 

Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14 – дневен срок от съобщаването му до страните, по реда на АПК.

                                                                       

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:………………