Решение по дело №301/2018 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 134
Дата: 3 април 2018 г. (в сила от 18 април 2018 г.)
Съдия: Тодор Стойков Тодоров
Дело: 20185510200301
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Казанлък, 03.04.2018 год.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Казанлъшкият Районен Съд, наказателна колегия, трети наказателен състав на трети април, две хиляди и осемнадесета година в открито съдебно заседание, в следния състав:

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОДОР ТОДОРОВ

 

при участието на секретаря МАРИЙКА ИВАНОВА и прокурора ТАНЯ ДИМИТРОВА разгледа докладваното от съдия ТОДОРОВ АНД № 301 по описа за  2018 година

Р  Е  Ш  И:

 

         ПРИЗНАВА нарушителя И.Н.П. – роден на *** ***, български гражданин, живущ ***, неженен, неосъждан, работи, със средно образование и с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 06.02.2017 г. в гр. Казанлък в сградата на Община Казанлък, съзнателно се е ползвал пред Р. М. Й. – Главен експерт „Транспорт“ В Община Казанлък от неистински официален документ – Удостоверение за наличието или липсата на задължения /на основание чл. 86 ал. 6 от ДОПК/ с изх. № 240201700031231/01.02.2017 г. от Национална агенция за приходите, Териториална дирекция Пловдив, офис Стара Загора, в което е отразено, че няма задължения при подаване на  документи за издаване на Разрешение за извършване на таксиметров превоз на територията на Община Казанлък /на основание чл. 24а ал. 2 . 2 от ЗАП/, когато от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност - престъпление по чл. 316 вр. чл. 308 ал. 1 от НК, но го освобождава от наказателна отговорност и на осн. чл. 78а ал. 1 от НК му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в размер от ХИЛЯДА ЛЕВА.

        

         ОСЪЖДА нарушителя И.Н.П. с установена по-горе самоличност, да заплати направените разноски в размер от 23,95 лв. по сметка на ОД МВР гр. Стара Загора.

        

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 15 дневен срок от днес пред Окръжен съд – гр. Стара Загора.

 

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

М     О     Т     И     В     И   към  Н О Х Д  № 301/18г.

 

Производството е по реда на чл.375 и следващите от НПК.

 

С постановление от  14.03.2018г., РП-Казанлък е освободила от наказателна отговорност И.Н.П. като е изпратила материалите на РС-Казанлък за налагане на административно наказание по реда на чл.78а от НК затова,че на  06.02.2017г. в гр.Казанлък в сградата на Община Казанлък съзнателно се е ползвал пред Р. М. Й. – Главен експерт Транспорт в Община Казанлък  от неистински официален документ – Удостоверение за наличието или липсата на задължения/ на основание чл.87 ал.6 от ДОПК/ с изх. № 24020170031231/01.02.2017г. на Национална агенция  за приходите, Териториална дирекция Пловдив, офис Стара Загора, в което е отразено,че няма задължения при подаване на документи за издаване на разрешение за извършване на таксиметров превоз на територията на Община Казанлък / на основание чл.24а ал.2 т.2 от ЗАП/ когато за самото му съставяне не може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл.316 вр. чл.308 ал.1 от НК.

В съдебното заседание представителя на РП-Казанлък поддържа  предложението за освобождаване от наказателна отговорност и пледира съдът  да признае нар. за виновен  като му бъде наложено наказание глоба съобразена с нарушението.

Нар. И.Н.п. в съдебното заседание се признава за виновен  но отказва да даде обяснения което е негово законно право.

В постановлението за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание прокурора е приел и посочил следните фактически обстоятелства.

В началото на месец януари 2017г. Община Казанлък уведомила превозвачите на територията на общината,че при издаването на разрешителните за таксиметрови услуги   ще се изисква и удостоверение за наличието или липса на задължения от НАП.

С вх. № 68-00-3#71 от 06.02.2017г. нар. П.  заедно със останалите документи представил пред главния експерт Р. Й. и удостоверение от НАП с изх. № 240201700031231/01.02.2017г. по описа на НАП Пловдив офис Стара Загора в което било отразено,че нар. нямал задължения. Удостоверението било изготвено от друго лице което не било установено.

От експертното заключение на комплексната графическа и техническа експертиза,се установява,че подписа положен срещу Орган по приходите не е изписан от лицето В. К. К., а изображението на оттиск от елипсовиден тампонен печат в същия документ представлява копирано и принтирано изображение на оригиналния индивидуален печат на НАП с № 2041.

Установено било,че нар. иначе имал задължение в размер от 940 лв..

Тези фактически положения изложени в постановлението на РП-Казанлък за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно нарушение се подкрепят от събраните на досъдебното производство доказателства установени с доказателствени средства- показания на свидетелите-Р. Й.,Ст. Ст. и В. К.у, от експертното заключение на  комплексната/ графическа и техническа/ експертиза, и от писмените доказателства- удостоверение за наличието или липсата на задължения с изх. № 240201700031231 от 01.02.2017г. и др.

Имайки предвид установената фактическа обстановка съдът счита,че от обективна и субективна страна нар. И.Н.П. е осъществил състава на чл.316 вр. чл.308 ал.1 от НК   .

От обективна страна чрез използване на неистински официален документ/удостоверение за наличието или липсата на задължения/ нар. е осъществил изпълнителното деяние.Състава на чл.316 от НК е субсидиарен спрямо предходните състави на документните престъпления тъй като изпълнителното деяние се изразява само в ползването на опорочения документ когато той се представи.

С това си поведение нар. е осъществил признаците на чл.308 ал.1 от НК.

Безспорно се установи,че нар. не е участвал  при престъпното съставяне на документа но го е употребил с което престъплението е довършено.

От установената фактическа обстановка и от обективираните действия на нар. следва извода,че към момента на деянието е действал умишлено.

Нар. е съзнавал обществено-опасния характер на деянието си предвиждал е настъпването на обществено-опасните последици от него искал е тяхното настъпване и се е стремил към тях.

Касае е се за форма на вината-пряк умисъл.

В този смисъл е и практиката на ВКС-Постановление 3-82 на Пленума на ВС, Р-579/86-2,Р-70/70-1, Р 429/05-1 и др..

Имайки предвид изложените дотук мотиви и на основание цитираните по-горе законови текстове съдът намира,че нар. И.Н.П. следва да бъде признат за виновен.

За гореописаното деяние закона предвижда наказание лишаване от свобода до три години.До настоящия момент нар. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава 8 от НК.От деянието няма причинени имуществени вреди поради което предвид императивния характер на нормата на чл.78А от НК следва да бъде освободен от наказателна отговорност и му бъде наложено административно наказание.

Като смекчаващи вината обстоятелства съдът приема-чистото му съдебно минало,добрите му характеристични данни и критичното му отношение към извършеното.

Отегчаващи вината обстоятелства не се събраха.

Следователно наказанието му следва да се определи при превес на смекчаващите вината обстоятелства и със оглед постигане целите на чл.12 от ЗАНН- глоба в размер от хиляда лева.

На основание чл.189 ал.3 от НПК нар. И.Н.П. следва да заплати и направените по делото разноски в размер от 23,95 лв. по сметка на ОДМВР Стара Загора.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ ;