Протокол по дело №147/2021 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 260007
Дата: 9 март 2021 г. (в сила от 9 март 2021 г.)
Съдия: Живка Димитрова Петрова
Дело: 20215620200147
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ПРОТОКОЛ

 

Година 2021                                                                              Град Свиленград

Свиленградският районен съд                                             наказателен състав

На девети март                                         две хиляди  двадесет и първа година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                           Председател: ЖИВКА ПЕТРОВА

                                    

Секретар: Жаклин Арнаудова

сложи за разглеждане докладваното от Съдия ПЕТРОВА

ЧНД № 147 по описа на Съда за 2021 година.

На именното повикване в 16.00 часа се явиха:

Производството се разглежда в открито съдебно заседание, като  свидетелят Х.Х.  К. участва в заседанието чрез използване на софтуера „Скайп” за видеоконферентна връзка със СДВНЧ – гр.Любимец, съгласно Заповед № 360/05.11.2020 г. и Заповед № 364/ 09.11.2020г. на Адм.ръководител – Председател на РС - Свиленград.

Производството е по реда на чл.223 от НПК.

Образувано е по искане от Десислава Димитрова – старши разследващ полицай при РУ – Свиленград, за разпит на свидетел пред Съдия – чужд гражданин.

Молителят РУ – Свиленград, редовно призован, изпраща представител – старши разследващ полицай Десислава Димитрова.

Свидетелят Х.Х.К., осигурен от органите на РУ – Свиленград, е на „Скайп” линия от СДВНЧ - гр.Любимец.

В залата присъства преводачът от руски език Елена Хуциева, осигурена от органите на РУ – Свиленград.

По делото няма привлечено обвиняемо лице.

Старши разследващ полицай Димитрова - Заявявам, че свидетелят Х.Х.К. ще се ползва от преводач от руски език.

Съдът, като взе предвид, че свидетелят Х.Х.К. не владее български език, а и предвид изричното изявление на разследващия полицай, че същият ще се ползва от руски език в настоящото производство, намира, че следва да му бъде назначен преводач като поименно определя за такъв Елена Хуциева, която да извърши устен превод от български език на руски език и обратно.

 Водим от горното и на основание чл.142, ал.1 от НПК, Съдът

О П Р ЕД Е Л И:

НАЗНАЧАВА на свидетеля Х.Х.К. преводач Елена Хуциева, която да извърши устен превод от български език на руски език и обратно.

Сне се самоличността на преводача.

 

Преводач Елена Хуциева, родена на *** ***, Казахстан, с българско и руско гражданство, живуща ***, с висше образование, неосъждана, без родство, спорове и дела с участниците в производството.

Преводач Елена Хуциева – Владея писмено и говоримо руски език.

Преводачът предупреден за наказателната отговорност по чл.290, ал.2 от НК, който предвижда за даване на неверен превод пред съд наказание „Лишаване от свобода” до 5 години.

Преводач Елена Хуциева – Обещавам да направя верен превод.

По хода на делото:

Старши разследващ полицай Димитрова – Да се даде ход на делото.

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Да се даде ход на делото.

Съдът намира, че няма процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

Пристъпи се към снемане самоличността  на свидетеля.

Свидетел Х.Х.К., роден на *** година, в гр. Туркменбаши, Туркменистан, неженен, със средно образование, неосъждан.

Разясниха се правата и задълженията на свидетеля, както следва:

Уведомен е за задължението му при призоваване да се яви пред съответния орган; да изложи всичко, което знае по делото, и да отговаря на поставените му въпроси, както и да остане на разположение на органа, който го е призовал, докато това е необходимо; за отговорността, която носи при съзнателно потвърждаване на неистина или затаяване на истина; както и при разгласяване на материалите по производството без разрешение на прокурора – чл.120 и чл.198 от НПК, чл.290, ал.1 и чл.360 от НК.

Уведомен е за обстоятелството, че няма задължението да дава показания по въпроси, отговорите на които биха уличили в извършване на престъпление от него, негови възходящи, низходящи, братя, сестри или съпруг (а) или лице, с което той се намира във фактическо съжителство - чл.121 от НПК.

Разясниха се правата: да си служи с бележки за цифри, дати и други, които се намират у него и се отнасят до неговите показания; да получи възнаграждение за загубения работен ден и да му бъдат заплатени разноските, които е направил, както и да иска отмяна на актовете, които накърняват правата и законните му интереси; има право да се консултира с адвокат, ако смята, че с отговора на поставения въпрос се засягат правата му по чл.121. При направено искане разследващият орган или Съдът осигуряват тази възможност – чл.122 от НК.

Свидетеля  предупреден за наказателна отговорност по чл.290, ал.1 от НК, който предвижда за лъжесвидетелстване пред Съд наказание „Лишаване от свобода“  до 5 години.  

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Обещавам да говоря истината. Разбрах правата и задълженията си. Желая да дам показания.  

Съдът изпълни процесуалното си задължение и разясни на страните правата, предвидени по чл.274, ал.1 от НПК, по повод на които искания за отвод срещу състава на съда, разследващия орган и съдебния секретар не се направиха.

Разпитът започна в 16.05 часа.

Старши разследващ полицай Димитрова – Кажи кога дойде в СДВНЧ – гр. Любимец, откога си настанен там и кога стана инцидента на въпросния обяд, помниш ли дата, месец, година?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) –  На 20-ти януари дойдох в  миграционния център в Любимец. Когато стана инцидента слязохме в столовата, бяхме 13-14 човека, свършиха таблите и исках да отида до мивката, където даваха табли. Един от полицаите ми извика грубо „Застани си на мястото“. В столовата бяха около петима полицаи,  четирима от които мъже и една жена. Когато полицаят ми каза това, аз му отговорих, че искам да си взема табла, след това полицаят скочи, все едно, че искаше да ме изплаши. Около полицаят нямаше други полицаи. След това аз наведох глава и поисках да отида на мястото си, но тогава полицаят ме удари с ръка отзад по главата.

Старши разследващ полицай Димитрова – Опиши полицая, как изглежда и знаеш ли имената му?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Не, не знам имената му, но е висок на ръст и с гола глава, около 30-32 годишен. Когато полицаят ме удари, бях с шапка и от удара шапката ми падна. Когато исках да отида на мястото си, до мен се доближиха другите чужденци, които обядваха в столовата. Те свършиха с яденето и искаха заедно да се качваме нагоре.

Старши разследващ полицай Димитрова – Когато полицаят те удари и шапката ти падна, тези чужденци от редицата не дойдоха ли при теб?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) –  Те всички бяха на опашка до мен и чакаха да вземат  храната си.

Старши разследващ полицай Димитрова – Ти предизвика ли полицая по някакъв начин, отправи ли към него някакви псувни и груби думи, за да го предизвикаш?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) - С нищо не съм предизвикал полицая, само попитах „Може ли да взема табла?“ и той ми извика „Застани си на мястото“. След това взех храната си и седнах да се храня, а полицаят стоеше на 15 метра, гледаше ме и се усмихваше подигравателно. По време на храненето си позволих да кажа на полицая „Защо се подсмихваш и защо ме биеш? Ти нито си ми майка, нито баща! Ако си мъж, може да ми кажеш в какво съм виновен.“.

Старши разследващ полицай Димитрова – Имало ли е случаи, в които си казвал на полицая „Излез навън да се бием, аз съм ММА боец“?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) - Не съм казвал на полицая да излезем навън да се бием и че съм ММА боец, не съм се подигравал на полицая. Аз разбирам, че е на държавна служба и не бих си позволил да му се подигравам. До сега не съм имал такива ситуации, нито с този полицай, нито с  някой друг.

Старши разследващ полицай Димитрова - Правиш ли разлика между полицай и сътрудник охрана?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Не, не правя разлика. За мен всички те са по-висши от мен.

Старши разследващ полицай Димитрова - Всички полицаи, които ви охраняват, с еднаква униформа ли са и какъв цвят е тя?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Да, всички полицаи в столовата бяха облечени еднакво. На униформата на всички имаше надпис „Миграция“.

Старши разследващ полицай Димитрова - Какво се случи след обяда?

         Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Всички, които се храниха там, излизаха на групи по шест-седем човека. Първата група, която излезе, ме чакаше навън на стълбището, непосредствено пред столовата и ми казаха, че ме чакат, а четири-пет човека останаха зад мен. Чакахме се, за да  се прибираме заедно към стаите. Всички, които бяхме по това време в столовата, спяхме в една стая. Между тях има авганистанци, пакистанци, мароканци и аз. Когато излизахме от столовата, един от полицаите отиде с първата група нагоре, а до вратата останаха двама и още двама-трима - до прозореца.

        Старши разследващ полицай Димитрова – Когато тръгна да излизаш от столовата, този полицай, който те удари, беше ли там?

        Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) - Когато тръгнах да излизам от столовата, полицаят, който ме удари, беше от дясната страна до вратата и излизайки видях, че до него стоеше още един друг полицай. Другият полицай ме доближи, хвана ме за дясната ръка, аз мислих, че ще поиска да се извиня на колегата му. Когато излязохме на стълбите, този същият, който ме удари ме изведе от столовата. Тогава полицаят, който стоеше на около метър от него ме хвана за врата и за ръката. Тези четирима-петима авганистанци, които вървяха зад мен, ги спря на вратата жена-полицай, която държеше в едната си ръка телефон, а с другата им правеше знак „спри“. После видях, че вратата на столовата се затвори. Аз останах на стълбището с двамата полицаи – този, който ме държеше за врата и този, който ме удари по-рано.

Мога да разпозная и двамата полицаи. После полицаят, който ме удари в столовата, ме удари два пъти по лицето с юмрук отляво. В този момент се изплаших. Когато полицая ме удари за трети път, аз не се сдържах и се опитах да го ударя, но с моята дясна ръка засегнах стената. Не съм удрял полицая. Когато се опитах да го ударя, ударът отиде към стената. От ударите на полицая ми се спука горната част на устата и текна кръв. През това време един от двамата полицаи извика някакво име с буква „В“. Тръгнах да бягам и паднах на земята. Този, който ме държеше за врата, падна върху мен. Когато чух да извикват полицай с буква „В“, видях по стълбите да слиза полицай с палка. Лежейки на земята, видях, че полицаят, който слиза по стълбите спира на две-три стъпала от мен и усетих удар отзад по главата. Усетих, че ударът не беше с ръка, а с нещо по-тежко.

Старши разследващ полицай Димитрова – На други места удряха ли те? По главата, по ръката?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) - Когато ме удариха по главата, не помня нищо и усещах само, че ме бият. Прикривайки си лицето усещах, че ме бият. После усетих, че спряха. Бързо спряха, защото някой викаше, а аз, като отворих очите си, видях нагоре по стълбите един арабин да си режеше корема, не знам как се казва той. Опитвах се да стана, но не можах и допълзях до чехлите си, те бяха паднали докато ме биеха. Тези четири-пет човека-авганистанци, слязоха да ме вземат на ръце и ме заведоха в стаята. След това всички се събрахме в стаята и решихме, че повече няма да ходим да ядем в столовата и да хвърляме купоните. Това беше акт на желание да се видим с началството. После дойде една жена със синя униформа и каза, че е началник и иска да разбере какво се е случило. Един от бежанците й каза на английски, че иска да се види с директора. След това, като излезе полицайката, той се обади на адвокатка от София -  Веселина Стефанова Демирева, че имаме нужда от спешна помощ. Тя се обадила на бърза помощ и те дойдоха, но не бяха допуснати. След това, извикаха ме на интервю полицайката, която се представи за началник, тя ме повика на интервю. На интервюто имаше още четири-пет човека.

Старши разследващ полицай Димитрова – По време на интервюто началникът беше ли там?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) - По време на интервюто, началникът го нямаше. Питаха ме какво се е случило, казаха тук е затвор, а не пионерски лагер. Чух, че по време на интервюто един полицай казва на жената-полицай, че Бърза помощ е навън, пред вратата.

Старши разследващ полицай Димитрова – Цялото интервю за каква беше, питаха те за инцидента ли?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) - Задаваха ми въпроси какво е станало в столовата.

Старши разследващ полицай Димитрова  - Прегледа ли ви доктор?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) - В този момент доктор не ме прегледа. Изпратиха ме при началника, който ме попита защо ти е Бърза помощ, ние тук имаме лекар. Началникът каза доктора да ме прегледа. Докторът каза, че не може да направи обстоен преглед, защото не разполага с апарати и не може да установи степента на удара и на нараняване, само с поглед и с голи ръце - не може. В стаята на лекаря, той ме накара да сваля дрехите си, погледна ме и след това ме изпрати в стаята. Обадихме се на адвокатката и й казахме, че набързо ме е прегледал лекар.

Старши разследващ полицай Димитрова - Когато искаше да си вземеш подноса и полицаят скочи от стола, ти изпита ли страх?

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Да, изплаших се, защото той е много висок, а аз съм нисък.

          Старши разследващ полицай Димитрова Нямам повече въпроси.

Протоколът  беше прочетен на страните.

Свидетелят Х.Х.К. (чрез преводача) – Протоколът ми беше прочетен. Правилно е записан.

Старши разследващ полицай Димитрова – Протоколът ми беше прочетен. Правилно е записан.

Поради изчерпване на въпросите към свидетеля, Съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 147/2021 година по описа на Районен съд - Свиленград.

Определението не подлежи на обжалване.

Екземпляр от Протокола да се изпрати на РУ – Свиленград съгласно чл.40, ал.13 от Вътрешните правила за организацията на работата по образуването и движението на наказателни дела в Районен съд - Свиленград.       

Заседанието завърши в 17.12 часа.

         Протоколът се изготви на 09.03.2021 година.

 

                                                                  СЪДИЯ:

 

                                                           СЕКРЕТАР: