Определение по дело №528/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 585
Дата: 10 декември 2019 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20191400600528
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на десети декември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

   Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

Членове: ИВАН М.

  мл.с.  МАГДАЛЕНА МЛАДЕНОВА

                   

Като разгледа докладваното от съдия Л. Крумова ВЧНД N 528 по описа за  2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на глава ХХII вр. с чл.249, ал.3 НПК и е образувано по частна жалба от А.К.М. ***, чрез служебният му защитник адв. В.И. ***, против определение на РС Оряхово от 25.11.2019год., постановено в РЗ по НОХ дело 34/2019год., в частта, с която е оставено без уважение искането на подсъдимия А.М. да му бъде отменена взетата мярка за процесуална принуда „Забрана за напускане пределите на Република България“.

С атакуваното определение ОРС е приел, че целта на наложената мярка за процесуална принуда, чиято отмяна подсъдимия А.М. претендира, е да бъде препятствана възможността същият да се укрие и отклони от наказателното преследване извън пределите на страната. В мотивите към своето определение съдът се е позовал от една страна на тежестта на повдигнатите и предявени обвинения на този подсъдим, а от друга на наличните по делото данни за негови чести пътувания извън страната.

В частната жалба се поддържа, че определението на РС Оряхово в обжалваната му част е незаконосъобразно и постановено при съществени нарушения на процесуалните правила, както и, че наложената ограничителна мярка е явно несправедлива. За изложените съображения жалбоподателят се позовава на доброто процесуално поведение на подсъдимия А.М., както и на липсата на опасност да се укрива от органите на реда и най-вече на съда. Прави се искане за отмяна на определението в обжалваната му част и постановяване на ново, с което наложената „Забрана за напускане пределите на Република България“ по отношение на подсъдимия А.К.М. да бъде отменена.

Въззивният съд, като взе предвид наведените в частната жалба съображения и изложените в атакуваното определение мотиви, приема следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения 7-дневен срок, от надлежна страна и против подлежащ на атакуване по реда на глава ХХII от НПК съдебен акт, което обуславя процесуалната й допустимост.

Разгледана по същество на изложените в нея оплаквания, жалбата е неоснователна по следните съображения:

За да остави без уважение искането на подсъдимия А.М. за отмяна на постановената му ограничителна мярка „Забрана да напуска пределите на Република България“ първоинстанционният съд се е обосновал с тежестта на повдигнатите спрямо него обвинения – за склоняване към проституция на две лица, извън пределите на страната и за трафик на лице извън страната с цел да бъде използвано за развратни действия. И трите обвинения са за тежки умишлени престъпления. Освен това, както от данните на ДП, така и от самото обвинение е видно, че подсъдимият е пребивавал извън пределите на РБ – както в Република Кипър, така и във ФРГ.

Всичко това е дало основание на контролирания съд, да приеме, че опасността подсъдимия А.М. да напусне пределите на страната и по този начин да осуети или забави предприетото спрямо него наказателно преследване не може да бъде игнорирана, който извод настоящият състав приема за обоснован с доказателствата по делото и законосъобразен. Позоваването от подсъдимия на добро процесуално поведение само по себе си не е основание тази ограничителна мярка да бъде отменена. Самият подсъдим влиза в противоречие, като в жалбата си от една страна твърди, че няма намерение да напуска страната, тъй като се грижи за петте си деца, но в същото време твърди, че желае делото да приключи, за да излезе и работи извън страната.

На следващо място, твърдението на подсъдимия в жалбата, че наказателното производство против него върви към оневиняване и това игнорира опасността от укриване и напускане пределите на страната е абсолютно неоснователно. В хода на наказателното производство съдът не може да подлага на анализ доказателствата по делото и дали наказателното производство върви към оневиняване или към осъждане, поради което този довод не може да бъде предмет на обсъждане в РЗ, в което съдът се е произнесъл. Предмет на обсъждане в това производство е тежестта на повдигнатите обвинения, поведението на самия подсъдим и данните по делото, сочещи на реална възможност за напускане от страна на този подсъдим на РБ. Всичко това първостепенният съд е съобразил при своето произнасяне, отчел е предходните му напускания на страната и пребиваването му в други държави, в резултат на което е приел, че не може да бъде игнорирана опасността по чл. 68, ал.6 НПК подсъдимия А. М. да напусне пределите на страната и да се укрие от правораздавателните органи.

Изложеното по-горе дава основание на контролиращия съд да приеме, че определението на ОРС в атакуваната му част се явява обосновано с доказателствата по делото и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено, а жалбата против него следва да остане без уважение.

По делото не бяха констатирани процесуални нарушения, допуснати от първостепенния съд, при произнасянето му по искането за отмяна на ограничителната мярка, а и такива в жалбата не се конкретизират.

В останалата подлежаща на обжалване част /относно отказа на съда да прекрати образуваното пред него съдебно производство и да върне делото на прокурора/ определението на ОРС не е атакувано и същото е влязло в законна сила, поради което настоящият състав не следва да се произнася.

При горните съображения и на основание чл. 345, вр. чл.249, ал.3 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Протоколно определение на РС Оряхово от 25.11.2019год., постановено в РЗ по НОХД № 34/2019год. по описа на същия съд в частта, с която е отказано да бъде отменена наложената на подсъдимия А.К.М. ограничителна мярка „Забрана за напускане пределите на Република България“.

НАСТОЯЩЕТО определение е окончателно.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:            ЧЛЕНОВЕ: