Решение по дело №139/2019 на Районен съд - Никопол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 10 април 2020 г.)
Съдия: Галя Величкова Наумова
Дело: 20194420200139
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Никопол, 15.11.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

НИКОПОЛСКИ РАЙОНЕН СЪД в открито съдебно заседание на петнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ НАУМОВА

                                                                                         

          при участието на секретаря Поля Видолова, като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ АНД № 139/2019 г. по описа на НРС  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

               

               Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

               Обжалвано е Наказателно постановление № НП-159 от 03.05.2019 г., издадено от Министъра на земеделието, храните и горите, с което на  „Агрологистика Трейдинг“ ЕООД с.Ч. с ЕИК ********* на основание чл. 49а от Закона за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП/, вр. чл.50, ал.2 от същият  е наложена имуществена санкция в размер на 5 100 лева за нарушение на чл. 33б, ал.1 от ЗПЗП.

 Жалбоподателят, чрез адв. М.Х. от ВТАК, оспорва изложената в АУАН и НП фактическа обстановка в това число и наличието на състав на административно нарушение, като моли обжалваното наказателно постановление да бъде отменено. Излага доводи за приложение на разпоредбата на чл. 28 ЗАНН, т.к. били отстранено установеното нарушение, като е възстановил площите като затревени такива. Алтернативно моли съда при потвърждаване на НП да бъде намален размерът на наложената санкция. В съдебно заседание,  не се явява представител.

              Въззиваемата страна, Министерство на земеделието, храните и горите /МЗХГ/, редовно призована, в съдебно заседание се представлява от ст. юрк. Д., който моли за потвърждаване на обжалваното НП като законосъобразно и правилно.

              От фактическа страна се установява следното:

              Със Заповед № РД 46-503/12.12.2018 г. на Министъра на земеделието, храните и горите било разпоредено извършване на теренни проверки на имоти, описани в Приложение №1 към Заповедта, попадащи в специализирания слой „Постоянно затревени площи“, във връзка със спазване разпоредбата на чл.33а от ЗПЗП.

             В изпълнение на горната заповед, Директора на ОД „Земеделие“ гр.Плевен, издал нарочна заповед № РД – 23/05.02.2019г., и назначил комисия,  от    служители на  ОД“Земеделие“ Плевен и Общинска служба по земеделие – гр.Никопол, които да извършат, теренна проверка на място с  GPS устройство, на 2 бр. имоти, индивидуализирани в същата заповед,    с начин на трайно ползване „Пасище, мера“,   находящи се в землището на селата Муселиево и Бацова махала, попадащи в специализирания слой „Постоянно затревени площи“. Първият от имотите посочени в заповедта бил собственост на „Билдком“ ЕООД, а вторият собственост на Община Никопол.   

                 В хода на проверката на 21.02.2019г., на място, проверяващите, свидетелите Т.Г., Ц.Р.  - М. и Ст.К.,   установили, че  50.700дка., от  имот № 000099 с обща площ от 145.972 дка.,  предмет на проверката, били  разорани/ в дълбока оран/  като имало остатъци от култура – пшеница. Свидетелите установили също, че имотът е бил отдаден под наем за 1 стопанска година, на представляваното от жалбоподателя дружество – „Агрологистика Трейдинг“ ЕООД, които в качеството си на ползватели били подали заявление за подпомагане в кампания по „Директни плащания „ – 2018г. и обработеният имот бил заявен като ливада за косене. 

               Контролните органи счели, че при тези констатации е осъществено  нарушение по чл.33б, ал.1 от ЗПЗП, извършено от  дружеството жалбоподател, за което в  присъствието на управителя му,   бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 1/21.02.2019 г.  Същият е подписан без вързажения.

         Въз основа на съставения АУАН, било издадено обжалваното наказателно постановление, с което на основание чл.49а от ЗПЗП  , на дружеството жалбоподетел  била  наложена  имуществена санкция в размер на 5 100лева, за нарушение на чл.33б, ал. 1 от ЗПЗП.

            Така изложената фактическа обстановка се установява по категоричен и безспорен начин въз основа на събраните по делото   гласни доказателства, посредством разпита на свидетелите Ц.Р. – М., Т.Г. и Ст.К., както и чрез приобщените по реда на НПК, писмени доказателства по делото.  Съдът кредитира показанията на свидетелите, доколкото същите са последователни и  непротиворечат на събраните по делото писмени такива.

              Горната фактическа обстановка и анализа на събраните по делото доказателства обосновават следните правни изводи:

              Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима.

               Разгледана по същество, същата се явява ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.

             Съображенията за това са следните:

             Предвид горната установеност,  съдът намира за безспорно установено, че към момента на проверката, извършена на 21.02.2019г., е била разорана без разрешение площ от 50.700дка., от  имот № 000099 с обща площ от 145.972 дка., с начин на трайно ползване  „Пасище, мера“,     намираща се  в землището на  с.Муселиево.

              Не се спори между страните, че  имота бил включен в специализиран слой „Постоянно затревени площи“, както и че имотът е бил отдаден от собственика, под наем за 1 стопанска година, на представляваното от жалбоподателя дружество – „Агрологистика Трейдинг“ ЕООД- т.е. не спори качеството на ползвател на процесните имоти от дружеството ответник.

                   Последният не спори също, че в качеството си на ползвател, подали заявление за подпомагане в кампания по „Директни плащания „ – 2018г. и обработеният имот бил заявен като ливада за косене. 

             Въпреки, че в жалбата,  се оспорват констатациите в НП, че жалбоподателя е  нарушил забраната за преобразуване и разораване на площи, включени в слой ПЗП, от техните собственици и ползватели , и че е осъществено соченото от административнонаказващият орган противоправно наказание,    за което е бил санкциониран, доколкото в жалбата се твърди, че жалбоподателя доброволно е възстановил площите като затревени такива,  според настоящата инстанция, този факт,  обосновава извод за неговата  доказаност.  

             При извършената служебна проверка съдът установи, че при издаването на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения на нормите на ЗАНН, водещи до неговата отмяна. Описанието на нарушението е достатъчно пълно и ясно, като позволява на санкционираното лице да разбере извършването на какво деяние му е вменено. Наказващият орган също така правилно е издирил и посочил приложимия закон, като наказателното постановление напълно отговаря на изискванията на чл.57, ал.1, т.5 и 6 от ЗАНН.

            Не са налице и основания случаят да бъде счетен за маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като нарушенията не се отличават с по-малка тежест от обичайните такива от съответния вид. Липсата на конкретни вредни последици е резултат от случайност, а не от поведението на жалбоподателя, поради което и не води до по-малка тежест на нарушението. Обществените отношения, които регулира ЗПЗП, са от особена важност, т.к. въз основа на същият земеделските производители, се подпомагат парично.В конкретният случай, ползвателя на имота/дружеството жалбоподател/, се установи по делото, че  е завил имота за подпомагане в кампания по“Директни плащания“ -2018г.

             По отношение размера на наложената глоба:

             Размерът на административната санкция в чл.49а ЗПЗП не е в абсолютен размер, а е с установен миниум от 500 лв. и максимум от 10 000 лв. При индивидуализиране на административното наказание се изхожда от тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя – чл.27, ал.2 от ЗАНН. В конкретния случай административнонаказващият орган не е изложил никакви мотиви за начина, по който е определил размера на наложената глоба, към средата.

             Разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели не  установиха обстоятелства, при които  да се приеме,   че  нарушението се отличава с по-висока степен на обществена опасност отколкото обикновените случаи на нарушения от този вид. Няма данни дружеството жалбоподател, да е бил наказван и друг път за допуснати нарушения на ЗПЗП. По гореизложените съображения, настоящият състав намира, че наложеното административно наказание следва да бъде редуцирано до законоустановения минимум, а именно – “Глоба” в размер на 500лв., което е в съответствие с целите на наказанието по чл.12 от ЗАНН.

             Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

              ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № НП-159 от 03.05.2019 г., издадено от Министъра на земеделието, храните и горите, с което на  „Агрологистика Трейдинг“ ЕООД с.Ч. с ЕИК ********* на основание чл. 49а от Закона за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП/, вр. чл.50, ал.2 от същият  е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 5 100 лева за нарушение на чл. 33б, ал.1 от ЗПЗП, като НЯМАЛЯВА размера на глобата от 5 100лв., на  500лв.

            РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд Плевен.

                                              

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: