Решение по дело №2026/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2028
Дата: 12 ноември 2020 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20207180702026
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                     

№ 2028                                              12.11.2020  година                             град Пловдив

 

             

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд-Пловдив, XXIV състав,в публично съдебно  заседание на петнадесети октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                           Председател: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                                 Членове :ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ                                                                        

                                                                          СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретар К.Р.

и с участието на прокурор Владимир Вълев

като разгледа докладваното от  съдия  Д.Матеева  КАН дело № 2026 по описа за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

         Производството е по реда на чл.208 от Административно-процесуалния кодекс АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба, предявена от В.С.В.,ЕГН **********,с настоящ адрес:г*** против Решение № 1012 от 29.06.2020г. постановено по АНД № 924 по описа за 2020г. на Районен съд –Пловдив, XXI н.с.,с което е потвърдено Наказателно постановление/НП/№19-030-010901/18.11.2019г.,издадено от Д.Г.В.- *** при ОДМВР- Пловдив,сектор „Пътна полиция“,с което на В.С.В. ,на основание чл.183,ал.4,т.6 от Закона за движение по пътищата/ЗДвП/,е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева за нарушение по чл.104а от ЗДвП.

Касаторът поддържа,че решението на въззивния съд е неправилно като постановено в нарушение на закона-касационно основание по чл.348,ал.1,т.1 от НПК във вр.чл.63,ал.1 от ЗАНН.Поддържа се,че фактическите констатации,изложени в АУАН и в издаденото въз основа на него НП,са неправилни.Отделно от това ,се твърди,че неправилно съдът е преценил,че не е налице нарушение на чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН,като нарушението не  е описано с всички релевантни обстоятелства ,както и с доказателствата,които го подкрепят.Поддържа се нарушение и на чл.40,ал.1 от ЗАНН.

 С оглед горното се иска да бъде отменено решението на районния съд и се отмени наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба –Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Пловдив не взима становище по жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив дава заключение, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районният съд е бил сезиран с жалба ,предявена от В.С.В. против Наказателно постановление/НП/№19-030-010901/ 18.11.2019г.,издадено от Д.Г.В.-***при ОДМВР- Пловдив,сектор „Пътна полиция“,с което на В.С.В. ,на основание чл.183,ал.4,т.6 от Закона за движение по пътищата/ЗДвП/,е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева за нарушение по чл.104а от ЗДвП.

Административнонаказателното обвинение се основава на това,че на 24.10.2019 г. около 17:00 часа в гр. Пловдив, на бул. „Копривщица“ срещу № 80, жалбоподателят В.В. управлявал лек автомобил марка „Шевролет“ модел „Круз“ с рег. № РВ 2419ТС, като по време на движение използвал мобилен телефон, като държал мобилния апарат в ръката си. Жалбоподателят не ползвал устройство, позволяващо използването на телефона без участие на ръцете. По същото време и на посочения пътен участък ,служители в група „Сигма“, сектор СПС при ОДМВР-Пловдив, изпълнявали служебните си задължения по контрол за спазването на правилата за движение. Същите забелязали, че жалбоподателят си служел с мобилен телефон по време на движение, но без устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете. Тогава *** Н.спрял управлявания от В. автомобил за проверка. В хода на същата *** Н.съставил акт за установяване на административно нарушение с бл. № 216578 против жалбоподателя, на когото бил връчен препис срещу разписка. Актът бил съставен в присъствието и на *** Б..Въз основа на АУАН и на останалите материали по административната преписка било издадено оспореното НП при възприемане на така описаната фактическа обстановка.

За да потвърди оспореното НП районният съд е приел, че от обективна и субективна страна жалбоподателят е осъществил състава на вмененото му административно нарушение по чл. 104а във вр. с  чл. 183, ал. 4, т. 6 от ЗДвП, като при издаване на АУАН и НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон. Счетено в тази насока е, че както в АУАН, така и в НП нарушението е ясно и недвусмислено описано, нарушителят е точно индивидуализиран и не е налице съмнение около неговата идентичност. При съставяне на АУАН и НП са спазени сроковете по чл. 34 от ЗАНН, не са налице и нарушения правото на защита на наказаното лице в хода на производството. Доводът на защитата, че са налице пороци при съставянето на АУАН поради липсата на поне двама свидетели , е приет от въззивния съд за неоснователен,тъй като актът е бил подписан от свидетел очевидец,присъствал на нарушението и не е било необходимо осигуряването на други двама свидетели по чл.40,ал.3 от ЗАНН.Подробно районният съд е изложил мотиви,че липсва нарушение на чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН и е налице ,както в АУАН,така и в НП описание на нарушението по ясен и категоричен начин.Съдът е посочил,че в настоящия случай не се касае и за маловажен случай.

Като е стигнал до тези правни изводи, районният съд е постановил правилен съдебен акт. В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспорения административен акт. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон.

Фактическите констатации и правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция при условията на чл. 221, ал. 2 от АПК. Това прави излишно тяхното преповтаряне.

 Във връзка с поддържаните касационни доводи, достатъчно е да се посочи, че според нормата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното,  а в случая не са събрани доказателства, които да опровергаят отразеното в акта, който както вече бе казано е приет за редовно съставен.

Казано с други думи, след като "не е доказано противното" по смисъл на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, какъвто е настоящия случай, процесният АУАН като редовно съставен има доказателствена сила.

Съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираното нарушение, съгласно разпоредбите на чл. 42 - 44 от ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и процесното наказателно постановление против В., което изцяло е съобразено с изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН.

Изложеното до тук налага да се приеме, че обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд, е валидно и допустимо. При постановяването му не се констатират нарушения нито на материалния, нито на процесуалния закон. То ще следва да бъде оставено в сила.

 Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд - Пловдив

                                                                                                                      

Р     Е     Ш     И :

 

 ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 1012 от 29.06.2020г. постановено по АНД № 924 по описа за 2020г. на Районен съд –Пловдив, XXI н.с

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

        

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                 2.