Определение по дело №134/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 152
Дата: 15 април 2020 г. (в сила от 23 април 2020 г.)
Съдия: Йоланда Мильова Цекова
Дело: 20201500200134
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2020 г.

Съдържание на акта

                                           О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е    №152                                          

 

                                            гр. Кюстендил 15.04.2020 г.  

 

                                              В   и м е т о   н а   н а р о д а

 

 

    Кюстендилският окръжен съд в открито заседание на петнадесети април две хиляди и двадесета година в състав:

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

При секретаря Вергиния Бараклийска и с участието на прокурора от КнОП  КАМЕЛИЯ СТЕФАНОВА, като разгледа докладваното от съдия Цекова ЧНД №  134/2020 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд и, за да се произнесе, взе предвид:

  Производството по делото е по реда на чл. 437 и сл. НПК. Образувано е  по МОЛБА, изпратена с писмо вх. № 1960/16.03.2020 г. на за УПО на л.св. Б.Р.Н., ЕГН **********. от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание ЛС към днешна дата – от  1 месец 7 дни. Към предложението са представени: Справка за л.св., План на присъдата, Скриниг за риска от вреди, Затворническото досие на осъдения и Справка за актуалния остатък от наказанието.

    В с.з. молбата се поддържа от лишения от свобода и служебния му защитник адв.Г.Д. и се оспорва от представителя на затвора и прокурора.

    Ю.к.Г. изрази становището на затворническата администрация за неоснователонст на молбата поради липса ав втората предпоставка за УПО – достатъч(но доказателства за поправяне на осъдения.

      Аналогично е и становището на представителя на КнОП.

        Служебният защитник адв.Г. Д. изрази становище за уважаване на молбата поради наличие и на двете предпоставки за УПО – изтърпяно 2/3 от наказанието, липса на наказания,посещаване училището на затвора и епидемиологичната обстановка в страната с оглед запазване живота и здравето на осъдения.

    Съдът, след преценяване на доводите на страните заедно с доказателствата по делото, прие следното от фактическа и правна страна:   

 

      Л.св.Б.Р.Н., ЕГН ********** *** е роден на *** ***, с постоянен адрес:***, обл.Кюстендил, българин, етн.принадл. – ****, неграмотен, неженен, категория – РЦ.

 

   Постъпил в затвора гр.Бобов дол на 13.05.2019 г. (задържан на 18.04.2019 г.)

 

    Понастоящем изтърпява наказание постановено с Протоколно определение  №61/02.05.2019 г. по НОХД №660/2019 г. на Районен съд Кюстендил, осъден на  1 година и 3 месеца лишаване от свобода при първоначален „строг“ режим, за престъпление по чл.196, ал.1, т.1, във вр. с чл.194, ал.1, във вр. с чл.29, ал.1, б.“а“ и б.“б“, във вр. с чл.55, ал.1, т.1 от НК, за деяние извършено на 18.04.2019 г. в гр.К., ул.“******“ №**, е отнел чужди движими вещи на стойност 52,50 лв., собственост на Т.З.И. от гр.Кюстендил, от владението на Д.Т.И. от гр.Кюстендил, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като престъплението  представлява опасен рецидив.

Приспада се времето на предварително задържане по мярка за неотклонение „задържане под стража“, считано от 18.04.2019 г.

Протоколното определение е влязло в сила на 02.05.2019 г.

 

Начало на наказанието: 18.04.2019 г.

     Лишеният от свобода Н. се характеризира като егоцентричен и е склонен към своеволие в постигане на интересите си. В определени случаи проявява манипулативен начин на живот, като пренебрегва доброто взаимоотношение с останалите лишени от свобода и изпитва увереност в действията си, макар и неправомерно. Трудно признава грешките си. Вижда това, което иска да види, не обича да променя решенията си. Слабо  значими фактори, на които би трябвало да не обръща внимание, предизвикват у него бурни реакции, раздразнителност, възбуда и импулсивност.

     Склонен е да отлага проблемите си в условията на изолация, като  е ориентиран към близки и краткосрочни цели. Изпитва затруднения във взаимоотношенията си с част  от лишените от свобода, среща трудности и изпитва негативни нагласи в определени ситуации. Приема частично отговорността за криминалното си поведение, липсва задълбоченост при коментирането, както и критичност по отношение на извършеното деяние. Не е наясно с мотивите довели до извършването на правонарушението и ги омаловажава.

       Положителното към момента е, че предпочита да сподели и разговаря с ИСДВР на групата, поставя и излага проблема, но бяга от отговорност. В трудните моменти, които изпитва – запазва самообладание, но изпитва вътрешен страх от останалите представители на общността, като продължава да търси вербален и невербален контакт с тях.

      В плана за изтърпяване на присъдата се наблюдава частично положително поведение, относно „образование и обучение“, тъй  като същият е записан и присъства в учебните занятия към училището в затвора гр.Бобов дол.

     Във водените с него индивидуални разговори и беседи се акцентира върху формирането на нагласи за водене на законосъобразен живот, предвиждане на негативни последици от собствени действия.

     За престоя си в затвора не е награждаван. Не е наказван. В живота му на свобода  е осъждан многократно – има нарушена условна присъда.

      Към настоящия момент осъденият е с пет дефицитни зони и три гранични, като се наблюдава дефицит в „умения за мислене“, „междуличностни проблеми“, отношение към правонарушението“, „криминално минало“ и „обучение и образование“.

     Рискът от рецидив по „OAS“ е определен като среден към висок 76 т.

     Рискът от вреди, имайки предвид характера и начина на извършеното правонарушение, тежестта на настъпилите вреди последици от тях е определен като среден. Среден е и за пенитенциарния персонал.

     Освободен от работа след отказ да изпълнява възлаганите му задачи. Наказанието се изтърпява при постановения от съда първоначален „строг“ режим.

       Видно от Справката за съдимост на л.св.Н., в нея фигурират 16 осъждания преди последното му осъждане, наказанието по което търпи в момента и те са предимно за престъпления по чл.195, 196 и 198 НК. Записаното под № 16 осъждане е за извършено в затвора при предходно изтърпяване на наказание”лишаване от свобода” за престъпление по чл.131 а във вр. с чл.129 НК и наказанието за него е изтърпяно на 5.01.2019 г. Престъплението по настоящото му осъждане е извършено на 18.04.2019 г. и е по чл.196 НК.            

  Горните факти се установиха по несъмнен начин от приложените към предложението и описани по-горе в хода на изложението доказателства по делото.

       От така установеното от фактическа страна  се налагат следните правни изводи: За да се допусне УПО съгласно разп.на чл.70 ал.1 НК, е необходимо кумулативно да са налице две предпоставки: осъденият да е дал доказателства за своето поправяне и да е изтърпял фактически в настоящия случай не по-малко от 2/3 от наказанието си. Втората предпоставка по отношение на Н. е  налице към настоящия момент – той е изтърпял фактически 2/3 от наложеното му наказание ЛС от 1 година 3 месеца, с остатък от наказанието ЛС към днешна дата от 1 месец 7 дни.

    Съгласно чл.439 а НПК/изм. ДВ бр.13/2017 г., в сила от 7.02.2017 г./ доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат за положителна промяна на осъдения по време на изтърпяване на наказанието. Както е видно, преценката дали има поправяне на осъдения следва да се формира от поведението му по време на престоя в пенитенциарното заведение въз основа на всички събрани по делото доказателства и от посочената разпоредба, без съдът да е обвързан от мнението на затворническата администрация.

  От така установеното от фактическа страна  се налага правния извод, че   по отношение на Н. не е налице втората предпоставка за допускане на УПО – достатъчно доказателства за поправянето на осъдения, като съображенията на съда за това са в 2 насоки. На първо място наличните му многобройни осъждания и изтърпените по тях вкл. и ефективни наказания не са изиграли очакваната превъзпитателна роля по отношение на Н., за да преодолее криминалните нагласи в поведението си, които са очертани с трайна тенденция. Процесното престъпление е извършено само 3 месеца след изтърпяване на предходно наложеното му наказание „лишаване от свобода”. На второ място, това са констатираните 5 важни дефицитни зони   и три гранични, като се наблюдава дефицит в „умения за мислене“, „междуличностни проблеми“, отношение към правонарушението“, „криминално минало“ и „обучение и образование“. затова съдът намира, че работата с него трябва ад продължи по правилата на прогресивната пенитенциарна система  въпреки малкия остатък от наказанието си и той следва ад го изтърпи докрай.

     Следва да се посочи, че съдът не омаловажава положителните промени в поведението му – липса на наказания, спазване на вътрешния ред/което междувпрочем е задължение, а не привилегия за лишените от свобода/, споделяне и разговори с ИСВДР на групата. Но това е недостатъчно за допускане на исканото от него УПО, а последното обосновава необходимостта от оставането му в затвора за продължаваща работа с ИСДВР на групата за максимално постигане целите на наказанието.

      Що се отнася до съображенията на защитата за извънредното положение в страната, те са ирелевантни заеедлото, пък и  затворената общност на затвора е вероятно по-безопасно място от външната среда към момента.

       Водим от гореизложеното, СЪДЪТ на основание чл.440, ал.1 и 2 от НПК                                      

                                                   О П Р Е Д Е Л И:

 

 ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ МОЛБАТА, изпратена с писмо вх. № 1960/16.03.2020 г. на л.св. Б.Р.Н., ЕГН **********. за условното му предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание”лишаване от свобода” с остатък към днешна дата от  1 месец 7 дни, наложено му с Протоколно определение № 61/2.05.2019 г. на КнРС по НОХД № 660/2019 г. по описа на съда.

   Определението може да се обжалва и протестира в 7 - дневен срок, считано от днес               пред САС.          

 

                                                                            

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: