Определение по дело №1342/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 40
Дата: 5 януари 2023 г.
Съдия: Ивета Жикова Пекова
Дело: 20217050701342
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Варна, 05.01.2023г.

 

Варненският административен съд, Шести състав, в закрито заседание  на пети януари две хиляди двадесет и трета  година в състав:

         

                                      Председател: ИВЕТА ПЕКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Пекова адм. дело N 1342 по описа за  2021год., за да се произнесе, взе предвид:

 

          В открито съдебно заседание по адм.д. № 1342/2021г. проведено на 05.12.2022г., с протоколно определение съдът е приел, че делото е изяснено от фактическа и правна страна, поради което е дал ход по същество и е постановил, че ще се произнесе с решение в законоустановения срок.

В хода на преценката по чл.172 АПК, съдът установи, че от фактическа страна спора е останал неизяснен, като съдът не е изпълнил задълженията си по чл.171 ал.5 АПК вр. чл.205 ал.2 АПК и чл.284 ал.3 ЗИНЗС.

Предмет на делото е предявеният от Г.С.Н. иск с правно основание чл.284 ал.1 ЗИНЗС против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ с цена 35 000лв., представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди вследствие пребиваване в Ареста на ОслО гр. Варна и Затвора гр. Варна през периода от 19.05.2007г. до 24.06.2016г. вкл., настъпили в резултат от бездействието на органи по изпълнение на наказанието в Ареста на ОслО гр. Варна и Затвора гр. Варна, които в нарушение на ЗИНЗС са го поставили при лоши хигиенно-битови условия, водещи до затруднения в ежедневието с интензивност превишаващи неизбежното ниво на страдание, съпътстващо и присъщо на този вид задържане и наказание, за нарушени минимални изисквания за живот в килиите, за санитарно-битови условия в тях, които не съответстват и са под минималните стандарти, необходими за опазване на здравето и чувството за лично достойнство, като задържан и затворник без присъда, уронващи човешкото достойнство, пораждащи чувство на страх, малоценност и незащитеност, водещи до психически, физически и емоционален дискомфорт и унижаване на човешкото достойнство по смисъла на чл.3 КЗПЧОС, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 23.06.2016г. до окончателното ѝ изплащане. С допълнение към исковата молба с.д. № 11590/03.08.2021г. ищецът е уточнил предявеният иск, като е конкретизирал претендираните вреди.

Съгласно разпоредбата на чл. 203 АПК гражданите и юридическите лица могат да предявят искове за обезщетение за вреди, причинени им от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица.

Съгласно чл. 205 ал.1 АПК искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

Съгласно ал.2 на чл.205 АПК когато посоченият в исковата молба ответник не отговаря на изискванията на ал. 1, съдът указва на ищеца срещу кого следва да насочи иска, като му дава възможност в 7-дневен срок от съобщението да отстрани нередовността или да заяви дали поддържа иска срещу първоначално посочения ответник.

Съгласно чл. 19, ал.1 от Закона за изпълнение на наказанията /ЗИН/, отм., ДВ. бр. 25 от 3.04.2009 г., в сила от 1.06.2009 г., общото ръководство на местата за лишаване от свобода и контролът върху тяхната дейност се осъществяват от Министерството на правосъдието. Съгласно чл. 19а. от ЗИН /отм./ прякото ръководство и контролът върху дейността на местата за лишаване от свобода се осъществяват от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“. Съгласно ал.2 от с.р., Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ е административно звено в Министерството на правосъдието.

Съгласно чл. 12 от ЗИНЗС, обн. ДВ бр.25 от 2009 г., в сила от 01.06.2009 г., прякото ръководство и контролът върху дейността на местата за лишаване от свобода и пробационните служби се осъществяват от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, която е юридическо лице към министъра на правосъдието със седалище в гр.С. и е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, а затворите са териториални служби на ГДИН.

Предвид горното искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чиито незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите, което за исковия период до 01.06.2009г. е Министерство на правосъдието, а за периода от 01.06.2009 г. до 24.06.2016г. е ГДИН.

С оглед горното и на основание чл.205 ал.2 АПК следва да се укаже на ищеца в 7-дневен срок от съобщението да уточни ответника по предявения иск.

Съгласно чл.284 ал.3 ЗИНЗС съдът задължава специализираните органи по изпълнение на наказанията да предоставят информация от значение за правилното установяване на фактите по делото. В случай на неизпълнение на това задължение съдът може да приеме за доказани съответните факти.

Съдът не е дал указания на ответника, че негова е доказателствената тежест да установи, че е предоставил на ищеца за процесния период  условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража- медицинско обслужване, достатъчно жилищна площ, битови и санитарни условия, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, условия за двигателна активност и други, с оглед твърденията му в исковата молба, които да не уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, като не го е задължил изрично да представи информация от значение за правилното установяване на фактите по делото.

Предвид гореизложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ ХОДА ПО СЪЩЕСТВО, даден в с.з. на 05.12.22г. по адм.д.№ 1342/21г. по описа на Варненски административен съд.

УКАЗВА на ищеца в 7-дневен срок от съобщението да уточни ответника по предявения иск и да заяви изрично поддържа ли иска срещу първоначално посочения ответник.

УКАЗВА на ответника, че негова е доказателствената тежест да установи, че е предоставил на ищеца за процесния период битови и здравословни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража- медицинско обслужване, достатъчно жилищна площ, битови и санитарни условия, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, условия за двигателна активност и други.

ЗАДЪЛЖАВА ответника да представи информация, от която да е видно през периода 19.05.2007г. до 24.06.2016г. в кои килии е бил настанен и с колко други задържани лица, каква е била квадратурата на килиите, имал ли са оборудване /шкафчета, легла, други/, предоставени ли са на ищеца спални принадлежности, храна и други, съгласно утвърдените таблици, разполагали ли са помещенията, в които е бил настанен ищеца с тоалетна, отделена от помещението с преградни стени и мивка с течаща вода; осигурен ли е и как достъп на въздух и слънчева светлина в килиите; осигурено ли е ползването на баня, с каква периодичност, осигурени ли са разходки и спортуване; извършвана ли е обработка /дезинфекция/ на килията от специализирана фирма срещу хлебарки, дървеници и други вредители, на каква периодичност, както и предоставени ли са и другите условията, за които ищецът твърди в исковата молба, че за процесния период не са били осигурени, като му указва, че при неизпълнение на това задължение съдът ще приеме за доказани съответните факти.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 30.01.2023 г. от 15.00 часа, за когато да се призоват страните и ВОП.

 

 

                                                                             СЪДИЯ: