Решение по дело №4849/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260336
Дата: 7 октомври 2020 г. (в сила от 27 октомври 2020 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330204849
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            №260336

                                     гр. Пловдив, 07.10.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на четиринадесети септември две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                         

          при участието на секретаря  Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4849/2020 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Д.Д.Д. *** чрез адв.Г.К. *** против  Наказателно постановление №20-1030-003713 от 05.05.2020 г., издадено от ** група към ОД на МВР Пловдив, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховане КЗ/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лв. С жалбата се моли наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно да бъде отменено, претендира се, че са налице основания за приложимост на чл.28 от ЗАНН.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично и представляван от упълномощения си защитник адв. К. ***.

Въззиваемата страна, редовно призована, се представлява от гл.юриск.Б. с представено по делото пълномощно.

Жалбата  е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

На 26.04.2020 г. около 11:40 ч. в гр.Пловдив, ул.Драговец – кръстовище с ул.Захаридово св. П.Л.К. - на дл. **установил жалбоподателя да управлява мотопед Хьосунг СБ 50Г с рег.№ **, собственост на Д.Д.Д. с ЕГН ********** , за който нямал сключен действащ договор „Гражданска отговорност“.

С оглед направените констатации бил съставен АУАН бл.623726 от 26.04.2020 г. , а въз основа на него и обжалваното наказателно постановление.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства - показания на разпитания в качеството на свидетел актосъставител П.Л.К., справка за собственост на МПС, справка за нарушител, Заповед №317з-3985/22.10.2018 г. на Министъра на вътрешните работи.

Пред съда актосъставителят потвърди констатациите в съставения от него акт, а именно, че в деня на проверката установил жалбоподателя да управлява описаното МПС  и след направена справка било установено, че МПС нямало сключен договор „Гражданска отговорност“.

        Показания пред съда даде и св. К.Е.Р., който заяви, че на процесанта дата МПС било спряно за проверка, а причината за управлението му била  необходимостта да му  се направи ремонт и именно поради това жалбоподателят придвижил МПС до свидетеля Р., като непосредствено след това се наложило отново управлението му, за да може жалбоподателят да  изпробва МПС дали функционира след ремонта.

      Пред съда жалбоподателят не отрече, че в деня на проверката е управлявал описаното МПС и че същото е нямало сключен договор „Гражданска отговорност“.

        Съдът дава вяра на показанията на разпитания св. К., като намира същите за последователни, логични, вътрешнонепротиворечиви. Направените от него констатации относно управлението на МПС  и липсата на сключен договор „Гражданска отговорност“ за същото МПС не се опровергават и от показанията на разпитания св. Р..  Съдът не намира основание да не кредитира и показанията на св. Р., които съдът също оценя като последователни и логични.

          Независимо от показанията на св. Р. обаче, съдът счита, че необходимостта от ремонт на МПС, с което е установено нарушението, по никакъв начин не може да обуслови отпадане на административнонаказателната отговорност на нарушителя. Именно обстоятелството, че МПС е било технически неизправно, поставя по-високи изисквания към водача  да провери преди управлението му дали същото има сключен договор „Гражданска отговорност“.  МПС, което е технически неизправно и  което не е имало сключен договор  „Гражданска отговорност“, е създавало по-висока степен на опасност за движението на пътя и за останалите участници в движението в сравнение с останалите случаи на управление на МПС без сключен договор „ Гражданска отговорност“. По  тези  съображения съдът счита, че случаят не може да бъде определен като маловажен.  Като продължение изводите на съда, че случаят не е маловажен,  е обстоятелството, че вмененото на жалбоподателя нарушение е формално, а задължителният характер на договора за „Гражданска отговорност“ е да се гарантират правата на трети лица, участници в движението.

Налице е правилно приложение на материалния закон и на съответната на нарушението санкционна разпоредба. Извършеното от жалбоподателя нарушение е доказано от обективна и субективна страна и съдържа признаците на административно нарушение, изразяващо се в управление на чуждо МПС без сключен договор „Гражданска отговорност“. Субект на нарушението е не собственикът на МПС, а трето лице, който е правоспособен водач и следва да е наясно със задълженията си по ЗДвП вкл. и че при управление на МПС същото следва да има сключен договор „Гражданска отговорност“. Така определеното и наложено наказание „глоба“ в размер на 400лв. е във фиксиран размер, поради което при доказаност на нарушението неговият размер не подлежи на ревизиране.

При проверка относно спазване на процесуалните изисквания за съставяне на АУАН и за издаване на наказателното постановление съдът не констатира допуснати процесуални нарушения. Спазени са изискванията, предвидени в чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Актът за установяване на нарушението и наказателното постановление са издадени в предвидените в чл. 34 от ЗАНН срокове. Нарушението и обстоятелствата, при които е извършено , са описани по ясен начин, даващ възможност на жалбоподателя да организира защитата си.

Предвид изложеното съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-1030-003713 от 05.05.2020 г., издадено от ** група към ОД на МВР Пловдив, с което на Д.Д.Д. *** , ЕГН ********** за нарушение на чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховане  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

 

 

                                    Районен съдия :.......................................................

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.