Решение по дело №3482/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 57
Дата: 10 януари 2020 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Дичо Иванов Дичев
Дело: 20197180703482
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 57

гр. Пловдив, 10.01.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ІІ състав, в публично съдебно заседание на десети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

 

при секретар Стефка Костадинова и прокурор Анелия Трифонова, като разгледа докладва­но­то адм.д. № 3482 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на  чл.203  и сл.  от АПК във връзка с  чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. Образувано  е по искова молба на В.Г. Г., ЕГН **********,***, против НОИ - гр.София, с която се претендира обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 1203, 61 лв. В  исковата молба се твърди, че  вредите са настъпили в резултат на неизплатени своевременно пенсии, по подадено заявление от ищеца, които е следвало да бъдат изплащани периодично от датата на подаване на заявлението  - 31.03.2017 г., но първоначално е било отказано отпускане на пенсия, като след успешно проведено съдебно обжалване, впоследствие правото на пенсия  е било признато, считано от датата на заявлението.  Твърди се, че  на 16.07.2019 г. ответникът изплатил накуп сумата от 10 277, 50 лв., представляващи дължими, но неполучени пенсии, като според ищцата на основание чл.86 от ЗЗД  се дължи обезщетение в размера на законната лихва за период 31.03.2017 г. – 16.07.2019 г.  Моли се съда  да осъди ответника да заплати исковата сума от 1203, 61 лв.  В СЗ процесуален представител поддържа жалбата.  

         Ответникът по делото – НОИ – София, чрез процесуален  представител  и в писмени бележки оспорва иска като неоснователен и недоказан. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ОП - Пловдив е на становище за основателност на   исковата   претенция.

Фактите по делото не са спорни, като са приобщени необходимите за правилното му решаване доказателства. С  Решение № 2258/ 18.12.2017 год. на Административен съд - Пловдив, постановено по АД №  2272/ 2017 год. е било отменено разпореждане за отказ за отпускане на пенсия по заявлението на ищцата, като с Решение № 1785/ 11.02.2019 г., постановено по АД № 1382/ 2018 г. по описа на ВАС решението е оставено в сила. На база  влязлото в сила решение  на  Административен съд – Пловдив е преразгледано подаденото от ищцата  заявление  и при съобразяване на указанията и мотивите на съда е отпусната исканата пенсия, считано от датата на подаване на заявлението. Представено е извлечение от сметка, от което е видно, че на 16.07.2019 г. ответникът е изплатил всички дължими пенсии, считано от датата на заявлението за пенсиониране.

         При така изложеното, съдът достигна до следните правни изводи:

Искът е процесуално допустим. Същият е предявен от лице, което твърди, че е претърпяло имуществени вреди в резултат на незаконосъобразни актове на органи на ответника, срещу надлежен ответник – юридическо лице, т.е исковата молба е подадена от лице с правен интерес и срещу пасивно легитимирания ответник, по смисъла чл.205 от АПК във връзка с чл.1 ал.2 от ЗОДОВ.

         На второ място – налице е незаконосъобразен административен акт, отменен по съответния ред – разпореждане за отказ за отпускане на пенсия, а впоследствие и  положително произнасяне по заявлението за отпускане на пенсия, от страна на на орган на ответника.

         Налице е и настъпила за ищеца вреда. За исковия период е налице забавено плащане на дължимите пенсии в съответните размери. При всяка забава в плащане на парично задължение, включително и при забавено плащане на публични държавни вземания, се дължи законната лихва върху главницата, считано от датата на изискуемостта на основното вземане. От гледна точка на принципа за законност и реципрочност такъв е и конкретният случай - НОИ дължи на ищцата обезщетение за забавеното изплащане на дължимата и пенсия, считано от датата на заявлението за пенсиониране – 31.03.2017 до датата на изплащане на дължимите суми.

Доколкото вредите - пропуснати ползи, поради неизпълнение на парично задължение, са настъпили от административна дейност и липсва друг ред за защита, законната лихва по чл. 86 ЗЗД следва да бъде присъдена на основание чл.1 от ЗОДОВ.

В отговора на исковата молба процесуален представител на ответника е заявил, че не оспорва иска по размер, а само по допустимост  и основателност. Независимо от това съдът извърши съответните аритметични изчисления, при които се констатира, че исковата претенция е правилно изчислена, с разлика от няколко стотинки в полза на ответника, при което следва да бъде осъден ответникът да заплати на ищцата исковата сума в размер на 1 203, 61 лв.

         Мотивиран от горното,  Административен съд – Пловдив, втори състав

                                

                                             Р  Е  Ш  И  :

 

 

ОСЪЖДА НОИ – София да заплати на В.Г. Г., ЕГН **********,***, обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 1 203, 61 лв.

Решението подлежи на обжалване пред  ВАС в  14-дневен срок от съобщаването му.   

 

                                                                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: