Решение по дело №69/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юли 2020 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20207200700069
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                      

гр.Русе, 01.07.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито заседание на трети юни, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Председател: ДИАН ВАСИЛЕВ

                  Членове: ЙЪЛДЪЗ АГУШ

                                          ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

при секретаря Наталия Георгиева и с участието на прокурора Георги Манолов, като разгледа докладваното от съдия Агуш к.а.н.д. № 69 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е касационно по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН във вр. чл.208 и сл. от глава XII от АПК.

Образувано е по касационна жалба от ТД на НАП Варна против реше­ние № 836/25.11.2019 г., постановено по АНД № 1539/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е отменено наказателно постановление № 440246-F477368/03.06.2019 г., издадено от началника на отдел „Оперативни дейности“ Варна при НАП.

С наказателното постановление (НП), за пет нарушения по чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изискванията към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин на МФ, както и на основание чл.185, ал.1 от ЗДДС, на „ДКЦ-

Д-р Грийнберг“ ЕООД гр.София, са наложени пет имуществени санкции, всяка в размер на 500.00лв.

Като касационно основание се сочи необоснованост на съдебното решение, регламентирано като касационно основание по чл.209, т.3, пр.3 от АПК, като касаторът очевидно не е съобразил разпоредбата на чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН, която изрично указва, че приложими в производството по ЗАНН са касационните основания по НПК, т.е. тези по чл.348 от НПК.

Необосноваността не е касационно основание по чл.348 от НПК.

От изложението в касационната жалба могат да бъдат изведени оплаквания за неправилност на въззивното решение, поради неправилно приложение на материалния закон, във връзка с извършения от въззивната инстанция анализ на нормата на чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18 от 13.12.2006г. на МФ, респ. съществено нарушение на процесуалните правила при оценката на доказателства от гледна точка на направения извод за недоказаност на административнонаказателното обвинение. Иска се отмяна на решението на районния съд и решаване на делото по същество чрез потвърждаване на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба –„ДКЦ - Д-р Грийнберг“ ЕООД, със седалище гр.София, чрез процесуалния си представител, изразява становище за нейната неоснователност и моли решението на районния съд да бъде оставено в сила. Претендира присъждането на направените в касационното производство разноски за адвокатско възнаграждение.

         Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на въззивното решение.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл.221, ал.2, изр.второ от АПК вр.чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН.

Съгласно чл.25, ал.4 от Наредба Н-18 от 13.12.2006г. на МФ фискална касова бележка се издава при извършване на плащане, следователно за извършено нарушение на тази разпоредба следва да бъдат представени доказателства за извършена продажба на конкретни услуги, за които е прието плащане в брой и не са издадени фискални касови бележки.

Доказателства, които да установяват тези релевантни факти не са събрани в административнонаказателното производство, като не са представени и събрани и в хода на съдебното производство.

Обосновано въззивната инстанция е приела, че обвинението не е доказано по несъмнен начин.

Налагането на административно наказание без да е доказано осъществяването на състава на съответното административно нарушение е в противоречие с принципа на законоустановеност на основанията за ангажиране на административнонаказателната отговорност /чл.6 ЗАНН/.

С оглед на гореизложеното, и след направена проверка съгласно чл. 218 АПК, Административният съд намира оспореното решение за допустимо, валидно и постановено в съответствие със закона, а подадената жалба срещу него - за неоснователна.

С оглед изхода на делото и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр.чл.143, ал.1 от АПК в полза на ответника по касационната жалба следва да бъдат присъдени направените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300.00 лева, за пращането в брой на които са представени надлежни доказателства. Деловодните разноски, на основание § 1, т.6 от ДР на АПК, следва да бъдат възложени в тежест на НАП, със седалище гр.София, която е юридическо лице съгласно чл.2, ал.2 от ЗНАП.

Така мотивиран и на осн. чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА реше­ние № 836/25.11.2019 г., постановено по АНД № 1539/2019 г. по описа на Районен съд – Русе.

ОСЪЖДА Национална агенция за приходите, със седалище в гр.София, да заплати на „ДКЦ - Д-р Грийнберг“ ЕООД, със седалище гр.София, с ЕИК *********, представлявано от К.В.Г., сумата от 300.00лв. – разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в касационното производство.

Решението е окончателно.

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

 ЧЛЕНОВЕ: