Решение по дело №324/2019 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 януари 2020 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова Манолова
Дело: 20197200700324
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                          

 

гр. Русе,17.01.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на 18 декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ИНА РАЙЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

 

при секретаря НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА и с участието на прокурора          БОРИСЛАВ ВЕЛКОВ  като разгледа докладваното от съдия   ВЪРБАНОВА КАН дело 324 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

        

Производството е по чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от П.Г.К.,чрез адв.Б., против Решение № 628 от 29.08.2019 г., постановено по АНД № 1500/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 19-1882-000296 от 12.06.2019 г., издадено от Началник сектор при Областна дирекция на МВР – Русе, РУ 1, с което на К. за нарушение на чл. 6, т. 1 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 150 (сто и петдесет) лева. Счита, че решението е неправилно поради нарушение на разпоредбите на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Иска от съда да отмени решението на РС - Русе и да отмени наказателното постановление.   

Ответната страна в производството не взема становище по основателността на жалбата.  

         Становището на представителя на РОП е, че жалбата е неоснователна.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от надлежна страна, в срока по чл.211, ал. 1 от АПК и отговаряща на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК, е процесуално допустима.

Касационната жалба е подадена в законния срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е приел от правна страна, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения и правилно е приложен материалният закон, като е изяснена фактическата обстановка по случая. Към установеното нарушение са приложени относимите законови разпоредби, то е доказано по несъмнен начин въз основа на събраните допустими и относими доказателства, а наложеното наказание е в определения чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП размер.

Решението на РРС е постановено при правилно приложение на материалния закон и при липса на съществени процесуални нарушения.

В касационната жалба не се оспорват установените по делото релевантни факти; спорен е само въпросът дали са допуснати нарушения във фазата на производството по установяване на нарушението и съответно – при издаване на АУАН. Твърди се, че последният е съставен в нарушение на изискванията на ЗАНН, тъй като като свидетел е вписан другият участник в ПТП – св.Радославов. Твърди се, че фактически АУАН не е съставен в присъствието на свидетел, тъй като друг свидетел по делото не е видял  св.Радославов в полицейското управление. Според касационния жалбоподател установеното нарушение е от категорията на съществените и е самостоятелно основание за отмяна на въззивното решение и потвърденото с него наказателно постановление.

Възраженията са неоснователни. От доказателствата по делото се установява, че издаването на АУАН е вследствие на заявление на пострадало от пътен инцидент с автомобила на жалбоподателя лице. Поради това актосъставителят не е присъствал на извършване на нарушението, а е установил извършването му по данни от свидетеля – очевидец Радославов. Съставянето на акта е извършено в присъствието на този свидетел в полицейското управление, както сочи актосъставителя в показанията си пред РРС. При това положение безспорно АУАН е съставен в присъствието на свидетел, който е присъствал на извършване на нарушението, както изисква чл.40, ал.1 от ЗАНН. Липсата на втори свидетел не е съществено нарушение на административнонаказателната процедурата, поради което и не се установи неправилно приложение на материалния закон при постановяване на въззивното решение. 

С оглед на изложеното, неоснователно е оплакването за постановяване на неправилен първоинстанционен съдебен акт, постановеното решение е валидно, допустимо и правилно и следва да бъде оставено в сила.

Затова и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд - Русе

 

 

Водим от горното, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

                ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 628 от 29.08.2019 г., постановено по АНД № 1500/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-1882-000296 от 12.06.2019 г., издадено от Началник сектор при Областна дирекция на МВР – Русе, РУ 1.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                  2.