Решение по дело №3659/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1451
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 4 септември 2019 г.)
Съдия: Милена Атанасова Георгиева
Дело: 20195330203659
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                            Р     Е   Ш   Е   Н   И   Е № 1451

                                             гр. Пловдив, 01.08.2019г.

                                              В ИМЕТО НА НАРОДА         

 

Пловдивски районен съд, XVІІІ н. с. в публично съдебно заседание на седемнадесети юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:        

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ГЕОРГИЕВА

 

при участието на секретаря ДЕСИСЛАВА ТЕРЗОВА, като разгледа докладваното от съдията АНД №3659/2019г. по описа на ПРС, XVІІІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ №583 от 08.05.2019г. на Заместник – кмет „Транспорт” в Община Пловдив, упълномощен със Заповед 18ОА418/06.03.2018г. на Кмета на Община Пловдив, с което на Г.С.К., ЕГН:**********, за нарушение на чл.4, ал.1, т.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на гр. Пловдив (приета с Решение №14, взето с Протокол №1 от 19.01.2012г.; Изм. и доп. с Р.№415, Пр. №19 от 12.11.2018г.) /НРСППППСТГП/, на осн. чл.43, ал.5 от НРСППППСТГП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева.

По съображения изложени в жалбата, Г.С.К., моли съда да отмени наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно. В съдебно заседание, редовно призован, явява се лично и се представлява от процесуален представител – адв. А.П., като поддържа жалбата и навежда допълнителни основания за отмяна на наказателното постановление.

Въззиваемата страна, Община Пловдив, се представлява от юрск. Т.Т., която счита, че наказателното постановление е правилно и законосъобразно и иска от съда да го потвърди.

Съдът въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е ОСНОВАТЕЛНА.  

 

 

От фактическа страна съдът установи следното:

На 19.03.2019г. в гр. Пловдив, около 14:50ч. на кръстовището на                        пл. „Сливница” и  ул. „Белград” №12, жалбоподателят Г.С.К., ЕГН:**********, паркирал лек автомобил  „БМВ”, рег. №***, лична собственост. При извършена в същия ден проверка от  свид. И.Д.М., *** към сектор „***” гр. Пловдив установил паркираното в нарушение МПС и съставил срещу жалбоподателя фиш №**********/ 19.03.2019г. в негово отсъствие, като му наложил глоба в размер на 50 лева. Във фиша било прието, че жалбподателят е извършил нарушение по чл.4, ал.1 ,т.5 от НРСППППСТГП, тъй като на 19.03.2019г., около 14:50ч. паркирал  лек автомобил  „БМВ”, рег. №*** в зоната на кръстовище на ул. „Белград” и ул. Златю Бояджиев”. Жалбоподателят обжалвал фиша с възражение до Кмета на Община Пловдив с вх. №19 П-3951 от 26.03.2019г. и пред сектор „Общинска полиция” – гр. Пловдив  с вх. №237200-3157 от 28.03.2019г. Вследствие на обжалването, свид. М. съставил АУАН №КТ 039352 срещу жалбоподателя, като възпроизвел идентична фактическата обстановка, с тази, изложена във фиша и квалифицирал нарушението също под нормата на чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП. За съставянето на АУАН била изпратена нарочна покана до жалбоподателя чрез адвоката му. След получаването й, двамата се явили в уговорения ден в „Общинска охрана” – гр. Пловдив и изчакали във фоайето, докато били попълнени данните в акта от свид. М., находящ се в кабинета му. Веднага след това, АУАН бил предоставен за запознаване със съдържанието му на жалбоподателя, който се запознал с него, след което го подписал с възражението, че актът бил съставен предварително.

 Въз основа на АУАН, било издадено и обжалваното наказателно постановление, с което на Г.С.К. за нарушение на чл.4, ал.1, т.5 от НРСППППСТГП, на осн. чл.43, ал.5 от НРСППППСТГП, е наложено административно наказание – глоба в размер на 50 /петдесет/ лева.

Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства – свидетелските показания на актосъставителя И.Д.М.. Свидетелят потвърждава авторството на АУАН и направените в него констатации, но всъщност признава, че е направил грешка с мястото на нарушението, като е описал в обстоятелствената част „зоната на кръстовище на ул. „Белград” и ул. Златю Бояджиев”, а не - това на пл. „Сливница” и  ул. „Белград” №12, където реално е било паркираното в нарушение МПС. Съдът кредитира тези показания като обективни, логични и изхождащи от достоверен източник на информация, относно основния факт на доказване.

При така изложената по делото фактическа обстановка съдът намира следното от правна страна:

Настоящият съдебен състав счита, че по делото са налице категорични и безспорни доказателства относно факта, че е извършено нарушение по чл.4, ал.1 ,т.5 от НРСППППСТГП, която разпоредба предвижда, че престоят и паркирането са забранени в зоната на кръстовище и на по-малко от 5 метра от тях. Действително на 19.03.2019г. гр. Пловдив, около 14:50ч. жалбоподателят е паркирал процесното МПС в зоната кръстовище в нарушение на цитираната материална норма.

АУАН и НП са издадени от компетентни лица, видно от приложените по преписката оправомощителни заповеди, и са съобразени със сроковете по чл.34 от ЗАНН.

Съдът не споделя наведеното от жалбоподателя възражение за отмяна на атакуваното НП поради неспазена процедура по съставянето на АУАН, тъй като бил попълнен предварително. По делото се установи, че на жалбоподателя, чрез адвоката му,  е била връчена покана за явяване в  „Общинска охрана” – гр. Пловдив и съставяне на АУАН, а видно от съдържанието на самия акт, макар и попълнен предварително с необходимата информация, непосредствено след това веднага бил връчен на К., който се е запознал с него, предоставена му  била възможност да посочи възражения в срок, като накрая и го подписал. В тази връзка следва да се има предвид, че целта на института на чл.40, ал.1 от ЗАНН – присъствието на нарушителя при съставяне на АУАН е същият да се запознае със съдържанието на акта и да изложи възражения, ако има такива, а не да наблюдава фактическото изписване на акта, което единствено всъщност е станало в отсъствие на жалбоподателя. Вярно е, че след като нарушителят е бил поканен да се яви и той действително е отговорил на поканата, актът е следвало да бъде съставен в негово присъствие, което води до извода, че е допуснато нарушение на процедурата, регламентира в ЗАНН.  Коментираното нарушение, обаче, се явява несъществено в случая, доколкото не се е отразило върху правото на защита на жалбоподателя и резултатът, ако не беше допуснато то, не би бил друг. Ето защо наведеното в тази посока твърдение на жалбоподателя, съдът намира за неоснователно.

Въпреки установеното, при извършената служебна проверка настоящата инстанция констатира, че при съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на нарушителя и са основание за отмяна на обжалваното НП, като незаконосъобразно. Констатираните от съда процесуални нарушения се изразяват в неспазване на императивните изисквания на чл.42, т.3 от ЗАНН и на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

В конкретния казус от събраните по делото доказателства, включително и от гласните показания на актосъставителя, се установи, че мястото на извършване на нарушението е не така отразеното в обстоятелствената част на АУАН и НП зоната на кръстовище на ул. „Белград” и ул. Златю Бояджиев”, а това на пл. „Сливница” и  ул. „Белград” №12. Некоретното посочено място на извършване на нарушението представлява съществено процесуално нарушение, тъй като ограничава правото на защита на наказаното лице, като го лишава от възможността да узнае къде точно се твърди да е извършено нарушението, за да може да прецени как да организира защитата си. Коментираното нарушение води до порочност на съставения АУАН и на издаденото въз основа на него наказателно постановление.

Предвид гореизложеното настоящата инстанция намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно, поради допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, които са основание за неговата отмяна.

 Мотивиран от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

                                              

                                                Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление /НП/ №583 от 08.05.2019г. на Заместник – кмет „Транспорт” в Община Пловдив, упълномощен със Заповед 18ОА418/06.03.2018г. на Кмета на Община Пловдив, с което на Г.С.К., ЕГН:**********, за нарушение на чл.4, ал.1, т.5 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на гр. Пловдив (приета с Решение №14, взето с Протокол № 1 от 19.01.2012г.; Изм. и доп. с Р.№415, Пр. №19 от 12.11.2018г.) /НРСППППСТГП/, на осн. чл.43, ал.5 от НРСППППСТГП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева.

Решението подлежи на обжалване в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните пред  Административен съд- Пловдив.

                                                       

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! ДТ