О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№……………. 31.10.2019
г. ГР. ПЛЕВЕН
ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, четвърти въззивен наказателен състав, на тридесет
и първи октомври , през две хиляди и
деветнадесета година, в закрито съдебно заседание , в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН РАДКОВСКИ
ЧЛЕНОВЕ: Г.
ГРЪНЧАРОВ
ДОРОТЕЯ СИМЕОНОВА
като разгледа докладваното от съдията
ИВАН РАДКОВСКИ
ВЧНД № 734 , по описа за 2019 година , на
основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по
чл.345,ал.1,вр.чл.341,ал.2 вр. чл. чл.243, ал.7
от НПК. Образувано е по жалба от Г.Г., в качеството на пострадал, чрез повереника
си – адвокат М. С. от САК, подадена
срещу определение № 101 от 08.08.2019
г. по ЧНД №201/2019г., по описа на Районен съд гр. ***, с което е било
потвърдено постановление па Районна прокуратура – гр. *** от 04.07.2019г. за
прекратяване на наказателното производство, по досъдебно производство №Д –
148/2017г., водено срещу М. А.М., от с. ***, за престъпление по чл. 129, ал.1
от НК.
Жалбата е подадена в законния срок , от правоимаща страна,
поради което е допустима.
В жалбата
са изложени оплаквания за
неправилност, необоснованост и незаконосъобразност на определението на първоинстанционния съд и
на постановлението за прекратяване на наказателното производство на Районна
прокуратура гр. – *** в следния смисъл:
Според жалбоподателя няма как в случая
да е прието че се касае за неизбежна отбрана, при положение, че не е доказано
изобщо че е имало нападение.
Г.Г. отказва да получи гумената палка –
веществено доказателство по досъдебното производство, тъй като тя не е негова и
твърдението на разследващите за противното не е подкрепено с никакви
доказателства.
На
Г.Г. е причинена средна телесна повреда по чл. 129 от НК и изводът, че в случая е налице неизбежна отбрана, при условията на която е
действал М. М., е тенденциозен и неподкрепен с доказателства.
Изцяло погрешен е изводът на прокуратурата, че е налице умисъл у дееца/ М.
М./, само за причиняване на лека телесна повреда, а средната телесна повреда на
Г. е причинена по непредпазливост. В действителност, според жалбоподателя,
деецът в случая е съзнавал, че удар с „мачете“ в
главата ще причини доста тежка телесна повреда лицето, срещу което е нанесен.
В случая не е съобразено и от районанната
прокуратура, и от първоинстанционния съд обстоятелството, че около месец преди
инцидента Г.Г. е лекуван от силни болки в раменната
става и не е могъл да движи нормално дясната си ръка, което обстоятелство
прокуратурата отказва да изясни, чрез назначаване на повторно експертиза, която
да бъде изготвена от друго вещо лице.
В заключение в жалбата е посочено, че изложеното в обжалваното
определение е без логично и цялостно разглеждане на всички факти и
обстоятелства, въз основа на които съдът е стигнал до извода, че следва да потвърди
действията на прокурора, с искане – обжалваното определение да бъде отменено,
като неправилно и незаконосъобразно.
Въззивната инстанция, след като се запозна с
материалите по делото прие за установено
следното:
Районен съд – гр. *** е бил сезиран с жалба, на основание чл. 243 ал.4 НПК, от страна на Г.Г., в качеството на пострадал, чрез повереника си – адвокат М. С. от САК, подадена срещу , постановление на Районна прокуратура – *** от 04.07.2019 година, с което е прекратено наказателното производство, по досъдебно производство № 148/2017 година по описа на същата.
Наказателното
производство пред Районна прокуратура – гр. *** е било образувано срещу М. А.М., с ЕГН ********** *** бряг за това,
че на 23.06.2017 г. в с. ***, на ул. „****, причинил на жалбоподателя Г.В.Г.
средна телесна повреда – престъпление по чл. 129 от НК.
В хода на
разследването е бил извършен оглед на местопроизшествието, с приложен
фотоалбум. Разпитани са били свидетелите Г.Г., *******************,
назначена е била съдебно медицинска експертиза и са били иззети иззети с протоколи за доброволно предаване – метално „мачете“ и гумена палка.
Назначена е била съдебно медицинска експертиза, съгласно
указанието на съда по предходно постановление на прокуратурата за прекратяване
на наказателното производство в хода на ЧНД № 534/2017 г. по описа на районен
съд – гр. ***.
С постановление на Районна прокуратура – *** от 04.07.2019 година, с което е прекратено наказателното производство, по досъдебно производство № 148/2017 година по описа на същата, е била приета за установена при разследването следната фактическа обстановка:
Свидетелят *********, / по прякор „****/ и съпругата му ****живеели в с. ***. На 23.06.2017г. в дома им дошъл техния приятел от **** – свидетелят Г.Г.. Двамата мъже консумирали алкохол и си говорели, при което **** казал, че през зимата на същата година имал конфликт с лице от ромски произход – М. М., / по прякор „****“/, от същото село, при който **** ударил жена му ****, но тогава някой попречил на **** да го набие. Освен това **** споделил, че десетина дни преди 23.06.2017г.**** пресичал улица в селото пред автомобила на жена му ****, при което бутнал колелото си пред автомобила на **** и я напсувал на майка. Поради това Г.Г. и ********* решили да отидат в циганската махала и да поискат обяснение от **** за стореното, а и да го предупредят да не се разправя повече с **** ****а. ****закарала с автомобила си **** и Г. до циганската махала, където спряла автомобила недалеч от къщата на ****, както се оказало в последствие и останала в колата, а двамата мъже, /„сериозно подпийнали“ към този момент и според нейните показания/, тръгнали да питат къде точно живее „****“. При това, съобразно показанията на ****а, те не носели предмети в себе си. Докато разпитвали за къщата на ****, двамата били видени от свидетелката ****,/майка на ****/, от ****, /която им обяснила къде е къщата на ****/ и от ****. Първите две от тях разпознали *********, /по прякор „****“ /, като човек от тяхното село, а свидетелят Г. за тях бил непознат, когото виждали за пръв път и който, според показанията им, носел в ръката си нещо като бухалка, черна на цвят. Същите две свидетелки сочат в показанията си, че и двамата мъже, / **** и Г. /имали признаци на алкохолно опияняване, тъй като са се заваляли докато ходели.
**** и Г. стигнали до портата на двора на **** и го извикали по прякор. В това време ****, жена му – свидетелката ****и двете им деца се намирали в къщата.
**** излязъл и се насочил към портата, а **** застанала на прага на къщата, за да види за какво викат мъжа и. Тя също възприела, че по-високият от двамата мъже,/свидетелят Г./, държал нещо в ръката си. Докато **** да стигне до портата, Г. ритнал вратата на двора и извикал: „Циганин, ти ли си най – големия тарикат“. Когато **** стигнал до портата, Г. замахнал с дясната си ръка, в която според посочените по-горе свидетелки продължавал да държи предмета, описан от тях като „бухалка, черна на цвят“ и насочил удара си към главата на ****. Последният успял да избегне удара, насочен към главата му, който попаднал в неговата ръка. След това **** се обърнал, забелязал, че до чешмата в двора му се намира един голям нож, взел го и от своя страна нанесъл удар с дървената страна на ножа, в областта на главата на свидетеля Г.. Г. паднал на земята, където не е имало асфалт, а камъни. Повече опити за удари между двамата не е имало. В този момент свидетелят **** хвърлил камък , с който счупил прозорец в къщата на ****. Незабавно след това **** започнал да нанася удари на ****. Събрали се хора, които ги разтървали.Свидетелката ****също чула виковете, излязла от колата и отишла на мястото на конфликта, където възприела падналия Г. на земята. Върнала се за автомобила, след което **** и Г. се качили в него и отишли в Бърза помощ в гр. ***.
С протокол за доброволно предаване от 23.06.2017г. М. М. предал на полицейски служители голям нож, / тип „мачете“ /, за който посочил че е негова собственост.
С протокол за доброволно предаване от следващия ден - 2.06.2017г. М. М. предал гумена палка, с дължина 56 см., за която посочил, че я е намерил на улицата пред дома си и че това именно е била палката, която предния ден носел по-високия мъж и с нея го ударил по ръката.
В постановлението за прекратяване на наказателното производство на Районна прокуратура – гр. ***, което е било обект на проверка от първоинстанционния съд, по повод подадена жалба от Г.Г., е възпроизведено съдържанието на приложените по делото две съдебно-медицински експертизи.
Според заключението по първата от тях – на Г.Г. са били причинени : разкъсно-контузна рана в теменната частна главата и счупване на голямата пищялна кост на вътрешната част на подколенницата на десния крак, като първото нараняване може да се получи по механизма на директен удар по главата с приобщеното по делото веществено доказателство – голям нож, тип – „мачете“ и това нараняване е довело до болки и страдания, с временно и неопасно за живота разстройство на здравето, поради което следва да се приеме, че то съставлява лека телесна повреда, по смисъла на чл. 130, ал.1 от НК.
Като най-вероятен механизъм за получаване на второто нараняване в посочения прокурорски акт е отбелязано, че такъв е последвалото падане на Г. на земята, след нанесения му в главата удар, като изрично е споменато, че според прокурора в случая няма нито твърдения, нито доказателства за втори пряк удар, нанесен от **** по тялото на Г., включително и в областта на десния крак, а причиненото счупване на десния крак на последния е довело до трайно, / за период от два месеца /, затруднение на движението на десния крак и следва да се приеме, че съставлява средна телесна повреда, по смисъла на чл. 130, ал.2 от НК.
Относно втората съдебно-медицинска експертиза, в постановлението за прекратяване на наказателното производство е посочено, че тя е била назначена по повод изложени твърдения, че Г. е претърпял трудова злополука на 23.05.2017г., в следствие на която движенията на дясната му ръка, в областта на рамото му били силно ограничени, като в тази връзка е изследван въпросът – дали в деня на инцидента, на 23.05.2017г. той е бил в състояние да нанесе с дясната си ръка удар с гумена палка, в областта на главата на М. М.. Според заключението на тази експертиза, към посочената дата, възстановяването на травмираната при злополуката дясна раменна става на Г. не е било приключило, но е било налице почти пълно оздравяване, поради което функцията на ръката не е била отнета, а само отслабнала и за това, от медицинска глаедна точка не е била изключена възможността Г. да е имал способността да нанася удари с гумена палка, чието тегло не е много голямо.
На следващо място в постановлението за прекратяване на досъдебното производство са коментирани всички указани от въззивната инстанция, при предходната отмяна на първоинстанционния съдебен акт, допълнителни действия по разледването – допълнителни разпити на свидетели, разпити на нови свидетели, приобщаването на допълнителна справка, както и дактилоскопна експертиза на приобщената по делото черна гумена палка, като е направен извод, че същите не внасят повече конкретика по случая, предвид изминалия период от време и по никакъв начин не са спомогнали за по-подробно изясняване на фактическата обстановка.
Въз основа на изложената по-горе фактическа обстановка в постановлението за прекратяване на досъдебното производство са направени следните правни изводи:
Чрез нанесения в теменната част на главата на Г.Г. единичен удар с тъпата част на нож, тип „мачете“, М. М. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 130, ал.1 от НК, което, съобразно разпоредбата на чл. 161 от НПК е деяние, за което наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалия до съответния съд.
По отношение на счупването на дясната голяма пищялна кост на крака на Г. представителят на Районна прокуратура – гр. *** е приел, че същото е настъпило при падането Г. на земята, в следствие на нанесения му в главата удар от ****, като в подкрепа на този извод са посочени всички свидетелски показания, които са категорични, че втори удар от страна на **** спрямо Г. не е имало, включително и в областта на счупения му десен крак, в който смисъл е и заключението на вещото лице, което обосновава като най – вероятна причина за това счупване именно падането на земята на Г., поради това, че счупената кост се намира от вътрешната страна на подколенницата и същата е по-здравата от двете кости в тази област на крака., а при еветуален удар с нож по крака, по – уязвима е външната и по – чуплива кост на подколенницата, която в случая не е била засегната.
Съобразно изложената фактическа обстановка прокурорът е приел, че умисъл, като субективен елемент от страна на **** в конкретния случай е налице единствено по отношение на нанесената лека телесна повреда, предвид замахването и насочеността на нанесения удар, а по отношение на средната телесна повреда – че липсват факти от обективната действителност, които да обосноват извод, че **** е целял или поне е допускал настъпването на този резултат, но се е съгласил с него и за това не може да се приеме че същата е нанесена умишлено.
Същевременно, отчитайки насочеността на удара, нанесен в главата на Г., в постановлението за прекратяване на досъдебното производство представителят на Районна прокуратура – гр. *** е направил извод, че **** е могъл и е бил длъжен да предположи, че в следствие на този удар, който е нанесъл на ****, последният е възможно да падне на земята, по която е имало камъни и да получи нараняване, от вида на това, което в действителност му е било причинено, поради което причинената му телесна повреда е по непредпазливост и осъществява състава на престъпление по чл. 133 от НК.
На следващо място в своя акт представителят на Районна прокуратура – гр. *** е изложил подробни аргументи, базирани на събрани в хода на разследването доказателства, въз основа на които е приел, че така осъщественото от **** деяние е извършено при условията на неизбежна отбрана, изразяващи се в следното:
Налице са преки доказателства за осъществено първоначално именно от Г. противоправно нападение срещу личността на ****, изразило се в замахване с ръка, държаща гумена палка, с цел да бъде нанесен удар в главата на последния, за което се съдържат данни в показанията на свидетелите ********, **** и ****. Показанията на тези свидетели прокурорът е подложил на подробен анализ и съобразявайки тяхната категоричност, яснота и непротиворечивост ги е оценил като достоверни, относно съдържащите се в тях данни за първоначалното нападение, осъществено от Г., спрямо ****, въпреки обстоятелството че първите две свидетелки са съответно майка и жена на последния.
Освен това, според прокурора, показанията на посочените три свидетелки, в описаната им част, се подкрепят и от показанията на самия Г., на свидетеля **** и на свидетелката **** ****а, според които **** и Г., след като са употребили значително количество алкохол, са тръгнали да търсят ****, за да му искат обяснения за стари конфликти на семейство ****и с него, за които не са търсили съдействие от компетентните органи по законов ред. При наличието на посочените обстоятелства, както и насочената реплика към ****, пред неговия дом : „Ей, циганин, ти ли си най-големия тарикат“, придружена с ритане на портата, обосновано в постановлението е прието от представителя на Районна прокуратура – гр. ***, че желанието за саморазправа с **** е било предварително налице у **** и Г. и в последствие то е намерило израз в противоправното им поведение пред дома на ****.
Обосновано и в съответствие със съдебната практика, касаеща института на неизбежната отбрана, в обжалвания прокурорски акт е прието, че при осъщественото, съобразно приетата за установена фактическа обстановка, описана по-горе, противоправно нападение от страна на Г., спрямо ****, последният е отвърнал с един удар с тъпата част на ножа, в главата на нападателя, т.е., в случая е налице защитна реакция от страна на ****, при наличието на непосредствено противоправно нападение, от което е било възможно да настъпят тежки последици за него или намиращите се в близост негова жена и деца, преди това нападение да е приключило. В конкретната ситуация правилно е било отчетено от първоинстанционния прокурор и съпътстващото поведение в конфликта на свидетеля *********, който е хвърлил камък по прозореца на къщата на **** и е започнал от своя страна също да нанася удари на последния.
При така изложеното законосъобразно в постановлението за прекратяване на досъдебното производство е прието, че в случая защитната реакция от страна на ****, който е нанесъл удар, преди нападението да е приключило, непосредствено след отправения към него удар от Г., не е извършена при превишаване пределите на неизбежната отбрана, в хипотезата на чл. 12, ал.2 от НК, като защитата на **** е съответствала на характера и опасността на нападението на Г., поради което, съобразно разпоредбата на чл. 12, ал.1 от НК деянието, извършено при условията на неизбежна отбрана не е общественоопасно и нанесената средна телесна повреда по чл. 133 от НК не следва да се третира като престъпна, което представлява основание за прекратяване на наказателното производство, съобразно чл. 243, ал.1, т.1, вр. с чл. 24, ал.1, т.1 от НПК.
Районен съд – гр. *** е бил сезиран с жалба, на основание чл. 243 ал.4 НПК, от страна на Г.Г., в качеството на пострадал, чрез повереника си – адвокат М. С. от САК, подадена срещу , постановление на Районна прокуратура – *** от 04.07.2019 година, с което е прекратено наказателното производство, по досъдебно производство № 148/2017 година по описа на същата.
Произнасяйки се по ЧНД № 201/2019г.,
на Районен съд- гр. ***, образувано по повод подадената жалба от Г.Г., първоинстанционният съд е приел, че в обжалваното
постановление наблюдаващият прокурор задълбочено и мотивирано е посочил
причините, поради които смята, че е налице основание за прекратяване на
наказателното производство, като е изходил от събраните по делото
доказателства, включително и новосъбраните, и е приел, че се
касае за причиняване на лека телесна повреда при удар в главата, довели до
болки и страдания, с временно и неопасно за живота разстройство на здравето –
деяние съставомерно по чл.130, ал.1 от НК, което съгласно чл.161 от НК се
преследва по тъжба на пострадалия, както и счупване на голяма пищялна кост на крака, вследствие на падането, което деяние
е непредпазливо и осъществява състава на чл.133 от НК, като двете деяния са
били извършени в условията на неизбежна отбрана на уличеното лице, в следствие
нападение от пострадалия жалбоподател.
Според основния
съд - в мотивната част на постановлението детайлно са
изброени събраните доказателства и са изследвани взаимовръзките помежду им,
като правни изводи на прокурора съответстват на съдебната практика и приетото
за установено от фактическа страна по наказателното производство. Подробно
прокурора се е спрял на института на неизбежната отбрана и приложението му в
настоящия случай, което се споделя напълно и от първоинстанционният съд. Налице
е противоправно нападение от страна на жалбоподателя по отношение на
извършителя на деянието. Пострадалият, след няколко часова употреба на значителни
количества алкохол е отишъл пред дома на уличеното лице агресивен. Нападнал и
пръв нанесъл удар. Непосредствено след нападението извършителят е отвърнал с
еднаква по степен и интензитет защита, изразяваща се също в нанесен единичен
удар. Веднага, след прекратяване на нападението защитните действия са
преустановени и не е налице превишаване степента на защита.
При така
изложеното районният съд е приел, че
прокурорът правилно и в пълнота е извършил всички необходими процесуални
действия и обосновано е обсъдил доказателствата, в тяхната взаимовръзка, като е
приел че е на лице основание за прекратяване на наказателното производство,
поради приложение на института на неизбежната отбрана.
Относно
проведените следствени действия и събирането на доказателствен материал съдът е
приел, че същите са съобразени с изискванията на чл.13 от НПК.
Въз основа на изложеното първоинстанционият
съд е счел че обжалваното постановление за прекратяване на наказателното произвоздство по досъдебно производство № Д-148/2017г. на
Районна прокуратура – гр. *** следва да бъде потвърдено, като обосновано и
законосъобразно.
Въззивната
инстанция споделя изводите на първоинстанционния съд за обоснованост и
законосъобразност на постановлението на Районна прокуратура – гр. *** за
прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № Д –
148/2017г. по следните съображения:
Установената
фактическа обстановка в прокурорския акт, която е възприета и от първонстанционният, съд съответства на подробно
анализираните доказателства и
доказателствени средства, приложени по
делото, включително и на тези, събрани
допълнително, в съответствие с указанията, дадени от въззивния съд, при
последната отмяна по съдебен ред на постановлението за прекратяване на
досъдебното производство.
Изводите за обективната и субективната
страна на извършените от М. М. действия при възникналия конфликт, предизвикан
от Г.Г. и *********, както и правните доводи, че ****
е действал в конкретната ситуация при условията на неизбежна отбрана, се
споделят напълно и от настоящия съдебен състав. Установено е че **** и Г., след употреба на значително количество
алкохол, са посетили дома на ****, където с агресивното си поведение са
предизвикали инцидента, при който е било осъществено противоправно нападение от
Г., спрямо ****, изразило се в замахване с ръка, държаща гумена палка, с цел
нанасяне на удар в областта на главата на последния. Последвала е защитна
реакция от страна на ****, който е отвърнал с един удар в главата на
нападателя, с тъпата част на нож, тип „мачете“, преди
нападението да е приключило. Изложени са съображения за съответност
между нападателя и нападнатия, при
размяната между тях на по един удар, с
относително еднотипни средства, в една и съща област и при двамата – тази на
главата, при което обосновано е прието, че в случая не се касае за деяние,
извършено при условията на чл. 132, ал.1 от НК, както и че не е налице
превишаване пределите на неизбежната отбрана.
При така
изложеното правилно и законосъобразно в прокурорския акт е бил направен извод,
възприет и от първоинстанционния съд, в обжалваното определение, че извършеното
от **** деяние, при условията на неизбежна отбрана, съгласно разпоредбата на
чл. 12, ал.1 от НК, не е обществено опасно, поради което нанесената средна
телесна повреда на Г. по чл. 133 от НК, в конкретния случай не следва да се
третира като престъпна, а досъдебно производство № Д – 148/2017г., по описа на
Районна прокуратура – гр. *** следва да бъде прекратено, на основание чл. 243,
ал.1, т.1, вр. с чл. 24, ал.1, т.1 от НПК.
Въз основа на
изложеното по-горе въззивната инстанция счете за несъстоятелни доводите в
жалбата на Г.Г. че няма как в случая да е прието, че
се касае за неизбежна отбрана, при положение, че не е доказано изобщо че е
имало нападение, че приложената като веществено доказателство по делото черна
гумена палка не е негова и твърдението
на разследващите за противното не е подкрепено с никакви доказателства, че
на него му е причинена средна телесна
повреда по чл. 129 от НК и изводът, че в случая е налице неизбежна отбрана, при
условията на която е действал М. М., е тенденциозен и неподкрепен с
доказателства и че изцяло погрешен е изводът на прокуратурата, че е налице
умисъл у дееца/ М. М./, само за причиняване на лека телесна повреда, а средната
телесна повреда на Г. е причинена по непредпазливост, тъй като в
действителност, според жалбоподателя, деецът в случая е съзнавал, че удар с „мачете“ в главата
ще причини доста тежка телесна повреда на лицето, срещу което е нанесен.
В постановлението за прекратяване на
наказателното производство са изложени подробни и обосновани съображения,
базирани на изчерпателен анализ на доказателствата и доказателствените
средства, събрани по делото, въз основа но които е приета за установена и доказана
изложената фактическа обстановка, съдържаща и обстоятелства за осъщественото от
Г.Г. нападение спрямо М. М., които са възприети от
първоинстанционния съд и се споделят напълно и от настоящия съдебен състав.
Относно приложената като веществено
доказателство черна гумена палка в постановлението на Районна прокуратура – гр.
*** са анализирани показанията на
свидетелките ****, **** и ********, според които Г., отивайки пред дома на ****
е носел в ръката си нещо като бухалка, черно на цвят, както и противоречащите
на тях показания на свидетелката **** ****а, която твърди, че нито Г., Нито ****
са носели нещо в ръцете си, преди и по време на конфликта. Въз основа на този
анализ в прокурорския акт са изложени убедителни съображения, въз основа на
които са кредитирани като достоверни показанията на посочените три свидетелки,
които съображения настоящият съдебен състав изцяло възприе, считайки ги за
логични и обосновани.
Що се касае до съображенията в жалбата,
касаещи обективната и субективната страна на извършените действия от М. М. по
време на конфликта, както и правната квалификация на осъщественото от него
деяние, по-горе бяха изложени съображения, които не следва да бъдат повтаряни.
Несъстоятелен е и доводът в
жалбата на Г.Г., че в случая не е съобразено и от районанната прокуратура, и от първоинстанционния съд
обстоятелството, че около месец преди инцидента жалбоподателят е лекуван от силни
болки в раменната става и не е могъл да движи нормално дясната си ръка. Както е
посочено в постановлението за прекратяване на наказателното производство, по
повод твърдения от Г., че е претърпял
трудова злополука на 23.05.2017г., в следствие на която движенията на дясната
му ръка, в областта на рамото били силно ограничени, на досъдебното
производство е била назначена съдебно-медицинска експертиза, която е изследвала
въпросът – дали на 23.06.2017г. Г. е бил в състояние да нанесе с дясната си
ръка удар с гумена палка в областта на главата на ****. Според заключението на
експертизата, към посочената дата възстановяването на травмираната при
трудовата злополука дясна раменна става на Г. не е било приключило, но е било
налице почти пълно оздравяване, поради което функцията на ръката не е била
отнета, а само отслабена и от медицинска гледна точка не е била изключена
възможността Г. да е имал способността да нанася удари с гумена палка, чието
тегло не е особено голямо.
Въз основа на посоченото по-горе настоящият съдебен състав не
възприе доводът в жалбата на Г.Г., че изложеното в определението на Районен съд – гр. *** е без
логично и цялостно разглеждане на всички факти и обстоятелства, въз основа на
които първоинстанционният съд е стигнал до извода, че следва да потвърди
действията на прокурора, като остави без уважение искането – обжалваното определение да бъде
отменено, като неправилно и незаконосъобразно.
Поради всичко изложено до тук и на и на основание чл.243,ал.8, вр.ал.7, вр. ал.6, т.1 от НПК , съдът
О П Р
Е Д Е
Л И :
ПОТВЪРЖДАВА като правилно обосновано и законосъобразно определение №
101 от 08.08.2019
г., по ЧНД №201/2019г., по описа на Районен съд гр. ***, с което е било
потвърдено постановление на Районна прокуратура – гр. *** от 04.07.2019г. за
прекратяване на наказателното производство, по досъдебно производство №Д –
148/2017г., водено срещу М. А.М., от с. ***, за престъпление по чл. 129, ал.1
от НК.
Определението е окончателно.
Председател: Членове: 1. 2.