Решение по дело №634/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 858
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 1 октомври 2019 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20193110200634
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Номер.................                   Година  2019                              Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                             ХХІХ  състав

На единадесети април                  Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:                        

 

                                                                    Съдия Мария Бончева

 

Секретар Калинка Димитрова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 634 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на „Х.е.У.” АД против НП №239/18.12.2018 г., издадено от Директора на Басейнова дирекция за черноморски район с център гр.Варна, с което  на  „Х.е.У.” АД е наложено  административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ" в размер на 150 лева на основание чл.48 ал.1 т.12 вр.чл.200 ал.1 т.4  от Закона за водите.

          В жалбата си въззивникът моли да  се отмени НП.

          В съдебно заседание въззивникът редовно призован не се явява и не се представлява. Като процесуалният и представител в писмена молба поддържа жалбата и моли за отмяна на НП.

           Представител на въззиваемата страна, редовно призоване не се явява.

              След преценка на доводите на жалбоподателката –посочени в жалбата и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            На 27.06.2018 г. е извършена документална проверка по досието и по документи, постъпили в БДЧР, по изпълнение на условията на Разрешително за водовземане и ползване на воден обект № 2119 0008/31.03.2014г., издадено от Директора на БДЧР, с титуляр „Х.е.У." АД, за водовземане и ползване на воден обект: р.Кьойдере (Кайнак дере), находяща се в гр.Варна, к.к-с „Св. Св. Константин и Е."***, с цел на ползването: изграждане на съоръжение за водовземане и с цел и обект на водовземането: за охлаждане на термопомпен агрегат, използван за подгряване на водата на изграден в УПИ II-139, кв.11 (актуален идентификатор № 10135.2569.19) по плана на гр.Варна, к к-с „Св. Св. Константин и Е."***, плувен басейн към хотелски комплекс, находящ се в същия поземлен имот, за нуждите на дейността на титуляра. Разрешителното е с начален срок на действие 31.03.2014 г. и краен срок-31.03.2024 г. При извършената документална проверка за наличната по досието на обекта, водено при БДЧР, информация и документация, е констатирано, че титулярът на разрешителното -„Х.е.У." АД, не е изпълнил задължението си да представи в срок до 31.03.2018 г. Доклад по чл.48, ал.1, т.12 от Закона за водите, за изпълнение на условията в Разрешително № 2119 0008/31.03.2014г., за 2017 г. С това свое деяние на 01.04.2018 г. „Х.е.У." АД е нарушило чл.48, ал.1, т.12 от Закона за водите, като не е представило на Директора на БДЧР Доклад по чл.48, ал.1, т.12 от Закона за водите за изпълнение на условията в Разрешително № 2119 0008/31.03.2014 г., за 2017 г. в законоустановения срок до 31.03.2018 г. За така установените и описани обстоятелства от БДЧР е съставено и изпратено Уведомително писмо изх. № 26-00-669/27.06.2018 г. до нарушителя за съставяне на АУАН. В указания в писмото три дневен срок, нарушителят не се е явил в БДЧР и не е изпратил свой упълномощен представител, предвид на което, на основание чл.40, ал.2 от ЗАНН е съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 191/(14.07.2018 г. (бланков № 000604) в отсъствие на нарушителя, удостоверено с подписа на двама свидетели. Актът е връчен на нарушителя по реда на чл.43, ал.4 от ЗАНН, от представител на Столична дирекция на вътрешните работи - Първо районно управление ***, на 18.09.2018 г. и подписан от нарушителя без възражения. В тридневния срок по чл.44, ал.1 от ЗАНН до Директора на БДЧР не е постъпило писмено възражение по повод съставения и връчен АУАН. След това било съставено НП.

         В съдебно заседание бе разпитана свидетелката Х., чиито показания съдът кредитира, като дадени безпристрастно и обективно.

         Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по АНП, както и от гласните доказателства в хода на съдебното производство, които преценени в тяхната взаимносвързаност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

          Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните изводи:

        Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане, като по същество е неоснователна.

         Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- от Директора на Басейнова дирекция за черноморски район с център Варна.                В хода на административно наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е издадено в шестмесечният преклузивен срок по чл.34 ал.3 от ЗАНН. Спазени са нормите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, като съставеният АУАН и издаденото наказателно постановление съдържат всички реквизити, посочени в тези норми. Наказателното постановление е обосновано. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща да се разбере в какво се обвинява и срещу какво да се защитава. Посочени са нарушените материално правни норми, като наказанието за нарушението е индивидуализирано. Мястото и датите на извършване на нарушенията са точно описани от АНО. Правото на защита на жалбоподателя по никакъв начин не е било нарушено.

  Съдът намира че правилно АНО е приложил материалния закон след като е констатирал нарушение по чл. 48, ал. 1 т. 12 ЗВ във връзка с чл. 200, ал. 1, т. 4 от Закона за водите, като е съотнесъл фактите към хипотезата на правната норма. Съгласно текста на посочената за нарушена правна норма в срок до 31 март на следващата отчетна година предоставят на Директора на съответната Басейнова дирекция, а в случаите на издадено разрешително по чл. 46, ал. 1, т. 3 - и на директора на съответната регионална инспекция по околната среда и водите, доклад за изпълнението на условията в издадените им разрешителни; в случаите на издадено разрешително по чл. 117 от Закона за опазване на околната среда докладът се представя като част от доклада по чл. 125, ал. 1, т. 5 от същия закон. Жалбоподателят не е изпълнил това си задължение и затова е бил санкциониран от АНО. В обстоятелствената част на НП, АНО е посочил, че нарушението е вменено за непредставен доклад. В тази връзка съдът не приема възраженията на жалбоподателя, че не е могъл да разбере за какво точно е бил наказан. Извършването на нарушението описани в НП се потвърждава от събраните гласни доказателства – свидетелските показания на свид. Х. и от събраните по АНП писмени доказателства. Съдът приема, че нарушението е осъществено с бездействие. Съдът намира, че нарушените и санкционните норми са били посочени правилно в обстоятелствената част на НП. Жалбоподателят е разбрал за какво нарушение е обвинен и срещу какво да се защитана. Съдът не споделя възраженията на жалбоподателя, че е било нарушено правото му на защита.

Съдът не приема възраженията на жалбоподателя, че след като дружеството било в несъстоятелност било недопустимо да му бъде налагано адм. наказание. Обстоятелството, че спрямо дружеството е открито  производство по несъстоятелност и е назначен синдик, не означава, че управителят му е лишен от право да ръководи дружествените дела. В разпоредбата на чл.635, ал.1 от Търговския закон ТЗ/ е предвидено, че с откриване на производството по несъстоятелност или в случаите по чл. 629а длъжникът продължава дейността си под надзора на синдика. Той може да сключва нови сделки само след предварително съгласие на синдика и съобразно с мерките, постановени с решението за откриване на производството по несъстоятелност или с определението по чл. 629а.  Съгласно чл.635, ал.2 ТЗ съдът може да лиши длъжника от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото и да предостави това право на синдика, когато констатира, че с действията си длъжникът застрашава интересите на кредиторите. В случая не са налице доказателства управителят да е бил лишен към датата на съставяне на АУАН от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото на „Х.е.У.“АД по реда на чл.635, ал.2 ТЗ. Съдът намира, че в тази връзка е следвало да бъдат изпълнени задълженията по чл.48 ал.1 т.12. С бездействието си, жалбоподателят е осъществил състава на вмененото му нарушение, поради което и правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност на това основание.

Съдът счита, че при преценка дали се касае за маловажен случай  е необходимо да се обсъди степента на обществена опасност на нарушението, като негово обективно качество, за да  бъде социално необходимо и оправдано да се прибегне до прилагане на административно наказателната отговорност. В конкретния случай съдът намира, че извършеното нарушение не може да се квалифицира като маловажно, тъй като то по нищо не се отличава от останалите от същия вид. Следвало е жалбоподателят да има дължимото законосъобразно поведение за спазване  на принципите, условията и реда на ЗВ. Поради изложеното до тук, съдът намира че извършеното нарушение не следва да се приема като маловажно.

           При определяне на размера на наложената санкция, административно-наказващият орган се е съобразил с тежестта на извършеното и с обстоятелството, че нарушението е извършено за първи път. Съдът намира, че наказанието е определено към предвидения в закона минимум, справедливо е  и ще изпълни целите на чл.12 от ЗАНН.

               Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                             Р Е Ш И:

 

 

        ПОТВЪРЖДАВА НП №239/18.12.2018 г., издадено от Директора на Басейнова дирекция за черноморски район с център гр.Варна, с което  на  „Х.е.У.” АД е наложено  административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ" в размер на 150 лева на основание чл.48 ал.1 т.12 вр.чл.200 ал.1 т.4  от Закона за водите.

           Решението подлежи на касационно обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че мотивите към решението са изготвени пред Административен съд Варна по реда на АПК.       

          След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на  наказващия орган по компетентност.

 

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: