Решение по дело №5384/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1836
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 2 ноември 2019 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20195330205384
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            № 1836

                                     гр. Пловдив, 14.10.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на осемнадесети септември  две хиляди и деветнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Славка Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5384/2019 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от В.П.К. *** против Електронен фиш за налагане на глоба серия Г № 0003574, с който на жалбоподателя за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховане КЗ/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 250,00 лв. за нарушение на чл.638, ал.4 от КЗ. С жалбата се излагат оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш и се моли за неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично, поддържа жалбата по направените в нея оплаквания.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.189, ал.8 от Закона за движение по пътищата и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид оплакванията в жалбата поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

Издаден е Електронен фиш за налагане на глоба за това, че на 11.04.2019 г. в 09:00 ч. в с.Труд, ул. Никола Петков до №20 с МПС АУДИ А4, с рег.№ ** е установено нарушение на КЗ, заснето с автоматизирано техническо средство № SD2D0011, което е квалифицирано като нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ и на основание чл.638, ал.4 от КЗ  на нарушителя е наложена „глоба“ в размер на 250,00 лв.

От въззиваемата страна са представени удостоверение за одобрен тип за измерване № 18.02.5133, видно от което средството, с което е заснето нарушението е валидно, представен е и снимков материал във връзка с установеното нарушение.

При проверка относно спазването на процесуалните изисквания за издаване на обжалвания електронен фиш съдът констатира, че са допуснати съществени нарушения,  предвидени за издаването му.

В обжалвания електронен фиш е посочено, че жалбоподателят е санкциониран за нарушение на нормата на чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ. Според  цитираната разпоредба, посочена за нарушена в електронния фиш, договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което :   притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор. Съответна на посоченото нарушение е разпоредбата, предвидена в чл.638, ал.1, т.1 от КЗ. Според нея на лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите, се налага:  1. глоба от 250 лв. - за физическо лице.

В случая с оглед посочването в електронния фиш, че е налице нарушение на чл.483, ал.1 т. 1 от КЗ, в която разпоредба се въвежда задължение за сключване на договор за застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, за всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, неправилно е приложена съответната на нарушението санкционна норма. Ако жалбоподателят е установен, че в качеството му на собственик няма сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност, то следвало е да му бъде наложено наказание на основание чл. 638, ал.1 т.1 от Кодекса за застраховането, а не както е сторено в случая и наказанието е наложено на основание чл.638, ал.4 от КЗ.  Посочената в електронния фиш санкционна норма, а именно тази по чл.638, ал.4 от КЗ отговаря на друго по вид нарушение, а именно на това по чл.638, ал.3 от КЗ и санкционира всяко  управление на МПС,  за което няма сключена застраховка Гражданска отговорност. С оглед констатираните несъответствия между посоченото нарушение и санкционната норма, остава неясна волята на административнонаказващия орган досежно конкретното нарушение, което се твърди, че е осъществено от наказаното лице. Посоченият пропуск е довел и до невъзможност жалбоподателят да разбере за какво е наказан - дали за това, че като собственик на посоченото в електронния фиш МПС няма сключена задължителна  застраховка „Гражданска отговорност“ или за това че е установен да  управлява МПС, за което няма сключена задължителна  застраховка „Гражданска отговорност“. Тази неяснота безспорно е затруднила защитата на лицето, видно и от жалбата, доколкото същото с оглед отразените в  ЕФ твърдения е ангажирало усилията си да оспори именно факта на управление на МПС, който обаче се явява ирелевантен за състава на нарушение по чл. 483 ал.1 т.1 от КЗ, каквато квалификация е визирана в обжалвания ЕФ.

Разликата между двете нарушения  е съществена и е регламентирана законодателно в два различни състава от КЗ. В единия случай административнонаказателната отговорност е за собственика на МПС, който няма сключена задължителна застраховка на автомобилистите „Гражданска отговорност“, а в другия случай е за всеки, който управлява МПС без сключена задължителна застраховка гражданска отговорност.  

Предвид несъответствието между нарушението на правната норма със съответната на нарушението санкционна норма, налице е според съда и друго нарушение, което е съществено и в отклонение на предвидените в КЗ правила за издаване на електронния фиш. Нормата на чл. 647, ал. 3 от КЗ  регламентира, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6, като чл. 189, ал. 5 от ЗДвП не се прилага. Предвид изложеното с електронен фиш може да се налага глоба или имуществена санкция единствено в хипотезата на чл. 638, ал. 4, респективно ал. 6 от КЗ, които обаче са приложими и съответстват на  нарушение на чл. 647, ал. 3 от КЗ, което в издадения ЕФ не се твърди да е установено. В отклонение от предвиденото  в закона  въззивникът за извършено нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, е санкциониран  с налагане на административно наказание глоба по чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ, като е издаден ЕФ. Установяването на нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, посочено като основание за издаване на ЕФ, следва да бъде извършено с акт за установяване на административно нарушение, респективно следва да бъде  издадено  наказателно постановление, а не с издаване на електронен фиш, както е в конкретния случай.

Не на последно място следва да се отбележи също,  че при издаването на Електронния фиш е налице и друго съществено процесуално нарушение, което е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. В обжалвания ЕФ няма описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено. В него наказващият орган се е ограничил да посочи само , че  е установено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, но не е изяснено в какво се състои това нарушение. Констатираният пропуск за пореден път е довел до  ограничаване правото на защита на жалбоподателя и го  е затруднил да разбере за какво е наказан.

Налице са и пропуски, свързани с представените към административнонаказателната преписка материали. Установяването на нарушението по  чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ може да бъде доказано с други доказателства, напр. справка от информационната система  „Гаранционен фонд“ за сключени договори за застраховка „Гражданска отговорност“ за конкретното МПС. Такива материали липсват приложени към изпратената ведно с жалбата административнонаказателна преписка. В тази връзка представените към обжалвания електронен фиш  материали не способстват за изясняване налице ли е извършено нарушение от страна на жалбоподателя, доколкото в случая същият е привлечен към административнонаказателна отговорност не за управление на МПС, а за това, че няма сключена застраховка „Гражданска отговорност“ - нарушение по чл.483, ал.1, т.1 от КЗ.   

Изложените оплаквания от страна на жалбоподателя, че следвало да бъде уведомен своевременно от застрахователя поради тази причина е бил допуснал посоченото в ЕФ нарушение,  не могат да бъдат основание за отпадане на административнонаказателната отговорност по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. Съдът не споделя и оплакванията, изложени в жалбата, че за същото нарушение е бил наказан и с друг акт - НП № 19-0432-000235/15.08.2019 г. ,  което наказателно постановление макар издадено срещу същия нарушител има за предмет друго нарушение .

По изложените съображения съдът приема, че обжалваният ЕФ следва да бъде отменен като незаконосъобразно издаден, макар и по съображения, различни от изложените оплаквания в жалбата.

Ето защо съдът

 

РЕШИ

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба серия Г № 0003574, с който на В.П.К. ***, ЕГН ********** за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховане  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 250,00 лв. на основание чл.638, ал.4 от Кодекса за застраховане .

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

 

 

                                    Районен съдия :......................................................

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.