Решение по дело №181/2020 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 180
Дата: 26 юни 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Методи Крумов Величков
Дело: 20201700500181
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

         180                     26.06.2020г.                         град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд

на 26.05.2020г.,

в публичното съдебно заседание в следния състав:

                                           Председател: Методи Величков

                                                  Членове: Димитър Ковачев

                                                                  Антон Игнатов

Секретар: Емилия Павлова,

като разгледа докладваното от съдия Методи Величков въззивно гражданско дело № 181 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

         С решение № 1869/13.12.2019г., постановено по гр. д. № 08319/2018г. по описа на Пернишкия районен съд е:

         Възложен в дял, на основание чл. 349, ал. 2, изречение 1 от ГПК, на Л.Р.Г., с ЕГН *********, от ***, следният недвижим имот - жилище: Поземлен имот идентификатор 55871.507.154, по КККР одобрени със заповед *** г. на ИД на АГКК, с адрес на поземления имот: ***, с площ от 302 кв.м., трайно предназначение на територията: Урбанизирана, начин на трайно ползване: Ниско застрояване /до 10 м/, стар идентификатор: няма, номер по предходен план: ***, при съседи: 55871.507.570, 55871.507.162, 55871.507.99, 55871.507.153, 55871.507.149, заедно с построената в същото място сграда с идентификатор 55871.507.154.1, със застроена площ 69 кв.м., брой етажи *, предназначение: Жилищна сграда-еднофамилна, с действителна стойност на имота, по смисъла на чл. 349, ал. 4, изречение 2 от ГПК, в размер на 7980.00 лв. (седем хиляди деветстотин и осемдесет лева), като Л.Р.Г., с ЕГН *********, от *** ще стане едноличен собственик на възложения му в дял и описан по-горе недвижим имот - жилище, при условие и след като изплати на съделителката - съсобственик В.В.М., с ЕГН **********, от *** сумата от 3990.00 лв. (три хиляди деветстотин и деветдесет лева), ведно със законната лихва върху тази сума, в 6-месечен срок, считано от датата на влизане в сила на настоящото решение, на основание чл. 349, ал. 2 ГПК, чл. 349, ал. 4, изречение 2 ГПК, чл. 349, ал. 5 ГПК и чл. 349, ал. 6, изречение 1 ГПК.

Осъден Л.Р.Г., с ЕГН *********, от *** да заплати на В.В.М., с ЕГН **********, от *** сумата от 130.00 лв. (сто и тридесет лева) - направени по делото разноски.

Осъден съделителят Л.Р.Г., с ЕГН *********, от *** да заплати по сметка на Районен съд Перник държавна такса върху стойността на дела й, в размер на 159.60 лв. (сто петдесет и девет лева и шестдесет стотинки), на основание чл. 8, предложение 1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

Осъдена съделителката В.В.М., с ЕГН **********, от *** да заплати по сметка на Районен съд Перник държавна такса върху стойността на дела й, в размер на 159.60 лв. (сто петдесет и девет лева и шестдесет стотинки), на основание чл. 8, предложение 1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

Недоволна от така постановеното решение е останала В.В.М., която чрез адвокат С.В., го е обжалвала. В жалбата се развиват доводи, че решението е постановено в нарушение на материалния закон, съществено нарушение на процесуалните правила и необоснованост. Моли се то да бъде отменено и процесния недвижим имот да бъде изнесен на публична продан. Моли да й бъдат присъдени направените по делото разноски.

Насрещната страна Л.Р.Г. е подал писмен отговор, с който оспорва въззивната жалба като неоснователна и моли обжалваното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Поддържа становището си и в съдебно заседание.

          След като взе предвид направените с жалбата доводи, както и тези на насрещната страна и по реда на чл. 269 от ГПК, Пернишкият окръжен съд, приема за установено следното:

          С влязло в сила решение № 436 от 28.03.2019г., постановено в първата фаза по допускане на делата по настоящето дело, е допуснато извършването на делба на: Поземлен имот идентификатор 55871.507.154, по КККР одобрени със заповед *** г. на ИД на АГКК, с адрес на поземления имот: ***, с площ от 302 кв.м., трайно предназначение на територията: Урбанизирана, начин на трайно ползване: Ниско застрояване /до 10 м/, стар идентификатор: няма, номер по предходен план: ***, при съседи: 55871.507.570, 55871.507.162, 55871.507.99, 55871.507.153, 55871.507.149, заедно с построената в същото място сграда с идентификатор 55871.507.154.1, със застроена площ 69 кв.м., брой етажи 1, предназначение: Жилищна сграда-еднофамилна.

Делбата е допусната между :

1.       В.В.М. с ЕГН **********, от *** – собственик на 1/2 /една втора/ идеална част,

2.       Л.Р.Г. с ЕГН *********, от *** – собственик на 1/2 /една втора/ идеална част.

          Жилищната сграда е едноетажна, с носещи тухлени стени и гредоред. Същата е със застроена площ от около 69 кв. м. и с три стаи по нотариален акт, а при огледа извършен от вещото лице инж. А. има установено и четвърто помещение – санитарен възел с баня, което пък кореспондира със свидетелските показания на П. Б., че след смъртта на М. и В., Л.Г. е започнал да пристроява баня и тоалетна към къщата и чиито свидетелски показания съдът ще обсъди подробно по – долу. От заключението на вещото лице се установява, че къщата и трите стаи са в лошо състояние и това ще наложи евентуално изготвянето на конструктивен проект за укрепване на къщата, последващо укрепване и цялостен ремонт, включително и на покрива. Пак от заключението на вещото лице се установява, че и жилищната сграда е неподеляема и недвижимия поземлен имот с площ от 302кв.м., също е неподеляем. Административният адрес на имота е ***.

          Действително съсобственикът Л.Г. не е направил правно прецизно искане за възлагане на процесния недвижим имот в негов дял, по реда на чл. 349, ал.2 от ГПК, но видно още от изложеното в писмения му отговор, неговата същност е именно в тази насока. Поради тези причини Пернишкият районен съд е отменил определението си за приключване събирането на доказателествата и даване ход на делото по същество и е насрочил ново съдебно заседание, като правилно и законосъобразно е дал указания към съделителя Г. какви факти следва да установява по направеното от него искане за възлагане в дял по чл. 349, ал.2 от ГПК. Във връзка с изложеното Пернишкият окръжен съд не възприема оплакванията във въззивната жалба за извършени процесуални нарушения от страна на първоистанционния съд.

          По отношение оплакванията в жалбата за нарушение на материалния закон, касаещи основно оплаквания за преценката на първоинстанционния съд на свидетелските показания на П. Б., Пернишкият окръжен съд намира следното:

          Както беше отбелязано по – горе процесния имот е неподеляем - и къщата и поземления имот.

          Съделителката В.В.М. не е направила искане за възлагане на имота в неин дял, а претендира за изнасянето му на публична продан.

          Видно от удостоверение изх. № ***г. на Община Перник, Дирекция „МПТ“, Л.Г. е декларирал само процесния недвижим имот, от което следва, че той няма друг жилищен имот.

          Основния въпрос по делото е дали към момента на откриване на наследството, той е живял там постоянно, продължително и трайно или не е живял там. В тази насока са събрани свидетелските показания на П. З. Б. и многобройни писмени доказателства.

          По делото се установява от приложена справка на Община Перник от ***г., изготвена от *** „ГР“ Ц. Г., че  родителите на Л. Н. – Р. Г. К. и В. Х. К. са със заличен постоянен и настоящ адрес по чл.99б, ал.3 от ЗГР от ***г. от адрес *** и нямат предишни адреси. Въз основа на това обстоятелство, съдът възприема обясненията на съделителя Г., който има същата адресна регистрация, че още от 2010г. – 2011г., апартаментът в *** е бил запечатан от собственика „Мини Перник“ в ликвидация и на практика, от 2011г. нито той, нито неговите родители са живели там, макар, че по документи адресната му регистрация се е водела на този апартамент до 2016г., когато той я е променил с регистрация на процесния имот - ***. Освен това разпоредбата на чл. 349, ал.2 от ГПК и т.7 от Тълкувателно решение № 1 от 19.05.2004г. на ОСГК нямат предвид точно адресната регистрация, а фактическото местоживеене на лицето, стига то да е продължително постоянно.

           По отношение доводите в жалбата, че при преценка на свидетелските показания на П. Б., следва да се имат предвид обстоятелствата, че в предходното заседание той е присъствал в съдебната зала и е знаел, точно какви обстоятелства цели да установи Л.Г., както и че е дал пристрастни показания, че се надява този имот да бъде получен в дял от Л. и са се смирили с това нещо:

          В случай, че се приеме първия аргумент, то свидетелят би следвало да даде веднага категоричен отговор в полза на Л.Г., което не е станало, а по отношение на втория аргумент за съпричастността на свидетеля към изхода на делото, следва да се има предвид, че свидетелят е евангелистки пастор и видно от цялостния му разпит непрекъснато е правил анализ на всяко извършено нещо – дали е добро или не, на всяко неизвършено нещо – дали е могло да се постигне или не „Много хора се адаптират“, „В. беше алкохолик и не можа да се промени“ и т.н., което е довело до даване на противоречиви свидетелски показания, изпъстрени с много разсъждения от негова страна, несъотносими с предмета на делото.

          Последно свидетелят е заявил, че когато М. е починал „Л.  живееше в къщата със съпругата си и двете си деца, а най – малкото още не беше се родило“, „Те четиримата, М. и В. живееха там, общо 6 човека“, „Не зная кой коя стая е обитавал“, „Знам, че Л. купуваше материали постоянно и запълваше дупки и правеше тавани, занимаваше се с ремонти“. „Едновременно се преместиха Л. и жена му с децата в къщата на М.“. Пернишкият окръжен съд възприема свидетелските показания в тази им част, тъй като те кореспондират с приложените по делото писмени доказателства – пълномощно с нотариална заверка на подписа от ***г., от което се установява невъзможността на М. А. да полага грижи за себе си, споразумителен протокол от ***г. и споразумителен протокол от ***г., касаещи изплащането на суми от Л.Г. за ел. енергия за процесния жилищен имот на адрес *** и договор № ***г., сключен лично от Л.Г. с дружество за доставка на услуги – интернет и цифрова телевизия, на адрес ***, заедно с приложенията към договора, всичките касаещи адрес ***.

Всичко това дава основание на Пернишкия окръжен съд да направи извод, че към датата на смъртта на М. А. ***г., Л.Г. е живял заедно със семейството си при него, трайно, продължително и постоянно.

Аргументът във въззивната жалба, че толкова много души – 6, не е практически възможно да живеят в къща с три стаи, не се възприема от съда, тъй като има социални общности, при които и значително по – голямо количество хора живеят и в по – малко помещения.

          Следователно по делото е доказано, че са налице предпоставките по реда на чл. 349, ал.2 от ГПК за възлагане в дял на Л.Г. на процесния недвижим имот, а той пък следва да заплати половината от стойността му на съделителката В.В.М..

          Тъй като мотивите на Пернишкия окръжен съд съвпадат с тези на Пернишкия районен съд, то жалбата се явява неоснователна, поради което обжалваното решение следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Водим от гореизложеното и в същия смисъл, съдът

 

РЕШИ:

 

Потвърждава решение № 1869/13.12.2019г., постановено по гр. д. № 08319/2018г. по описа на Пернишкия районен съд.

Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд, в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

Председател :                       Членове :   1.                               2.