Решение по дело №99/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юли 2021 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20217160700099
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 104

 

гр. Перник, 09.07.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание на тридесети юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАЙЛО ИВАНОВ

   ЧЛЕНОВЕ:  СЛАВА ГЕОРГИЕВА

        СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар А.М. и с участието на прокурор Росица Ранкова от Окръжна прокуратура - Перник, като разгледа, докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 99/2021 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда чл.208чл.228 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „***“ ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Банкя, ул. ***, представлявано от управителя Д. К. К., против Решение № 11/26.03.2021 г., постановено по НАХД № 115/2020 г. по описа на Районен съд - Брезник, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 14-0000720/02.12.2020 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Перник.

Касаторът счита обжалваното решение за незаконосъобразно и неправилно. Поддържа становище, че районният съд е формирал необосновани правни изводи, които не кореспондират със събраните по делото доказателства. Сочи, че не може да бъде субект на процесното административно нарушение и неправилно му е вменена отговорност за извършването му, тъй като няма качеството работодател по отношение на лицето М.М.. Излага аргументи в тази насока. Иска отмяна на решението на въззивния съд и отмяна на наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно.

Ответникът по касационната жалба Дирекция „Инспекция по труда“ - Перник, редовно призован за съдебното заседание, се представлява от ст.юрисконсулт А.М.. Оспорва жалбата. Счита, че същата е неоснователна и моли обжалваното решение да бъде потвърдено.

Представителят на Окръжна прокуратура – Перник изразява становище за неоснователност на касационната жалба и счита, че решението на районния съд следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Административен съд – Перник, в настоящият състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл.218 от АПК и чл.220 от АПК, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК от лице по чл.210, ал.1 от АПК, за което постановеното решение е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт. Същата е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

След извършена служебна проверка на основание чл.218, ал.2 от АПК, настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е валидно и допустимо. Същото е неправилно, поради нарушение на материалния закон. Съображенията за това са следните:

С Наказателно постановление № 14-0000720/02.12.2020 г., директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник, на основание чл.416, ал.5, вр. чл.413, ал.2 от КТ е наложил на „***“ ЕООД – гр. Банкя, имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение на чл.275, ал.1 от КТ, във връзка с чл.61 от Наредба № 2/22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд, като е приел, че дружеството, в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т.1 от ДР на КТ, не е осигурил здравословни и безопасни условия на труд, като не е обезопасил вътрешното стълбище на сградата, поради което на 28.10.2020 г., при пренасяне на строителна машина /циркуляр за рязане на тухли/ по необезопасено вътрешно стълбище на сградата лицето М.М. пада от около 6 /шест/ метра височина и това е довело до неговата смърт. Като дата на извършване на нарушението е посочена 28.10.2020 г. 

За да потвърди наказателното постановление Районен съд – Брезник е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и че са били налице материалноправните предпоставки за търсене на отговорност от „***“ ЕООД – гр. Банкя, което в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т.1 от ДР на КТ е бил пряко задължен да осигури здравословни и безопасни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето на работниците и служителите да бъдат отстранени, ограничени или намалени.

От фактическа страна, въззивният съд приел, че на 28.10.2020 г. е настъпила злополука на необезопасено вътрешно стълбище на сграда, където лицето М.М. паднал от около 6 /шест/ метра височина и това причинило смъртта му. Счел, че отговорността на юридическото лице правилно е ангажирана като работодател на починалия М., тъй като именно то било задължено да осигури безопасността на лицата, с които се намира в трудови правоотношения.

При така установеното от фактическа страна, Районен съд – Брезник е отхвърлил като неоснователни оплакванията на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, че не е извършил административното нарушение и тъй като няма качеството „работодател“ не може да бъде субект на същото.

Административен съд – Перник не споделя решаващия извод на Районен съд – Брезник.

В административнонаказателното производство, следва да се установи: има ли административно нарушение; извършено ли е то от лицето, сочено като нарушител; каква е формата на вината, при която е извършено и т.н. Трябва да бъдат спазени и всички изисквания относно процедурата по издаване на акта и наказателното постановление. Неспазването на съответните процесуални изисквания води до отмяна на НП като незаконосъобразно.

Първоинстанционният съд, като е изследвал въпросите по-горе е приел, че административнонаказателното производство срещу касационния жалбоподател е образувано законосъобразно и е протекло без нарушения на процесуалния и материалния закон. Приел е, че „***“ ЕООД е извършил виновно описаното нарушение, за което правилно и в съответствие с предписанията на закона му е наложена имуществена санкция в рамките на предвидения от закона размер.

Настоящата инстанция намира не споделя тези изводи.

Действително и АУАН и НП са издадени от оправомощени длъжностни лица, в кръга на предоставената им компетентност. Постановени са в писмена форма и формално съдържат реквизитите по чл.42, съответно - чл.57 от ЗАНН. В тях е направено описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, така както са възприети от актосъставителя, а после и от АНО, а въззивния съд, като е разгледал административнонатазателната преписка и доказателствата, събрани в хода на съдебното производство, е формирал правен извод за законосъобразност на НП и го е потвърдил. Приел е, че административното нарушение е доказано по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства; че деянието е правилно квалифицирано като административно нарушение по чл.275, ал.1 от КТ, във връзка с чл.61 от Наредба № 2/22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд; че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, а наказанието е определено в предвидения от закона размер.

Касационната инстанция, при служебната проверка на атакувания съдебен акт съобразно изискванията на чл.218, ал.2 от АПК, не констатира основания за нищожност и недопустимост на същия. Преценката за съответствието с материалния закон на оспореното решение, както и относно посочените в жалбата пороци, сочещи касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, обосновава следните изводи:

Събраните по делото писмени и гласни доказателства средства установяват фактическа обстановка, различна от описаната в процесното наказателно постановление.

Действително, на 28.10.2020 г., в строяща се жилищна сграда, находяща се в с. Ноевци, общ. Брезник, вследствие инцидент с лицето М.М., който паднал от необезопасено вътрешно стълбище от височина от около 6 /шест/ метра, настъпила смъртта на последния. Обектът бил посетен от служители на ДИТ – Перник на 03.11.2020 г., които приели, че между строителя  „***“ ЕООД – гр. Перник и М.М. е имало трудово правоотношение, макар към момента на злополуката между тях да нямало сключен трудов договор в писмена форма. Предвид това, че М. извършвал зидарски дейности в сградата, а вътрешното стълбище, от което паднал не било обезопасено, проверяващите приели, че дружеството, в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т.1 от ДР на КТ, не е осигурил здравословни и безопасни условия на труд. Срещу него било образувано административнонаказателно производство, въпреки възраженията му, че отношенията му с М. се основават на сключен граждански договор. На ДИТ – Перник е предоставен Граждански договор № 01-10/2020/26.10.2020 г., според който М.Р.М. /с посочени лични данни и отбелязване, че работи на трудов договор към „***“ ЕООД – гр. Дупница/ се задължава да извърши зидарски работи на обект: „Жилищна сграда в с. Ноевци“, с обща квадратура от 100 кв.м в срок до 10.11.2020 г. срещу сумата от 900 лв., платими в петдневен срок след приемане на извършената работа. Изрично е вписано задължение за изпълнителя да спазва правилата за безопасни условия на труд, установени на обекта, като осигури сам за себе си всички необходими лични предпазни средства и инструменти.

Тезата за липса на трудови правоотношения между „***“ ЕООД и М.Р.М., а оттам и за липсата на качеството „работодател“ на дружеството, се поддържа и в хода на съдебното производство. Въззивният съд е изслушал показанията на Рангел Томов Рангелов, който заедно с М. и също въз основа на сключен с „***“ ЕООД граждански договор, изпълнявал зидарски работи. Имали уговорка да иззидат 100 кв.м. като сами си осигуряват инструментите и сами определят времето, в което да работят. Свидетелят заявява, че когато отишли на обекта, стълбата била обезопасена с парапет от гредички, но той и М. ги махнали, за да не им пречат при работата.

При анализ на събраните доказателства се установява по категоричен начин, че между „***“ ЕООД и М.М. е имало граждански правоотношения, основаващи се на сключен граждански договор – договор за изработка /по чл.258 от ЗЗД/. Последният има за предмет извършване на точно определена дейност и постигане на краен резултат. При него за страните не възникват задълженията, типични за трудовите договори, в т.ч. и задължение за възложителя да осигури безопасни и здравословни условия на труд и същият няма качеството „работодател“ по смисъла на § 1, т.1 от ДР на КТ.

Предвид това, че субект на нарушението по чл.275, ал.1 от КТ, може да бъде само „работодател“, а в случая е доказано, че ответника по касационната жалба няма това качество, то следва извод, че неправилно и незаконосъобразно на същия е вменено извършването на процесното нарушение и незаконосъобразно е ангажирана административнонаказателна отговорност за извършването му.

С оглед на гореизложеното, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник намира наказателното постановление, предмет на съдебен контрол за незаконосъобразно, поради което същото следва да бъде отменено. Като е стигнал до друг извод, Районен съд – Брезник е приложил неправилно закона, поради което е налице касационно основание чл.348, ал.1, т.1 от НПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН за отмяна на постановеното от него решение.

На основание чл.222, ал.1 от АПК обжалваното съдебно решение следва да бъде отменено и да бъде постанови друго, с което да се отмени наказателното постановление.

По делото не се претендират разноски, поради което съдът не дължи произнасяне по този въпрос.

Така мотивиран, Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И :

 

        ОТМЕНЯ Решение № 11/26.03.2021 г., постановено по НАХД № 115/2020 г. по описа на Районен съд – Брезник и вместо това ПОСТАНОВИ:

        ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № 14-0000720/02.12.2020 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник, с което на „***“ ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Банкя, ул. ***, представлявано от управителя Д. К. К., с което на основание чл.416, ал.5, вр. чл.413, ал.2 от КТ му е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение на чл.275, ал.1 от КТ, във връзка с чл.61 от Наредба № 2/22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.

        РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:     /п/

 

 

                                                                ЧЛЕНОВЕ:  1. /п/

 

 

                                                                                2. /п/