Решение по дело №1282/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260123
Дата: 26 февруари 2021 г.
Съдия: Александър Симеонов Станчев
Дело: 20204520201282
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

гр.Русе, 26.02.2021г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският  Районен съд, единадесети наказателен състав, в публично заседание на дванадесети януари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                            

Председател : Александър С.

 

при секретаря Елка Цигуларова и в присъствието на  прокурора ……………………

като разгледа  докладваното от председателя АН Дело № 1282/2020г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

С Наказателно постановление № 493870-F506647/07.02.2020г., издадено от  Началник на Отдел „Оперативни дейности“-Варна в ЦУ на НАП, против О.Н.Д., с ЕГН-**********, за нарушение на чл.185, ал.3 от ЗДДС е наложено наказание „Глоба“ в размер на 100 лв.

Срещу постановлението е подадена жалба адв.В.В., пълномощник на жалб. О.Н.Д.. Жалбата е подадена в законоустановения срок и в нея се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и неправилно.

Жалбоподателят е редовно призован, явява се упълномощения представител, който поддържа жалбата.

Ответникът по жалбата, редовно призовани, изпращат упълномощен представител, който поддържа НП.

Районна прокуратура-гр.Русе не изпраща представител.

Съдът, след като разгледа жалбата, изложените в нея доводи и като се запозна с материалите по делото, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 27.07.2019г., /събота/, около 12,00ч., била извършена проверка от адм. служители на НАП на търговски обект –магазин за промишлени стоки, находящ се в гр.Русе, ул.“Борисова“№44А, стопанисван „Електро Трейд Прима“ЕООД, с ЕИК *********. В магазина се намирал единствено жалб.Д.. Проверяващите решили да направят контролна покупка на стока от магазина и около 12,15ч. поискали от Д. да им продаде 10 пластмасови закачалки /опаковани на два пъти по 5 бр./, като последния им предал стоката и взел от тях паричната сума от 3 лв., след което адм. служители се легитимирали, като обяснили на Д., че е извършил нарушение по чл.185, ал.3 от ЗДДС, а именно, че бил им продал горепосочената стока, без да им издаде касов бон за извършената продажба. Д. възразил пред тях, че не бил работил като продавач в обекта, а като пазач в него докато собственика се върне, т.к. било почивен ден, отказал и да се легитимира. С оглед това проверяващите поискали съдействие от пол. служители, като след пристигайки на последните /един от които св.П.С./, жалб.Д. се легитимирал представяйки документ за самоличност, след което за извършената проверка бил съставен протокол №0306562/27.07.2019г., въз основа на него и АУАН № F506647/29.08.2019г. В последствие било издадено и обжалваното НП.

 Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства.

При така очертаната фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:

Жалбата е основателна.

Допуснато съществено нарушение на чл.52, ал.4 ; чл.6 от ЗАНН, като по този начин нарушението не е доказано по несъмнен и безспорен начин да е извършено от жалбоподателя.

Съдът констатира, че от АНО несъмнено е извършено нарушение по чл.52, ал.4 от ЗАНН, според който преди да се произнесе по преписката, наказващият орган проверява акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост и преценява възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо, извършва и разследване на спорните обстоятелства. Съдът намира, че от събраните по делото доказателства не може да се направи категоричен извод, че жалбоподателят е субекта/лицето, което да е наказателноотговорно по смисъла на чр.185, ал.3 от ЗДДС, според която : „В случаите по ал. 1 физическото лице, което фактически е било длъжно да издаде документ по чл. 118, ал. 1 и е приело плащане, без да издаде такъв документ, се наказва с глоба от 100 до 500 лв.“. Тази правна норма несъмнено касае нарушение, извършено от служител/работник в обекта, който реално да е в трудово-правни отношения с работодател, и който като е бил длъжен да отчете в ЕКАПФ извършената продажба, умишлено не го е сторил. В случая, според доказателствата по делото става ясно, че по време на извършване на фактическото вземане на паричната сума за поисканата за продажба от адм. служители стока, намиращия се в търговския обект ЕКАПФ не е работил /не е бил включен за да се експлоатира – според св. показания на св.А.С./, а е бил включен да работи от адм. служители впоследствие при извършване на цялостната проверка от тях в обекта. Освен това самото несъдействане от страна на жалбоподателя на проверяващите служители поражда съмнение дали изобщо О.Д. е знаел как и по какъв начин да предостави на проверяващите исканата от тях информация. Описаната в протокол, АУАН и НП фактическа обстановка не отговаря като цяло на тази, която се изясни в съдебната фаза на производството и най – вече досежно това, дали действително жалб.Д. е от кръга лица, посочени като наказателноотговорни по чл.185, ал.3 от ЗДДС.  От доказателствата по делото не може да се направи категоричен извод, дали извършената продажба изобщо е следвало да се осъществи чрез лице, което твърди, че не извършва продажбата от името и за сметката на търговеца, още повече, че е нямало сключен трудов договор, което е много по- тежко наказуемо адм. нарушение, все индикации, че версията която развива в с.з представителя на жалбоподателя е в голяма степен достоверна, респективно адм. нарушение, въз основа на представените от АНО писмени доказателства и събрани в с.з. гласни такива, е недоказано като несъмнено извършено от жалбоподателя. Недоказването от страна на АНО по безспорен начина на обстоятелството дали жалбоподателя попада в кръга лица посочени като наказателноотговорни по чл.185, ал.3 от ЗДДС води до незаконосъобразност на обжалваното НП, т.к. тежестта на доказване на административното нарушение в адм. производство е възложена изключително в тежест на АНО, а не на лицето – жалбоподател.

Допуснатите нарушения на чл.52, ал.4 ; чл.6 от ЗАНН са съществени, т.к. по делото не е доказано по несъмнен и безспорен начин процесното нарушение да е извършено от жалбоподателя, поради което НП като незаконосъобразно следва да се отмени.

По горепосочените мотиви, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 493870-F506647/07.02.2020г., издадено от  Началник на Отдел „Оперативни дейности“-Варна в ЦУ на НАП, против О.Н.Д., с ЕГН-**********, с което за нарушение на чл.185, ал.3 от ЗДДС е наложено наказание „Глоба“ в размер на 100 лв.

 

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – Русе, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                   

     Районен съдия :