Решение по дело №667/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260058
Дата: 13 октомври 2020 г. (в сила от 24 февруари 2021 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20201520200667
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

        Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Кюстендил, 13.10.2020г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

 

          Кюстендилски районен съд, ХII – ти състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети септември, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                    Председател: Светослав Петров

При Секретаря: Валентина Спирова

Като разгледа докладваното от съдия Петров  АНД  № 667  по описа за 2020  година на КРС  и за да се произнесе, взе предвид следното:

А.А.Т. с ЕГН **********, с адрес *** обжалва наказателно постановление № 30-0000094/18.03.2020г., издадено  от  Директор на РД“АА“ гр. София, с което  на Т., на осн. чл.178в, ал.5 от ЗАвтПр е наложена „глоба“ в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение по чл.8, ал.1, пр.2 от наредба № 36 от 15.05.2006г. на МТ, във вр. с ал.2 от същата наредба.

 Иска се отмяна на наказателното постановление, като се сочат допуснати нарушения на процесуалните правила и  недоказаност на нарушенията.  Твърди се  неправилно прилагане на материалния закон и при условие на алтернативност се излагат доводи за приложението на чл.28 от ЗАНН. 

 Административнонаказващият орган не изпраща представител в съдебно заседание и не е изразено становище по делото.

След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното: на 10.02.2020 г. в около 10:05 ч. в гр. Кюстендил на път Е-871 при бензиностанция „ЮГ ОЙЛ“ в посока към с. Жиленци жалбоподателят управлявал товарен автомобил – влекач „ДАФ ФТ ХФ 105.410“ с рег.№*** от кат. 04, собственост на „ТРАБЗОН УЛУСЛАРАРАСЪ НАКЛИИАТ“ ООД, със седалище гр. Любимец, ул. „Републиканска“ № 24, вх. Б, ет. 4, ап.12, като извършвал обществен превоз на товари по маршрут от Р. Турция за Р. България, видно от  CMR товарителница с дата 07.02.2020г. и със заверено копие към лиценз на Общността с № *********/21.06.2016г. При извършената проверка от свид. И. и Г. се констатирало, че водачът не притежава удостоверение за психологическа годност.

Свид. И. съставил против жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение. Констатираното нарушение било квалифицирано като такова по чл. 8, ал.1 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТИТС.

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение било издадено и атакуваното пред настоящата инстанция наказателно постановление, с което административно-наказващият орган е възприел изцяло посочените в него фактически констатации. Описаните действия били квалифицирани като нарушение на чл. 8, ал.1 пр.2 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТИТС, като на основание чл. 178в ал.5 от ЗДвП е било административно наказание "ГЛОБА" в размер на 500 лева.

В хода на съдебното следствие са разпитани свидетелите И. и Г., чиито показания съдът кредитира като дадени обективно и безпристрастно.

Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно наказателната преписка, както и със събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът прави следните правни изводи:

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган - Директора на РД“АА“ гр. София, в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Не са допуснати съществени процесуални нарушения при постановяване на постановлението и по никакъв начин не е накърнено правото на защита на жалбоподателя, което той е упражнил с подаването на жалба до въззивната инстанция. Изложеното, че е допусната грешка с добавянето на  една буква в повече при изписването адреса на нарушителя и че липсва в АУАН не отразено на бащиното име на нарушителя, са несъществени нарушения допуснати от страна АНО и съдът не счита, че съставляват съществени процесуални нарушения доколкото собственото, фамилното име и ЕГН са изписани напълно коректно в съставения АУАН. Посочена е нарушената материално правна норма, като наказанието за нарушението е индивидуализирано. В тази връзка съдът не приема възраженията на жалбоподателя за допуснати съществени процесуални нарушения.

Съгласно константната съдебна практика /Решение №164 от 05.07.2018г. по КАНД № 139/2018г. и Решение № 167 от 12.06.2019г. по КАНД № 73/2019г./ на Административен съд – Кюстендил при идентични казуси е възприето,  че  съгласно нормата на чл. 178в ал.5 от ЗДвП се наказва с глоба в размер 500. 00 лева водач, който извършва таксиметрови, превози за собствена сметка или обществени превози на пътници или товари без валидно удостоверение за психологическа годност. Правилото на чл. 8, ал. 1 от Наредба № 36/15.05.2006 г. /същата е издадена на основание чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП – § 2 от Преходните и заключителни разпоредби на наредбата/ регламентира едно от изискванията за извършване на дейността на водачите на таксиметрови автомобили, на автомобили за обществен превоз на пътници или товари, както и за председател на изпитна комисия, а именно – представянето на удостоверение за психологическа годност, а правилото на ал. 2 въвежда валидност на удостоверението за срок от 3 години от датата на издаване със съответните изключения. По начин на законодателна техника нормата на чл. 8 не въвежда забрана за водачите да не извършват превозите без валидно удостоверение. Тази нормативна забрана е предмет на законодателна регламентация в санкционната норма на чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП. В случая санкционната норма съдържа едновременно и правилото за поведение. В този смисъл при издаването на процесното НП е допуснато нарушение на материалния закон във връзка с правната квалификация на нарушеното правило за поведение, като е посочено чл. 8, ал. 1 от Наредба № 36/15.05.2006 г., но това нарушение не е съществено. Същото не е довело до нарушаване на правото на защита на наказаното лице или до неясно обвинение. Фактическите обстоятелства по обвинението в обстоятелствената част на наказателното постановление са ясно посочени и същите съответстват на обективните признаци на деянието по приложимия санкционен състав. Правната квалификация на нарушеното правило за поведение има подчинено значение спрямо фактическите обстоятелства по обвинението. Наказаното лице е запознато с обвинението в съставения АУАН и издаденото въз основа на него НП и своевременно е организирало защитата си срещу него. Следователно правилно и в съответствие с разпоредбата на чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, като водач, извършващ обществен превоз на товари. Наложеното наказание е в абсолютния размер, посочен от законодателя.

Съдът намира, че в конкретния случай не се касае за маловажен случай. Неспазването на законовите норми, свързани с ЗАП, независимо от липсата на реално настъпили щети не може да бъде възприето като маловажност на допуснатото нарушение. Извършеното нарушение по нищо не се отличава от други подобни нарушения. Следвало е жалбоподателят да има дължимото законосъобразно поведение за спазване на принципите, условията и реда на ЗАП и свързаните с него Наредби. Поради изложеното до тук, съдът намира че извършеното нарушение не следва да се приема като маловажно.

При определяне на размера на наложената санкция, административно-наказващият орган се е съобразил с тежестта на извършеното. Съдът намира, че наказанието е правилно определено, справедливо е и ще изпълни целите на чл. 12 от ЗАНН.

 Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 30-0000094/18.03.2020г., издадено  от  Директор на РД“АА“ гр. София, с което  на А.А.Т. с ЕГН **********, с адрес ***, на осн. чл.178в, ал.5 от ЗАвтПр е наложена „глоба“ в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение по чл.8, ал.1, пр.2 от наредба № 36 от 15.05.2006г. на МТ, във вр. с ал.2 от същата наредба.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд   гр.Кюстендил.

 

                                                                         Районен съдия: