Решение по дело №2955/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 56
Дата: 18 януари 2019 г.
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20185530202955
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

                     Р Е Ш Е Н И Е

 

   …..             18.01.2019 година       град Стара Загора

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД       VІІІ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 14 декември                      2018 година

В публично заседание в следния състав:

 

                            Председател: МИЛЕНА РИБЧЕВА                                                     

 

Секретар: НИНА КЪНЧЕВА

Прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИЛЕНА РИБЧЕВА

аНд № 2955 по описа за 2018 година и за да се произнесе, съобрази:

 

     Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 122/2018 от 16.10.2018 год. на Председателя на Държавна комисия по хазарта /ДКЗ/.

     Жалбоподателят ”Арес груп” ООД, с ЕИК ********* в депозираната до съда жалба твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено.

     Въззиваемата страна ДКХ счита, че НП е законосъобразно и моли същото да бъде потвърдено.

     Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

   С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 001244 от 11.09.2018 год., жалбоподателят е санкциониран на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта (”Организатор на хазартни игри, който наруши приетите от Комисията общи задължителни игрални условия и правила, общи задължителни изисквания, общи задължителни правила и общи задължителни технически изисквания по чл.22, ал.1, т.4, 5, 6 и 7, се наказва с имуществена санкция в размер от 3000 до 10 000 лв.”) за нарушение на чл.6, ал.1 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати, приети от ДКЗ (”Дневните и месечните отчети по чл.4, ал.1 се попълват и подписват в два еднообразни екземпляра, по един за счетоводството на организатора и за игралната зала.”), във вр. чл.4, ал.1, т.4 от същите (”Организаторът на хазартни игри е длъжен да води дневни и месечни отчети както следва: 1. дневен отчет за игрални автомати в игрална зала - по образец съгласно приложение № 1; 2. месечен отчет за игрални автомати в игрална зала - по образец съгласно приложение № 2; 3. месечен отчет за премии джакпот в игрална зала - по образец съгласно приложение № 3; 4. месечен отчет за изплатени парични и предметни награди при допълнителни (бонус) игри или турнири в игрална зала - по образец съгласно приложение № 4”), изразяващо се в това, че на 18.07.2018 година при извършена проверка в обект – игрална зала, находяща се в град Стара Загора, улица ”Мусала” № 81А, в която се организират хазартни игри с игрални автомати е установено, че представените отчети за изплатени парични и предметни награди при допълнителни /бонус/ игри или турнири в игралната зала за месец февруари 2018 год., за датите 01.02.2018 год., 08.02.2018 год. и 22.02.2018 год. спечелилите парична награда участници не са положили подписи /не са попълнени задължителни реквизити/.

Фактическите констатации, отразени в АУАН и възпроизведени в НП, се потвърждават изцяло от показанията на актосъставителя А.Д. и свидетеля при съставянето на акта К.У.. Последните са непротиворечиви, кореспондиращи помежду си и взаимно допълващи се, поради което съдът ги кредитира с доверие, намирайки за безпредметно поотделното им обсъждане.

Съдът намира, че производството е проведено без нарушаване на процесуалните правила визирани в ЗАНН, от категорията на абсолютните такива, даващи основание за цялостна отмяна. АУАН е изготвен от длъжностно лице със съответните компетенции, съдържа необходимите реквизити, лимитирано изброени в чл.42 от ЗАНН и е надлежно предявен. НП е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл.57 от ЗАНН и е надлежно връчено. Фактическата обстановка е еднакво отразена в АУАН и НП.

Безспорно е установено от доказателствата по делото, че на датата на проверката по Закона за хазарта в игралната зала, стопанисвана от дружеството-жалбоподател на представените отчети за дата 01.02.2018 год., 08.02.2018 год. и 22.02.2018 год. за изплатени парични и предметни награди при допълнителни (бонус) игри или турнири в игралната зала липсват задължителните реквизити, изразяващи се в подпис на спечелилите игрите участници. За така направената констатация е съставен Констативен протокол № 006779/18.07.2018 год.

При неизпълнение на задължението, предвидено в тази разпоредба се ангажира отговорността на нарушителите, които по този начин нарушават приетите от Комисията общи задължителни игрални условия и правила, което в случая е изискването на разпоредбата на  чл. 6, ал. 1 от Правилата, месечните отчети да са попълнени и подписани. В случая това не е сторено – липсва подпис на спечелилите участници. В тази връзка, наведените и пред настоящата инстанция доводи за недоказаност на вмененото на дружеството-жалбоподател нарушение са неоснователни.

Деянието е съставомерно от обективна страна, като с оглед обстоятелството, че е ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството-жалбоподател, доколкото се касае за обективна отговорност, не следва да се обсъжда въпроса за субективната страна на деянието, т.е. отговорността за нарушението на юридическото лице е обективна и не подлежи на изследване от субективна страна.

Административно наказващия орган е квалифицирал деянието като нарушение по чл.6, ал.1 от Правилата, което кореспондира с посочената от него санкционна норма. Правилата са издадени въз основа на законова делегация, като нарушаването им е скрепено със санкцията по чл.108, ал.1 от ЗХ, която разпоредба предвижда административнонаказателна отговорност за организатор на хазартни игри, който наруши приетите от ДКХ общи задължителни игрални условия и правила, общи задължителни изисквания, общи задължителни правила и общи задължителни технически изисквания в размер от 3 000 лв. до 10 000 лв. Следователно цитираните общи задължителни игрални условия и правила за организиране и провеждане на хазартни игри с игрални автомати се явяват подзаконов нормативен акт, издадени са въз основа на законова делегация на нормативен акт по смисъла на чл.3, ал.1 от Закона за нормативните актове, а именно ЗХ, и нарушаването им е основание за ангажиране на административнонаказателната отговорност на дружеството-нарушител. Същите съдържат общи правила за поведение, които се прилагат към индивидуално неопределен кръг субекти, имат нееднократно действие и са издадени от компетентен държавен орган.

Административното наказание е правилно и законосъобразно определено както по вида си, така и по размер, индивидуализиран в минималния такъв от предвидения в закона, поради което няма възможност за намаляването му. Наказанието е правилно, справедливо и законосъобразно определено и е съразмерно с тежестта на нарушението, поради което не се налага редуцирането му.

В случая деянието, извършено от юридическото лице е чрез бездействие. Налице е проявена немарливост и в този случай разпоредбата на чл.28 от ЗАНН не би могла да се използва в противоречие с целите на налагане на наказанието. Тъй като дружеството-нарушител не е изпълнило задълженията си, които са наложени по нормативно определен ред, освобождаването му от отговорност с приемане за малозначително нарушение констатираното от него бездействие би била в противоречие с чл.12 от ЗАННПреценката за липса на основания и предпоставки за квалифициране на конкретния случай като маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, е изразена мълчаливо от АНО с факта на издаването на НП, респективно налагането на санкция на извършителя на нарушението. Отсъствието на изложени мотиви в тази насока, от негова страна, не съставлява процесуално нарушение. Извод, следващ по аргумент от чл.57 от ЗАНН – процесуалната норма, лимитираща задължителните реквизити на НП. От друга страна, съобразявайки признаците на осъществения фактически състав на административно нарушение, процесното деяние не разкрива обществена опасност, по-ниска от обичайната за този род нарушения, нито пък изобщо липса на такава, поради което не съставлява маловажен случай. И това е така, както поради неговия формален характер – за съставомерността му не е предвиден и не се изисква настъпване на вредоносен резултат, така и поради наличието не само на смекчаващи (в кориците на делото липсват данни за други подобни нарушения), но и на отегчаващи (налице е нарушение за датите 01.02.2018 год., 08.02.2018 год. и 22.02.2018 год.) обстоятелства. Поради това липсват предпоставки за преквалифициране на нарушението като маловажно, респ. за приложението на чл.28 от ЗАНН. От тук, законосъобразно, правилно и обосновано е издадено НП. Ето защо не е налице и това материалноправно основание за отмяна на обжалваното НП, като неправилно санкциониращо маловажен случай на нарушение, което налага и неговото потвърждаване.

С оглед на това съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

                       Р  Е  Ш  И :

 

     ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 122/2018 от 16.10.2018 год. на Председателя на Държавна комисия по хазарта /ДКХ/, като законосъобразно.

 

     Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

 

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: