Решение по дело №58/2022 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 57
Дата: 14 май 2022 г.
Съдия: Димитрина Василева Павлова
Дело: 20227130700058
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №

гр. Ловеч, 14.05.2022 година

       

                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, касационен състав в публично заседание на десети май две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ЙОНИТА ЦАНКОВА

                                                    Членове:   ДИМИТРИНА ПАВЛОВА

                                                                     ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА

 

при секретар Татяна Тотева 

и с участието на прокурор Кирил Петров

сложи за разглеждане докладваното от съдия ПАВЛОВА

к.н.а.д. 58 по описа за 2022 година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе съобрази:

             Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

   Образувано е по касационна жалба от ТД на НАП – гр.Велико Търново, офис гр. Ловеч, чрез главен юрисконсулт П. С., против решение № 44 от 22.03.2022 година, постановено по наказателно административен характер дело № 749 по описа за 2021 година на Ловешкият районен съд, в частта относно разноските.

    По изложените в касационната жалба доводи, че решението е  неправилно, като постановено в противоречие с материалния закон се иска   да бъде отменено изцяло и потвърдено НП. Претендира присъждане  на юрисконсултско възнаграждение по смисъла на чл.63д, ал.4 от ЗАНН за първа инстанция в размер на 80.00лв. Касационният жалбоподател твърди се, че от фактическа страна, чрез приложените писмени доказателства, безспорно се установява извършването на констатираното нарушение, прието за доказано и от първоинстанционния съд, като правата на жалбоподателя са защитени в пълен обем. Счита, че след като в случая наказателното постановление не е отменено като незаконосъобразно, неправилно РС е осъдил ТД на НАП - Велико Търново да заплати сумата от 300 /триста/ лева разноски по делото, представляваща договорено и заплатено адвокатско възнаграждение.

    Връчен е препис от подадената касационна жалба на ответника    ЕТ“ Ивчето - В.В.“, който в предоставения му 14-дневен срок е депозирал отговор на касационната жалба. 

     В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител. В писмено становище с вх. № 1739/04.05.2022г. по делото поддържа жалбата с искане да бъде отменено решението в частта за присъдените разноски, като изтъква че крайният резултат от съдебното обжалване следва да се има предвид при определянето сторените разноски от страните в производството.                    

     Ответникът ЕТ“ Ивчето - В.В.“, редовно призован, чрез адв.В. оспорва жалбата като неоснователна и недоказана. Поддържа представения отговор на жалбата. Счита за правилна преценката на  първоинстанционния съд относно размера на наложената санкция, както и тази относно присъдените разноски по делото.

     Представителят на Окръжна прокуратура - Ловеч в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира да остане в сила постановения съдебен акт като правилен.  

     Административен съд Ловеч, в настоящият касационен състав, обсъди събраните по делото доказателства, доводите на страните и като извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, прие за установено следното:

      Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 от АПК, във вр. с чл.63в от ЗАНН, от активно легитимирана страна, срещу решение на Районен съд - Ловеч, което подлежи на касационен контрол, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е  основателна.   

      С решение № 44 от 22.03.2022 година, постановено по наказателно административен характер дело № 749 по описа за 2022 година на Ловешкият районен съд решаващият състав е изменил наказателно постановление № 581144-F608818 от 07.06.2021 година на Началник отдел „Оперативни дейности” - Велико Търново в Централно управление на НАП, с което на ЕТ „Ивчето - В.В.“***,  представлявано от В.В.В., е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 600,00 /шестстотин/ лева за нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, като е намалил размера на същата на 500 лева. С решението съдът е оставил без уважение искането на процесуалния представител на касатора за присъждане на направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение, като неоснователно и присъдил в полза на ответника ЕТ „Ивчето - В.В.“, ЕТ, БУЛСАТ *********, гр. Угърчин, представлявано от В.В.В., ЕГН ********** сумата от 300 /триста/ лева разноски по делото, представляваща договорено и заплатено адвокатско възнаграждение. 

   В тази връзка РС приел въпреки, че не е отменил, а е изменил НП в частта относно размера на наложената имуществена санкция, то с оглед обстоятелството, че именно неправилно определеното от наказващия орган наказание е причина за съдебното производство, поради което уважил   претенцията на жалбоподателя за присъждане на направените по делото разноски в претендирания размер от 300 лева, съгласно представения договор за предоставяне на правни услуги, пълномощно и оставил без уважение искането на ПП на ТД на НАП за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение.

     Изводите относно присъждането на разноските по делото с оглед изхода на спора и на своевременно предявените претенции от двете страни, формирани от районния съд в тази връзка, не се споделят от настоящата инстанция.   

   Съгласно чл.63д, ал.3 от ЗАНН, в съдебните производства по обжалването на наказателните постановления, страните имат право на разноски по реда на АПК. В случая пред РС и двете страни са поискали присъждането на такива. 

   ЗАНН не предвижда хипотезите при които се присъждат разноски, а препраща към АПК. Именно в чл. 143 от АПК са уредени хипотезите при които възниква задължение на административният орган да възстанови направените по делото разноски от страна на жалбоподателя. На първо място -  когато е налице отмяна на обжалваният административен акт – чл. 143, ал. 1 от АПК, каквато хипотеза в настоящият случай не е налице. Обжалваното наказателно постановление не е отменено изцяло, нито частично. Единствено е намален размерът на наложената санкция, като същата е определена в предвидения в чл. 185, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДДС минимален размер. Втората хипотеза, в която жалбоподателят има право на разноски е когато, оспореният административен акт е оттеглен и производството по делото е прекратено на това основание. Тази хипотеза също не е налице в случая. Наказателното постановление не е оттеглено. С него е санкционирано неправомерното поведение на търговското дружество. Именно крайния резултат от съдебното обжалване следва да бъде съобразен при определяне на направените разноски от страните в хода на производството. В случая наказателното постановление не е отменено като незаконосъобразно. 

   Разноски се дължат в полза на административнонаказващия орган, доколкото е установено, че жалбоподателят е извършил вмененото нарушение, а окончателният размер на санкцията, определена от съда е ирелевантен. По правната си същност наказателното постановление представлява правораздавателен административен акт, с който се ангажира и реализира административнонаказателната отговорност на лице, извършило административно нарушение, като водещ факт е извършеното нарушение, а не вида и размера на наложеното наказание.  

   Поради тези съображения с оглед доказването в настоящия случай на извършеното от страна на ЕТ “Ивчето - В.В.“  административно нарушение, е следвало същият да бъде осъден да заплати изцяло направените от наказващия орган разноски. При това неправилно РС е отхвърлил искането на ПП на ТД на НАП за присъждане разноски за юрисконсултско възнаграждение и присъдил такива на ЕТ.

    В административнонаказателното производство по аналогия намират приложение разпоредбите на НПК, като към тях изрично препраща нормата на чл.84 от ЗАНН. В този смисъл, общото правило на чл.189, ал.3 от НПК гласи, че след като деецът е признат за виновен, то той дължи сторените в производството разноски, без значение какво наказание му е наложено и дали въобще му е наложено наказание /напр. в случаите на чл.183, ал.3 от НК/. Налага се изводът, че осъждането за разноските е обвързано единствено с установяване на противоправно поведение от страна на дееца /престъпление по НК или административно  нарушение по ЗАНН/, което в крайна сметка е станало причина за образуване на производството и съответно за сторването на разноски от страна на съответния орган. Без значение за произнасянето по разноските е какво наказание ще се наложи или изобщо дали такова ще бъде наложено, доколкото основанието за възлагане на разноските не е наложеното наказание, а извършеното престъпление /нарушение/. Като допълнителен аргумент в подкрепа на тази теза са и мотивите на ТР № 3 от 08.04.1985 г. по н.д.№ 98/1984 г., ОСНК на ВС, където е прието, че ако наказателното постановление бъде изменено и ако в производството има сторени разноски от страна на съда /за възнаграждения на вещи лица, изплатени пътни на свидетели и т.н./, то те се възлагат изцяло на жалбоподателя. Поради тези съображения съдът счита, че с оглед доказването в обсъждания тук случай на извършеното от страна на ЕТ “Ивчето - В.В.“ административно нарушение, то търговецът следва да бъде осъден да заплати изцяло сторените от наказващия орган разноски.

   Доколкото по своята правна природа наказателното постановление представлява правораздавателен административен акт, с който се ангажира и реализира административнонаказателната отговорност на лице извършило административно нарушение, водещ факт е извършеното нарушение, а не вида и размера на наложената санкция. Основание затова се черпи и от разпоредбата на чл.13 от ЗАНН, която визира видовете административни наказания. Като такива законът предвижда освен глоба /имуществена санкция за ЮЛ/, то и обществено порицание и временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност. Затова и в случаи като процесния, които не са уредени в АПК, по отношение на разноските, по силата на чл.84 от ЗАНН субсидиарно приложение намира НПК.

  Ето защо решението на РС в обжалваната част относно разноските е неправилно и следва да бъде отменено и на основание чл.63д ал.4 от ЗАНН  на ТД на НАП Велико Търново да се присъди  юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл.37 от Закона за правната помощ ЗПП), съгласно препращащата разпоредба на чл.63д, ал.5 от ЗАНН. В тази връзка следва да се съобрази реализираното процесуално представителство пред РС и това, че делото не се отличава със значителна фактическа и/или правна сложност, поради което го определя, в минимално предвидения в чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ /НЗПП/, размер от 80.00 /осемдесет/ лева.

 С оглед изхода на спора и направеното в тази връзка искане от процесуалния представител на касатора, на основание чл. 63д,  ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН, вр. чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ, съдът счита, че следва да бъдат присъдени в полза на ТД на НАП Велико Търново разноски за юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция в размер на 80 лв., платимо от ответника. За определянето му в минимално предвидения в чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ размер съдът съобрази реализираното процесуално представителство, изразяващо се в изготвено писмено становище и това, че делото не се отличава със значителна фактическа и/или правна сложност. 

               Мотивиран така и на основание чл.63в от ЗАНН във връзка с чл.221 ал.2 от АПК, Ловешки административен съд, касационен състав 

              РЕШИ:

              ОТМЕНЯ решение № 44 от 22.03.2022 година, постановено по наказателно административен характер дело № 749 по описа за 2021 година на Районен съд-Ловеч, в частта, с която ОСЪЖДА ТД на НАП - Велико Търново да заплати на „Ивчето - В.В.“, ЕТ, БУЛСАТ *********, гр. Угърчин, представлявано от В.В.В., ЕГН ********** сумата от 300 /триста/ лева разноски по делото, представляваща договорено и заплатено адвокатско възнаграждение и вместо него ПОСТАНОВЯВА:    

             ОСЪЖДА ЕТ „Ивчето - В.В.“***, представлявано от В.В.В., ЕГН **********, да заплати на ТД на НАП Велико Търново разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.        

              ОСЪЖДА ЕТ „Ивчето - В.В.“***, представлявано от В.В.В., ЕГН **********, да заплати на ТД на НАП Велико Търново, сума в размер на 80 /осемдесет/ лева за юрисконсултско възнаграждение пред касационната инстанция.

              Решението е окончателно.    

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ: 1.                     2.