Решение по дело №46/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 73
Дата: 6 април 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20237240700046
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

73                                        06.04.2023 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

      Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и трета год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря Зорница Делчева и в присъствието на прокурора Маргарита Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева КАН дело №46  по описа  за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на С.Ж.И. против Решение №29/21.01.2023 год., постановено по А.Н.Д. 3224 по описа за 2022 год. на Районен съд Стара Загора, с което е потвърдено Наказателно постановление4/18.10.2022 год. на Директор на РЗИ Стара Загора с наложена на касатора глоба в размер на 100лв на основание чл. 229 ал.1 вр. с чл.81 ал.3 от Закона за здравето вр. с чл.9б от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ за това, че на 18.03.2022г доктор С.Ж.И. в качеството й на дежурен лекар в дежурния кабинет на „МЕДИКА-ММ-Групова практика за извън болнична първична медицинска помощ“ ООД рег. №********** , в град ******, н е попълнила и не е издала амбулаторен лист за извършения от нея преглед на лицето М. А. На 18.03.2022г д-р С.Ж.И., по време на нощно дежурство, в дежурния кабинет на „МЕДИКА-ММ-групова практика за извън болнична първична медицинска помощ“ ООД, рег.№**********, на адрес град ****, е извършила преглед на пациент и не е попълнила и издала амбулаторен лист за извършения преглед на пациента, съгласно чл.9б  от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, приета с ПМС №119/22.05.2006г на основание чл.81 ал.3 от Закона за здравето, според която лекарите и лекарите по дентална медицина от лечебните заведения за първична извън болнична помощ попълват амбулаторен лист за извършения преглед на пациента при спазване на изискванията и образците, въведени с нормативен акт. Амбулаторен лист се попълва независимо дали пациентът ползва медицинска помощ в рамките на здравното осигуряване или на друго основание. Един екземпляр от амбулаторния лист се предоставя на пациента.  

Нарушението е установено с Констативен протокол за извършена проверка на 19.04.2022г, назначена със Заповед №РД-02-99/14.04.2022г на Директора на РЗИ Стара Загора, със задача изясняване на обстоятелствата, отразени в жалбата на М. А.. Преди съставяне на АУАН от 13.06.2022г са приети Обяснения от доктор И., според които преглед на детето – пациента М. А. е извършен, независимо от грубото поведение на г-жа М.А., поставена е диагноза ОРЗ и е обяснено, че състоянието на детето не е спешно. Спорът е възникнал по повод не желание на А. да изчака доктор И. да излезе в кратка почивка и след нея да прегледа пациента, от която е имала нужда поради натовареността на кабинета от началото на работното му време на нощното дежурство до момента на прегледа около 22.30ч на 18.03.2022г.

 С въззивната жалба са наведени оплаквания против спазване на изискванията на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН относно съдържанието на НП, без да са оспорени фактическите съставомерни обстоятелства – преглед на конкретния пациент, не издаване на амбулаторен лист, времето, мястото и датата на извършване на нарушението.

 За да потвърди НП РС Стара Загора е приел, че въз основа на приложените към Констативния протокол документи се установява извършването на преглед на пациента, без издаване на амбулаторен лист, което бездействие е съставомерно по смисъла на посочената като нарушена разпоредба на чл.9б от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ вр. с общия административно наказателен състав на чл.229 от Закона за здравето. В мотивите към решението е установено, че мястото, датата и времето на нарушението, както и обстоятелствата, при които е извършено се доказват от писмените и гласни средства, на които се позовава ответника. Посочено е и съдържанието на правните норми, както и безусловността на задължението за издаване на амбулаторен лист.

 С касационната жалба се твърди, че липсват мотиви относно възраженията за несъответствие на съдържанието на НП с изискванията на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, както и не е отразено дали пациента е български гражданин или чужденец. Не са обсъдени доказателствата, а само е посочено, че то се основава на тях. От съда се иска отмяна на съдебното решение и постановяване на друго за отмяна на НП.

Ответника Директора на РЗИ Стара Загора оспорва с писмен отговор основателността на касационната жалба и иска от съда да бъде оставено в сила въззивното съдебно решение.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона и след извършена служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Жалбата е неоснователна. Въззивния съд не е постановил решение при съществено процесуално нарушение от категорията на абсолютните, каквото е липсата на мотиви по аргумент от чл. 348 ал.2 т.2 от НПК, а поради това и касационната инстанция следи служебно за неговото спазване. Въззивния съд е изложил, че приема нарушението на чл.9б от Наредбата за осъществено, а именно че не е издаден амбулаторен лист за прегледания пациент, като в подкрепа на това е представения АУАН, показанията на свидетелите – актосъставителя и свидетелите по акт. Изрично е посочил, че в жалбата не се оспорват съставомерните фактически обстоятелства – преглед на конкретния пациент М. А. на посочените дата и място, както и съставомерното поведение, изразяващо се в бездействие да се издаде амбулаторен лист, което противоречи на задължението за действие – да се издаде и предостави един екземпляр на пациента, в разрез с изискванията на чл.9б от Наредбата. Времето, мястото, съставомерните обстоятелства, името на конкретния пациент съдът е извел от съдържанието на АУАН и на НП, с което е отговорил на възраженията, че липсват всички съставомерни по чл.229 от ЗЗ вр. с чл.9б от Наредбата елементи на административно наказателния състав. Изложени са и съображения досежно отсъствие на основание за прилагане на чл.28 от ЗАНН, тъй като се касае за първо, но достатъчно съществено засягащо установения ред административно нарушение. Ето защо мотиви, обосноваващи решението за потвърждаване на НП, поради установено деяние, извършено виновно от наказаното лице, са изложени към съдебното решение и то не страда от въведеното касационно основание по чл.348 ал.2 т.2 от НПК.

 Касационната инстанция проверява правилното приложение на материалния закон спрямо установените от въззивния съд факти, както и  служебно за спазването на тези норми, които гарантират формалната правилност на приетото за установено от фактическа страна, а именно да са взети всички мерки за разкриване на обективната истина, а вътрешното убеждение да е основано на обективно, пълно и всестранно изследване на всички обстоятелства по делото -  чл.14 НПК, събрани по реда и със средствата на приложимия процесуален закон. При тази служебна проверка, възможна само при изложени мотиви към решението, касационната инстанция не подлага на контрол преценката на съда относно това кой източник на доказателствени факти е достоверен и на кои гласни свидетелства да се даде вяра. Проверява се дали този източник е годно средство за доказване, което гарантира формалната правилност на формиране на вътрешното убеждение. Поради тази причина необосноваността не е самостоятелно касационно основание. При спазване на формалните правила на НПК за съвместно обсъждане на двете групи средства за доказване –гласни и писмени,  въззивния съд е достигнал до фактически изводи, че деянието е извършено при съставомерните фактически обстоятелства в противоречие с чл.9б от Наредбата, поради което подлежи на административно наказване по силата на чл.229 от Закона за здравето. При правилно разкрита обективна истина по въпросите за вината, деянието и неговия автор, съдът е приложил точно и материалния закон. Водим от тези мотиви и на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №29/21.01.2023год., постановено по АНД №3224/2022 год. по описа на Районен съд Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

    

                                                                              2.