Решение по дело №1868/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 939
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 8 август 2019 г.)
Съдия: Станимира Ангелова Иванова
Дело: 20192120201868
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

939                              19.07.2019 година                  град Бургас

 

В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

Бургаски районен съд                                              XX-ти наказателен състав

На деветнадесети юни                                                                2019 година

В публично съдебно заседание в следния състав:   

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Станимира Иванова

при участието на секретаря Гергана Стефанова, като разгледа НАХД 1868 по описа на БРС за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е oбразувано по жалба на Г.Н.П., ЕГН:********** срещу Наказателно постановление № 19-0769-000309/27.03.2019 г., издадено от Началник Група Сектор „Пътна полиция” към ОДМВР Бургас, с което на жалбоподателя за извършено нарушение по чл. 20, ал. 2 ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание "глоба", в размер на 200 лв.

          С жалбата се моли за отмяна на атакувното наказателно постановление, като се сочат извинителни причини според жалбоподателя за настъването на ПТП. Не ангажира доказателства. В провелото се пред настоящата съдебна инстанция, жалбоподателят макар да е реводно призован, не се явява и не изпраща представител.

АНО - ОД на МВР гр. Бургас, Сектор „Пътна полиция”, редовно призован, не се представлява в съдебно заседание пред настоящия съд. В съпроводително писмо моли за отмяна на атакувания акт.

Жалбата е депозирана в рамките на седмодневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 16.01.2019 г., около 13.00 часа, в Община Бургас, по път Втори клас №60089, с посока от с.И. към кв.***, жалбоподателят П., управлявал лек автомобил ВАЗ 2107, с рег.№****, собственост на З. Г. П., ЕГН:**********. Около 1500 метра преди кв.Банево, жалбоподателят излязъл извън платното за движение в крайпътната нива и се ударил самостоятелно в телена ограда и пет броя бетонни колчета, като вследствие на ПТП има причинени на лекия автомобил щети. На място бил изпратен дежурен автомобил с полицейски органи, сред които бил и разпитаният в настоящото производство като свидетел Е.Д., заемащ длъжността младши автоконтрольор в Сектор ПП към ОД на МВР-Бургас. След пристигането си на място и запознаване с обстоятелствата по инцидента и разговов с П., св.Д. съставил АУАН №19-0769-000309/16.01.2019 г. АУАН бил предявен на жалбоподтеля, който го разписал без възражения.  В АУАН било посочено, че самостоятелното ПТП било допуснато поради несъобразена с пътните условия скорост на движение.

Възприемайки обстоятелствата, посочени в акта за установяване на административно нарушение, административнонаказващият орган издал въз основа на него обжалваното понастоящем Наказателно постановление, с което на жалбоподателя за извършено нарушение по чл. 20, ал. 2 ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 200 лв.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните по делото доказателства, обективирани в писмените доказателствени средства, които са непротиворечиви и допълващи се. По делото не се събра доказателствен материал, който да поставя под съмнение така установените факти.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

Разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП предвижда, че водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

При съставянето на АУАН и на издаденото въз основа на същия НП, са допуснати идентични нарушения на изискванията по чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, доколкото и в двата документа е налице идентично неясно и непълно описание на нарушението и обстоятелствата, при които същото е прието за осъществено.

За да гарантират в пълна степен правото на нарушителя на защита, както актосъставителят, така и административнонаказващият орган имат задължението да дадат конкретно, ясно и точно описание на допуснатото нарушение, по начин, че то да може да се сведе до конкретна правна норма, която се твърди, че е нарушена. В настоящия случай, както в АУАН, така и в НП по никакъв начин не са конкретизирани обстоятелствата, с които жалбоподателят не е съобразил скоростта си на движение и които са станали пряка и непосредствена причина за настъпилото ПТП. Със съставения акт, на нарушителя е предявено обвинение за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. Цитираното правило, обхваща широк спектър от дължимо поведение на водача и затова може да има най - разнообразни конкретни проявни форми. Същото вменява задължение за водачите на ППС при избиране скоростта на движение, да се съобразяват с конкретно посочени обстоятелства, а именно - с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост. Нито едно от тези обстоятелства, с които водачите са длъжни да съобразяват скоростта си на движение, съгласно разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, не е конкретно описано в съставения АУАН и в НП, като и в двата акта най - общо е казано, че водачът се движел с несъобразена с релефа и състоянието на пътя скорост. Какви са точно особеностите на релефа, както и какво е било състоянието на пътя, с които не се е съобразил водачът, не става ясно. В случая, нито в акта нито в НП е посочено с каква скорост е управлявал автомобила си жалбоподателят, при което липсва основен елемент от фактическото обвинение.

Съгласно константната съдебна практика, за да е налице описание на нарушението, следва в обстоятелствената част да се съдържат обстоятелства и факти, които описват нарушението с неговите обективни и субективни признаци. Нарушителя се защитава срещу фактите, а не срещу правната квалификация на нарушението, а понятието „несъобразена скорост” не е факт, а правен извод.

Констатираното нарушение е от категорията на съществените нарушения на процесуалните изисквания на императивните разпоредби на ЗАНН и представляват самостоятелно основание за отмяна на обжалваното НП, поради процесуална незаконосъобразност.

Предвид всичко горепосочено, съдът намира, че жалбата срещу наказателното постановление е основателна и следва да се уважи, а наказателното постановление следва да се отмени, като процесуално незаконосъобразно.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0769-000309/27.03.2019 г., издадено от Началник Група Сектор „Пътна полиция” към ОДМВР Бургас, с което на Г.Н.П., ЕГН:********** за извършено нарушение по чл. 20, ал. 2 ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 200 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинаела: Г.Ст.