Присъда по дело №660/2018 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 октомври 2019 г. (в сила от 8 юли 2020 г.)
Съдия: Силвина Дачкова Йовчева
Дело: 20183420200660
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 21 септември 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  № 417

 

гр. Силистра, 29.10.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД – СИЛИСТРА, наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и девети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СИЛВИНА ЙОВЧЕВА

 

при секретаря П. Т., разгледа докладваното от председателя НЧХД № 660 по описа за 2018 година и въз основа на закона и събраните по делото доказателства,

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.З.Щ. с ЕГН-**********, роден на *** ***, … за НЕВИНОВЕН за това, че в края на м. август 2017 г. до 04.09.2017 г. в гр. Д., в условията на продължавано престъпление, в интервю за „Б.“ е разгласил позорни обстоятелства за тъжителя В.Н.К. и му е приписал престъпление, употребявайки следните изрази: „Много мръсотии бяха направени. А пък всичките мръсотии, които са правени, дето ще ги чуете впоследствие, съм дълбоко убеден, че тя ги е направила по принуда, по нареждане на В.К., щото той когато ѝ изръмжи или нещо, тя се блокирваше цялата, може да яде бой вкъщи“, „Имаше голям страх и стрес от него и праише неща“, „Когато ме прекара с един гараж вече беше д. на … и аз му казах: „В., така ще те разглася навсякъде, че ще те изгонят от полицията“, „Той с цялата си наглост ми заяви, докато бати Б. е на власт и Ж. М. е до мене, никой нищо не може да ми направи!“, „С В.К. конфликта е негласен, но туй не значи, че е малък, значи ние бяхме съдружници пет години“, „Разделихме се накрая на 2011 г., декември 2011 г., той поиска, по негово настояване, той ме принуди“, „И искаше да лапне цялата фирма“, „После я загробиха от тяхната просто некадърност“, „Но конфликта е, че ме завлякоха с много неща“, „Първо си мислих, че само с един гараж ме е завлякъл“, „Проблемът беше В.К., той командваше, той беше истинския съдружник, С. беше фиктивен“, „Ще ви кажа за натиска, значи като купихме цех и офисна част, това е бившия завод „З.“ АД – Д.“ и „Туй мога да заявя най-отговорно, щото ми беше осем години съдружник“, като клеветата е нанесена публично и разпространена в Интернет чрез социалната мрежа Ф. и Ю., поради което и на основание чл. 304 от НПК го ОПРАВДАВА по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2, във вр. с чл. 147, ал. 1 във вр. с чл. 26, ал. 1 от Наказателния кодекс.

ПРИЗНАВА подсъдимия К.З.Щ. с ЕГН-**********, роден на *** ***, … за ВИНОВЕН за това, че в края на м. август 2017 г. до 04.09.2017 г. в гр. Д., в интервю за „Б.“ е  казал нещо унизително за честта и достойнството на В.Н.К., употребявайки изречението: „В.К. е много по-долен“, като обидата е нанесена публично и разпространена в Интернет чрез социалната мрежа Ф. и Ю., което представлява престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2, във вр. с чл. 146, ал. 1 от Наказателния кодекс, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от Наказателния кодекс го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност като му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1500,00 (ХИЛЯДА И ПЕТСТОТИН) ЛЕВА, която да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Силистра.

ОСЪЖДА подсъдимия К.З.Щ. да заплати на гражданския ищец В.Н.К. с ЕГН-********** *** сумата от 500,00 (петстотин) лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди ведно със законната лихва, считано от 04.09.2017 г.  до окончателното изплащане на сумата, като в останалата част до 10 000,00 (десет хиляди) лева ОТХВЪРЛЯ предявения граждански иск като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

ОСЪЖДА подсъдимия К.З.Щ. да заплати по сметка на Районен съд – Силистра държавна такса в размер на 50,00 (петдесет) лева върху уважения размер на гражданския иск, съгласно чл. 2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс.

ОСЪЖДА подсъдимия К.З.Щ. да заплати на тъжителя В.Н.К. направените от него разноски по делото в размер на внесената държавна такса за образуване на наказателно дело от частен характер на стойност 12,00 лв. (дванадесет лева).

ОСЪЖДА  на основание чл. 189, ал. 3 от НПК подсъдимия К.З.Щ. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Силистра направените разноски, заплатени за явяването на свидетел в размер на 115,22 лв. (сто и петнадесет лева и 22 стотинки).

ОСЪЖДА тъжителя да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Силистра разноските, направени по делото в размер на 168,00 лв. (сто шестдесет и осем лева) във връзка с назначената съдебно-счетоводна експертиза, както и направените заплатените за явяване на свидетел по делото в размер на 22,13 лв. (двадесет и два лева и 13 стотинки), доколкото подсъдимия е оправдан по обвинението за извършено престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2 във вр. с чл. 147, ал. 1, във вр. с чл. 26, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Останалите разноски, направени от страните, следва да останат за тяхна сметка.

Присъдата подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Силистра в петнадесетдневен срок от днес по реда на Глава XXI от НПК.

 

 

     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 (Силвина Йовчева)

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

по НЧХД № 660/2018 год.

по описа на Районен съд Силистра

 

 

Наказателното производство е образувано във връзка с постъпила тъжба, подадена от В.Н.К. срещу К.З.Щ.,***. 

В разпоредително заседание и съобразно описаното в тъжбата е насрочено съдебно заседание във връзка с повдигнато обвинение срещу подсъдимия Щ. за престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2 във вр. с чл. 146, ал. 1 от Наказателния кодекс, както и за престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2 във вр. с чл. 147, ал. 1 във вр. с чл. 26 от Наказателния кодекс.

В първото с.з. подсъдимият се яви с процесуален представител, който направи искане неподсъдност на делото, за изпращането му на Софийски районен съд. Съдът не уважи искането, излагайки подробни мотиви.

В хода на наказателното производство съдът прие за съвместно разглеждане предявен от тъжителя граждански иск срещу подсъдимия в размер на  10 000 лева за нанесени му неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, които са в пряка причинно-следствена връзка и в резултат от извършените от подсъдимия престъпления, ведно със законна лихва. Съдът конституира тъжителя и като граждански ищец по делото.

Тъжителят навежда доводи, представя писмени и ангажира събиране на гласни доказателства в подкрепа на исканията си.

Тъжителят поддържа обвинението. В хода по същество изключително пространно излага доводи за извършени престъпления от подсъдимия, а именно обида и клевета във връзка с дадено интервю за „Б.“. Поддържа и предявения от него граждански иск.

Подсъдимият посочва, че управител на посоченото от него в интервюто дружество е свид. К., съпруга на тъжителя. Излага като свой довод, че след като двамата със съпругата му са били обидени, не може да разбере защо свид. К. е оттеглила тъжбата си. Оспорва твърденията на тъжителя. Посочва, че думите му относно съпругата на тъжителя са негово предположение и не представляват набеждаване. Излага становището си във връзка с проведени разпити на част от свидетелите. Моли съда да започне наказателно производство. Не става ясно срещу кого и за какво. Моли образуваното наказателно производство да се прекрати, тъй като тъжбата е лъжа и претенциите нямат основание.

Р’ осигуреното право РЅР° последна РґСѓРјР° РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ посочва, че тъжителя РіРѕ Рµ ощетил Рё РјСѓ дължи РїРѕРЅРµ 130 000 лева, Р° сега РёСЃРєР° РѕС‚ него 10 000 лева. Моли СЃСЉРґР° РґР° РјСѓ заплати разходите РїРѕ делото.

Съдът, като съобрази поотделно и в съвкупност доводите и становищата на тъжителя и неговия повереник, тези на подсъдимия и защитата, както и събраните в хода на съдебното следствие доказателства по делото, прие за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимият К.З.Щ. с ЕГН-********** е роден на *** ***. Той е ….

Очевидно подсъдимият и тъжителят се познават отдавна. Свид. К. за първи път видяла подсъдимия Щ. в дома си, където той идвал да разговаря със съпруга ѝ В.К.. След това постепенно възникнала идеята свид. К. и подсъдимият да започнат да извършват съвместно търговска дейност. Решили бъдещото дружество да се занимава с монтаж на ПВЦ. Свид. К. не помни чия била идеята, но се споразумели да участват с равни дялове. Така през 2008 г. било регистрирано „Д. П.“ ООД. При регистрацията на дружеството подсъдимият Щ. и свид. К. били посочени като управители, които заедно и поотделно представляват дружеството (л. 149). Подсъдимият се съгласил на това, но за него дейността в дружеството се осъществявала чрез съдружието му с тъжителя. Двамата имали разговор в такъв смисъл. Като съдружник обаче в Търговския регистър била посочена съпругата на тъжителя - свид. К., тъй като той бил държавен служител. В дружеството подсъдимият се занимавал с техническата част, а свид. К. с документацията, включително счетоводството. Още в началото свид. К. се обадила на баща си свид. Н.Н. и той бил назначен на работа като технически ръководител в новообразуваното дружество. Стана ясно, че свидетелят не знае кой от двамата съдружници е бил управител на дружеството. Свидетелят живял в гр. Д. и помагал на дъщеря си до 2011 - 2012 г. Впечатленията му са, че двамата съдружници приемали заедно решения. Посочва, че неговия зет не е участвал при вземане на решенията. През 2009 г. дружеството придобило няколко недвижими имоти от „З.“ АД, а именно промишлена сграда, офис и друг офис. Преди сключването на договора управителят на „З.“ АД свид. Д. се срещнал около пет пъти с подсъдимия и свид. К.. С двамата той уговорил всички параметри на сделката, включително квадратурата на недвижимите имоти и тяхната цена. Освен това по друг договор, свързан със СМР, свид. Д. не получил протоколи за извършените СМР, нито фактури. След като подсъдимият напуснал дружеството, изпратил на свид. Д. приемателен протокол, но свидетеля не помни каква е била посочената стойност. Единствено има спомен, че в сделката е станало дума за два гаража като условие за сключването ѝ.

Постепенно възникнали неразбирателства РІСЉРІ РІСЂСЉР·РєР° СЃ осъществяваната дейност, макар Рё РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ РґР° твърди, че печалбата РЅР° РіРѕРґРёРЅР° била около 800 000 лева. РЎРІРёРґ. Рљ. забелязала нередности. Открила презапасяване СЃ РіРѕСЂРёРІР°, които РЅРµ СЃРµ използвали. Имало Рё РґСЂСѓРіРё злоупотреби. Въпреки, че дружеството имало багер Рё назначен багерист, СЃРµ ползвали подизпълнители Р·Р° такава работа.

По време на съдружието се случвало дружеството да заема средства и да дава в заем такива. Свид. К. посочва, че дружеството е дало заем и парите са върнати след напускане на подсъдимия като съдружник. Очевидно става дума за заети средства на “Е.” ЕООД. Претенцията на подсъдимия е, че част от тези върнати пари са негови.

Р’ края РЅР° 2011 Рі. РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ Р±РёР» потърсен РѕС‚ Колеви, които решили, че РЅРµ искат РґР° работят повече СЃ него. РџСЂРё това положение РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ подал молба, СЃ което заявил прекратяване РЅР° членството СЃРё. Р’РёРґРЅРѕ РѕС‚ приложения РєСЉРј делото протокол РЅР° 28.12.2011 Рі. РЅР° проведеното събрание РЅР° съдружниците РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ Р±РёР» освободен като съдружник Рё управител РЅР° „Д. Рџ.“ РћРћР”. Дяловете РјСѓ били прехвърлени РЅР° РґСЂСѓРіРёСЏ съдружник – СЃРІРёРґ. РЎ.Рљ.. РќР° същата дата СЃСЉСЃ споразумение дружеството прехвърлило РЅР° „Е.“ РћРћР”, управлявано Рё представлявано РѕС‚ РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏ, Р° последното поело всички права Рё задължения РЅР° „Д. Рџ.“ РћРћР”, произтичащи РѕС‚ сключения РЅР° 30.10.2009 Рі. предварителен РґРѕРіРѕРІРѕСЂ Р·Р° продажба РЅР° недвижим РёРјРѕС‚. „З.“ РђР” като страна РїРѕ предварителния РґРѕРіРѕРІРѕСЂ дало съгласие чрез управителя СЃРё „Е.“ РћРћР” РґР° замести „Д. Рџ.“ РћРћР” РїРѕ посочения РґРѕРіРѕРІРѕСЂ. Поемателят „Е.“ РћРћР” СЃРµ съгласил Рё поел всички права Рё задължения РЅР° „Д. Рџ.“ РћРћР”, свързани СЃ този РґРѕРіРѕРІРѕСЂ. Освен това „Е.“ РћРћР” трябвало РґР° довърши РЎРњР . Оказало СЃРµ обаче, че Р·Р° извършените РЎРњР  РЅРµ била издадена фактура РѕС‚ „Д. Рџ.“ РћРћР” Рё акт в„– 19. РЎРІРёРґ. Р”. РѕР±СЏСЃРЅРёР» РЅР° РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏ, че дружеството ще загуби 18 000 лева Рё РЅРµ може РґР° прехвърли офисната част РїРѕ сключения предварителен РґРѕРіРѕРІРѕСЂ. РћС‚ РґСЂСѓРіР° страна РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ РЅРµ можел РґР° издаде фактура, тъй като тя Р±Рё била документ СЃ невярно съдържание, тъй като РЅРµ може „Д. Рџ.“ РћРћР” РґР° извърши РЎРњР , Р° „Е.“ РћРћР” РґР° издава фактурата. РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ оценява, че СЃ това Рµ загубил около 70 000 лева. След това разговарял СЃ Рљ. РІСЉРІ РІСЂСЉР·РєР° СЃ посоченото. РќР° 23.10.2012 Рі. тъжителят Рљ. Рё СЃРІРёРґ. Рљ. прехвърлили СЃ РґРѕРіРѕРІРѕСЂ Р·Р° продажба РЅР° „Е.“ РћРћР” недвижими имоти – РґРІР° гаража.

През 2017 г. подсъдимият се запознал със свид. А.П., тъй като и двамата били разпитвани като свидетели по известното на обществеността дело “С.”.

В края на м. август 2017 г. в гр. Д. пристигнал свид. Д.С., журналист от екипа на „Б.“. Същите получавали информация от фен групата, които подавали сигнали за нередности. В пика на скандала „С.“ свид. С. ***, където се срещнал със свой приятел - свид. Л.Г.. Именно той го запознал с подсъдимия. Свидетелят разбрал, че подсъдимият ще му разкаже пред камера за множество нередности. По-късно се срещнал с него.  Срещата била предварителна. На нея присъствали подсъдимият, свид. С., съпругата му, както и свидетелите Л.Г. и А.П.. Подсъдимият посочил какво ще разкаже. Свид. С. посочва, че когато подсъдимият му излагал фактите, които ще посочи, никой друг не е говорил. Свид. С. е категоричен, че в практиката си „Б.“ не участват в никакви постановки. Посочва, че никога не бил приел трето лице да казва на интервюирания какво да говори. Счита това за недопустимо и удар по професионалния имидж на екипа им. Твърди, че  не са участвали в такъв тип постановки или създаване на дезинформация. Вечерта свид. С. разговарял със своите редактори. След обсъждане ден или два дни по-късно било заснето и самото интервю в офиса на свид. Л. К..

В хода на интервюто, подсъдимият не отрича, че е направил следните изявления:

Подсъдимият заявил: „Много мръсотии бяха направени“, „Ако всичките мръсотии, които са правени, дето ще ги чуете впоследствие, съм дълбоко убеден, че тя ги е направила по принуда, по нареждане на В.К., щото той когато изръмжи или нещо тя се блокирваше цялата. Може да яде бой вкъщи!“. Подсъдимият посочи, че това е единствено негово предположение. Твърди, че свид. К. винаги се съгласявала с него, докато не разговаряла с тъжителя.

Подсъдимият заявил: „Имаше голям страх и стрес от него и прайше неща“. Обяснението му е, че когато са разделили дейността е имало неуредени неща. Свид. К. му заявила, че тъжителя е разговарял с нея и ѝ казал да не се прибира в дома си, ако не прекрати съдружието. Това го казала със страх. Когато разговаряли относно разделението, свид. К. го поправила за нещо, а той ѝ заявил: „Ти да мълчиш!“. Тогава тя млъкнала. Поради това подсъдимият е на мнение, че свидетелката се страхува от съпруга си.

Подсъдимият заявил също: „Когато ме прекара с един гараж вече беше Директор на ОДП. И аз му казах: „В., така ще те разглася навсякъде, че ще те изгонят от полицията“. Подсъдимият посочва, че споразумението им било К. да му прехвърлят три гаража, а получил два. Свид. К. дори му заявила, че ще му прехвърли и два, понеже заплашвал, че ще пусне жалба срещу тъжителя. Става дума вероятно за споразумение, подписано със свид. К. (л. 282).

Подсъдимият заявил също: „Той с цялата си наглост ми заяви, докато бати Б. е на власт и Ж. М. е до мене никой нищо не може да ми направи“. Подсъдимият твърди, че тъжителя действително е казал така. Същото било описано от него и в сигнал, подаден на 04.09.2017 г. Твърди, че по образувано наказателно дело е заявил това в качеството си на свидетел.

В хода на интервюто подсъдимият заявил и следното: „С В.К. конфликта е негласен, но туй не значи, че е малък, значи ние бяхме съдружници пет години“. Подсъдимият посочи пред съда, че в гр. Д. било обществена тайна, че са били съдружници с тъжителя. Свид. К. била фиктивен съдружник. Причината била, че тъжителят бил по това време държавен служител и закона забранявал да бъде съдружник. Всички решения били вземани, след като свид. К. обсъждала проблемите със съпруга си. По тази причина подсъдимият приемал и приема, че реално е имал съдружие с тъжителя.

Подсъдимият заявил също: „Разделихме се накрая на 2011 г., декември месец 2011 г., той поиска, по негово настояване, той ме принуди“. Подсъдимият посочва, че тъжителя му е казал, че не иска да работят заедно. Това не означавало разбира се, че тъжителя е посягал да го удря.

В хода на интервюто подсъдимият заявил и следното: „И искаше да лапне цялата фирма“. Подсъдимият посочва, че причината Колеви да искат дружеството бил факта, че то имало регистрация в Камарата на строителите.

РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ заявил РІ С…РѕРґР° РЅР° интервюто: „После СЏ загробиха РѕС‚ тяхната просто некадърност“. Р’ СЃ.Р·. РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ РѕР±СЏСЃРЅСЏРІР°, че докато съдружието било факт дружеството имало печалба РІ размер РЅР° 800 000 лева. След това печалбата СЂСЏР·РєРѕ намаляла, Р° сега РЅРµ работят.

РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ направил РІ С…РѕРґР° РЅР° интервюто Рё следното изявление: „Първо СЃРё мислех, че само СЃ един гараж РјРµ Рµ завлякъл“ Рё „Но конфликта Рµ, че РјРµ завлякоха СЃ РјРЅРѕРіРѕ неща“. РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ посочва, че освен гараж РЅР° стойност 15 000 лева, имат Рё РґСЂСѓРіРё неуредени имуществени отношения. Според него СЃРµ касае РіСЂСѓР±Рѕ Р·Р° около 70 000 лева. РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ посочва, че дружеството Рµ давало пари РІ заем, които СЃР° върнати. РўРѕРІР° СЃР° РґСЂСѓРіРё 40 000 лева.

В хода на интервюто подсъдимият заявил и следното: „Проблема беше В.К., той командваше, той беше истинския съдружник, С. беше фиктивен“. Подсъдимият посочва, че твърди същото, а именно че свид. К. е била един изпълнител, че е представлява в отношенията им тъжителя.

РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ направил РІ С…РѕРґР° РЅР° интервюто Рё следното изявление: „Ще РІРё кажа Р·Р° натиска, значи като РєСѓРїРёС…РјРµ цех Рё офисна част, това Рµ РІ бившия завод „З.“ РђР” Р”.“. РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ посочва, че тук Рµ Р±РёР» неразбран Рё става РґСѓРјР° Р·Р° натиск РґР° РєСѓРїСЏС‚ РѕС‚ един човек РЅР° РёРјРµ Атанас три декара земя Р·Р° сумата РѕС‚ 360 000 лева. РџРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏС‚ Р±РёР» категорично против тази сделка. Посочва, че РЅРµ знае каква Рµ била целта РЅР° тъжителя. Прави предложение, че тъжителя Рµ искал РґР° РіРѕ излъже. Напротив, тогава били РІ РґРѕР±СЂРё отношения Рё действали РІ РѕР±С‰ интерес.

Подсъдимият направил в хода на интервюто и следното изявление: „В.К. е много по-долен. Туй мога да го заявя най-отговорно, щото ми беше осем години съдружник“. Подсъдимият посочва, че неговата преценка е такава, тъй като тъжителя не е заплатил на работниците, казвайки им че парите са у подсъдимия. Посочва още, че тъжителя се е опитал да убие свидетел, лъжесвидетелствал, изнудвал вещи лица. Счита всички тези неща за долни. Главното обаче било, че го е прекарал с един гараж.

Преди публикуването РЅР° интервюто СЃРІРёРґ. Р”.РЎ. потърсил гледната точка РЅР° споменатите лица. Етичния кодекс изисквал РІ такава конфликтна ситуация РґР° потърси мнението РёРј. Всички споменати лица отказали РґР° застанат пред камера. Седмица след като СЃРµ прибрал, той пристъпил РєСЉРј монтаж. Преценил, че Рµ необходима редакция, тъй като всеки прави лапсуси Рё РґРѕРїСѓСЃРєР° грешки РїСЂРё говорене. Освен това интервюто било заснето СЃ РґРІРµ камери. Целта била след редакцията интервюто РґР° Р±СЉРґРµ атрактивно Р·Р° зрителя. Материалът Р±РёР» публикуван РЅР° 04.09.2017 Рі. Свидетелят посочва, че интервюто СЃ РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏ било качено РІ „Ю.“, както Рё РІСЉРІ „Ф.“. Посочва, че като Р±СЂРѕР№РєР° РёРјР° около 20 000 гледания, РЅРѕ машинно РЅРµ СЃРµ отчитало дали един човек РЅРµ Рµ гледал повече РѕС‚ веднъж. РЎРІРёРґ. РЎ. нямал практика РґР° предоставя записа РЅР° интервюто преди публикуване Рё РЅРµ РіРѕ предоставил РЅР° РїРѕРґСЃСЉРґРёРјРёСЏ преди качването РјСѓ.

След даването на интервюто свид. П.Х. бил един от първите, който видял интервюто. Той познавал тъжителя, тъй като последния му предоставял правни съвети и осъществявал процесуално представителство във връзка с дейността на дружеството му. Свидетелят бил потресен, когато изгледал записа най-вече от казаното от подсъдимия за съпругата на тъжителя. Той нямал впечатления тъжителят да е човек, който може да упражнява домашно насилие. При проследяване на записа свидетелят твърди, че е останал с впечатление, че подсъдимият заявява, че когато тъжителя изръмжавал на съпругата си и скърцал със зъби, тя заставала мирно и се напикавала от страх. Тъй като останал възмутен от казаното, свидетелят споделил с тъжителя, който му отговорил, че не се интересува.

Свидетелят Р.М. също гледал интервюто, преценявайки че се е налице оклеветяване, тъй като никога не бил присъствал на такива отношения между тъжителя и неговата съпруга. Той познавал свид. К. и впечатленията му били, че тя не може да е жертва на домашно насилие. Колебаел се дали да сподели с тъжителя, но все пак му казал за интервюто. Тъжителят му отвърнал, че е занимава с простотии.

Тъжителят и свид. К. гледали интервюто на 07.09.2017 г. След което свидетелката се разстроила и се наложило да се пролежи стационарно в болница за лечение. Свидетелката останала силно разстроена от казаното, тъй като имала нормални съпружески отношения с тъжителя и не била жертва на домашно насилие.

Бащата на свид. К. - свид. Н. разбрал от сина си за интервюто. Когато сина им го пуснал на родителите си,  майката на свид. К. се притеснила и започнала да се тръшка.

След като излязла от болницата свид. К. срещнала на улицата свид. М., който ѝ се извинил. Тя му обяснила, че не се чувстват добре, изпитват срам, тъй като са изградили авторитет в обществото, а след интервюто им било неудобно да срещнат погледите на хората.

На 12.09.2017 г. тъжителят посетил лекар (л. 145). Според съдържанието на медицинския документ са установени  интензивни тревожно-депресивни изживявания с диагноза „Разстройство на адаптацията“.

Свид. Д.Р.И. посочва, че е в конфликт с тъжителя. Споровете възникнали заради непплащане на заработени часове от свидетеля. Същият забелязал, че посочените часове в трудовата книжка не отговарят на заработеното от него. Разговарял с бащата на свид. К. и той го изпратил при подсъдимия. Предвид неплатеното и неверните отразявания в трудовата му книжка, свидетелят подал жалба до полицията. По това време тъжителя ръководител “Икономическа полиция”. Свидетелят решил да се срещне с него. На тъжителя му било известно, че по същото време свидетелят работил на строителен обект - вила, собственост на служител на “Криминална полиция”. И. му се оплакал, че не му плащат заработеното, а тъжителят го посъветвал да се обърне към съдружниците. Когато свидетеля останал възмутен и го репликирал, тъжителят му заявил, че е нелоялен и некоректен. Между двамата се породил конфликт. На съда стана известно обстоятелството, че в Районен съд – Д. е имало заведено НЧХД. Същото е приключило, тъй като наказателното производство е прекратено.

От постъпилия отговор от ОДМВР – Д. е видно, че тъжителят бил временно назначен на ръководна длъжност – д. на ОДМВР  - Д., считано от 17.04.2015 г. Със заповед от 206.2015 г. бил назначен на длъжност д., считано от 03.07.2015 г. Считано от 01.06.2016 г. служебното правоотношение е прекратено, поради придобиване право на пенсия.

В получен отговор от Районен съд – Д. се посочва, че срещу тъжителя няма заведени граждански дела по Закона за защита от домашно насилие.

Видно от получен отговор от Окръжна прокуратура – Д. има образувано ДП за престъпление по чл. 255 от НК. Предмет на разследването е избягване данъчни задължения ДДС в големи размери. По делото няма привлечен обвиняем.

В получен отговор от Специализирана прокуратура се сочи, че тъжителя е привлечен като обвиняем за извършени престъпления по чл. 293, ал. 2, чл. 144, ал. 3 във вр. с ал. 1 и чл. 143, ал. 1 от Наказателния кодекс. На 02.05.2018 г. делото е прието по компетентност в Специализирана прокуратура. На 13.07.2018 г. Районна прокуратура – Д. с постановление приема по компетентност отделени материали спрямо В.Н.К..

По делото е приложен препис на епикриза на подсъдимия Щ., от която става ясно, че същият е с хронична изострена сърдечна недостатъчност (л. 278). От представено експертно решение (л. 396) става ясно, че подсъдимия е с 60% трайно намалена работоспособност. Заключението е, че същият е работоспособен.

Към доказателствата е приет и препис на споразумение от 28.12.2011 г., с което „Д. П.“ ООД се съгласява да прехвърли на „Е.“ ООД в срок до 31.03.2012 г.  недвижим имот, представляващ гараж и МПС (багер, автокран, валяк, каравана, Фолксваген Каравел, Пежо 806).

В хода на наказателното производство съдът назначи съдебно-счетоводна експертиза. Вещото лице посочва, че не може да се произнесе о категоричен начин, че в периода 01.01.2010 г. – 31.12.2011 г. „Д. П.“ ООД като заемател е предоставял парични заеми. Липсват първични счетоводни документи. Липсват данни за предоставени заемни средства и по счетоводните сметки. Няма документи за договорени лихви, начин на предоставяне и връщане, поради което вещото лице посочва, че не може да се ангажира с конкретен отговор дали и в полза на кои лица са предоставени заеми от „Д. П.“ ООД. Същевременно от счетоводно записване по сметка 498/3 с основание „върнат заем“ става ясно, че такъв е имало.

Видно от постъпил отговор от Окръжна прокуратура – С., в кориците на образуваното ДП не се съдържа договор, сключен между „Д. П.“ ООД и “Е.” ЕООД.

По делото са налице и други документи, включително жалба, подписана от подсъдимия срещу сви. К. (л. 415), в която подсъдимия сочи, че е попитал С.К. дали „Д. П.“ ООД е предоставяло заем на “Е.” ЕООД. Същият посочва, че е получил отговор от нея, че се касае за фиктивен договор.

ПО  ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

Описаната фактическа обстановка се подкрепя от обясненията на подсъдимия и показанията на разпитаните свидетели. Съдът прецени, че следва изцяло да се довери на обясненията на подсъдимия. Прави впечатление, че същият признава изцяло, че е направил посочените в тъжбата изявления.

Съдът не дава вяра на показанията на свид. Н.Я.К.. На първо място, показанията му противоречат на заявеното от останалите свидетели. На следващо място, по делото е без значение дали подсъдимият е провеждал разговори с други лица преди интервюто, тъй като е повдигнато обвинение срещу него за заявеното именно от него в интервюто. В хода на наказателното производство категорично се установи, че подсъдимият е дал тези изявления в присъствието единствено на журналистическия екип. Същите са дадени без да му е указан натиск. Съдът прави извод и от посоченото от подсъдимия в хода на настоящото наказателно производство.

Без значение за настоящото наказателно производство е разпита на свид. Д.Т., който посочва, че е станал свидетел на разговор по телефона между подсъдимия и както той предполага тъжителя във връзка със съставен АУАН. Не се установи какъв е този акт и дали има някакво отношение към настоящото наказателно производство.

Като нямащи отношение към настоящото наказателно производство съдът прецени и показанията на свидетелките В.П., М.Н., С.У. и С.М.. Стана ясно, че в трудовите им книжки е вписано отработено време, което да им се зачете като трудов стаж, без реално те да са полагали труд.

Никоя от страните не оспорва и вещественото доказателствено средство, а именно предоставения запис на даденото от подсъдимия интервю.

РћРў РџР РђР’РќРђ РЎРўР РђРќРђ:

Клеветата представлява съзнателно разпространяване на информация за определено лице, което представлява позорно обстоятелство или приписване на престъпление, което не е извършено. И в двата случая целта е злепоставяне на личността на оклеветения пред обществото, чрез засягане на неговата чест, достойнство и добро име. Позорните обстоятелства са тези, които определят личността в отрицателна насока от гледна точка на изискванията на морала и добрите нрави. Обществената укоримост на престъплението се осъществява, поради неистинността на позорните обстоятелства и несъществуването на приписваното престъпление. Извършителят на престъплението знае отлично какво е действителното положение, но въпреки това разгласява неистински позорни обстоятелства или приписва престъпление по отношение на дадено лице. За наказателната и гражданската отговорност е задължително да се докаже, че той е знаел или допускал за несъществуването на позорните обстоятелства.

Събраните доказателства сочат, че подсъдимия е заявил: „Много мръсотии бяха направени“, „Ако всичките мръсотии, които са правени, дето ще ги чуете впоследствие, съм дълбоко убеден, че тя ги е направила по принуда, по нареждане на В.К., щото той когато изръмжи или нещо тя се блокирваше цялата. Може да яде бой вкъщи!“. Подсъдимият посочи, че това е единствено негово предположение. Подсъдимият заявил в интервюто: „Имаше голям страх и стрес от него и прайше неща“. Обяснението на подсъдимия е, че когато са разделили дейността е имало неуредени неща. Свид. К. му заявила, че тъжителя е разговарял с нея и ѝ казал да не се прибира в дома си, ако не прекрати съдружието. Това го казала със страх. Когато разговаряли относно разделението, свид. К. го поправила за нещо, а той ѝ заявил: „Ти да мълчиш!“. Тогава тя млъкнала. Поради това подсъдимият е на мнение, че свидетелката се страхува от съпруга си. Това мнение на подсъдимия съдът приема като предположение, заради употребеното “може”. За да бъдат клеветнически употребените изрази следва да бъдат съобщени, а не да се извеждат чрез предположения, асоциации и интерпретации. По своята смислова същност това изявление съдържа единствено субективна оценка на подсъдимия за отношенията между тъжителя и съпругата му. В хода на наказателното производство в с.з. неведнъж подсъдимият посочва, както твърди и в интервюто, че тъжителя го е прекарал с един гараж, докато бил д. на ОДП. Затова подсъдимият му казал, че така ще го разгласи, че ще го изгонят от полицията. По делото се представя споразумение. От друга страна е налице прехвърляне на два гаража. Останалото е преценка на подсъдимия, който счита, че отношенията му са били с тъжителя, а не със свид. К.. Приема, че тя била единствено фиктивен съдружник. По тази причина заявил в интервюто, че са били съдружници пет години. Според подсъдимия този факт е обществена тайна. Причината съпругата на тъжителя да бъде посочена като съдружник бил именно факта, че тъжителят като държавен служител не може да осъществява търговска дейност. Действително в хода на наказателното производство стана ясно от показанията на свид. К., че подсъдимия Щ. е бил познат на нейния съпруг. На съда няма как да са му известни предварителните разговори между подсъдимия и тъжителя. Не е ясно кой е инициатор на идеята за съвместна търговска дейност. Не е ясно защо подсъдимият е искал да осъществява търговска дейност именно в съдружие със съпругата на тъжителя. По делото не са налице доказателства за някакъв брачен договор между тъжителя и свид. К.. Житейско логично е с оглед посочените обстоятелства подсъдимият да е приемал, че действително осъществява съвместна дейност с К., включително с тъжителя. В случая не е от особено значение и факта, че като съдружник в ТР е посочена свид. К., поради обстоятелството, че обратното не е било възможно, заради служебното правоотношение на тъжителя. Действително такова поведение е укоримо, доколкото закона забранява на полицейските служители да развиват търговска дейност. Неслучайно същите към момента декларират придобитото през годината имущество и конфликта на интереси. Включително следва да декларират и придобитото имуществото от съпруг/а. Поради посоченото в случая е абсолютно невъзможно съдът да проверява истинността на подобни обстоятелства, каквито задължения има, а именно дали подсъдимият е съзнавал при даването на интервюто, че тъжителят не е бил негов съдружник и по никакъв начин  пряко или косвено не се участвал в търговската дейност. Напротив, от заявеното в хода на наказателното производство от подсъдимия, съдът прецени, че подсъдимият има точно обратното мнение и до момента. Подсъдимият неведнъж в хода на наказателното производство подчерта фиктивността на участието като съдружник на съпругата на тъжителя и сочи именно последния като свой съдружник.

Подсъдимият признава, че е заявил: „Той с цялата си наглост ми заяви, докато бати Б. е на власт и Ж. М. е до мене никой нищо не може да ми направи“. Тези твърдения са непроверяеми. Не би могло да бъде проверено дали тъжителя е направил такива изявления пред подсъдимия. По делото единствено стана ясно, че тъжителят познава Ж. М.. Последният нееднократно е гостувал в дома му.

Подсъдимият заявил също: „Разделихме се накрая на 2011 г., декември месец 2011 г., той поиска, по негово настояване, той ме принуди“. Последното съвсем не означава приписване на престъпление, доколкото принудата по смисъла на чл. 143, ал. 1 от НК, тъй като подсъдимият е категоричен, че тъжителят не употребил сила или заплашване или злоупотреба с власт. Следва да се има предвид, че принудата по смисъла на НК не се припокрива с употребяваното в човешкото ежедневие сказуемо “принуждавам”. Синоними на думата „принуждавам“ са заставям, карам, подтиквам, накарвам и даже убеждавам. Стана ясно, че идеята за прекратяване на съдружието не е на подсъдимия.

Следващата група изрази: „И искаше да лапне цялата фирма“ и „После я загробиха от тяхната просто некадърност“ представляват изрази на оценка, но начина на мислене на подсъдимия не може да се криминализира. Мнението като такова съдържа в себе си идеята за положителност или отрицателност. То не подлежи на доказване, защото не е факт.

Следващата група употребени изрази са „Първо си мислех, че само с един гараж ме е завлякъл“ и „Но конфликта е, че ме завлякоха с много неща“. Изразите произтичат от убедеността на подсъдимия, че тъжителят е бил действителния му съдружник. Подсъдимият твърди, че има неуредени имуществени отношения с К.. Касаело се за обещания гараж, както и за върнат заем, от които не е получил нищо. Очевидно това също представлява оценка. Начинът на мислене на подсъдимия не може да се криминализира. Мнението като такова съдържа в себе си идеята за положителност или отрицателност. То не подлежи на доказване, защото не е факт.

Подсъдимият направил в хода на интервюто и следното изявление: „Ще ви кажа за натиска, значи като купихме цех и офисна част, това е в бившия завод „З.“ АД Д.“. Подсъдимият обяснява, че е разбран неправилно и е става дума не за натиск във връзка със сделката със “З.”, а за някаква друга предложена сделка. Очевидно е налице непълнота на посоченото в тъжбата, но доколкото съдът е обвързан с посоченото в нея, не става ясно какво клеветническо изявление се съдържа в посоченото.

Посочените по-горе изявления не съдържат никакви обидни думи, няма изразено презрение към личността на тъжителя.

Съдът отново подчертава, че отговорност може да има за казаното, а не за това, което е искано да се внуши. Деецът не може да носи отговорност и за оценката си, тъй като тя не е факт. Освен това липсва съзнание за оклеветяване, когато деецът е убеден в истинността на разпространената информация, като се основава на обективни факти, позволяващи такъв извод. Не е без значение и обстоятелството, че тъжителя е бил потърсен от свид. С. и е имал възможност да изрази несъгласието си във връзка с изявленията на подсъдимия. По същото време той не бил държавен служител, т.е участието му не би било нарушение на служебните му задължения или нарушение на Етичния кодекс.

Предвид гореизложеното съдът прие, че подсъдимият е невиновен за това, че в края на м. август 2017 г. до 04.09.2017 г. в гр. Д., в условията на продължавано престъпление, в интервю за „Б.“ е разгласил позорни обстоятелства за тъжителя В.Н.К. и му е приписал престъпление, употребявайки следните изрази: „Много мръсотии бяха направени. А пък всичките мръсотии, които са правени, дето ще ги чуете впоследствие, съм дълбоко убеден, че тя ги е направила по принуда, по нареждане на В.К., щото той когато ѝ изръмжи или нещо, тя се блокирваше цялата, може да яде бой вкъщи“, „Имаше голям страх и стрес от него и прайше неща“, „Когато ме прекара с един гараж вече беше директор на ОДП и аз му казах: „В., така ще те разглася навсякъде, че ще те изгонят от полицията“, „Той с цялата си наглост ми заяви, докато бати Б. е на власт и Ж. М. е до мене, никой нищо не може да ми направи!“, „С В.К. конфликта е негласен, но туй не значи, че е малък, значи ние бяхме съдружници пет години“, „Разделихме се накрая на 2011 г., декември 2011 г., той поиска, по негово настояване, той ме принуди“, „И искаше да лапне цялата фирма“, „После я загробиха от тяхната просто некадърност“, „Но конфликта е, че ме завлякоха с много неща“, „Първо си мислих, че само с един гараж ме е завлякъл“, „Проблемът беше В.К., той командваше, той беше истинския съдружник, С. беше фиктивен“, „Ще ви кажа за натиска, значи като купихме цех и офисна част, това е бившия завод „З.“ АД – Д.“ и „Туй мога да заявя най-отговорно, щото ми беше осем години съдружник“, като клеветата е нанесена публично и разпространена в Интернет чрез социалната мрежа Ф. и Ю., поради което и на основание чл. 304 от НПК го оправда по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2, във вр. с чл. 147, ал. 1 във вр. с чл. 26, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Обидата е съзнателно, целенасочено унижаване чувството на достойнство на пострадалия чрез думи или действия, които по съдържанието си противоречат на изискванията на благоприличието и на добрите нрави, т.е. за да е налице обида е нужно да е изказано презрение към личността, а не просто да е налице неспазване на етикета. С обидата директно се засягат представите на пострадалия за личното му достойнство и чест, за качеството на неговата личност въобще. Честта предполага съзнание на своето достойнство и уважението на другите. За осъществяването на обидата е необходимо тъжителят да е възприел обидните думи или действия. За да е налице обида, извършителят трябва да е съзнавал, че казаното е унизително за личността на другиго и да е желал или поне допускал оскърблението.

Безспорно бе изяснено, че подсъдимият е казал следното:  „В.К. е много по-долен. Туй мога да го заявя най-отговорно, щото ми беше осем години съдружник“. Обясненията на подсъдимия са допълнителен довод, че е налице обида. Очевидно в случая подсъдимият не дава оценка за поведението на тъжителя, а го охарактеризира като човек. Същевременно употребения израз “по-долен” съдържа в себе си презрение към личността на тъжителя. Поведението на подсъдимия в с.з. също е потвърждение на посоченото.

Според съда подсъдимият е съзнавал, че казаното е унизително за личността на тъжителя. Обидната дума „по-долен“ може да бъде възприета при проследяване на интервюто, а доказателствата сочат, че тъжителя е гледал интервюто. Тъй като понятието за чест и достойнство е индивидуално, самооценката също е индивидуална. Едни и същи думи могат да засегнат един човек и да бъдат съвършено безразлични за друг. Възприемайки обидните думи, пострадалият формира преценка за степента, в която са накърнени честта и достойнството му, след което преценява необходимостта от защита. Доколкото е налице тъжба е ясно, че тъжителя е възприел използваната от подсъдимия дума като обидна. Деянието е извършено с пряк умисъл, тъй като подсъдимия е целял засягането на достойнството на тъжителя. Това се потвърждава и от обясненията му.

Обидата е нанесена публично. Обида има и тогава, когато лицето не присъства на мястото, но чуе обидните изрази или ги прочете в публикация или интервю. Съдебната практика в тази посока се развива и към настоящия момент ВКС е имал възможност да посочи, че публичността изпълнява квалифициращия елемент на чл. 148, ал. 1, т. 1 от НК, когато обидата е разпространена в интернет пространството, в случая чрез социалната мрежа Ф. и Ю.. Това е така, тъй като социалната мрежа Ф. и платформата Ю. се явяват едни общодостъпни места за неограничен кръг лица, които биха могли да възприемат обидния израз. С Решение № 159 от 19.06.2015 г. на I Н.О. ВКС приема, че в съвременните условия на медийното пространство и възможностите за разпространение на информация категорично не може да се определи като несъставомерна обида, отправена чрез интернет мрежата с възражението, че е неприсъствена, тъй като подобно становище би станало основа за сериозни отклонения от приетите правни и морални стандарти относно границите на престъплението обида. Настоящият съдебен състав напълно се солидаризира с това мнение.

Обидата е разпространена по друг начин, а именно в интернет, следователно е налице квалификация по чл. 148, ал. 1, т. 2 от НК.

Предвид гореизложеното съдът прецени, че подсъдимият Щ. е извършил престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2 във вр. с чл. 146, ал. 1 от Наказателния кодекс, тъй като в края на м. август 2017 г. до 04.09.2017 г. в гр. Д., в интервю за „Б.“ е  казал нещо унизително за честта и достойнството на В.Н.К., употребявайки изречението: „В.К. е много по-долен“, като обидата е нанесена публично и разпространена в Интернет чрез социалната мрежа Ф. и Ю., което представлява престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2, във вр. с чл. 146, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Р—Р° престъплението РїРѕ чл. 148, ал. 1В  РѕС‚ РќРљ СЃРµ предвижда наказание глоба РѕС‚ 3000 лева РґРѕ 10 000 лева Рё обществено порицание.

При определянето на наказанието, съдът съобрази, че са налице основания за приложение на чл. 78а, ал. 1 от НК, т.е. подсъдимият следва да се освободи от наказателна отговорност като му се наложи административно наказание по този ред. За прилагането на чл. 78а от НК, т. е. за освобождаването на пълнолетно лице от наказателна отговорност от съда с налагане на административно наказание глоба в размер от 1000 до 5000 лева, законодателят изисква кумулативното наличие на няколко предпоставки, която хипотеза е налице по настоящото наказателно производство. Чл. 78а, ал. 1, б. “а” от НК изисква за престъплението да се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание, когато е деянието е умишлено и лишаване от свобода до пет години или друго по-леко наказание, когато е непредпазливо. Налице са и изискванията на б. “б” от ал. 2 на чл. 78а от НК - деецът не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на този раздел. С оглед предвиденото в б. “в” от ал. 1 на чл. 78а от НК възстановяване на причинените от престъплението имуществени вреди, в хода на съдебното следствие не е установено  да са причинени съставомерни имуществени вреди в резултат от престъплението. Освен това съгласно чл. 78а, ал.  5 от НК, когато за извършеното престъпление е предвидено наказания глоба или друго по-леко наказание, административното наказание не може да надвишава тази глоба.

Водим от горното и след като съобрази, че е налице приложното поле на чл. 78а от НК, съдът освободи подсъдимият от наказателна отговорност, налагайки му предвиденото в чл. 78а, ал. 1 от НК административно наказание глоба. Чистото съдебно минало на подсъдимия не може да бъде преценявано като смекчаващо отговорността обстоятелство, тъй като същото е необходимо условие за прилагането на чл. 78а от НК, т.е. обстоятелството е отчетено с приложението на чл. 78а от НК.

Като взе предвид данните за материалното състояние на подсъдимия, съдът прецени, че целите на административното наказание ще бъдат постигнати с налагане на наказание под средния размер към минимума, а именно глоба в размер на 1 500 лева. Изпълнението на така определеното наказание ще изпълни целите, посочени в чл. 36 от НК, а именно за оказване на едно възпиращо и превъзпитаващо въздействие, както по отношение на подсъдимият, така и по отношение на останалите членове на обществото.

- Във връзка с предявения и приет за съвместно разглеждане граждански иск:

Относно предявения иск, с който се претендират репарации за обезвреда на претърпените неимуществени вреди от престъплението. Обезщетение се дължи при наличието на няколко предпоставки - деяние, вреда, противоправност на деянието, причинна връзка и вина. По гражданския иск вредоносните последици на престъплението по чл. 148, ал. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 от НК са необорима законова презумпция и с оглед констатацията на съда за умишлено виновно поведение от страна на подсъдимия, следва да се обсъди единствено размера им. С оглед употребения обиден израз, чийто автор е подсъдимия, доброто име и положителната оценка на обществото за тъжителя са накърнени и претърпените от него вреди подлежат на обезщетяване. По делото обаче не са събрани доказателства посоченото от подсъдимия да е повлияло по някакъв начин на професионалната реализация на тъжителя. Твърденията в тъжбата подлежат на доказване, в това число и конкретния размер на вредите. Поради липсата на достатъчно доказателства в тази връзка, съдът прецени, че претенцията на тъжителя се явява недоказана до пълния предявен размер от 10000 лева. Съобразявайки критериите за справедливост, съдът прие, че подсъдимият следва да бъде осъден да заплати на тъжителя сумата от 500,00 (петстотин) лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди ведно със законната лихва, считано от 04.09.2017 г.  до окончателното изплащане на сумата, като в останалата част до 10 000,00 (десет хиляди) лева. В останалата част до 10 000,00 (десет хиляди) лева съдът отхвърли предявения граждански иск като неоснователен и недоказан.

-      РџРѕ РІСЉРїСЂРѕСЃР° СЃ разноските:

Предвид изхода на делото съдът осъди прецени, че следва да разпредели направени разноски.

Предвид факта, че е налице уважен граждански иск до размера на сумата от 500 лева, съдът осъди подсъдимия Щ.  да заплати по сметка на Районен съд – Силистра държавна такса в размер на 50,00 (петдесет) лева върху уважения размер на гражданския иск, съгласно чл. 2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс.

Доколкото е налице осъдителна част, съдът прие, че подсъдимият следва да заплати на тъжителя В.Н.К. направените от него разноски по делото в размер на внесената държавна такса за образуване на наказателно дело от частен характер на стойност 12,00 лв. (дванадесет лева).

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК  и предвид осъдителната присъда съдът осъди подсъдимия да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Силистра направените разноски, заплатени за явяването на свидетел в размер на 115,22 лв. (сто и петнадесет лева и 22 стотинки).

Доколкото съдът прие, че подсъдимият не е извършил престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 2, във вр. с чл. 147, ал. 1 във вр. с чл. 26, ал. 1 от Наказателния кодекс, съдът осъди тъжителя да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Силистра следните разноски, направени по делото: 168,00 лв. (сто шестдесет и осем лева) във връзка с назначената съдебно-счетоводна експертиза, както и направените заплатените за явяване на свидетел по делото в размер на 22,13 лв. (двадесет и два лева и 13 стотинки).

Съдът прецени, че останалите разноски, направени от страните, следва да останат за тяхна сметка.

Така мотивиран, съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Силвина Йовчева