Решение по дело №194/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 223
Дата: 9 ноември 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20237240700194
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

223                                         09.11.2023 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

      Старозагорски административен съд, в публично съдебно заседание на   дванадесети октомври две хиляди двадесет и трета год., в състав        

                                                          

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря Стефка Христова и в присъствието на прокурора Гриша Мавров като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева КАН дело №194  по описа  за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на Ж.Г.П. против Решение №156/16.06.2023г, постановено по АНД №128/2023г по описа на РС Казанлък, с което е потвърдено Наказателно постановление №BG30052022/3000/Р8-244/21.11.2022г, издадено от директора на Национално тол управление към Агенция „Пътна инфраструктура гр. София с наложено на касатора административно наказание „глоба“ в размер на 1 800лв на основание чл.179 ал.3а от Закона за движение по пътищата за това, че при извършена на 30.05.2022г проверка е установено, че на 19.05.2022г в 12.05ч по път І-5, км.199+527, включен в обхвата на платената пътна мрежа, пътно превозно средство с регистрационен номер ****, попада в категорията на ППС, за което е дължима, но не е заплатена такса по чл.10 ал.1 т.2 от Закона за пътищата. Място на нарушението път №І-5,км.199+527, за който се събира такса за изминато разстояние – тол такса, съгласно Приложение към т.1 от Решение №101 на МС от 20.02.2020г за приемане на Списъка на републиканските пътища, за които се събира такса за изминато разстояние. За нарушението е генериран доказателствен запис/доклад/ от електронната система по чл.167а ал.3 от ЗДвП с номер на нарушението, който заедно с приложените към него статични изображения във вид на снимки или видеозаписи е доказателство за отразените в доклада обстоятелства относно пътното превозно средство, с неговата табела с регистрационен номер, датата, часа и мястото на движение по участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа и местонахождението на техническото средство /контролно устройство с идентификатор №20582/ - част от системата.   

За определяне на административно наказателно отговорното лице са посочени следните обстоятелства: На 30.05.2022г в 14.02часа в направление излизане от територията на Република България, на граничен контролно пропускателен пункт Капитан Петко Войвода, е пристигнало пътно превозно средство с рег №****, вид: влекач, марка и модел М., с обща максимално допустима техническа маса – над 12 тона, управлявано от Ж.Г.П.,***. В хода на проверката е установено, че за ППС с рег №**** не са изпълнени законовите изисквания за преминаване по републиканската пътна мрежа, свързани със заплащането на дължимите пътни такси, защото за процесното ППС на посочената дата 19.05.2022 в 12.05часа няма получени тол декларации и маршрутни карти, и не е получено надлежно плащане в Агенция „Пътна инфраструктура“ за сегмента на рамката 20582, за която е отчетено нарушението.

За да потвърди Наказателното постановление въззивния съд е приел, че събраните по преписката доказателства са годни и установяват фактическите обстоятелства, при които се дължи, но не е заплатената тол таксата за посочените време и място. Позовал се е на разпоредбата на 139 ал.4 и ал.7 от ЗДвП, както и на чл.102 ал.2 от ЗДвП за задължението на собственика, а когато в талона за регистрация е вписан ползвател – на ползвателя, да не допускат движение на ППС по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, ако за превозното средство не е заплатена съответната такса по чл.10 ал.1 от Закона за пътищата, според категорията му. Задължени са собствениците, но и ползвателите да осигурят заплащането на дължимите пътни такси при движение на ППС по път, включен в платената пътна мрежа, като движението може да се осъществи законосъобразно само след изпълнение на задължението за плащане на таксата. По силата на чл.10б ал.3 от ЗП тол таксата се плаща от собственика или ползвателя за всички ППС обща допустима максимална маса над 3.5 тона, извън тези по чл.10а ал.9 като заплащането дава право на ППС да измине определено разстояние между две точки. Размера на дължимата такса се определя въз основа на реално получени декларирани тол данни, удостоверени по реда на наредбата по чл.10 ал.7 или чрез закупуването на еднократна маршрутна карта, която дава право на ползвателя на пътя да измине предварително заявено от него разстояние по определен маршрут и тази карта важи само за ППС, чийто регистрационен номер е бил правилно деклариран от собственика или ползвателя. Установено е, че наказаното лице не е заплатило компенсаторна такса в предоставения му срок на основание чл.189е ал.3 от ЗДвП. Неизпълнението на задължението е скрепено със санкцията, предвидена в чл.179 ал.3а от ЗДвП, според чийто състав водач, който управлява ППС от категорията по чл.10б ал.3 от Закона за пътищата по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, за което не са изпълнени съответните задължения за установяване на изминато разстояние, съгласно Закона за пътищата, за участъка от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, който е започнал да ползва, или няма закупена маршрутна карта за същата, съобразно категорията на ППС, се наказва с глоба в размер на 1 800лв. Следователно НП се явява постановено при правилно приложение на материалния закон спрямо редовно установените съставомерни факти. С решението възнаграждението за юрисконсулт е възложени в тежест на наказаното лице.

 С касационната жалба са изложени доводи за неправилно приложение на материалния закон. Твърди се, че не е установено и не е посочено в АУАН, в НП и в съдебното решение кой е собственик на пътното превозно средство, което ограничава правото на защита на наказаното лице. Собственикът е избрал плащане с абонаментен договор и е снабдил процесното ППС с бордно устройство, което предава местоположението му и пътя, през който минава, като пътните такси се заплащат при поддържане на депозит по сключения договор с доставчиците на тази услуга. Следователно водачът не е извършил нарушение при управление на процесното ППС, защото за него са изпълнени съответните задължения за установяване на изминато разстояние, съгласно Закона за пътищата. Собственикът има сключен договор с доставчика А1 с предплатен баланс, който е бил активен и липсва предупреждение, че същият е достигнал лимит, или че е изчерпан. Това означава, че ППС се е движило законосъобразно и не е извършено нарушението по чл.179 ал.3 а от ЗДвП, а ако баланса е изчерпан то тогава се касае за допускане на нарушение от собственика или ползвателя, не от водача. Въведени са оплаквания за съществени процесуални нарушения, допуснати от въззивния съд във връзка със задължението му за служебно установяване на обективната истина – не е изследвана собствеността върху ППС, нито дали е снабдено с бордно устройство и какво разстояние е изминато с оглед заплатения предварително депозит с доставчика на услугата. Исканията са направени в писмени бележки и не са разгледани в нарушение на правото на защита. Не се претендират разноски по делото.

Ответника Директора на Национално тол управление при Агенция „Пътна инфраструктура“ иска от съда да бъде оставено в сила обжалваното съдебно решение по подробни изложени в писмен отговор доводи. Претендира възнаграждение за юрисконсулт. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение. 

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за материална законосъобразност на въззивното съдебно решение и предлага на съда да бъде оставено в сила.

 Административен съд Стара Загора, като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона и след извършена служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, намира за установено следното:

        В хода на административно наказателното производство и на съдебното дирене не са установени факти, които определят санкционираното лице като собственик или ползвател на процесното ППС, а поради това и носител на задължението по чл.10б ал.3 за заплащане на таксата по чл.10 ал.1 т.2 от Закона за пътищата. Обвинението е за поведение, противоречащо на чл.10б ал.3 вр. с чл.10 ал.1 т.2 от  Закона за пътищата, което е административно нарушение по силата на чл.179 ал.3б от ЗДвП, в отговорност на собственика или ползвателя на пътно превозно средство. Правната квалификация на същото като нарушение на чл.179 ал.3а от ЗДвП е не съответно приложение на материалния закон. Съгласно чл.10б ал.3 от Закона за пътищата тол таксата се заплаща от собственика или ползвателя на пътното превозно средство с обща технически допустима максимална маса над 3,5 тона, като условие за правото пътното превозно средство да измине определено разстояние между две точки. Следователно субект на задължението за плащане на таксата, чийто вид е определен в чл.10 ал.1 т.2 от Закона за пътищата е лицето, което е собственик или ползвател на превозното средството – в случая „Трансстрой 48“ ООД, съгласно представения талон за регистрация.  За неизпълнение на задължението по чл.10б ал.3 вр. с чл.10 ал.1 т.2 от Закона за пътищата, собственика или ползвателя на ППС отговаря на основание чл.179 ал.3б от ЗДвП, чийто състав е съответен на обвинението за движение на ППС по участък от платената пътна мрежа на 19.05.2022г без да е заплатена таксата по чл.10 ал.1 т.2 от Закона за пътищата.   Ползвател на пътя е водачът на пътното превозно средство по аргумент от чл.10б ал.4 от Закона за пътищата и е лице, различно от посочените в чл.10б ал.3 от същия закон собственик или ползвател на самото ППС. Ползвателя на пътя под страх от административно наказателна отговорност, предвидена в чл.179 ал.3а от ЗДвП е длъжен да следи за изпълнение на условията, при които има право да ползва платената пътна мрежа, чрез управление на ППС, за което са изпълнени задълженията за установяване на изминато разстояние по Наредбата за условията, реда и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства на база време и на база изминато разстояние – да разполага с работещо бордово устройство, подаващо данни за навлизане в участък от тази мрежа и за изминато разстояние, или с маршрутна карта. Водачът е субект на задължението по чл.10б ал.4 от Закона за пътищата, чието неизпълнение се състои в управление на ППС по платената мрежа, за което не са изпълнени изискванията за установяване на изминато разстояние. Това е деянието, което чл.179 ал.3а от ЗДвП въздига в наказуемо нарушение.

    Мотивиран от горното и на основание чл.222 ал.1 от АПК, Административен съд Стара Загора

 

Р Е Ш И

        ОТМЕНЯ Решение №156/16.06.2023г, постановено по АНД 128/23г по описа на РС Казанлък и вместо него ПОСТАНОВЯВА: ОТМЕНЯ НП № BG30052022/3000/Р8-244/21.11.2022г, издадено от директора на Национално тол управление към Агенция „Пътна инфраструктура гр. София с наложена на

Ж.Г.П. ЕГН********** глоба в размер на 1800лв на основание чл.179 ал.3а от ЗДвП.

      Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                               2.