Решение по дело №7476/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 862
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 28 май 2019 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20185330207476
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер 862                                 02.05.2019г.                   Град  ПЛОВДИВ

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пловдивски районен съд                                   ХІV наказателен състав

 

На седемнадесети декември                 двехиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ

Секретар: Катя Чокоевска

като разгледа докладваното от съдията

АНД номер     7476 по описа за    2018   година

намира и приема за установено следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

          Обжалвано е наказателно постановление № 18-1030-7805/01.10.2018г. на Началник V РУ Полиция - гр.Пловдив, с което на Я.И.Т., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 / петдесет / лева  за нарушение по чл.137а, ал.1, вр с чл.184, ал.4, пр.1 от ЗДвП.

 

          Жалбоподателят Т. моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно по съображения подробно изложени в жалбата.

 

          Въззиваемата страна – ПП - гр.Пловдив, редовно призована не изпраща представител и не взема становище по делото.

          Съдът, след преценка на събраните и приложени по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

          ЖАЛБАТА е подадена в законоустановения срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

          На 26.09.2018г. около 15.55ч жалб.  Т. се намирала като пътник на предна дясна седалка в автомобил с рег. № *****. Движейки се по ул.”Съединение” в гр.Пловдив, в района на бл.151 автомобила достигнал светофар, находящ се там поради пешеходна пътека. Малко след нея имало патрул на ПП Пловдив, в чийто състав влизал свид.Н.П.П.. Същият забелязал посочения по-горе автомобил, че преминал на червен сигнал на пешеходния светофар. Приготвил се да спре автомобила, но в този момент водачът му отбил в междублоковото пространство и спрял на паркинг. Тогава свидетеля по акта К. П.  отишъл до водача и му поискал документи за проверка. Свид.П. изрично видял, че още преди да спре колата водачът и пътникът до него са и без обезопасителни колани. Освен това при извършването на проверката възприел, че в купето имало килими, които поставени между седалките изобщо не давали възможност да се закопчеят коланите на предвидените за това места. Било предложено да бъде съставен фиш срещу жалбоподателката,  но тя оспорила нарушението. Ето защо срещу нея бил съставен на место АУАН / бланка серия Н, № 5690/ за неизползването на обезопасителен колан. Въз основа на този акт било издадено и атакуваното НП.

          Тази фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на свидетеля Н.П.П.,  разпитан в хода на съдебното производство, както и от писмените доказателства, представени по делото – АУАН, заповед и фиш, които Съдът възприема и кредитира като логични, обективни, непротиворечиви и кореспондиращи помежду си. Не бяха представени никакви други доказателства, които да опровергаят горепосочените факти.

          При тези установени факти съдът намира, че правилно актосъставителя и наказващия орган са ангажирали отговорността на жалб.Т. за нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП съгласно който и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. В конкретния казус се установи, че още във време на движение жалбоподателката не е използвала колан. Естествено е, че проверката е извършена когато автомобила е установен на место, тъй като няма как това да се случи в движение. Нарушението е било възприето от контролния орган обаче във време на движение и затова е съставения акт. Не е основателна критиката за липса на място на нарушение. Същото е достатъчно ясно посочено, намиращо се в гр.Пловдив, в ЖК Тракия. Ведно с часа посочен на извършване на нарушението се изключва възможността жалбоподателя да не разбере за какво точно е ангажирана отговорността му. Като не е съобразил горното жалб.Т. с поведението си е извършила нарушение чрез бездействие, когато е следвало да постави обезопасителния си колан.

Съдът намира от правна страна, че правилно е приложена и санкционната норма от наказващия орган. Съгласно чл.184, ал.4, пр.1 ЗДвП  наказва се с глоба 50 лв. пътник, който не използва колана. В случая наказващия орган не е имал възможност за индивидуализация на наказанието, защото законодателят е определил в абсолютно определен размер размера на наказанието. Не се възприема от настоящата инстанция алтернативното възражение в жалбата за маловажност на случая, тъй като изискването за ползване на колан от пътниците е пряко свързано с безопасността на транспорта.

При извършената служебна проверка не се откриха съществени процесуални нарушения, които да са ограничили правото на защита на жалбоподателя. По делото са приложени надлежни заповеди видно от които процесното НП е издадено от надлежно овластен орган за това.

          Ето защо и поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ХІV н.с.

Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление 18-1030-7805/01.10.2018г. на Началник V РУ Полиция - гр.Пловдив, с което на Я.И.Т., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50 / петдесет / лева  за нарушение по чл.137а, ал.1, вр с чл.184, ал.4, пр.1 от ЗДвП.

 

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл.12 от АПК и на основанията предвидени в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала.

Секретар: К.Ч.