Решение по дело №129/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 259
Дата: 11 април 2022 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20227150700129
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                             

Р Е Ш Е Н И Е

№ 259/11.4.2022г.

гр. Пазарджик,

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Административен съд – Пазарджик – ХІ – административен състав, в открито съдебно заседание на девети март, две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ГЕОРГИ ПЕТРОВ

2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

Янка Вукева

и с участието

на прокурора

Стоян Пешев

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

к.н.а.х. дело № 129 по описа на съда за 2022 г.

 

         Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс. Делото е образувано по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Пазарджик, ул. „Екзарх Йосиф“, № 15А, ет. 3, подадена чрез ст. юрисконсулт М.Ш., против Решение № 794/23.12.2021 г. постановено по АНД № 1294/2021 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление №13-002716/11.08.2021 г., на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, Пазарджик, с което на ответника по касационната жалба – „ФАИ-БГ“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Пазарджик, представлявано от управителя Й.П.М., за нарушение на чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500,00 (хиляда и петстотин) лева.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд  е неправилно, постановено при неправилно приложение на закона и при съществени нарушения на съдопроизводствените правила, обосноваващи, че същото не отговаря на изискванията за законосъобразност, правилност, обоснованост и постановено в нарушение на материалния закон.

Посочва се, че издаденото задължително предписание е индивидуален административен акт, чиято законосъобразност дружеството е можело да оспори пред съда. Съображения относно законосъобразността на дадените предписания са могли да бъдат повдигнати в производството по оспорване на индивидуален административен акт, която възможност дружеството не е използвало и задължителното предписание е влязло в сила.

Според административния орган, правилно в случая деянието е било квалифицирано по чл. 415, ал. 1 от КТ, като нарушението не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 415в, ал. 1 от КТ, тъй като за да се квалифицира като такова е необходимо да са налице двете предпоставки – нарушението да е отстранено веднага след установяването му и от него да не са произтекли вредни последици за работници и служители.

Иска се отмяна на обжалваното съдебно решение, като съответно се потвърди процесното наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба – „ФАИ-БГ“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Пазарджик, редовно призован, чрез адв. Б., не се явява, не се представлява. По делото е постъпило становище с вх. № 1951/01.03.2022 г. от адв. Б., пълномощник на дружеството, с което счита касационната жалба за неоснователна.

Поддържа се, че издадените предписания са изпълнени, като работодателят добросъвестно е предприел необходимите мерки по съобразяването им в срок. Иска се от съда да остави в сила решението на районния съд като правилно, обосновано и законосъобразно. Счита, че правилно РС гр. Пазарджик е приложил нормата на чл. 28 от ЗАНН и е отменил НП.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд гр. Пазарджик е правилно и законосъобразно, и моли да бъде оставено в сила.

Административен съд – Пазарджик, като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Районен съд Пазарджик е бил сезиран с жалба, предявена от „ФАИ-БГ“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Пазарджик, представлявано от управителя Й.П.М., против Наказателно постановление № 13-002716/11.08.2021 г., на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, с което на основание чл. 416 ал. 5 от КТ, за нарушение на чл. 415 ал. 1 от КТ, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500,00 (хиляда и петстотин) лева.

С решението си Районен съд гр. Пазарджик е отменил  Наказателно постановление №13-002716/11.08.2021 г., на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, Пазарджик, с което на ответника по касационната жалба – „ФАИ-БГ“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Пазарджик, в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на КТ, представлявано от управителя Й.П.М., за нарушение на чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500,00 (хиляда и петстотин) лева.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно че „ФАИ-БГ“ ЕООД, ЕИК *********, на 29.09.2020 г. е санкционирано с НП за това, че в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на Кодекса на труда не е изпълнил дадено задължително за изпълнение предписание по т.2 от протокол № 2020895/26.08.2020 г., на гл. инсп. Гергана Сиракова със срок за изпълнение до 28.09.2020 г., а именно „Да се обезопасят празните гнезда в горепосоченото ел. табло срещу поражения от ел. ток при директен допир, поради наличие на токово водещи части, съгласно изискванията на чл. 197 от Наредба №7 (ДВ бр.88/1999 г.) във вр. с чл. 154, т. 10 и чл. 196, ал. 3 от Наредба № 3 за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии (ДВ бр. 90 и 91 от 2004 г.).

Нарушението било извършено в гр. Пазарджик на 29.09.2020 г., първият работен ден след изтичане срока на даденото задължително за изпълнение предписание, в обекта на дружеството, представляващ производство на промишлено хладилно и вентилационно обслужване, намиращ се в гр. Пазарджик, кв. „Запад“, ул. „Райко Алексиев“ № 14а.

Нарушението било установено на 01.04.2021 г. по време на извършена проверка на място в гореописания обект на контрол, когато било установено, че празните гнезда в ел. таблото не са обезопасени.

Така констатираното съставлявало нарушение на чл. 415 ал. 1 от КТ, поради което против дружеството – ответник в настоящото производство, на 07.06.2021 г. бил съставен АУАН № 13-002716 в присъствието на законния представител на дружеството-нарушител – управителя Йордан Михайлов, на който бил връчен препис от акта. Въз основа на съставения АУАН на 11.08.2021 г. било издадено атакуваното НП, което било връчено на дружеството на 18.08.2021 г.

С обжалваното пред настоящата инстанция решение, първоинстанционният съд е отменил процесното наказателно постановление. За да постанови посочения резултат районният съд е приел, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, че вмененото на дружеството нарушение не е било извършено. Но дори и да се приеме, че е налице неизпълнение на дадените задължителни предписания, тъй като контролната проверка на 01.04.2021 г. е установила наличие на празни незатворени гнезда в ел. табло, то това нарушение е извършено само формално. В тази насока първостепенният съд е съобразил конкретните обстоятелства по неговото извършване, а именно факта, че  гнездата, по които е протичал ток са били обезопасени навреме. Останали са само тези гнезда, в които не е имало напрежение, а оттам и необходимост от затварянето им, тъй като не се е налагало обезопасяване, поради липсата на опасност при допир от поражение от ел. ток. Тези обстоятелства, както и фактът, че нарушението е извършено за първи път от дружеството, поради липсата на ангажирани доказателства от страна на АНО в обратната насока, с оглед липсата на други вредни последици и с оглед на това, че извършеното обезопасяване, веднага след дадените предписания, е осигурило безопасните и здравословни условия на труд на работещите в дружеството, тъй като са били обезопасени тези гнезда от ел. табло, в които е имало напрежение и таблото е било заключено, с което работодателят е отстранил съществуващите рискове за безопасни условия на труд. Всичко това показва, че обществената опасност на деянието и на дееца, не са завишени, а извършеното разкрива по-ниска степен на обществена опасност на деянието и дееца в сравнение с други типични случаи на нарушения от този вид, което е мотивирало въззивната инстанция да приеме, че е следвало да се приложи нормата на чл.28 от ЗАНН, тъй като се касае за маловажен случай.

Решението е правилно. Като е стигнал до изводи за незаконосъобразност на наказателното постановление, районният съд е постановил правилен, обоснован и законосъобразен съдебен акт. В мотивите на постановеното решение районният съд е обсъдил подробно и задълбочено както представените писмени доказателства, така и разпитаните по делото свидетели. В тази връзка настоящият касационен състав изцяло споделя изложените съображения, с които първоинстанционният съд е приел, че вмененото административно нарушение съставлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Преценката за „маловажност“ следва да се прави на база фактическите данни по всеки конкретен случай – вида на нарушението, начина на извършването му, подбудите, вида и стойността на предмета му, вредните последици, степента на обществена опасност, морална укоримост на извършеното и т.н., като се отчита същността и целите на административнонаказателната отговорност. В случая тежестта на нарушението не е висока, предвид незначителната обществена опасност и характера на засягане на обществените отношения. По делото безспорно е доказано, че гнездата, по които е протичал ток са били обезопасени навреме. Останали са само тези гнезда, в които не е имало напрежение, а оттам и необходимост от затварянето им, тъй като не се е налагало обезопасяване, поради липсата на опасност при допир от поражение от ел. ток.

В решението на първоинстанционния съд са изложени подробни и задълбочени мотиви относно незаконосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота събраните гласни и писмени доказателства по делото. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени законосъобразни изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактическите констатации и правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция.

         При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Районен съд гр. Пазарджик следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

По делото не са поискани своевременно разноски от страните, а и такива не са направени, поради което съдът не следва да се произнася в частта за разноските.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

                                                     Р Е Ш И:

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 794/23.12.2021 г. постановено по АНД № 1294/2021 г., по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:           /п/             

 

          ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

 

                               2. /п/