Определение по дело №278/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 496
Дата: 15 юни 2020 г.
Съдия: Пламен Иванов Пенов
Дело: 20204300500278
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 10 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  

 

Ловешкият окръжен съд, в закрито заседание на петнадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ВЪЛЧЕВА

 

ЧЛЕНОВЕ: ПОЛЯ ДАНКОВА

 

ПЛАМЕН ПЕНОВ

 

като изслуша докладваното от съдия Пенов ч.гр.д. № 278 по описа на съда за 2020г. и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 122 ГПК.

Образувано е по определение № 631/09.06.2020 г., по гр.д. № 685/2020 г. на РС Ловеч, с което е повдигнат спор за подсъдност между РС Ловеч и РС Габрово.

Производството е допустимо. Налице е спор за местна подсъдност, доколкото конкретните съдебни състави на РС Ловеч и РС Габрово са стигнали до противоположни изводи, отричайки собствената си компетентност за произнасяне по молбата, с която са сезирани. Спорът за подсъдност е отнесен до ОС Ловеч, който се явява компетентен да го разреши, доколкото неговия в съдебен район попада РС Ловеч, който последен е отказал да разгледа делото, като същевременно спорещите РС Ловеч и РС Габрово принадлежат към районите на различни по-горни съдилища, (чл. 122, изр. 1 ГПК).

От фактическа страна се установява, че производството по гр.д. № 201/2020 г. на РС Габрово е образувано по молба от „Банка ДСК“ ЕАД, с която на основание чл. 51 от Закона за наследството (ЗН) е поискано да се определи на наследниците на Г.Х.М.срок, в който същите да заявяват дали приемат или се отказват от наследството.

След направена служебна справка за последния постоянен и настоящ адрес на наследодателя Генка Христова Маринова, състав на РС Габрово счел, че последното ѝ местожителство е в с. Кърпачево и че населеното място попада в съдебния район на РС Ловеч и с оглед на това изпратил делото по подсъдност на същия съд.

Пред РС Ловеч е образувано ч.гр.д. № 685 по описа на съда за 2020 г. Състав на този съд, изхождайки от справката в НБД „Население“, направена от РС Габрово, констатирал, че последният постоянен адрес на Г.Х.М.е гр. Разград, изложил е съображения, че ползваното от Закона за наследството понятие „местожителство“ следва да се свързва с постоянния адрес, а не с настоящия, като по тези съображения счел, че молбата по чл. 51 ЗН е местно подсъдна на РС Разград и с определение № 631/09.06.2020 г., по гр.д. № 685/2020 г. на РС Ловеч прекратил производството пред себе си и повдигнал спор за подсъдност.

От правна страна съдът приема, че Районен съд Разград е местно компетентен да се произнесе по молбата на „Банка ДСК“ ЕАД, по следните съображения:

Със сезиращия акт от молителя е поискано на наследниците на Г.Х.М.да се определи срок, в който същите да заявяват дали приемат или се отказват от наследството. Компетентен да се произнесе по молбата е районният съд, в чийто район е открито наследството, като изявлението на наследника дали приеме или се отказва се вписва в особената за това книга, водена в този съд. (чл. 51, ал. 3 ЗН). Мястото на откриване на наследството се свързва с последното местожителство на наследодателя (чл. 1 ЗН). Тези изводи са възприети в мотивите и на двете районни съдилища (РС Габрово и РС Ловеч), като разминаването е единствено по въпроса кой от двата адреса на наследодателя се явява негово последно местожителство – последният настоящ или последният постоянен.

Понятието местожителство в Закона за наследството, не се използва в действащия режим на адресна регистрация по Глава четвърта от Закона за гражданската регистрация (ЗГрР). Затова то следва да се тълкува и прилага при съобразяване смисъла, вложен в разпоредбата на отменения чл. 7 от Закона за лицата и семейството (ЗЛС), действала към момента на установяването му, като се търси съответствие с актуалните понятия, съдържащи се в чл. 89 и сл. от Закона за гражданската регистрация (ЗГрР). Местожителството се придобива с вписване в регистъра за населението на населеното място, в което лицето се е установило да живее постоянно или преимуществено (чл. 7 отм. ЗЛС). Режимът на местожителството, действал до 2000 г., разкрива два същностни белега на понятието местожителство – живеене на лицето постоянно или преимуществено в дадено населено място и трайна административна връзка на лицето със същото място. След 2000 г. влезе в сила режимът по Глава четвърта от Закона за гражданската регистрация, с който се установява две връзки на лицата с населените места - постоянен и настоящ адрес. Постоянен е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистъра на населението. Той е адрес за кореспонденция с органите на държавната власт и органите на местното самоуправление, служи упражняване или ползване на права или услуги в случаите, определени в закон или друг нормативен акт, може да съвпадне а настоящия, но винаги е на територията на Република България (чл. 93 ЗГР). Настоящ е адресът, на който лицето живее, като той може да се намира и в чужбина (чл. 94 ЗГР). Макар двата адреса да са свързани с регистриране на гражданите в регистрите на населението, настоящият отразява единствено временното местонахождение на съответния адрес и актуалното пребиваване, не и по-тясната административна връзка между лицето и населеното място, разкриваща се при постоянния адрес. Затова понятието на последно местожителство в чл. 1 ЗН следва да се придава смисъла и значението на последно заявения от наследодателя постоянен адрес. В случая това е гр. Разград.

По тези съображения съдът приема, че РС Разград е местно компетентен да разгледа молбата от „Банка ДСК“ ЕАД, с която на основание чл. 51 от Закона за наследството (ЗН) е поискано да се определи на наследниците на Г.Х.М.срок, в който същите да заявяват дали приемат или се отказват от наследството. Делото следва да се изпрати на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия по молбата.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 122 ГПК съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОПРЕДЕЛЯ Районен съд Разград за местно компетентен да разгледа молба от „Банка ДСК“ ЕАД, с която на основание чл. 51 от Закона за наследството ЗН) е поискано да се определи на наследниците на Г.Х.М.срок, в който същите да заявяват дали приемат или се отказват от наследството.

ИЗПРАЩА дело на Районен съд Разград за продължаване на съдопроизводствените действия.

ДА СЕ ИЗПРАТИ заверено копие от настоящото определение за сведение на Районен съд Ловеч и на РС Габрово.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                          2.