Определение по дело №61/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260067
Дата: 4 февруари 2021 г. (в сила от 10 март 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200061
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

04.02.2021 г.

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на ЧЕТВЪРТИ ФЕВРУАРИ ДВЕ ХИЛЯДИ ДВАДЕСЕТ И ПЪРВА година в състав:

 

                                 Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                       

с участието на секретаря:  ВИОЛЕТА ВЪЛКОВА

и прокурор: ИВАЙЛО ХАЙТОВ

като разгледа докладваното от А. СТАВАРОВА

ЧНД N 61 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от А.В.Ч., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения А.Ч..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № Л-2638/03.12.2020 г. С. С. М. - инспектор "РД" изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважава молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

     На лицето А.В.Ч. с присъда по НОХД № 369/16г. на РС-Петрич е наложено общо най-тежко наказание лишаване от свобода в размер на 4 години, при първоначален "строг" режим, по правилата на чл.23-25 НК по НОХД №369/16г. на РС-Петрич и НОХД №723/07г. на РС-Враца.

     Л.св.Ч. е бил в отклонение 9 години, 4 месеца и 29 дни и прекъсване – 2 години, общо 11 години, 4 месеца и 29 дни.

     Начало на наказанието - 15.12.2006 г. Фактически изтърпял – 2 години 8 месеца 20 дни. От работа – 3 месеца и 29 дни. Всичко изтърпял – 3 години и 19 дни. Остава за изтърпяване – 11 месеца и 11 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият А.В.Ч. е изтърпял повече от 2/3 от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, т. 2 НК.

     От приложената справка,изготвена от администрацията при затвора- Враца се установява следното:

 

     Минали решения на комисията по изпълнение на наказанията или на окръжния съд.

     Със заповед №Л-1213/02.09.2019 г., влязла в сила от 24.09.2019г. режима на л.св.Ч. *** обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди. Заложени цели в плана на присъдата.

При първоначално изготвената оценка са регистрирани следните стойности- среден риск от рецидив – 80 точки. Дефицитни стойности са маркирани в зоните:

     - Отношение към правонарушението – отрича участието си в престъплението. Смята се за несправедливо осъден. Липсва мотивация за позитивна промяна и успешна бъдеща ресоциализация;

     - Начин на живот и обкръжение – преди постъпването си в затвора е имал контакти с криминално проявени лица;

     - Умения за мислене - не разпознава напълно всичките си проблеми. Живее "ден за ден" без да си поставя дори и краткосрочни цели.

     Рискът от вреди е нисък за служителите на затвора и  останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата. На този етап не е демонстрирал непристойно отношение. Изгражда добри отношения и с останалите осъдени лица. Рискът от суицид и самоувреждане е нисък, тъй като няма индикиращи фактори за такъв тип прояви. Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от криминалното минало на л.св.Ч..

     Заложените в плана на присъдата цели и задачи са:

     1.Формиране на критично отношение към извършените деяния. Разпознаване на факторите допринесли за криминалното поведение. Превенция на бъдещи правонарушения.

     2.Пълноценно оползотворяване на престоя в затвора. Спазване на установените правила и избягване на агресивни прояви в охраняема среда. Ограничаване на участието в субкултурни дейности.

     3.Затвърждаване на трудовите умения и навици. Поддържане на позитивната линия на поведение за спазване на трудовата дисциплина и съвестно изпълнение на поставените задачи.

    

     Предишна оценка на промените в профил на нуждите, настъпили по време на изпълнение на наложеното наказание и поправителното въздействие.

     При изготвяните няколко ревизии на оценката на оценката се установява понижение на стойностите до 66 точки, като рискът от рецидив се запазва среден. Дефицитни стойности продължават да се маркират при разделите: "Криминално минало",  "Отношение към правонарушението", "Начин на живот и обкръжение" и "Умения за мислене".

     В условията на затвора рискът от вреди е нисък към настоящия момент за служителите и останалите лишени от свобода. Няма регистрирани враждебни нагласи и прояви на обидно отношение към служителите. Не проявява дискриминационни нагласи спрямо малцинствените групи в затвора.  Среден е рискът от вреди за обществото и се обуславя от престъпленията реализирани в криминалната му история. Рискът от бягство към настоящия момент е със средни стойности. Има история на не завръщане в законния срок от прекъсване на наложеното наказание и е осъждан на основание чл.279 от НК.

 

     Съпоставяне на настоящите оценки на риска и профил по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишното оценяване. Изпълнение на присъдата по чл. 156 ЗИНЗС.

     До момента от изтърпяване на присъдата се проследява както цялостното поведение на л.св.Ч., така и желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот и ангажирането му с мероприятия за осмисляне на свободното време.

     В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с л.св.Ч. се наблюдават следните положителни промени:

     В периода от 05.03.2019 г. до 17.04.2019 г.е завършил успешно образователна програма "Начално обучение и компютърни умения".    Редовно посещава курс "Християнски ценности".

     Има постоянно жилище, в което да пребивава след освобождаването му от затвора. Поддържа контакти с близките си, като получава необходимата морална подкрепа.

     По време на престоя си в затвора е ангажиран с трудова дейност – общ работник в кухнята на основание чл.80 от ЗИНЗС, с цел смислено оползотворяване на свободното време, но поради проблеми в отношенията си с останалите същият е освободен и не е трудово ангажиран от средата на м.декември 2020г.

     Л.св.Ч. спазва реда и дисциплината и до настоящия момент показва поведение съобразно с режимните изисквания и налаганите ограничения. Няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Не създава проблеми на НОС и администрацията на затвора. Награждаван е със Заповед №71/28.03.2019г.-"писмена похвала".

     По отношение на извършеното престъпление все още не проявява нужната критичност и не разпознава напълно всички фактори повлияващи реализираните от него деструктивни прояви. Необходимо е преосмисляне на цялостното поведение и мотивация за по-устойчива положителна промяна в бъдеще. Налице е формиращ се модел на извършване на престъпления, което е показателно за слабите възможности да ограничава собственото поведение в съответствие с правилата и нормите в обществото.

     Индивидуално-корекционната работа с л.св.Ч. ще продължи в посока реализиране на заложените цели и задачи в плана на присъдата се сочи в справката за формиране на критично отношение към извършеното престъпление и разпознаване на проблемите, както и формиране на ясни и реалистични бъдещи цели.

     Целта е да бъде мотивиран да участва в специализирана групова програма съобразена с отчетените дефицитни стойности в зоните, с цел осъзнаване на последствията от демонстрираното поведение в условията на свобода.

     Администрпацията на затвора  счита,че към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л.св.Ч. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за трайна промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Демонстрираното примерно поведение в затвора само по себе си смятат,че не е индикация за промяна в начина му на мислене и за формиране на просоциални нагласи. Формираните криминални нагласи и податливостта му на отрицателно въздействие от близкото обкръжение са фактори, които предопределят в голяма степен вероятността от продължаване на престъпната дейност след освобождаването от затвора.

     Заложените цели и задачи в плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем.   

     Такава е оценката на администрацията в затвора- Враца за осъдения Ч..

     Този съд напълно споделя отразеното становище в  представените писмени доказателствени средства, приложени към затворническото досие на молителя. Приема го като обективно, изготвено на основание непосредствените впечатления на имащите пряк контакт и задължение служители да наблюдават и съдействат за корекционното поведение на осъдения Ч..

     Отчетени са положителните промени, настъпили по време на  престоя на осъдения в ограничена среда, но като тенденция остава незадоволителната промяна със средни стойности на показателите на риск от рецидив и риск от вреди. Изисква се по-специално внимание и работа в контролирана среда под наблюдението на служители с необходимата квалификация и опит, за да се постигне желания резултат-поправяне на дееца и свеждане до минимум вероятността да извърши правонарушения на свобода. Положителните промени са частични и нестабилни.

Доказателствата сочат,че по делото е налице само една от предпоставките за УПО,за това че е изтърпял необходимия минимум от наказанието.Съществува дефицит в предпоставките,свързани с изискванията за добро поведение и поправяне.Не е регистрирана промяна с намаление на показателите от риск.Макар и ненаказан е отстранен от работа,заради  проявено неразбирателство и проблеми с останалите на трудовия обект.Положителните тенденции са отчетени от администрацията,за което е поощрен,но въпреки това не са настъпили трайни промени,водещи до промени в стойностите за видовете риск.Не е дал категорични доказателства за реалното си поправяне.Има обременено съдебно минало, а като негатив се отчита  престъпното му поведение да се отклонява от изпълнение на наказанието,да бъде издирван в продължение на повече от 9 години,за което е наказан с лишаване от свобода.За формирането му като поправена личност е необходимо да продължи корекционната дейност до пълното му поправяне и за постигане на целите по чл.36 НК.Препоръчително е в бъдеще да продължи да се оказва възпитателно въздействие,което би довело не само до външно съобразяване с правилата и ограниченията в затвора,а  и до вътрешни убеждения:осъзнаване на причините,довели до престъплението,намирането на алтернативи и адекватни начини за решаване на проблемите,на конфликтните ситуации и други определени в чл.36 НК.

 

     При липса на втората предпоставка-достатъчни доказателства за реално поправяне съдът не уважава молбата на осъдения Ч..

Предвид гореизложеното този състав намира молбата за неоснователна.

     Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

 

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, т.2 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ОСЪДЕНИЯ А.В.Ч. - роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, с полувисше образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца,с ЕГН **********, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в размер на 4 години, наложено с присъда по НОХД № 369/16г. на РС-Петрич, едно общо наказание по НОХД № 369/16г. на РС-Петрич и НОХД № 723/2007г. на РС-Враца, с остатък в размер на11 месеца и 11 дни .

 

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода А.В.Ч. не може да подаде нова молба за УПО.

 

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

     Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: