Решение по дело №383/2019 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 358
Дата: 12 август 2019 г. (в сила от 2 април 2020 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20197080700383
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 май 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 358

 

гр. Враца, 12.08.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА,  шести състав, в публично заседание на 18.07.2019 г. / осемнадесети юли две хиляди и осемнадесета година/  в състав:

 

АДМ. СЪДИЯ: ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря Даниела Монова и с участието на прокурор Н. Лалов, като разгледа докладваното от съдия Коцева  адм. дело № 383 по описа на АдмС – Враца за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.203 и сл. АПК, във вр. чл.284, ал.1  ЗИНЗС и  вр. чл.1 ЗОДОВ.               .   

Образувано е на основание постъпила искова молба от В.Д.К. ***, с която е предявил иск за обезщетение за претърпени неимуществени вреди в общ размер на 30 000 лева против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София. В исковата молба се твърди, че вредите са настъпили вследствие на действия и бездействия на затворническата администрация, в периода на престоя му в Затвора *** и в ЗООТ „К.ф.“ към Затвора ** от **.**.**** г. до **.**.**** г. вследствие на лошите санитарно-битови условия там, относно неосигуряване на достатъчно жилищна площ, постоянен достъп до течаща вода и санитарен възел, като след 20:00 часа лишените от свобода били заключвани и удовлетворявали физиологичните си нужди в пластмасови кофи. Твърди се, че в резултат на описаните действия и бездействия за времето  от **.**.**** г. до **.**.****г. е претърпял неудобства, страдания и негативни емоционални преживявания, надвишаващи неизбежното ниво присъщо на изтърпяване на наказанието и с това е налице нарушение на чл. 3 от ЕКПЧ. Изложени са твърдения, че в резултат на описаните неблагоприятни условия ищецът се разболял от ** и **, както и от ** и **, за което е освидетелстван на ТЕЛК, с призната **. Иска се присъждане на обезщетение в размер на 10 000 лева за времето на престоя в Затвора ** и ЗООТ „К.ф.“, в което е търпял неудобствата надвишаващи неизбежното ниво на страдания и 20 000 лева обезщетение за придобитите и описани заболявания по време на изтърпяване на наказанието при тези лоши условия, считано от 01.01.2017 г.  

В съдебно заседание ищецът се представлява от * Н.П., който поддържа исковата молба по изтъкнатите в нея съображения. Излагат се съображения в подкрепа на направеното искане за присъждане на обезщетение. Претендират се разноски по делото.  

Ответникът ГД “ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА” гр.СОФИЯ, чрез процесуалния си представител * Н.Б.  в представен по делото писмен отговор и в съдебно заседание оспорва изцяло иска, като неоснователен и недоказан. Твърди се, че не са налице твърдените от ищеца незаконосъобразни действия и бездействия, при което не е осъществено нарушение на чл.3 ЗИНЗС, поради което искът следва да се отхвърли. Изложени са подробни мотиви в подкрепа на твърденията. Претендира се заплащане на юрисконсултско възнаграждение.

Участващият в делото прокурор дава мотивирано заключение за неоснователност и недоказаност на исковата  претенция, тъй като не са налице незаконосъобразни актове, действия или бездействия на органи и длъжностни лица от системата на ГД „ИН“.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства.

Анализирайки събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност във връзка с доводите и твърденията на страните, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

От представено писмено становище с рег. № 333/2015г. от 11.06.2019 г. от Началника на Затвора – *** се установява, че ищецът е постъпил в Затвора – *** на **.**.**** г. и с определение по ЧНД № 568/2018 г. по описа на ОС – Враца е освободен предсрочно на **.**.2018 г. с остатък от наказанието * години, * месеца и * дни. От приложения чертеж и списъци на спалните помещения става ясно, че ищецът К. е бил настанен в спално помещение № **, което е с обща квадратура от 30,83 кв. м. и позволява настаняването на до 7 лишени от свобода, но въпреки това в него не са настанявани повече от 4-5 души. На 11.04.2017г. е представен на разпределителна комисия и преместен от корпуса на Затвора – *** в ЗООТ „К.ф.“, където е настанен в спално помещение № * с реална жилищна площ от 25 кв. м, заедно с още четирима лишени от свобода при спазване на изискването за осигуряване на 4 кв. м жилищна площ за всеки л/св. В представена Справка за л/св. В.К. относно условията, при които са настанени лишените от свобода в ЗООТ „К.ф.“, изготвена от * К.М., е отразено, че спалните помещения през нощта се заключват и лишените от свобода нямат достъп до санитарен възел и постоянно течаща вода, а в светлата част от денонощието имат свободен достъп до такива. Поддържането на хигиената в спалното помещение е отговорност на л/св. настанени в него, като за целта им се раздават ежемесечно перилни и почистващи препарати. Посочва се, че през зимните месеци отоплението в помещенията е на твърдо гориво /дърва и въглища/, като се подсигуряват достатъчни количества за поддържане на нормална температура. На спалните помещения периодично се извършват освежителни ремонти, същите разполагат с прозорци, които осигуряват необходимата дневна светлина и възможност за проветряване, както и че против хлебарки и гризачи периодично се обезпаразитява от лицензирана фирма. Относно медицинското обслужване в справката се посочва, че на територията на затворническото общежитие има лекарски кабинет и веднъж седмично медицинско лице посещава л/св. от ЗО, на осъдените се подсигуряват необходимите лекарства и медикаменти при наличие на медицински показатели и установено заболяване, както и че при необходимост л/св. се конвоират до МЦ в Затвора или се търси съдействие от ЦСМД към МБАЛ-Враца. Конвоират се до затвора, където е осигурен достъп до зъболекар 2 пъти седмично. При възникнала необходимост и при изявено желание от страна на осъдените същите се конвоират до зъболекар по техен избор до града. Посочено е, че на 28.04.2017 г.  К. е назначен на работа на външен работен обект „З.с.“ където битовите условия за живот отговарят  на  минималните  европейски стандарти.  

Така представената справка, ведно с представени 7 бр. списъци по спални помещения не са оспорени от ищеца, при което съдът приема, че отразените в тях факти отговарят на действителното положение.

Представена е и медицинска справка за ищеца от престоя му в Затвора - ***, в която е отбелязано, че от предварителния преглед при постъпването му е установено **. В хронологичен ред са посочени консултациите с * във връзка с **, * по повод **, назначената диета и терапия с медикаменти. Същата не е оспорена от ищеца, поради което съдът кредитира отразените в нея факти.

От показанията на разпитания в хода на процеса свидетел П.К., изтърпявал наказание ** заедно с ищеца в ЗООТ се установява, че санитарно-битовите условията в затворническото общежитие са много лоши. В спалните помещения, които се заключват през нощта, няма санитарни възли и течаща вода, за физиологичните нужди се ползва една кофа от всички в килията. В корпуса на Затвора свидетелят К. е бил в съседна на ищеца килия, но там условията били съвсем различни, имало течаща вода, тоалетна и баня в килията. Заявява, че преди К. да постъпи в ЗООТ „К.ф.“ не е имал никакви оплаквания, а проблемите му започнали след като бил преместен там. Оплаквал се, че нощем му съхнат устата и винаги държал до леглото си шише с вода. Ходил на изследване и му били предписани лекарства.

При така установената фактическа обстановка, която не се оспорва от страните  съдът намира от правна страна, че предявеният  иск е допустим, тъй като  е предявен от  лице,  което твърди, че е претърпяло неимуществени вреди от незаконосъобразни бездействия на администрацията на Затвора ***.

Съдът намира, че  ответникът е пасивно легитимиран да отговаря по предявения иск, тъй като макар и второстепенен разпоредител с бюджетни средства, той е самостоятелно юридическо лице, което осъществява пряко ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода, т.е. той е ЮЛ, представлявано от органа, от чиито бездействия  се твърди, че са произлезли вредите.

По силата на разпоредбата на чл.284, ал.1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража  от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл.3 от закона. В ал.1 на тази норма  е посочено, че лишените  от свобода и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, а в ал. 2 е доразвито понятието  за нарушение по смисъла  на първата алинея с посочване на конкретни хипотези, част от които са недостатъчна жилищна площ, отопление, проветряване, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. С разпоредбата на чл.284 ал.5 от ЗИНЗС законодателят е предвидил, че в случаите на нарушение на чл. 3 ал.1 от закона настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното, поради което е необходимо само да се докаже незаконосъобразно бездействие, произтичащо от предвидено в нормативен акт задължение и това бездействие да е осъществено от административен орган в това му качество.

При тази законова регламентация и въз основа на фактическите установявания по делото съдът намира, че претенцията на ищеца за придобит ** с **, както и * и **, в размер на 20 000 лева е недоказана и неоснователна. Видно от приложената медицинска справка по делото, необорена от ищеца, същият е имал ** още при постъпването си в Затвора – ***, установено от предварителния медицински преглед. Консултиран е с * три месеца след постъпването, още на 01.04.2016 г., заради установени ** през м. март 2016 г., когато е съобщил за фамилна обремененост – баба, дядо и вуйчо и му е назначена терапия. В последствие няколкократно е консултиран с * и *, от което се установява, че ищецът е имал здравословни проблеми при постъпването си и при престоя му в корпуса на Затвора, където от представената справка и свидетелските показания се установи, че условията са добри или поне неудобствата и трудностите, които е претърпял не надвишават неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането и не излизат извън прага на строгост по чл. 3 от ЕКЗПЧОС. От друга страна администрацията на Затвора – *** не е бездействала, а е направила необходимото и е осигурила консултация на ищеца с медицински специалисти за провеждане на адекватно медикаментозно лечение на откритите заболявания. От събраните по делото писмени и гласни доказателства, които по своята същност, последователност  и относимост спрямо претенцията на ищеца не могат поотделно и в съвкупност да обосноват извод за претъпените по твърденията на ищеца неимуществени вреди в тази част на иска.

Съдът намира, че претенцията на ищеца в размер на 10 000 лв. за лошите битови условия, причинили неудобства и негативни емоционални преживявания, надхвърлящи обичайните, свързани с изпълнението на наказанието е доказана, единствено по отношение на престоя му в ЗООТ “К.ф.” към  Затвора  ***.

В настоящия случай от страна на ответника не са ангажирани доказателства, които да оборят посочената по-горе законова презумпция за настъпилите за ищеца неимуществени вреди. Нещо повече, изнесената информация в Справката, изготвена от ИСДВР, относно условията в ЗООТ „К.ф.“, потвърждава заявените от ищеца твърдения и кореспондира със свидетелските показания за липсата на постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода, неосигурени адекватни условия за осъществяване на хигиенните потребности на ищеца, липсвало е и пълноценно проветряване предвид факта, че нощем лишените от свобода облекчавали физиологичните си нужди в кофи в спалните помещения. Правата на ищеца са нарушени не само съобразно  българското законодателство, но и според  ЕКЗПЧОС, според  която конвенция никой не може да бъде подложен на изтезания или нечовешко и унизително отношение повече, отколкото е необходимо за ограничаване на правата му при изтърпяване на наказанието лишаване от свобода. Страданията и трудностите, които е търпял ищецът, надвишават неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането и излизат извън прага на строгост по чл.3 от Конвенцията. Неоснователното неизпълнение на задължението на администрацията на Затвора ***, част от  структурата на който е и ЗООТ „К.ф.”, да осигури адекватни битови условия за лишените от свобода по време на изтърпяване на наказанието им, представлява  бездействие на административните органи и последица от него са породените неприятни асоциации у ищеца, надхвърлящи по интензивност неизбежното ниво на страдание при изтърпяване на наказанието **. Изтъкнатите аргументи налагат извода, че искът с правно основание чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС се явява доказан на част от посочените в исковата молба основания. За да приеме за доказани посочените по-горе факти, съдът се основава не само на  показанията на разпитания свидетел, които кредитира, тъй като са в съответствие с писмените доказателства, но и на установеното в публикувания Доклад на Националния превантивен механизъм към Омбудсмана на РБ за проверките в Общежитие от открит тип „К.ф.“ към Затвора *** за 2017 г. В Доклада се подчертава, че „това общежитие от открит тип е с най-лоши условия в Република България, въпреки изразените добри намерения от 2009 г. насам за подобряването им. Те може да бъдат оценени само като нечовешки и унизителни, независимо че общежитието е от открит тип, същото  не  подлежи на реконструкция, поради което се поддържа неизпълнената препоръка от 2012 г. за преместване или закриването му“.

Не се доказаха другите основания на предявения иск, а именно нечовешките и унизителни условия при престоя на К. *** от 23.12.2015 г. до 11.04.2017 г. и в обект „З.с.“, където е преместен от 28.04.2017 г. до предсрочното му освобождаване на **.**.2018 г. От представената Справка и от свидетелските показания се установява, че в корпуса на Затвора има течаща вода, тоалетна и баня в килията и през цялото време на престоя си там, ищецът е разполагал с изискуемата в закона 4 кв. м жилищна площ, а битовите условия за живот в обект „З.с.“ отговарят на минималните европейски стандарти. Тези констатации не са оспорени от ищеца, при което съдът приема, че отразените в тях факти отговарят на действителното положение.

Предвид изложеното съдът счита, че предявеният иск е основателен само за периода, през който ищецът е пребивавал в ЗООТ „К.ф.“, но с оглед кратката продължителност, в която са търпени негативните последици – само 17 дни, от 11.04.2017 г. до 28.04.2017 г. /съгласно посоченото в Справката/ претендираното обезщетение в размер  10 000 лв. следва да бъде значително редуцирано. Дължимото обезщетение във връзка с доказаните неимуществени вреди, в съответствие с разпоредбата на чл.52 от ЗЗД, преценявайки критерия за справедливост, приложен спрямо установените обстоятелства, свързани с продължителността на увреждането, съответстващ на периода, в който ищецът е търпял негативни последици – 17 дни, предвид обстоятелството, че не е настъпило трайно увреждане на физическото и психическото му състояние, настоящият съдебен състав намира, че обезщетението следва да се присъди в размер на 100 лв., в какъвто искът се явява доказан. В останалата част до претендираната сума от 10 000 лв. искът следва да бъде отхвърлен като неоснователен. В  тази част на иска  за останалия период от време в хода на процеса не се доказа по никакъв начин от събраните писмени доказателства вкл. и  от показанията на разпитания по делото свидетел ищецът да е претърпял конкретни страдания от неимуществен характер, които да подлежат на оценка и възмездяване по реда на ЗИНЗС и ЗОДОВ за останалия период от време претендиран с исковата молба.

С оглед изхода на делото съдът намира за основателно своевременно направеното искане от пълномощника на ищеца за присъждане на разноски. От представения по делото договор за правна защита и съдействие е видно, че е договорено и изплатено в брой адвокатско възнаграждение от 1130 лева, но съобразено с уважената част от иска съгласно чл. 286, ал. 3 ЗИНЗС, ищецът следва да бъде възмезден за направените от него разноски, включващи освен адвокатското възнаграждение и държавна такса от 10 /десет/ лв. със сумата от 60 /шестдесет/ лева. Искането за заплащане на юрисконсултско възнаграждение, направено от процесуалния представител на ответника, следва да се отхвърли, тъй като при частично уважаване на иска ищецът не дължи разноски.

Водим от гореизложеното и основание чл.203 и сл. АПК вр. чл.284 ЗИНЗС вр. чл.1 ЗОДОВ, Съдът

 

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА Главна Дирекция ”Изпълнение на наказанията” гр.София  ДА ЗАПЛАТИ на В.Д.К. ***, сумата от 100 /сто/ лева, представляващи обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в периода на престоя му в ЗООТ „К.ф.“ към Затвора *** от 11.04.2017г. до 28.04.2017 г., настъпили  вследствие  лошите санитарно-битови условия.

ОТХВЪРЛЯ иска в останалата част  до пълния размер от 10 000 лева.

ОТХВЪРЛЯ иска в размер на 20 000 лева за ** .

ОСЪЖДА ГДИН-София да заплати на В.Д.К. *** разноски по делото в общ размер на 60.00 /шестдесет/ лева.

ОТХВЪРЛЯ искането на процесуалния представител на ответника за присъждане на разноски.

Решението подлежи на обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от уведомяване на страните, на които на основание чл.138 АПК да се изпрати препис от същото. 

                                                               

АДМ.СЪДИЯ: