Решение по дело №236/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 246
Дата: 30 март 2018 г. (в сила от 30 юли 2018 г.)
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20185530200236
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

             Р Е Ш Е Н И Е

 

                     30.03.2018 година      град Стара Загора

 

                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд           ОСМИ наказателен състав

На двадесет и осми февруари         Година: 2018

В публичното заседание в следния състав:

 

                            Председател: МИЛЕНА РИБЧЕВА

                     Съдебни заседатели:

 

Секретар: ЗЛАТИНА КАСАБОВА

Прокурор:

разгледа докладваното от съдията Милена Рибчева

а.н.дело № 236 по описа за 2018 година

и за да се произнесе, съобрази:

 

     Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 24-001472 от 04.01.2018 год. на Директора на Дирекция ”Инспекция по труда” град Стара Загора.

     Жалбоподателят ”Хелиос СЗ” ООД град Стара Загора, с ЕИК ********* твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено. В съдебно заседание чрез упълномощения си представител поддържа направеното с жалбата искане.

     Въззиваемата страна Дирекция ”Инспекция по труда” град Стара Загора счита, че жалбата е неоснователна и моли НП да бъде потвърдено като законосъобразно.

     Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

     С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 24-001472 от 05.12.2017 год., жалбоподателят е санкциониран на основание чл.414, ал.3 от КТ – Кодекс на труда (Работодател, който наруши разпоредбите на чл.61, ал.1, чл.62, ал. 1 или 3 и чл.63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение) за нарушение на чл.61, ал.1 от КТ (Трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя преди постъпването на работа), изразяващо се в това, че в качеството си на работодател (вж. пар.1, т.1 от ДР на КТ) в стопанисван от него обект – търговски комплекс ”Хелиос“ в град Стара Загора, при извършена проверка на 28.11.2017 год. в 12:01 часа приел на работа като готвач Недка Василева Костадинова, с ЕГН ********** без преди това да сключи с нея писмен трудов договор. В НП е посочено, че лицето е вписано като съдружник в ”Хелиос СЗ” ООД, но извършваната от нея дейност не кореспондира с правата и задълженията й като съдружник съгласно ТЗ и Дружествен договор на дружеството от 27.09.2017 год.

     В случая няма спор между страните, че към момента на проверката и след това между жалбоподателя и лицето Недка Василева Костадинова не е имало сключен трудов договор. Спорът между тях се свежда до това дали към момента проверката лицето Недка Василева Костадинова е работило за жалбоподателя, т. е. дали фактически между тях е съществувало трудово правоотношение, ако и същото да не е било документално оформено като такова чрез сключването на писмен трудов договор. За законосъобразността на обжалваното НП обаче спорният между страните факт е без правно значение. Дори и да се приеме, че към момента на проверката е било налице трудово правоотношение, НП е незаконосъобразно поради неправилна правна квалификация на изпълнителното деяние, тъй като наличието на нарушение на чл.61 или сл. от раздел I ”Трудов договор” на Глава пета ”Възникване и изменение на трудовото правоотношение” от КТ предполага сключен трудов договор, в частност (при нарушение на чл.61, ал.1 от КТ) след фактическото постъпване на работа. В разглежданата хипотеза обаче (според фактическото описание на деянието) става въпрос за предоставяне на работна сила в нарушение на чл.1, ал.2 от КТ (”Отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения”), наказуемо по чл.414, ал.1 от КТ (”Работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание – с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв.”).

     Нещо повече: макар изложеното само по себе си да е достатъчно основание за отмяна на НП, без да е необходимо разглеждането на спора по същество, съдът намира, че дори по съществото на спора НП е незаконосъобразно. Това е така, защото в попълнената по време на проверката от Недка Василева Костадинова декларация (л.19 от делото) не е отразено възнаграждение за извършваната от нея дейност в обекта, поради което от същата не може да бъде изведен извод за наличие на трудово по същността си правоотношение или дейност, или полагане на личен труд при необходимост от съдружник във връзка с функционирането на дружеството и съобразно разпоредбите на чл.123 и 124 от ТЗ.  

     По тези съображения съдът намира, че обжалваното НП, като незаконосъобразно, следва да бъде отменено.

     Водим от горните мотиви, съдът  

      

                        Р  Е  Ш  И :

 

     ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 24-001472 от 04.01.2018 год. на Директора на Дирекция ”Инспекция по труда” град Стара Загора, като незаконосъобразно.

 

     Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: