Решение по дело №639/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 828
Дата: 15 юни 2023 г.
Съдия: Даниела Станева
Дело: 20237050700639
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 март 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

828

Варна, 15.06.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Варна - XXVIII състав, в съдебно заседание на седемнадесети май две хиляди и двадесет и трета година в състав:

Председател:

ДАНИЕЛА СТАНЕВА

При секретар ОЛЯ ЙОРДАНОВА като разгледа докладваното от съдия ДАНИЕЛА СТАНЕВА административно дело № 639 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 76а, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ .

Образувано е по жалба на „Индивидуална практика за специализирана медицинска помощ по ендокринология д-р Т. А.“ ЕООД гр.Варна, чрез адв.Ж.Д. срещу Писмена покана рег.№ 2907-85-27/1/27.02.2023г. на и.д.Директор на РЗОК – Добрич. Жалбоподателят счита поканата за неправилна и незаконосъобразна; твръди, че същата е издадена при неизяснена фактическа обстановка; не са изложени мотиви защо Директорът на РЗОК Добрич приема, че сумата посочена в процесната поката е получена без основание. Поради изложените съображения моли съда да обжалваната писмена покана. В съдебно заседание и по съществото на спора, жалбоподателят не се явявя, не се представлява. В депозирана по делото молба, чрез пълномощника си поддържа жалбата. Претендира присъждане на разноски по делото, съгласно представения списък.

Ответната страна, чрез процесуалния си преддставител оспорва жалбата и моли съда да я отхвърли като неоснователна.Претендира присъждане на ю.к.възнаграждение. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

Съдът, след като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, съобрази становищата на страните, и след служебна проверка за законосъобразност на обжалвания индивидуален административен акт на основание чл. 168 от АПК, намира за установено следното:

Предмет на съдебен контрол е Писмена покана № 2907-85-27/1/27.02.2023г. на Директора на РЗОК – Добрич за възстановяване на обща сума в размер от 140лв., на основание чл.76б ал.1 от ЗЗО.

Производството за издаване на обжалваната покана е образувано със Заповед № РД-09-509/14.11.2022г. на Директора на РЗОК – Добрич за извършване на проверка на „Индивидуална практика за специализирана медицинска помощ по ендокринология д-р Т. А.“ ЕООД гр.Варна. Задачата на проверката е контрол по изпълнението на Договор № 087085/10.02.2020г. за оказване на специализирана извънболнична медицинска помощ и допълнително споразумение № 8/20.09.2022г. към договора.

Съгласно чл. 168 АПК във връзка с чл. 142 АПК съдът проверява законосъобразността на оспорения акт към момента на издаването му на всички основания по чл. 146 АПК, без да се ограничава само с тези посочени от оспорващия.

Необходимо е да са налице в тяхната съвкупност всички изисквания за законосъобразност на административния акт: да е издаден от компетентен орган, в изискуемата форма, при спазване на административно-производствените правила, да не противоречи на материалноправните разпоредби и да съответства с целта на закона. Липсата на някоя от предпоставките води до незаконосъобразност на административния акт и е основание за неговата отмяна.

В разглеждания случай оспореният акт е издаден от компетентен орган по чл. 76а, ал. 3 от ЗЗО-Директора на РЗОК-Добри, в писмена форма. Процесната покана е издадена на основание чл. 76б, ал. 2 от ЗЗО, като е направено позоваване на Протокол за неоснователно получени суми № 2907-85-27/06.12.2022г. В този протокол се сочи, че при проверката е констатирано нарушение на чл.161 ал.1, във връзка с чл.158 ал.1, ал.2, ал.3 и ал.4 от НРД за МД за 2020г.-2022г.

Съгласно чл. 76а, ал. 1 от ЗЗО в случаите, когато изпълнителят на медицинска и/или дентална помощ е получил суми без правно основание, които не са свързани с извършване на нарушение по този закон или на НРД, и това е установено при проверка от контролните органи по чл. 72, ал. 2 ЗЗО, изпълнителят е длъжен да възстанови сумите. Настоящият случай не е такъв, а сочи на друга хипотеза на закона– тази по чл. 76б, ал. 1 от ЗЗО -Когато изпълнителят на медицинска и/или дентална помощ е получил суми без правно основание в резултат на извършено нарушение по този закон или на НРД, управителят на НЗОК, съответно директорът на РЗОК удържа неоснователно платените суми, като на нарушителя се налагат наказания, определени в този закон или в НРД. Доказателство в тази насока е и факта, че за същото нарушение е издадена Заповед за налагане на санкция № РД-09-509/5/08.02.2020г. на Директора на РЗОК-Добрич, основана на същата заповед за проверка - Заповед № РД-09-509/14.11.2022г. на Директора на РЗОК-Добрич и на констатациите за нарушение в Протокол № 2907-85-26/06.12.2022г.

За същото констатирано нарушение на НРД МД за 2020г.-2022г. Директорът на РЗОК-гр. Добрич е издадал Заповед за налагане на санкция № РД-09-509/5/08.02.2023г. От доказателствата по делото е видно, че тази заповед не е влязла в сила, тъй като е обжалвана пред Административен съд – Варна, като производството по делото не е приключило с влязло в сила решение.

Според разпоредбата на чл. 76б, ал. 2 от ЗЗО, при хипотезата по чл. 76б, ал. 1, директорът на РЗОК издава писмена покана за възстановяване на сумите, получени без правно основание, след влизане в сила на наказателното постановление и/или на заповедта за налагане на санкция. Това предвиждане на законодателя не е случайно. С влязлата в сила заповед за налагане на санкция за лечебното заведение се създава задължение за възстановяване на заплатена му вече сума за извършени медицински дейности, което задължение възниква от факта на извършено от него нарушение на НРД или ЗЗО. Това нарушение следва да бъде установено по несъмнен начин, което става или с издаване на наказателно постановление или с издаване на заповед за налагане на санкции. Влизането в сила на акта, с който се установява дадено нарушение и се налагат санкции за извършването му, е абсолютна процесуална предпоставка за издаването на поканата по чл. 76б от ЗЗО. Издавайки поканата преди влизане на Заповед за налагане на санкция № РД-09-509/5/08.02.2023г., на практика директорът на РЗОК поставя адресата й в положение да подаде жалба, преди съдът да се е произнесъл по законосъобразността на заповедта за налагане на санкция, преди да е протекло производството по оспорване на установеността на съответните нарушения, за да не бъде пропуснат срокът за оспорване след това. Заповедта за налагане на санкция, каквато е издадена в процесния случай, и влизането й в сила се явяват преюдициални факти по отношение на въпроса за възстановяване на съответната сума. Действията на административния орган и събраните доказателства в производството по издаване на заповедта за налагане на санкция имат значение за издаване на писмената покана за възстановяване на неоснователно получени суми. След влизане в сила на заповедта за налагане на санкция следва да се приеме, че нарушението е действително извършено и спорът в тази връзка е окончателно разрешен. С влизане в сила на заповедта за налагане на санкция е доказано наличието на предпоставката за възстановяване на получените суми от бюджета на НЗОК, а целта на поканата е тяхното конкретизиране по основание и размер и възстановяването им, като престирани без правно основание предвид доказаното нарушение, което е предмет на заповедта за налагане на санкции. Дали са извършени нарушения на ЗЗО и НРД следва да бъде установено в хода на производството по оспорване на заповедта за налагане на санкция.

Предвид изложеното съдът счита, че Писмена покана за възстановяване на суми, получени без правно основание № 2907-85-27/1/27.-02.2023г. на Директора на РЗОК-гр. Добрич е незаконосъобразна поради допуснати съществени нарушения на производствените правила и противоречие с материалноправните разпоредби на закона и като такава следва да бъде отменена.

Предвид изхода на спора искането на жалбоподателя за присъждане на разноски е основателно и следва да бъде уважено, като ответната страна следва бъде осъдена да му заплати сумата от общо 1050лв., съобразно представения списък, от които 50лв. – внесена държавна такса и 1000лв. – адвокатско възнаграждение. Възражението на процесуалния представител за прекомерност на адвокатското възнаграждение е неоснователно, тъй като същото е в размер по чл.8 ал.3 от Наредба № 1/09.07.2004г.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ по жалба на „Индивидуална практика за специализирана медицинска помощ по ендокринология д-р Т. А.“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“И. Т.“ № * ет.* Писмена покана рег.№ 2907-85-27/1/27.02.2023г. на и.д.Директор на РЗОК – Добрич за възстановяване на обща сума в размер на 140лв., получена без правно основание.

ОСЪЖДА РЗОК – Добрич да заплати на „Индивидуална практика за специализирана медицинска помощ по ендокринология д.р Т. А.“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.“И. Т.“ № * ет.* сумата от 1050лв. /хиляда и петдесет/ лева, представляваща разноски по делото.

Решението може да се обжалва пред Върховен административен съд на Република България в 14- дневен срок от съобщението.

Председател: