Решение по дело №231/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 217
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Красимир Костов Коларов
Дело: 20205001000231
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 5 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер 217 Дата 27.07.2020 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пловдивски апелативен съд, търговско отделение, трети състав,

                                                   Председател: Красимир Коларов

   Членове:       Георги Чамбов

                                                                              Емил Митев

Секретар: Златка Стойчева

в съдебно заседание на 8 юли 2020 г.

разгледа докладваното от К. Коларов

търговско дело номер 231 по описа за 2020 година

и за да се произнесе взе предвид:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

 

От дружеството „Ю.Б.“ АД е обжалвано Решение № 456 от 21.10.2019 г., постановено от Старозагорския окръжен съд по т. д. № 101/2018 г., с което съдът е решил следното:

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователни предявените от „Ю.Б.“ АД, против И.И.И. и Д.В.И. искове с правно основание чл. 415, ал. 4, във вр. с чл. 415, ал. 1, т. 3 ГПК, във вр. с чл. 79 ЗЗД за сума в общ размер на 62 947,85 евро, както следва:

 

-        61 648,43 евроглавница за периода от 10.09.2012 г. до 13.11.2017 г.;

-        1 299,42 евро банкови такси за периода от 14.11.2014 г. до 13.11.2017 г.,

 

както и законна лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението 13.11.2017 г. до окончателното изплащане на вземането, представляващи част от общо дължимите суми по Договор за кредит за покупка на недвижим имот № …. г., ведно с прилежащите му допълнителни споразумения и извлечение от счетоводните книги на „Ю.Б.“ АД по кредитна сделка № от г., като неоснователни.

 

Ответниците по жалбата И.И.И. и Д.В.И. са на мнение, че тя е неоснователна.

 

         Апелативният съд прецени данните по делото и като съобрази становищата на страните, съобразно правомощията по чл. 269 ГПК прие:

 

         Между страните е бил сключен Договор за кредит за покупка на недвижим имот № … от … г. (л. 58 и сл.), с договор за цесия от 09.04.2008 г. (л. 87 и сл.) кредитодателят прехвърлил вземанията си по този договор за дружеството „Б. Р. С.“ АД, впоследствие между това дружество и двамата кредитополучатели били сключени четири Допълнителни споразумения към договора за кредит – от 21.12.2010 г. (л. 65 и сл.), от 10.06.2011 г. (л. 68) от 21.06.2011 г. (л. 69 и сл.) и от 07.02.2012 г. (л. 72 и сл.).

 

На датата 08.10.2012 г., с договор за цесия (л. 75 и сл.) кредиторът „Б. Р. С.“ АД прехвърлил на настоящия ищец „Ю.Б.“ АД (с тогавашно наименование „Ю. И Е…. Д. Б.“ АД) всички свои вземания по договора за кредит и междувременно сключените към него четири допълнителни споразумения, а за да бъде възможно прехвърлянето на тези вземания да има действие спрямо длъжниците И.И.И. и Д. В. И., е трябвало това прехвърляне да им бъде съобщено от предишния кредитор „Б. Р. С.“ АД (чл. 99, ал. 4 ЗЗД).

 

Според разпоредбата по чл. 26 от договора за кредит, изпратените от страните уведомления и изявления във връзка с него е трябвало „да бъдат направени в писмена форма и ще се считат получени, ако по факс, чрез лично доставяне или чрез доставяне по пощата с обратна разписка, или с препоръчана поща, или с телеграма, достигнат до адресите на страните, посочени в началото на договора. В случай – продължава тази разпоредба – че някоя от страните промени адреса си, посочен в началото на договора, тя е длъжна да уведоми писмено другата страна като посочи новия си адрес, а до получаването на такова уведомление, всички съобщения, достигнали до стария адрес ще се считат за получени“.

 

В началото на договора кредитополучателят И.И.И. е  посочил като свой „постоянен адрес“***“, но освен това и изрично – като „адрес за кореспонденция“ следния друг адрес: гр. С. З., ул. „Г. С. № …, вх. …, ет. …, ап. …“.

 

  А кредитополучателката Д.В.И. е посочила като свой „постоянен адрес“***“. 

 

 Затова ищецът „Ю.Б.“ АД, за да установи своята активна материална легитимация на кредитор по отношение на двамата ответника (чл. 99, ал. 4 ЗЗД), е трябвало да установи факта, че предишният кредитор  „Б. Р. С.“ АД поотделно на всеки от тях е съобщил за прехвърлянето от 08.10.2012 г. на вземанията си по процесния договор за кредит № … от … г., което съобщаване – според чл. 26 от този договор – е трябвало да стане на следните адреси на всеки от  двамата кредитополучатели:

 

а)       по отношение на длъжника И.И. – на адрес:

***“ и

 

б)      по отношение на длъжника Д.И. – на адрес:

***. 

 

Като метод за връчване на съобщенията до длъжниците по чл. 99, ал. 4 ЗЗД, предишният кредитор „Б. Р. С.“ АД не е избрал нито един от начините, описани в чл. 26 от договора, избрал е връчването да стане чрез нотариална покана (чл. 592 ГПК). Няма съмнение, че в конкретния случай това е бил допустим начин за връчване на съобщения, но щом не е бил посочен в договора, поне е трябвало да бъде изпълнен точно: не само съобразно условията и процедурата, изрично описани в закона (чл. 50 ЗННД, във вр. с чл. 37 – чл. 58 ГПК), но и според изискванията на самия договор.

 

 

         1.      Нотариалната покана до длъжника И.И.И. (л. 94 – л. 95), съдържаща съобщението на предишния кредитор „Б. Р. С.“ АД за прехвърляне на вземанията му по процесния договор на новия кредитор „Ю.Б.“ АД, е била изпратена на посочения в договора постоянен адрес ***, а не – на изрично посочения в този договор „адрес за кореспонденция“ – „гр. С. З., ул. „Г. С. № …, вх. …, ет. …, ап. …“, връчителят не намерил на този адрес „никой, който да получи поканата“, затова залепил уведомление с изх. № …/… г. (чл. 47, ал. 1 ГПК, ред. ДВ, бр. 59/2007 г.) и след като никой не потърсил поканата в двуседмичен срок, нотариусът приел, че тя „се счита за служебно връчена“.

 

         Съобщаването е било нередовно, защото съобщението до И.И. не е било изпратено до изрично посочения в договора адрес за кореспонденция „гр. С. З., ул. „Г. С. № …, вх. …, ет. …, ап. …“. Никой няма задължение да живее на т. н. свой „постоянен адрес“, затова в договорите се посочват и адреси, на които страната или неин представител биха очаквали да получат изпратените им конкретно във връзка с договора съобщения. В случая адресът за кореспонденция на длъжника е бил известен на изпращача „Б. Р. С.“ АД, но съобщение до този адрес въобще не е било изпращано.

 

Затова фикцията по чл. 26 от договора е ненастъпила и следва да се приеме, че цесията от 08.10.2012 г. не е била съобщена на длъжника И.И.И. и спрямо него тя действие няма (чл. 99, ал. 4 ЗЗД).

 

 

         2.      Нотариалната покана до длъжника Д.В.И. (л. 99 – л. 100), съдържаща съобщението на предишния кредитор „Б. Р. С.“ АД за прехвърляне на вземанията му по процесния договор на новия кредитор „Ю.Б.“ АД, е била изпратена на посочения в договора постоянен адрес ***“.

 

Според написаното от връчителя, „на този адрес не бе намерен никой“, затова изпратеният от нотариуса връчител е трябвало да изпълни ясно написаната в закона процедура, като не другаде, а на същия този адрес „гр. С. З., бул. Р. …, вх. …, ет. …, ап. …“ залепи уведомление „на вратата или на пощенската кутия, а когато до тях не е осигурен достъп – на входната врата или на видно място около нея, а ако е имало достъп до пощенската кутия – да пусне уведомление и в нея (чл. 47, ал. 1 ГПК, ред. ДВ, бр. 59/2007 г.). Вместо това обаче, връчителят направил нещо съвсем друго – извършил справка в Националната база данни за адресни регистрации. От тази справка разбрал за нов адрес на Д.И. ***, отишъл направо на този адрес и понеже там „също не беше намерен никой, който да получи нот. покана“, точно там, на новооткрития адрес, за първи път залепил уведомление с изх. № …/… г. (чл. 47, ал. 1 ГПК, ред. ДВ, бр. 59/2007 г.). И след като никой не потърсил поканата в двуседмичния срок, нотариусът приел, че тя трябвало да „се счита за служебно връчена“.

 

Тоест, на изрично посочения в договора постоянен адрес на длъжника Д.В.И. ***, уведомление по чл. 47, ал. 1 ГПК, ред. ДВ, бр. 59/2007 г., никога не е било залепяно.

 

Което на свой ред означава, че чрез приложената от нотариуса процедура по чл. 47, ал. 1 ГПК, съобщението на предишния кредитор „Б. Р. С.“ АД по чл. 99, ал. 4 ЗЗД, не е достигнало – по смисъла на чл. 26 от процесния договор за кредит – до длъжника Д.И.. Защото не само не е била спазена предвидената в закона последователност при залепване на уведомленията: първо да се залепи уведомлението на адреса по чл. 47, ал. 1 ГПК и чак след това евентуално – на адреса по чл. 47, ал. 3 ГПК, но дори – по отношение на първия адрес – процедурата въобще не е била изпълнена. И в този случай не само фикцията по чл. 26 от договора е ненастъпила, но – поради грубо нарушаване на процедурата по чл. 47 ГПК – фикцията по чл. 47, ал. 5 ГПК, също е ненастъпила.

 

Изводът е че цесията от 08.10.2012 г. не е била съобщена на длъжника Д.В.И. и прехвърлянето на вземанията от „Б. Р. С.“ АД на „Ю.Б.“ АД спрямо нея действие няма (чл. 99, ал. 4 ЗЗД).

 

         Заключението е, че ищецът „Ю.Б.“ АД не е установил активната си материална легитимация нито по отношение на ответника И.И.И., нито по отношение на ответницата Д.В.И. и предявените срещу всеки от тях осъдителни искове са отхвърлени правилно.

 

Затова обжалваното решение на окръжния съд, въпреки излишната му многословност, е – като краен резултат – законосъобразен отговор на поставения по делото спор и на осн. чл. 271, ал. 1 ГПК, ще следва да се потвърди.

 

Ето защо Пловдивският апелативен съд

 

 

Р     Е     Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 456 от 21.10.2019 г., постановено от Старозагорския окръжен съд по т. д. № 101/2018 г.

 

Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд, в едномесечен срок от връчването му.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЧЛЕНОВЕ: 1.             2.