Решение по дело №232/2019 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 117
Дата: 28 октомври 2019 г. (в сила от 28 октомври 2019 г.)
Съдия: Николай Петров Витков
Дело: 20197070700232
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 юли 2019 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 117

Гр. Видин, 28.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - Видин,

Трети административен състав

в публично заседание на

девети октомври

през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател:

Николай Витков

при секретаря

Вержиния Кирилова

и в присъствието

на прокурора

 

като разгледа докладваното

от съдия

Николай Витков

 

Административно дело №

232

по описа за

2019

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Делото е образувано по жалба на Б.М.П. ***, действащ чрез пълномощника адв. К.Г. ***, съдебен адрес:***, против заповед за прилагане на ПАМ № 19-0953-000281/30.05.2019 г. на началник група в сектор "Пътна полиция" при ОДМВР-Видин.

В жалбата се твърди, че заповедта е незаконосъобразна, като издадена в несъответствие с материалния закон, административно производствените правила и с целта на закона.

Иска се да бъде отменена атакуваната заповед. Претендират се направените разноски в производството по делото.

Ответникът по делото - началник група в сектор "Пътна полиция" при ОДМВР-Видин, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата и моли да бъде потвърдена заповедта. Иска се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна: на 27.05.2019 г. около 13:25 ч. в гр. Видин, по пешеходна зона на ул."Шести септември" в посока към МОЛ Видин, по време на управление на собствения си лек автомобил "Ауди Q7", рег.№ ВН5599АА, жалбоподателят изгубил контрол върху автомобила и се блъснал в бетонен електрически стълб, разположен срещу дом № 12 на посочената улица. От ПТП били причинени материални щети на стълба и на управляваното от оспорващия МПС.

При извършената по повод ПТП полицейска проверка било установено, че водачът е видимо неадекватен, не разбира постъпките и действията си и представлява опасност за останалите участници в движението, както и за самия себе си.

На 30.05.2019 г. е издадена процесната заповед за налагане на ПАМ, в която като правно основание за прилагане на ПАМ "Временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водач до отпадане на основанието за това" е посочена разпоредбата на чл.171, т.1, б."а" от ЗДвП. Като фактическо основание е посочено управление от Б.М.П. на МПС във видимо неадекватно състояние, без да разбира постъпките и действията си.

Оспорващият е представил удостоверение изх.№ 136/20.08.2019 г. на Медико-дентален център "Омега" ЕООД-Видин, за здравословното си състояние, удостоверяващо, че в момента на издаването му същият отговаря на изискванията за физическа годност към водачите на МПС.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното: жалбата е допустима, като подадена от лице, за което е налице правен интерес да обжалва посочената заповед и в законоустановения срок за това.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Обжалваната заповед е издадена от компетентен орган - началник група в сектор "Пътна полиция" при ОДМВР-Видин, с оглед т.1.4. на приложената заповед за делегиране на правомощия № 368з-125/27.01.2017 г. на директор на ОДМВР-Видин.

Същата е законосъобразна.

Съгласно чл.171, т.1, б."а" от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения може да се прилага временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, за когото видимо се установи, че не отговаря на медицинските или психологическите изисквания - до отпадане на основанието за това. В разглеждания случай принудителната административна мярка е наложена след извършена от полицейски служител констатация, че водачът е видимо неадекватен, неразбиращ постъпките и действията си. Тези видими признаци на отклонение са отразени в докладна записка рег.№ 953р-3483/29.05.2019 г. на мл. автоконтрольор В. Александров към сектор "Пътна полиция" при ОДМВР-Видин. Друго констатирано поведение от органа в отклонение на психологическите изисквания няма.

За прилагането на мярката е достатъчно видимото установяване на психологическата негодност от лица без специални знания, което е и в съответствие с целта на закона - да се осигури безопасността на движението на всички участници. Временният характер на мярката, при осигурена от закона възможност годността или негодността на лицето да бъде водач на МПС да се установи от специалисти, гарантират правото му на защита, но тъй като общественият интерес следва да бъде охранен в по-голяма степен, налагането на ПАМ предхожда тази процедура.
Разпоредбата на чл.171, т.1, б."а" от ЗДвП намира приложение във всички случаи, когато има данни за поведение на водача, неотговарящо на определения стандарт, независимо от техния източник. Водачите, на които временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство по този ред, следва да преминат през психологическо изследване по реда и условията, определени в Наредба № 36/15.05.2006 г.
При психологическото изследване се прави оценка за състоянието на психологическите качества на изследваното лице и съответствието им с изискванията към съответната категория или професионална група. Както се посочи, с налагането на принудителна административна мярка временно се ограничава правото на управление на моторни превозни средства, с оглед да бъде установено по предвидения в закона ред налице ли са всички медицински или психологически изисквания за правоспособността на водача. Именно затова законодателят е предвидил срок за временното ограничение на правото на управление на МПС - до отпадане на основанието. По делото е представено медицинско удостоверение за здравословното състояние на водач от 20.08.2019 г., т.е. след издаване на заповедта, съгласно което оспорващият може да управлява МПС, от съответната категория. Но към момента на прилагане на принудителната административна мярка са били налице фактическите и правни основания по чл.171, т.1, б."а" от ЗДвП. Принудителните административни мерки се прилагат с цел да се преустанови или предотврати посочено от законодателя противоправно поведение. Техният характер предполага бързина и внезапност при прилагането им, поради което е достатъчно установяването на относимите факти (в случая обективирани в АУАН) и подвеждането им към точното правно основание. Законодателят е дал правомощия на компетентните органи при "видимо" установяване на несъответствие с медицинските или психологически изисквания да отнемат свидетелство за управление на МПС.

С оглед гореизложеното съдът намира, че по делото се установява наличието на всички необходими материалноправни предпоставки за налагане на процесната ПАМ.

С оглед гореизложеното съдът намира, че заповедта за налагане на ПАМ е законосъобразна, тъй като по делото е установено наличието на предпоставките, визирани в разпоредбата за нейното издаване, а именно управление на МПС от водач, за когото е установено, че видимо не отговаря на медицинските или психологическите изисквания за управление на МПС.

При така събраните по делото доказателства единственият извод, който може да бъде изграден от съда е за законосъобразност на обжалваната заповед, като постановена в изпълнение на материалния закон, административно производствените правила и целта на закона, съставляващи основания за нейното потвърждаване.

От ответника са поискани разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение. Същите следва да бъдат определени съобразно чл.37, ал.1 от Закона за правната помощ, във връзка с чл.78, ал.8 от ГПК, в сила от 28.01.2017 г. На основание чл.24 от Наредбата за заплащане на правната помощ, с оглед изхода на делото и ниската му правна и фактическа сложност, на ответника следва да бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100.00 лева.

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2 от АПК, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Б.М.П. ***, против заповед за прилагане на ПАМ № 19-0953-000281/30.05.2019 г. на началник група в сектор "Пътна полиция" при ОДМВР-Видин, като неоснователна.

ОСЪЖДА Б.М.П. ***, да заплати в полза на ОДМВР-Видин разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100.00 (сто) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване, с оглед разпоредбата на чл.172, ал.5, изр. второ от ЗДвП.

 

Административен съдия: