Решение по дело №206/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 237
Дата: 2 ноември 2020 г. (в сила от 2 ноември 2020 г.)
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20207110700206
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 септември 2020 г.

Съдържание на акта

                                                      Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 237

                                                гр. Кюстендил, 02.11.2020год.

                                                   В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

            Административен съд - Кюстендил, в публичното заседание на седми октомври   през  две  хиляди и двадесета  година в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА

                                                               ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                                      АСЯ  СТОИМЕНОВА

при секретаря И. С. и с участието на прокурора Марияна  Сиракова, като разгледа  докладваното  от  съдия  Стойчева  КАНД  № 206 по описа за 2020год., за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от  ЗАНН  във  вр. с чл.208 и сл. от АПК.

            Областна дирекция на МВР-Кюстендил, представлявана  от  директора              ст. комисар Е.С., е предявила касационна жалба срещу решение № 197 от 19.06.2020г.   на Районен съд – Кюстендил по НАХД № 1695/2019г., с което е отменен електронен фиш серия К, № 3082354. В жалбата се съдържат оплаквания за пороци на решението, които следва да се квалифицират като касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Развиват се подробни съображения, основаващи се на редакцията  на чл. 189, ал. 4 и ал. 8 от ЗДвП съгл. изм., обн. в ДВ, бр. 19 от 2015г., в ДВ бр.101/2016г. и в ДВ бр.54 /2017г.  и приетата Наредба  № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи /АТТС/ за контрол на правилата за движение по пътищата, обн., ДВ, бр. 36 от 19.05.2015г. Позовавайки се на цитираните законодателни изменения, както и на приети със Закона за движението по пътищата  легални дефиниции, касационният жалбоподател развива становище за законосъобразност на приложения ред за установяване на административното нарушение с  техническо средство. Иска се отмяна на оспореното по касационен ред съдебно решение и потвърждаване на електронния фиш.

            Ответникът – Н.М.П. ***, не    изразява  становище по  касационната жалба.

            Представителят на Окръжна прокуратура Кюстендил дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Кюстендил, извършвайки преценка на доказателствата по делото, на касационните основания и на доводите на страните, както и след служебна проверка на атакувания съдебен акт на осн.чл.218, ал.2 от АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена от страна с право на касационно оспорване, срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване по реда на чл.208 от АПК, в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК  и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл.212 от АПК, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба се приема  за  неоснователна.

            Предмет на касационно оспорване е решение на районния съд, с което е отменен  електронен фиш серия К, № 3082354, издаден от ОД на МВР Кюстендил, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП,  на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП, на Н.М.П. е наложено административно наказание “глоба” в размер на 600,00лв.

От фактическата страна на спора  е  установено, че  на  25.07.2019г.  в 20,49 часа, с техническо средство за измерване – стационарна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения  S**“, е заснето движение на лек автомобил марка „Ф.к.“ с рег.  № *****  по        ВП-ІІ-62, км. 4+730 в  с. Багренци в посока гр. Дупница, със скорост от 94 км/ч  при ограничение на скоростта за населено място от 50км/ч. 

Горното се установява от приложените от АНО писмени доказателства. Със същите се доказва, че системата за видеоконтрол е вписана в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване на скоростта, като към датата на нарушението системата е била преминала последваща проверка със срок на валидност. Като веществено доказателствено средство е приет клип, посредством който се установява  видът, марката и регистрационния номер на управлявания автомобил и измерената скорост на движение.

От материалите към преписката е видно, че първоначално, съобразно разпоредбата на чл.188, ал.1, пр.1 от ЗДвП и въз основа на данните в справка от Централна база КАТ, за констатираното административно нарушение е издаден електронен фиш серия К, № 2919071 на собственика на процесния автомобил А. Д. А. Последният депозира декларация пред АНО на 08.10.2019г.,  в която сочи, че на датата и в часа на извършване на нарушението, МПС е било във владение и е управлявано от Н.М.П.. Към декларацията прилага копия от свидетелството за управление на МПС и контролния талон на посочения водач. Предвид горното, издаденият срещу собственика електронен фиш е анулиран на осн. чл. 189, ал.5, пр. последно от ЗДвП и е издаден оспореният по делото електронен фиш.

В производството пред районния съд по искане на нарушителя са събрани писмени доказателствени средства, а именно: писмо на изп. директор на ИА „Автомобилна администрация“ , както и копия от пътни книжки на превозвача  „О.С.“ АД - гр. София, от които се установява, че  процесният автомобил е включен в списъка за регистрация към превозвача „О.С.“ АД за извършване на таксиметрови превози; че в часовия интервал от 08,00ч до 21,00ч на 25.08.2019г. е управляван от водача А. А.; че нарушителят П. управлява  друг  автомобил от списъка на същия превозвач, вкл. и  на датата и  в часа на нарушението.  

 При изложените доказателства, от правна  страна съдът е формирал извод за незаконосъобразност на оспорения електронен фиш. Решаващите  доводи са за недоказаност на субекта на  нарушението.  Същите са мотивирани с данните в събраните писмени доказателствени средства -  пътните книжки, издадени от превозвача, към който е регистриран процесния автомобил за извършване на таксиметров превоз, въз основа на които съдът приема, че П. не е управлявал МПС на датата на нарушението, а декларация по чл. 189, ал.5 от ЗДвП, представена пред АНО  от собственика на автомобила, е с  невярно съдържание.  

Касационният съд, при служебната проверка на атакувания съдебен акт съобразно изискванията на чл.218, ал.2 от АПК, не констатира основания за нищожност и недопустимост на същия. Преценката за съответствието с материалния закон на оспореното решение, както и относно посочените в жалбата пороци, сочещи касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, обосновава следните изводи:

Решението на въззивния съд  е  правилно, поради което и на осн.чл.221, ал.2 от АПК  следва да се остави в сила.  Решаващите  правни  изводи  за  незаконосъобразност на ЕФ са обосновани от доказателствата и правилни с оглед приложимия закон. Съгласно разпоредбата на чл.188, ал.1 от ЗДвП, приложима и в специалната хипотеза на чл.189, ал.4 от ЗДвП, субектите на  отговорността за извършеното административно нарушение са собственикът или този на който е предоставено моторното превозно средство / арг. чл.189, ал.5 от ЗДвП/. В случая с оспорения електронен фиш е ангажирана отговорността на водача на МПС, т.е. на този, на който собственикът е предоставил МПС, след като първоначално издадения ЕФ срещу собственика е анулиран.   Доказателственото средство, съобразно което  АНО е установил нарушителя,  е  декларацията по чл.189, ал.5 от ЗДвП, подадена от собственика на автомобила  А. А.. Видно от същата, последният е посочил  Н.П.  като лице, на което е   предоставено управлението на МПС към датата на съставомерното деяние. От изложеното следва, че като е наложил административно наказание за извършеното нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП на водача на автомобила, АНО е съобразил  правилото по чл.189, ал.5 вр. с чл.188, ал.1 от ЗДвП.

 Независимо от горното издаденият ЕФ е незаконосъобразен, а решението за отмяната му е правилно.  Въззивният съд, в изпълнение на задълженията си по чл.13 и чл.107, ал.3 от НПК за разкриване на обективната истина чрез събиране и проверка на всички допустими, относими и необходими доказателства, е установил, че  субект на нарушението не е лицето, на което АНО е наложил административното наказание. Правните изводи в изложения смисъл са обосновани от данните в представените по делото писмени доказателствени средства, с които се опровергава истинността на декларацията по чл.189, ал.5 от ЗДвП.  От  писмо на изпълнителния  директор на ИА „Автомобилна администрация“ , както и от копия от пътни книжки на превозвача  „Окей Супертранс“ АД - гр. София,  се установява, че  процесният автомобил е включен в списъка за регистрация към превозвача „О. С“ АД за извършване на таксиметрови превози, като  в часовия интервал от 08,00ч до 21,00ч на 25.08.2019г., т.е. на  датата и в часа на релевираното деяние,  е управляван от водача А. А., а  нарушителят  по  ЕФ  - Н.П. е управлявал  друг  автомобил от списъка на същия превозвач. Данните в цитираните писмени доказателствени средства имат съществено значение за разкриване на обективната истина и за правилното и законосъобразно установяване на субекта, който по закон носи отговорност за нарушението. От анализа на същите се установява, че лицето, прието от АНО  за нарушител не е управлявало процесния автомобил когато е констатирано съставомерното деяние и не следва  да бъде наказван за административното нарушение, поради което издаденият ЕФ е незаконосъобразен.  Решаващите правни съображения на въззивният съд в изложения  смисъл са обосновани от доказателствата и правилни с оглед приложимия закон. Следва решение за оставяне в сила на оспорения съдебен  акт. 

От друга страна, от данните в събраните от съда документи  е видно, че  декларацията по чл.189, ал.5 от ЗДвП, подадена от А. Д. А. - собственик на процесното МПС, е с невярно съдържание, поради което  съдът изпраща копие  от същата на Районна прокуратура – Кюстендил за извършване на проверка  дали  не  е  извършено престъпление по чл.313, ал.1 от НК. 

Водим от горното и на осн. чл.221, ал. 2  от АПК  във връзка с чл. 63, ал. 1 ЗАНН,  Административният съд

                                                              Р   Е   Ш   И:

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 197 от 19.06.2020г. на Районен съд – Кюстендил,  постановено по  НАХД № 1695/2019год.

Изпраща на Районна прокуратура – Кюстендил  копие  от декларация  от 08.10.2019г. на А. Д. А. от гр. София, подадена пред ОД на МВР – Кюстендил на осн. чл.189, ал.5 от ЗДвП, ведно с копие от настоящото решение.

            Решението не подлежи на обжалване.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

            Председател:                                       Членове: 1.                                  2.