Решение по дело №605/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 665
Дата: 16 май 2022 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20227040700605
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  № 665

 

гр. Бургас, 16 май 2022г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

Административен съд гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на дванадесети май, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:АТАНАСКА АТАНАСОВА

                                                                              ТОДОР ИКОНОМОВ

При секретар ИЛИЯНА ГЕОРГИЕВА и с участието на прокурора ДАРИН ХРИСТОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 605/2022г.

Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от началник на А.З.Ф., ЕГН:**********, против Решение № 10/21.01.2022г., постановено по АНД № 3830/20г. по опис на Районен съд гр. Бургас.

С решението е  потвърдено  Наказателно постановление № 7779а-476/07.09.2020г., издадено от Началник РУ-Камено към ОДМВР-гр.Бургас, с което за нарушение на чл. 264, ал. 1 от ЗМВР и на основание същата разпоредба на А.З.Ф., ЕГН:**********, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 500 лева.

Жалбоподателят иска отмяна на съдебното решение и отмяна на наказателното постановление. Според него, първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон. Твърди, че нарушението, за което е наказан е недоказано. В нарушение на закона полицейските служители не са му издали разпореждане преди съставяне на АУАН. Намира, че наложеното му наказание не отговаря на вида и тежестта на нарушението. Счита, че в случая са налице предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН.

В съдебно заседание касаторът, не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас счита, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и следва да оставено в сила. Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е неоснователна.

С наказателното постановление касаторът е бил санкциониран за това, че на 30.08.2020г., около 3,30ч. в с. Трояново, на ул. „Георги Бенковски“ в дом №29 противозаконно пречи на служители на МВР да изпълняват функциите си, като на висок глас призовава проявеното лице да не дава личната си карта на полицаите и да не намалява силната музика, която звучи в двора на имота.

Деянието е квалифицирано като нарушение по чл.264, ал.1  от ЗМВР.

За да потвърди наказателното постановление, първоинстанционният съд е преценил, че в производството по издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалния закон е приложен правилно.

Съдът се е произнесъл по всички наведени пред него, възражения, които са идентични с тези, изложени в касационната жалба.

Настоящият състав на съда изцяло споделя изложените в обжалваното решение, мотиви по прилагане на закона, поради което и на осн. чл. 221, ал.2, пр. последно от АПК препраща към тях.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Нарушението, за което с наказателното постановление е наложена санкция е категорично доказано.

По делото са събрани достатъчно писмени и гласни доказателства, че на посочените в наказателното постановление дата, час и място полицейски служители са извършвали проверка, в хода на която са изискали от Васил Ганчев (собственик на имота) да представи документ, удостоверяващ самоличността му и са разпоредили да бъде намалена музиката, звучаща в имота. Ф. на висок глас призовал Ганчев да не дава личната си карта и да не изпълнява разпорежданията на полицаите, защото те нямали право да влизат в частен имот, в който съвет първоначално Г. се е вслушал.

Тези факти сочи за осъществени полицейският служител, участвал при извършване на проверката мл. инспектор Г. Г., в изготвената от него докладна записка и при разпита си пред съда.

Потвърждава ги, в дадените в хода на производството обяснения и проверяваното лице В. И. Г.

Според разпоредбата на чл. 264, ал.1  от ЗМВР, който противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., ако извършеното не съставлява престъпление.

Както правилно отбелязва първоинстанционният съд, изпълнителното деяние на нарушението "противозаконно пречене" се осъществява, когато са създадени едно или повече препятствия пред орган на МВР за изпълнение на функциите му. Начинът на извършване на деянието може да бъде в различни форми, като по начало се изисква активно действие, активно поведение от страна на дееца, т.е. активно препятстване на орган на МВР да изпълнява задълженията си по служба. Не е необходимо действията да са довели до пълна невъзможност на служителите да изпълнят задълженията си, а само обективно да са създали такава среда, която да ги е затруднила, да е направила по-трудно изпълнението на тези задължения.

В случая, чрез даване на съвети към проверявано лице, касаторът очевидно е създавал пречки за извършване на проверка и установяване на самоличност.

Неоснователно е възражението, че съставянето на АУАН за процесното нарушение следва да е предшествано от полицейско разпореждане за преустановяване на извършването му.

Възможността за издаване на разпореждане е предпоставена от преценката на съответния полицейски орган, относно необходимостта на разпореждането за осъществяване на възложени функции.

В конкретния случай издаването на полицейско разпореждане  не е обективен елемент от състава на нарушението по чл. 264, ал.1  от ЗМВР.

Твърдяната незаконосъобразност на наложеното наказание не е налице.

Нормата на чл. 264, ал.1  от ЗМВР предвижда налагане на наказание глоба в размер от 500 до 1000 лв. Т.е. наложеното на касатора наказание е на предвидения законов минимум.

Съдът намира, че не са налице предпоставки за приложение на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. По делото не са доказани смекчаващи обстоятелства, сочещи на по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.

С оглед изложеното съдът намира, че по отношение на обжалваното решения не са налице отменителни касационни основания, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Затова, Административен съд гр.Бургас, четиринадесети състав,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 10/21.01.2022г., постановено по АНД № 3830/20г. по опис на Районен съд гр. Бургас.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: