Решение по дело №863/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 325
Дата: 24 септември 2019 г. (в сила от 10 октомври 2019 г.)
Съдия: Вергиния Събева Еланчева
Дело: 20195140200863
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта

       Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер

 

     Година

     2019

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен

съд                             

 

състав

 

На

24.09.

                                                            Година

2019

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                                              Председател

Вергиния Еланчева

 

                                                                         Членове

 

 

                                                            Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Красимира Дякова

 

 

Прокурор

Чавдар Чавдаров

 

 

като разгледа докладваното от

съдията

 

 

АН

дело номер

863

по описа за

2019

година.

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемият Г.З.А., роден на ***г***, български гражданин, женен, с основно образование, работи, неосъждан, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че:

     През месец април 2018г. в ***, като пълнолетно лице, което без да е сключило брак, заживял съпружески с лице от женски пол - Г.Ф.М.от ***, родена на ***г., ненавършила 16-годишна възраст - престъпление по чл.191, ал.1 от НК, като на основание чл.191, ал.4 вр. чл.2, ал.2 от НК НЕ ГО НАКАЗВА, предвид това, че на 18.04.2019г. е последвал брак между Г.З.А. и Г.Ф.М..

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 15- дневен срок от днес пред Окръжен съд гр.Кърджали.

                                                     

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕ № 325

от 24.09.2019г. по АНД № 863/2019г. по описа на РС-Кърджали

 

 

От Районна прокуратура-Кърджали е внесено за разглеждане постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание срещу обвиняемия Г.З.А. *** за извършено през месец април 2018г. в *** престъпление по чл.191, ал.1 от НК. 

Представителят на РП-Кърджали поддържа обвинението срещу Г.З.А., като намира същото за установено от събраните по делото доказателства. Сочи, че през месец април 2018г. обвиняемият заживял на съпружески начала с непълнолетната Г.М., макар да му било известно, че към този период тя нямала навършени 16 години. Впоследствие двамата сключили граждански брак. Прокурорът сочи, че деянието действително било извършено, но към момента по-благоприятна се явявала старата редакция на чл.191, ал.4 от НК. Затова моли обвиняемият да бъде признат за виновен, но да не бъде наказван, на основание по-благоприятната стара редакция във връзка с разпоредбата на чл.2, ал.2 от НК.  

Обвиняемият в съдебно заседание се признава за виновен по предявеното обвинение и обяснява, че вече сключил граждански брак с Г.М.. В дадената му последна дума изразява съжаление за извършеното.

Съдът като обсъди всички доказателства събрани по делото, отчитайки и разпоредбата на чл.378, ал.3 от НПК,  прие за установено следното от фактическа страна:

Обвиняемият Г.З.А. е роден на ***г***, български гражданин, женен, с основно образование, работи, неосъждан, с ЕГН **********. Ползва се с добри характеристични данни по местоживеене.  

Непълнолетната свидетелка Г.Ф.М.от ***, с ЕГН **********, родена на ***г., живеела в ***. В същото село ***, живеел и обвиняемия Г.З.А.. Той и свидетелка Г.М. били ученици и посещавали ОУ „Паисий Хилендарски***.

През 2016г. в ***, обвиняемият Г.А. се запознал с непълнолетната Г.М.. При запознанството последната споделила на обвиняемия, че не била навършила 16-годишна възраст, а била на 15 години. След като се запознали, А. и М. започнали да поддържат връзка, като се срещали често.

През месец април 2018г. непълнолетната Г.М. заявила на обвиняемия А., че много го обичала и искала да заживее заедно с него съпружески, на семейни начала. През същия месец април 2018г., въпреки, че на обвиняемия му било известно, че свидетелката Г.М. нямала 16-годишна възраст, а била на 15 години, се съгласил. Той я отвел в дома си в с.***, и без да е сключил брак заживял съпружески с нея. По същото време родителите на обвиняемия не били в дома си. Намеренията си Г.А. и Г.М. не споделили със своите родители. Малко по-късно родителите на обвиняемия А. и на Г.М. установили, че двамата заживели на семейни начала. Първоначално същите не били съгласни двамата да живеят като съпрузи, но впоследствие се съгласили.

На 25.04.2018г. Г.З.А. и Г.Ф.М.организирали сватбено тържество съобразно обичаите. Въпреки, че на обвиняемия А. му било известно, че свидетелката Г.М. не била навършила 16-годишна възраст, продължил да живее съпружески с нея в дома си в ***.

На 18.04.2019г. обвиняемият Г.З.А. и свидетелката Г.Ф.М.сключили граждански брак, за което бил съставен Акт за сключен брак серия BP ***.

Горната фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите Г.М., Р.Д., Ф.И., З.А., Н. А. и С.Д., дадени на досъдебното производство; обясненията на обвиняемия, дадени на досъдебното и съдебното производство; Социален доклад на Д“СП“-Кърджали относно Г.Ф.М.; Удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане № 1063 от 18.10.2002г.; Съдебно удостоверение Изх.№ 2175 от 03.04.2019г. на РС-Хасково; Удостоверение за сключен граждански брак серия BP ***; Справка за съдимост на обвиняемия; Характеристична справка на обвиняемия; Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на обвиняемия. Както в  гласните доказателства, така и в писмените такива, не се наблюдават противоречия относно релевантните по делото факти, поради което не се налага подробен анализ и коментар на същите.    

От установената по делото фактическа обстановка съдът приема по правната квалификация следното: 

Обвиняемият Г.З.А. от обективна и субективна страна е осъществил състав на престъпление по чл.191,  ал.1 от НК, тъй като през месец април 2018г. в ***, като пълнолетно лице, което без да е сключило брак, заживял съпружески с лице от женски пол - Г.Ф.М.от ***, родена на ***г., ненавършила 16-годишна възраст. Изпълнителното деяние на престъплението по чл.191, ал.1 от НК се осъществява само чрез действие и се изразява в установяване на фактическо съжителство между субекта и пострадалата, наподобяващо отношенията, които възникват при сключване на брак. От доказателствата по делото се установява, че именно това изпълнително деяние е осъществил и обвиняемия. Пострадалата Г.М. е родена на ***г. и към момента, в който пълнолетния Г.А. е заживял съпружески с нея - през месец април 2018г., тя е била на 15 години. След тази дата е създадено едно трайно престъпно състояние, което е продължило докато свидетелката М. навърши 16 години, т.е. до 15.10.2018г. От субективна страна престъплението е извършено виновно, при пряк умисъл, обективиран в конкретното поведение на дееца. Последният е съзнавал общественоопасният характер на деянието и последиците му и въпреки това е искал и целял настъпването им. А. е знаел, че пострадалата не е навършила 16 години, но въпреки това е заживял с нея съпружески. Това се установява от всички събрани по делото гласни доказателства, включително и от обясненията на дееца.

Предвид изложеното по-горе съдът призна обвиняемият Г.З.А. за виновен по повдигнатото обвинение за престъпление по чл.191, ал.1 от НК. В ал.4 на чл.191 от НК, в редакцията действаща към инкриминирания период, е предвидена поощрителна разпоредба, според която в случаите по ал.1 деецът не се наказва, а наложеното наказание не се изпълнява, ако до привеждане на присъдата в изпълнение последва брак между мъжа и жената. От събраните по делото доказателства се установява, че в случая са налице предпоставките на посочената норма. На 18.04.2019г. обвиняемият Г.З.А. и свидетелката Г.Ф.М.са сключили граждански брак, за което бил съставен Акт за сключен брак серия BP ***. Разпоредбата на чл.191, ал.4 от НК е била действаща към момента на извършване на престъплението и приложима съгласно чл.2, ал.1 и ал.2 от НК, който гласи, че за всяко престъпление се прилага онзи закон, който е бил в сила по време на извършването му, а ако до влизане на присъдата в сила последват различни закони, прилага се законът, който е най-благоприятен за дееца. Няма никакво съмнение, че по-благоприятен за обвиняемия се явява именно текстът на чл.191, ал.4 от НК /отм. ДВ бр.16 от 2019г./, който е бил действащ към момента на извършване на престъплението. Затова  настоящата съдебна инстанция прецени, че са налице условията на чл.191, ал.4 вр. чл.2, ал.2 от НК и не наложи наказание на обвиняемия за извършеното престъпление по чл.191, ал.1 от НК.

По изложените съображения от фактическо и правно естество, съдът постанови решението си.

                                                                                                                                        

 

                                                                                         Районен съдия: