Решение по дело №189/2019 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 73
Дата: 20 август 2019 г. (в сила от 5 септември 2019 г.)
Съдия: Владислава Александрова Цариградска
Дело: 20194320200189
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

гр. Луковит, 20 август 2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публичното заседание на двадесети август две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

                                                           

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИСЛАВА ЦАРИГРАДСКА

           

С участието на секретаря В. П. и в присъствието на прокурора …………………разгледа докладваното от съдия ЦАРИГРАДСКА АНД №189/2019 г. и въз основа на Закона и доказателствата по делото

 

РЕШИ:

 

ПРИЗНАВА П.И.П. - роден на ***г***, български гражданин, българин, със средно образование, женен , управител в частна фирма, неосъждан /реабилитиран/, ЕГН **********, обвиняем ДП №1/2019год. по описа на РУ Луковит за ВИНОВЕН в това, че на 02.11.2018 год. около 16.00ч. в офис на фирма „М.“ ООД в с. Дерманци, обл.Ловеч, извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото - викал, обиждал и заплашвал служители в дружеството, издърпал единия от тях, принуждавайки го да излезе на вън, ударил и изблъскал друг служител - престъпление по чл.325 ал. 1 от НК, като на основание чл. 78а, ал.1 НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1500.00 лева (хиляда и петстотин лева).

 

ОСЪЖДА на основание чл.189, ал.3 НПК, П.И.П. ДА ЗАПЛАТИ направените в хода на досъдебното производство разноски в размер на 154,32 лева (сто петдесет и четири лева 0,32 ст.).

 

Решението може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Ловешкия окръжен съд.

               

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: …………………………

Съдържание на мотивите

МОТИВИ ПО АНД № 189/2019 г. НА РАЙОНЕН СЪД ЛУКОВИТ

Районна прокуратура Луковит е внесла предложение за освобождаване от наказателна отговорност на П.И.П. за извършено от него престъпление по чл. 325, ал. 1 НК, за което да му бъде наложено административно наказание глоба.

В съдебно заседание Районна прокуратура Луковит, редовно призована, не се представлява.

Обвиняемият се явява лично и с упълномощения защитник адв. С. Х.. Признава обвинението, изразява съжаление и обяснява какво мотивирало поведението му. В последната си дума отново изказва съжаление.

Съдът, след като обсъди по реда на чл. 378, ал. 2 НПК доказателствата, събрани в досъдебното производство, и непосредствено депозираното пред съда обяснение на обвиняемия, прие, че е доказана ФАКТИЧЕСКАТА ОБСТАНОВКА, описана в постановлението на прокурора, а именно:

Обвиняемият П.П. е роден на *** ***, общ. Луковит, български гражданин, българин, средно образование, семеен, управител на търговско дружество, занимаващо се със земеделие, не е осъждан (реабилитиран).

На 02.11.2018 г. обвиняемият се ядосал, след като разбрал, че собственичка на земеделска земя отдала под аренда имота си на конкурентна фирма, в която работел св. Ц. Ц.. Обвиняемият провел няколко телефонни разговора със свидетеля, в които отправил към него обиди и закани за саморазправа.

Около 16.00 ч. обвиняемият пристигнал в офиса, където работел Ц. и в присъствието на колегите му – св. Ц.В. и К. Г.  и клиент на фирмата, обвиняемият продължил да отправя обиди и закани към Ц., настоявайки да отидат при собственичката на земеделската земя.

Св. К. Г. отправила забележка към П. да не крещи, заради което той насочил агресивното си поведение срещу нея – започнал да й вика и да се заканва, че ще разбута бюрата.

Св. Цвятков решил да излезе навън, за да предпази колегите си. Пред сградата се появил и св. А. С., който работел в съседен офис и чул скандалът. Св. С. опитал да предпази св. Ц., възпирайки го да не последва обвиняемият. Последният насочил агресията си към св. С., който бил лице с увреждане, нагрубил го и го ударил 2 пъти с юмрук в тялото.

Тези действия били извършени пред строителните работници – св. С.А. и Г. С., които не посмели да се намесят.

Обвиняемият напуснал с автомобила си, като св. Ц. го последвал със своя, за да избегне нова агресивна проява.

Въз основа на така установена фактическа обстановка, съдът намира от ПРАВНА СТРАНА следното:

П.П. е обвинен в извършването на хулиганство – престъпление по чл. 325, ал. 1 НК. Изпълнителното деяние – нарушаване на обществения ред и проява на явно неуважение към обществото, е осъществено чрез нахлуването на работното място на св. Ц., отправянето на висок тон на закани и обиди към присъстващите в търсене на обяснение защо е сключен договор за аренда със собственичка на земя, арогантната реакция на отправената забележка от св. Г. и последващото агресивно поведение срещу намесилия се св. С..

С нахлуването на работното място на св. Ц. обвиняемият е започнал поредицата от действия, с които е демонстрирал, че няма да се съобрази с общоприетите правила за благоприличие. Обвиняемият е бил длъжен да спазва добрия тон и да не прекъсва работния процес на служителите, работещи в офиса. Вместо това той е крещял, обиждал и заплашвал, с което е нарушил и задължението, което всеки член на българското общество има -  да уважава честта и достойнството на останалите граждани.

Арогантната демонстрация на несъобразяване с правила е била целенасочено проявена спрямо всички работещи в офиса, а впоследствие и пред сградата пред св. Стефанов и строителните работници.

Обстоятелството, че реакцията на П.П. е била провокирана от конкретен спор със Ц. по повод арендата на земеделска земя не променя оценката на поведението му като хулиганско. Това е така, защото целта на обвиняемият не е била да уреди спорните отношения, а да демонстрира своето надмощие, изисквайки останалите да се подчинят и да „обяснят“ търговските и служебните си действия.

Съдът намира, че извършеното от П. представлява квалифициран случай на хулиганство поради изключителната дързост, с която е действал обвиняемия. Поради това, че съдът се произнася в рамките на повдигнатото от прокурора обвинение, обаче, няма как решаващият орган да влоши положението на обвиняемия. 

От субективна страна съдът прие, че деянието е извършено виновно от обвиняемия, при форма на вината пряк умисъл – съзнавал е, че нарушава обществения ред – срещу виковете, обидите и заканите му с е реагирала св. Георгиева, което провокирало агресията да се насочи и срещу нея, а така също и св. Стефанов, и въпреки това е продължил да върши намисленото, преследвайки целта си - да демонстрира явно неуважение към обществото.

Поради горното съдът прие, че инкриминираното престъпление е извършено от обвиняемия и затова следва да бъде признат за виновен. Поради това, че за престъплението по чл. 325, ал. 1 НК се предвижда наказание под 3 години лишаване от свобода, П. е неосъждан и от престъплението няма настъпили имуществени вреди, то обвиняемият следва на основание чл. 78а НК да бъде освободен от наказателна отговорност и да му се наложи административно наказание – глоба.

Съдът определени справедливата глоба в размер на 1500 лева, като обсъди смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства. Обществената опасност на деянието е завишена от това, че обвиняемият е бил настоятелен и дързък, засегнал е не само обществения ред, но и неприкосновеността на трима граждани, нахлувайки на работното им място.  Едновременно с това съдът отчете като смекчаващо обстоятелство самопризнанието и разкаянието на обвиняемия, както и поднесените от него след случая извинения на засегнатите.

Разноските за досъдебното производство следва да бъдат заплатени от обвиняемия, след като е признат за виновен в извършване на престъплението. 

                                                                                               

ПРЕДСЕДАТЕЛ: